kaynanaya bakmak zorunda mıyız

konu sahibi anlattıkların benim hayatıma çok benziyor
benim de eltim kayinvalidemle çok içiçedir hatta simdi kv'nin yan dairesini aldılaroraya taşınacaklar
ben ona göre daha mesafeliyim
benim kv'nin de iki oğlu var seninki gibi o da kendisine bakılmayacağından çok korkar
halbuki eltim sekiz senedir onlarla beraber hiç öyle şüpheye düşülecek biri değil
ben de dışarıdan nasıl gözüküyorum bilmiyorum ama yardıma ihtiyacı olduklarında elbette koşarım
ama arada bir fark var benim kayınvaildem seninki gibi dilli değil
birbuçuk sene oldu şimdiye kadar çok şükür kalbimi kırmadı yani onun için bakarım
ama seninki gibi olsaydı napardım bilmiyorum
ama şu var kv'ye bakmak dini bir emir değil vicdani bir mesele
kişiye kalmış ama bence yapılınca da sadece allah rızası için yapılmalı birilerine iyilik olsun diye değil
kendimize iyilik olsun diye.İsanoğluna yaranılmaz o iyilik yaptığımızkişiden bir kötülük gördüğümüzde pişman oluruz
ama allah rızası için yapılani işten pişmanlık olmaz
birde şu var kv'ye bakmanın nekadarsvap olduğundan bahseden kvler kendi hayatlarında her konuda sevaba günaha bu kadar düşkünmüler
başalarının hayatlarına karışıyorlar

ben evli degilim konu sahibi arkadaşım ama annem üvey kayınvalidesinden çok çekti hem ne çekmeler burada anlatsam roman olur belki çünkü biz hepsini yaşayıp gördük etmedigi kötülük kalmadı atmadıgı iftiralar suçlar kalmadı tabi babam bunların hiçbirisine itibar etmedi her zaman annemin yanında oldu sonuç olarak üvey kv hastalandı yatalak oldu kendi öz çocukları bakmadı annem baktı Allah rızası için herşeyi yaptı yeri geldi altını degiştirdi bunların hepsi Allah rızası içindi şuan yaşamıyor son nefesini bile verirken annemin yanında verdi buraya bir yazı bırakıyorum bir hikaye bir çocugun babasına verdigi en güzel cevap ben olsam Allah rızası için bakardım

Affet Babacığım

Evlendiğinden beri evinde kalan babası yüzünden eşiyle sürekli tartışıyordu. Eşi babasını istemiyor ve onun evde bir fazlalık olduğunu düşünüyordu. Tartışmalar bazen inanılmaz boyutlara ulaşıyordu. Yine böyle bir tartışma anında; eşi, bütün bağları kopardı ve

"Ya ben giderim, ya da baban bu evde kalmayacak"

diyerek rest çekti... Eşini kaybetmeyi göze alamazdı. Babası yüzünden çıkan tartışmalar dışında mutlu bir yuvası, sevdiği ve kendini seven bir eşi ve birde çocukları vardı.

Eşi için çok mücadele etmişti evliliği sırasında. Ailesini ikna etmek için çok u ğraşmış ve çok sorunlarla karşılaşmıştı. Hâlâ onu ölürcesine seviyordu. Çaresizlik içinde ne yapacağını düşündü ve kendince bir çözüm yolu buldu. Yıllar önce avcılık merakı yüzünden kendisi için yaptırdığı kulübe tipi dağ evine götürecekti babasını. Haftada bir uğrayacak ve ihtiyacı neyse karşılayacak, böylelikle eşiyle de bu tür sorunlar yaşamayacaktı.

Babasına lâzım olacak bütün malzemeleri hazırladıktan sonra yatalak babasını yatağından kaldırdı ve kucakladığı gibi arabaya attı. Oğlu Can, "Baba bende seninle gelmek istiyorum" diye ısrar edince onu da arabaya aldı ve birlikte yola koyuldular. Karakışın tam ortalarıydı ve korkunç bir soğuk vardı. Kar ve tipi yüzünden yolu zor seçiyorlardı. Minik Can, sürekli babasına "Baba nereye gidiyoruz ?" diye soruyor ama cevap alamıyordu. Öte yandan; nereye götürüldüğünü anlayan yaşlı adamsa gizli gizli gözyaşı döküyor oğlu ve torununa belli etmemeye çalışıyordu.

Saatler süren zorlu yolculuktan sonra dağ evine ulaştılar. Epeydir buraya gelmemişti. Baraka tipindeki dağ evi artık çürümeye yüz tutmuş, tavan akıyordu. Barakanın bir köşesini temizledi hazırladı ve arabadan yüklendiği yatağı oraya itina ile serdi. Sonra diğer malzemeleri taşıdı en son da babasını sırtlayarak yatağa yerleştirdi. Tipi, adeta barakanın içinde hissediliyordu. Barakanın içinde fırtına vardı adeta. Çaresizlik içinde babasını izledi. Daha şimdiden üşümeye başlamıştı.Yarın yine gelir bir yorgan ve birkaç battaniye getiririm diye düşündü. Öyle üzgündü ki, dünya başına göçüyor gibiydi. O, bu duygular içindeyken babası, yüreğine bıçak saplanmış gibiydi. Yıllarca emek verdiği oğlu tarafından bir barakaya terk ediliyordu. Gururu incinmişti, içi yanıyordu ama belli etmemeye çalışıyordu. Minik Can ise olanlara hiçbir anlam veremiyordu. Anlamsızca ama dedesinden ayrılacak olmanın vermiş olduğu üzüntüyle sadece seyrediyordu.

