Popüler Konu Kan Pıhtılaşması nedeniyle düşük yaşayanların paylaşım alanı

kızlar bu arada ben artık geceleri rahat yatamıyorum yaa
yani uyorumda hep sol tarafıma yatmaktan artık sol kolum bacağım kulağım ağrıyo,uykudan kalktığımda çok halsiz ve bitkin uyanıyorum çok kötü bir his yaa...
allahtan gün içerisinde iyiyim çok şükür aşırı bir rahatsızlığım yok şuan

birde ben hafta sonları yayla evine gidiyorum,ne güzel doğayla başbaşayız,yürüyüş yapıyorum orda ama hiç bu durumu doktoruma sormadım..yürüyüş yapmanın bize bir zararı yoktur dimi
Merhaba meryemcim , yürüyüş konusunda fikrimi yazmak istedim..Ben normalde çok severim yürüyüş yapmayı , sık sık yürürdüm ..Yalnız 11. haftada bi tehlike atlattığımdan beri yürüyüş yapmıyorum...Allaha şükür bi daha sorun yaşamadım ama olsun...Geçen kontrolde doktoruma gene sordum azar azar yürüyüş yapabilir miyim diye , yarım saati geçen yürüyüşler düşük riskini tetikler dedi , izin vermedi , bi de bebek 6. ayın sonuna doğru anca yukarı doğru çıkıyormuş galiba...O zamana kadar dikkatli olmak gerekiyor...Gebelik kitabında da hiçbi problem yoksa , günde yarım saati geçmemek , yalnız yavaş tempoda ve 15 dk da bir dinlenmek koşuluyla yürüyüş yapabilirsiniz yazıyor...Bence gebeliğin sonlarında da fazla yüklenmemek lazım , bebek giderek ağırlaşıyor ve yerçekimi denen bişey var sonuçta...

Böyle işte canım , dikkat et kendine , maşallah az bi zamanın kaldı , temkinli olmakta fayda var ...Çok öpüyorum...

aa yürüyüşün zararlı olduğunu bilmiyordum tam tersi son zamanlarda iyi gelir diye biliyrdum demek ki yanlışmış.
eltim doğumundan önce bolbol yüzmüştü
hatta doğumuna saatler kala bile denizdeydi denizden çıktı giyindi duşunu aldı doğuma gitti onun gibi olmak isterim tabii sonunda sezeryan olmasın :bbo:

aa yürüyüşün zararlı olduğunu bilmiyordum tam tersi son zamanlarda iyi gelir diye biliyrdum demek ki yanlışmış.
eltim doğumundan önce bolbol yüzmüştü
hatta doğumuna saatler kala bile denizdeydi denizden çıktı giyindi duşunu aldı doğuma gitti onun gibi olmak isterim tabii sonunda sezeryan olmasın :bbo:
Evet canım , doktorlar hastanın durumuna göre değerlendiriyor , bana bi sorun görünmemesine rağmen izin vermedi doktorum..Benim şey dikkatimi çekmişti , gelgit arkadaşımız çok yürüyüş yaptığını yazmıştı , günde 2 saat yürüyorum demişti..Sonradan maalesef biraz sorun yaşadı , plasenta aşağı inmişti galiba ..Belki yürüyüşten değildir ama gene de dikkatli olmak lazım...

Papatyasüreyya canim operasyon bu cuma saat 07:00 de.
Doktor yarim saat falan sürer dedi. Persembe ön görüsmeye gidecegim kan alacaklar narkozcuyla konusucam kagit isleri falan yani.
Hepinizin dualarina ihtiyacim var.
Iyiki tam narkoz veriyorlarda hicbirseyden haberim olmuyor. Uyuyup uyaniyorsun hersey bitmis.

kızlar moralim çok bozuk 3 lü tarama yapılmıştı sonucunu aldım dr a gösteremedim daha ama raporda sanırım yüksek down sendromu yazıyo 1 saattir ağlıyorum afp düzeyindeki düşüklük dikkat çekmektedir yazıyo 1:871 yazıyo sizin sonuçlarınız nasıl kızlar yorum yapın çok ihtiyacım var

kızlar moralim çok bozuk 3 lü tarama yapılmıştı sonucunu aldım dr a gösteremedim daha ama raporda sanırım yüksek down sendromu yazıyo 1 saattir ağlıyorum afp düzeyindeki düşüklük dikkat çekmektedir yazıyo 1:871 yazıyo sizin sonuçlarınız nasıl kızlar yorum yapın çok ihtiyacım var

canım dur bakalım bi hemen kendi kendine yorum yapma doktoruna sor ilk önce belkide tahmin ettiğin gibi kötü bişey değildir canım üzülme lütfen :1no2: inşallah dediğin gibi değildir canım ilk önce dr unla görüş hemen

dualarımız senin le çalıkuşum uyuyup uyancaksın ve herşey çok güzel olacak inş:Saruboceq:
smmm06 canım ya önce bir druna tel aç gidemiyorsanda o sana bilgi verecektir hemen üzülme lütfen benim bilgim yok bu konuda ama burda yaptıranlar sana yardımcı olacaktır druna bir tel aç istersen ağlayıp yıpratma kendini arkadaşım:teselli:

Üçlü testin yorumlanması
Bilgisayar programı tarafından yapılan değerlendirme sonucu elde risk oranının kabul edilebilir sınırlarda olup olmamasına göre ileri tetkike gerek olup olmadığına karar verilir.

Üçlü test ile ilgili olarak akılda tutulması gereken en önemli nokta bunun tanı koyduran bir test değil sadece yüksek risk taşıyan ve kesin tanı koyduracak ileri testlerin yapılmasına gerek olan bireyleri belirlemeye yarayan bir tarama testi olduğudur.

ıleri test ile kastedilen amniyosentezdir. Amniyosentez her hamile kadında yapılması gerekli olan bir test değildir. Kimlerde yapılıp kimlerde yapılmayacağına karar verirken üçlütest, ikili test, ultrason bulguları, aile ya da tıbbi özgeçmiş dikkate alınarak karar verilir.

Tekrarlamak gerekir ise üçlü test sonucunda yüksek risk saptanması bebekte kesinlikle problem olduğunu göztermediği gibi riskin az hatta çok düşük çıkması da bebeğin sağlıklı olduğunu garanti etmez.

Bir örnek ile açıklamak gerekir ise: Yapılan test sonucu Down sendromu riskinin 1:2048 olarak rapor edildiğini kabul edelim. Bu sonuç bize bebekte Down sendromu olup olmadığını belirtmez. Bu raporda örnekteki anne adayı ile aynı özelliklere sahip 2048 kadından sedece 1 tanesinin Down sendromlu bebek doğurduğu bu nedenle bu annenin de Down sendromlu bebek doğurma ihtimalinin 2048 de bir olduğu söylenmektedir.

Down sendromu için kabul edilen sınır 1:280'dir. Riskin daha yüksek çıkması durumunda (örneğin 1:100 ya da 1:40) ileri tetkik olan amniyosentez önerilir. Risk 1:40 olarak belirlenmiş olsa bile bebeğin sağlıklı olma olasılığı Down sendromu olma olasılığından yaklaşık 40 kat fazladır.
Risk kabul edilen sınırdan daha yüksek olduğunda test pozitif olarak değerlendirilir.

Üçlü testin güvenilirliği
Tüm tıbbi incelemelerde ve tarama testlerinde olduğu gibi üçlü testin de yanılma olasılığı vardır ve hatalı pozitif ya da hatalı negatif sonuçlar elde edilebilir.

Hatalı pozitif sonuç bebek normal olduğu halde testin pozitif çıkması yani riskin yüksek olarak bulunmasıdır.

Hatalı negatif sonuç ise risk düşük yani test negatif olduğu halde bebekte down sendromu, trizomi 18 ya da nöral tüp defekti anomalilerinden biri ya da daha fazlasının olmasıdır.

Üçlü testin Down sendromunu yakalama olasılığı %60 civarında olup %5 kadar hatalı pozitif olma olasılığı vardır.

Bu oranlar anne yaşı ile direkt olarak ilgilidir. Otuzbeş yaşın altındaki kadınlarda hatalı pozitif oranı %4 iken Down sendromunu yakalama oranı %50 civarındadır. Beklenen doğum tarihinde 35 yaşın üzerinde olan anne adaylarında ise yakalama oranı %80 iken hatalı pozitif oranı %25'lere kadar çıkmaktadır. Bu sayılar kesin değerler olmayıp farklı çalışmalarda değişik sonuçlar bildirilmiştir.

canım bak seni belki biraz rahatlatır

Üçlü testin yorumlanması
Bilgisayar programı tarafından yapılan değerlendirme sonucu elde risk oranının kabul edilebilir sınırlarda olup olmamasına göre ileri tetkike gerek olup olmadığına karar verilir.

Üçlü test ile ilgili olarak akılda tutulması gereken en önemli nokta bunun tanı koyduran bir test değil sadece yüksek risk taşıyan ve kesin tanı koyduracak ileri testlerin yapılmasına gerek olan bireyleri belirlemeye yarayan bir tarama testi olduğudur.

İleri test ile kastedilen amniyosentezdir. Amniyosentez her hamile kadında yapılması gerekli olan bir test değildir. Kimlerde yapılıp kimlerde yapılmayacağına karar verirken üçlütest, ikili test, ultrason bulguları, aile ya da tıbbi özgeçmiş dikkate alınarak karar verilir.

Tekrarlamak gerekir ise üçlü test sonucunda yüksek risk saptanması bebekte kesinlikle problem olduğunu göztermediği gibi riskin az hatta çok düşük çıkması da bebeğin sağlıklı olduğunu garanti etmez.

Bir örnek ile açıklamak gerekir ise: Yapılan test sonucu Down sendromu riskinin 1:2048 olarak rapor edildiğini kabul edelim. Bu sonuç bize bebekte Down sendromu olup olmadığını belirtmez. Bu raporda örnekteki anne adayı ile aynı özelliklere sahip 2048 kadından sedece 1 tanesinin Down sendromlu bebek doğurduğu bu nedenle bu annenin de Down sendromlu bebek doğurma ihtimalinin 2048 de bir olduğu söylenmektedir.

Down sendromu için kabul edilen sınır 1:280'dir. Riskin daha yüksek çıkması durumunda (örneğin 1:100 ya da 1:40) ileri tetkik olan amniyosentez önerilir. Risk 1:40 olarak belirlenmiş olsa bile bebeğin sağlıklı olma olasılığı Down sendromu olma olasılığından yaklaşık 40 kat fazladır.
Risk kabul edilen sınırdan daha yüksek olduğunda test pozitif olarak değerlendirilir.

Üçlü testin güvenilirliği
Tüm tıbbi incelemelerde ve tarama testlerinde olduğu gibi üçlü testin de yanılma olasılığı vardır ve hatalı pozitif ya da hatalı negatif sonuçlar elde edilebilir.

Hatalı pozitif sonuç bebek normal olduğu halde testin pozitif çıkması yani riskin yüksek olarak bulunmasıdır.

Hatalı negatif sonuç ise risk düşük yani test negatif olduğu halde bebekte down sendromu, trizomi 18 ya da nöral tüp defekti anomalilerinden biri ya da daha fazlasının olmasıdır.

Üçlü testin Down sendromunu yakalama olasılığı %60 civarında olup %5 kadar hatalı pozitif olma olasılığı vardır.

Bu oranlar anne yaşı ile direkt olarak ilgilidir. Otuzbeş yaşın altındaki kadınlarda hatalı pozitif oranı %4 iken Down sendromunu yakalama oranı %50 civarındadır. Beklenen doğum tarihinde 35 yaşın üzerinde olan anne adaylarında ise yakalama oranı %80 iken hatalı pozitif oranı %25'lere kadar çıkmaktadır. Bu sayılar kesin değerler olmayıp farklı çalışmalarda değişik sonuçlar bildirilmiştir.

canım bak seni belki biraz rahatlatır

canım çok sağol bütün yazıları okuyorum akşam 6.30 da druma gitcem ama içim içimi yiyo neden afp düzeyi düşük çıktı diye halbuki 2 li taramam gayet ii di inş. dediğiniz gibi sorun yoktur dua edin kızlar

canım çok sağol bütün yazıları okuyorum akşam 6.30 da druma gitcem ama içim içimi yiyo neden afp düzeyi düşük çıktı diye halbuki 2 li taramam gayet ii di inş. dediğiniz gibi sorun yoktur dua edin kızlar
Sevgili smm06 , sakın kendini üzme , boşyere üzülüyorsun..Birçok iyi doktor 3 lü testin güvenilir olmadığını , yanıltıcı olduğunu düşünüyor , o yüzden ikili iyi çıkarsa 3 lüye gerek bile duymuyorlar...Benim de ikili iyi çıktı , 3lüye gerek yok yanıltıcı oluyor dedi doktorum yaptırmadım...Bi arkadaşımın da 3 lü de riskli çıkmıştı , bebeği maşallah çok sağlıklı..Doktor bana yaş faktöründen dolayı risk düzeyi yüksek çıkabilir , boş yere endişelenebilirsin , ikili % 90 oranında doğru demişti...Hiç üzülme , kalbini ferah tut lütfen...

evet canım aynı tahlil sendende istemişlermiydi?