Artık gitme zamanıydı. Babasının yatağına eğildi, yanaklarını ve ellerini defalarca öptü. Beni affet der gibi sarıldı, kokladı. Artık ikisi de kendine hakim olamıyor ve hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Buna mecburum der gibi baktı babasının yüzüne ve Can'ın elini tutup hızla barakayı terketti. Arabaya bindiler. Can yola çıktıklarında ağlamaya başladı, neden dedemi o soğuk yerde bıraktın diye. Verecek hiçbir cevap bulamıyordu, annen böyle istiyor diyemiyordu. Can:

"Baba, sen yaşlandığında ben de seni buraya mı getireceğim?"

diye sorunca dünyası başına yıkıldı. O sorunun yöneltilmesiyle birlikte deliler gibi geri çevirdi arabayı. Barakaya ulaştığında

"Beni affet baba." diyerek babasının boynuna sarıldı. Baba oğul sıkı sıkı sarılmış çocuklar gibi hıçkıra hıçkıra ağlıyorlardı.

Oğlu: "Baba beni affet! Sana bu muameleyi yaptığım için beni affet!"

diye hatasını belli ediyordu...

Babası oğlunun bu sözlerine en anlamlı cevabı veriyordu...

"Geri geleceğini biliyordum yavrum. Ben babamı dağ başına atmadım ki, sen beni atasın... Beni bu dağda bırakamayacağını biliyordum."

bu kadarıda artık romanlarda ve kısa hikayelerde olur acak dağ basına her tarafı su damlayan i dağ evine bırakacagına yan dairelerinde yakından bi ev tutabilirdi mesela çok sacma bence bu yazı insanların duygularını bu şekilde sömürüyorlar işte bire 100 katarak ......

buraya vıcdan yapanlar yerıne var kendı annenı babanı dusun falan dıye bence benım gıbı kaynanasıyla sorun yasayanlar yazsınn bıde onları dınleyın kolay degıl sıze kotuluk yapan bırıne sevkatle hakkıyla bakmam gercı cennetı kazanmak ta kolay degıl ıste

Kisiye göre degisir, benim rahmetli anam da cok cekmis hem görümcelerden hemde kayınvalideden, babaannem ben cok kücükken felc olmustu ve o sekilde tam 18 yıl yasadı! Öldürmeyen Allah öldürmüyor herkes baktı, annemde!
Altını da aldı, yemegini de verdi ki, babaannem ve halamlar annemi panik atak hastası yapmıslar, büyüler yapmıslar. Dedem annemin elinde daha gelin kınaları dururken kızları yüzünden yumurugunu agzına kadar getirmis annemin sus! demis, annem kendini savundugu icin. :KK43:
Ama o baktı, Allah rızası icin bakıyorum ben dedi.
Babaannem vefat ettiginde annemin arkadası, arkadasım bak artık rahatsın demis annem de '' öyle deme, ben onları seviyorum '' demis. Babaannemin arkasından zaten dedem 4 ay icinde rahmetli oldu, 1,5 sene sonrada annemi kaybettik aniden :KK43:
Zihinsel özürlü amcama da baktı, özellikle seviyor diye semtin bir ucundaki pazara gider kabak alırdı kabak tatlısı yapardı ona, onun severek yemesi hosuna giderdi. Her ay biri alıyordu amcamı sırayla bakıldı bu sekilde..
Zor ama dedigin gibi cenneti kazanmakta kolay degil...

Son düzenleme:
Kusura bakmayin, ne nokta ne virgul var, basim agridi okudugumu anlamaya calisirken. Birkac satir sonra okumayi kestim.
Okudugum kadariyla ameliyat gecirecekse tabii ki bakilir, baska kim baksin...
Ilerde elden ayaktan kesildiginde de kendin birebir ilgilenmesen bile onun en yakin ailesi olarak onun bakildigindan emin olmak mecburiyetindesin bence. Gerek bakici tutarak, gerek bakimevi, vs. O kadinin en yakini ogullari, baska kimi var, tabii ki onlara dusecek bu sorumluluk. E tabii gelin olarak sizlere de. Artik ne kadar bakar ya da baktirirsiniz, sizlerin vicdanina kalmis.