evet canım tanıyıda o tahlille koydu sayılır doktor benim protein c aktivitem 35 düşükmüş normalden protein s aktivitem hemen hemen sınırda sayılr 83 çıkmıştı ben sigorta hastanesinde yaptırdım parasız sen kaça yaptırdınki senin deyerler kaç çıktı inşallah iyi çıkar hadi hayırlısısenağlama

arkadslar sızlere sorum olack prooteın c ve s degerlerım ılk ıkı tahlılde kkotu cıktı sonra duzeldı..sımdı yıne tahlıl verdım oda duzgun cıktı...
ben heterozıgotum..mhfr 1298
proteın c ve s degerlerı sureklı degısyormu...
suan benım degerler normal cıkıyorhihoyyyt

arkadslar sızlere sorum olack prooteın c ve s degerlerım ılk ıkı tahlılde kkotu cıktı sonra duzeldı..sımdı yıne tahlıl verdım oda duzgun cıktı...

aa o nasıl oluyormuş ilginç neye göre değişiyor o zaman bu. yani genetikle ilgili bir şey değilmi bu pıhtılaşma... çok ta anlamıyorum amaa... ben de yeniden test yaptırcam bende homozigot çıktı ama yine yaptırmayı düşünüyordum ama hani değişir diye değilde yanlış olma şüphesini ortadan kaldırmak için... :uhm: :uhm: :sm_confused:

geçmiş olsun canım deyerlerin ilç tetavisiylemi deyişti yoksa kendiligindenmi tam olrak nasıl oluyor bu düzelme açıklarmısın mesala ilk deyerlerin kaçtı gibi ilk deyerlerinden başlarsan anlatmaya daha iyi anlarız diye düşündüm kendi adıma

Bebişlerimiz : (Güncelleme tarihi: 21 temmuz)
(celen35)........ cemre...........9 aylık (maaşallah)
(şen).............. pelinsu..........7 aylık (maaşallah)
(yaren76).........ecesu ......... 7 aylık (maaşallah)

(lal82)..............ege..............3aylık (17nisan dogumlu) (maaşallah)

(diğer tatlı bebişlerimizin isimleri hatırlayamadım, özür dilerim, yardımcı olur musunuz?)

annesinin sıcak güvenli göbeğinde hayata merhaba demeyi bekleyen bebeklerimiz ( heyecanla bekliyoruz onları):

gelgit.....................37 haftalık (erkek) (27 temmuzda geliyor bebişimiz...)
nazlı03.................. 37 haftalık (erkek-- 5 ağustosta geliyor bebişimiz inş.. )
29 selvihan.............35 haftalık (kız)

seybay...................31 haftalık (hemi de 3üz, 2 erkek 1 kız)
sido ......................31 haftalık (erkek)
eserizmir................30 haftalık (*?)
meryemmeryem......29 haftalık (erkek)
çiçeklara.................28 haftalık (kız)
funda1980...............26 haftalık (erkek)
bkale......................26 haftalık (kız)
papatyasüreyya.......21 haftalık (kız)
smmm06................18 haftalık (erkek)

ravza1818...............16 haftalık (kız)
ftgg7779 ..................8 haftalık
fransiyum.................7 haftalık
nilüfersahh................6 haftalık

Son düzenleme:
herkese merhaba,
listeyi güncelledim.. bir kaç günlük hatalar olabilir af ola.. yarın akşam girebilirim ancak, o yüzden geceden yapayım dedim... yeni evi temizliyeceğiz yarın... uff hiç canım istemiyor .... hepinizi öpüyorum...

merhaba kızlar.şimdi doktordan geldim.evet yanlış duymadınız akşam 7 de randevum vardı.beni hamile görünce sağolsun kız cok yoğun eviniz yakınsa eve gidin 10 da gelin dedi.gece muane olduk geldik.bebeğimiz iyiydi çok şükür ağzını açıp kapatıyordu amniyon sıvısını içiyordu galiba.çok çok hareketliydi doktor çok iyi kasları kuvvetli vuruyor dedi ahhhh dedim bana sorun bir de canımı yakıyor nasıl dedim uykudan uyandırıyor dedim.neyse gelelim asıl habere doğum tarihimizi aldık veeeeeeeeee:
27 temmuz da sezeryan oluyorum.malum 35.haftamda kanamam gelmişti vebiraz riskli gördü bu yuzden genel anesteziyle olacağım.içinde şüphe varsa başka doktora gidebilirsin dedi ama ben hiçbir ekilde sorumluluk almam o zaman dedi.biraz da tuzlu geldi ama elimiz mahkum bebeğimiz için herşeye değer.10 gun var diye düşünüyordum 5 gün kaldı birdenbire.

X