Valla yanında insan isteyip bakılmak isteyen insan çenesini tutacak ,bakılıp bakılmıycağının derdine düşene kadar çevresindeki insanlara iyi davranıp ,Allah tan sağlık isteyip dua etsinler.

annem gelinine bizden yani kızlarından fazla değer verdi.nişanlıyken ailesiyle hiç geçinemezdi,annesiyle ve kızkardeşiyle sürekli kavga halindeydi.annem çok üzülürdü bu hallerine.evlendi,annem zaten gençti.iş beklentisi olmadı.evleri ayrıydı.bayramlarda el gibi gelip gitti.en fazla sofra hazırlamaya ve toplamaya yardım etti.

annem babam öldükten sonra çalışıyordu.bir hafta geleceklerini söylemişler.annem sabahtan yemekleri yapmış sadece pilav kalmış.eve annemle bir girmişler.çok yoruluyordu annem.soğukta açık havada çalışıyordu.gelinimize pilavı yaparmısın demiş.bizim gelin hanım ben iş yapmaya gelmedim diye bağırmış.annem kalkmış o haliyle pilavı yapıp sofrayı hazırlamış,yemeklerini yiyip gitmişler ve bir daha aylarca uğramamış.böyle bir insan var karşımızda:KK34:

çok üzücü bir olay.ama herşey karakter meselesi.ben annenizin yerinde olsam o zaman ben de sana hizmet etmek zorunda değilim der kendi yemeğimi oturur yerdim.ya da bu kadar ileri gidemiyorsa pilav şart değil deyip sofrayı kurardım.kardeşinize ne demeli peki.hadi karısına söz geçiremiyor bari kalkıp annesine yardım etseydi.yok yok gerçekten insanlar bence ne çekerlerse kendi tutumlarından dolayı çekiyorlar.deymeyen insanlara taviz ve anlayış göstermek boşa kürek çekmek gibi.gelinin şımarması sadece kendi suçu değil bence.acaba haksız mıyım?

çok üzücü bir olay.ama herşey karakter meselesi.ben annenizin yerinde olsam o zaman ben de sana hizmet etmek zorunda değilim der kendi yemeğimi oturur yerdim.ya da bu kadar ileri gidemiyorsa pilav şart değil deyip sofrayı kurardım.kardeşinize ne demeli peki.hadi karısına söz geçiremiyor bari kalkıp annesine yardım etseydi.yok yok gerçekten insanlar bence ne çekerlerse kendi tutumlarından dolayı çekiyorlar.deymeyen insanlara taviz ve anlayış göstermek boşa kürek çekmek gibi.gelinin şımarması sadece kendi suçu değil bence.acaba haksız mıyım?

zaten herşey kardeşimde bitiyıor ama birde şöyle düşünüyorum.şartlı da gelmiş olabilir gelinimiz,allaha havale ediyorum.onlarda 2 tane yetiştiriyor ve onların da kızı yok.annemin gene 2 kızı var:KK50:

kv bakmak dini bir emir değil ...bakmak zorunda değilsin vicdan meselesi sadece ..yoksa bakma mecburiyeti falan diye bişey yok ..bilmeyenler için yazdım ..bakma zorunluluğu yok yani.. araştırıp öğrenebilirsiniz

ben k.v. görüşmüyorum. eşim arada annesinin kanseri tekrar ederse bakımı için beni bi kaç defa yokladı. cevabım hep aynı

kime hizmet ettiyse, kimi el üstünde tuttuysa, kimin lafı için bizi ordan çıkmaya zorladıysa , kimin evini dizdiyse, bi zahmet onlar baksın, iki oğluna ev verdi dizinin dibinde tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. çocuklarına bakıyor. yediriyor içiriyor. bende anneni el üstünde tuttumdum. evini baştan ayağa her yerini yeniledim 1 yıl içinde 10 defa evimden çık dedi. biz çıktıkdan sonrada oğlunu evlendirip oturttu. benden bişi bekleme gitmem ben o eve dedim. ama baban bana bişi yapmadı. kızı gibi gördü. babanı evimde ömrünün sonuna kadar karşılıksız bakarım dedim. son nokta. allaha dua ederim k.v. bişi olmasın diye. bana çok kötülük yaptı ama bişey de olsun istemem. olursa sevgili gelinleri ve arsız kızı baksın derim bana muhtaç etmesin derim.

nedense sadece kaynanalar söz konusu oluyor.gelinlerin yaptıkları içinde kimbilir neler yaşamıştır deniyor.kaynanalrın yaşadıkları göz ardı ediliyor.:KK50:

birde neymiş efendim kaynana gelinine kendini sevdirecekmiş,oldu canım daha başka.gelinler kendini bana sevdirsin.allah büyük kimin kime ihtiyacı olacağı belli olmaz.belkide gelinlerim bana muhtaç olacak.:KK34:

eltim olmadık birşeyi bahane edip kayınpederime gitmemeye başladı.6 ay kaynım da gelmedi.baktı işler kötü gidiyor kaynım babasına para için gidiyor ve kayınpederim evlat hatrına her gelişinde para veriyor. eltim o parayı yüzsüzce bir güzel yiyor.:KK50:

İnsanlar birbirlerini seveceklerse severler, çok zorlamamak lazım. "Karşılıklı" çıkar ilişkilerinden bahsediyorsak zaten kim kimi önce sevdi, kim kendini sevdirdi diye düşünmeye çok gerek yok, göstermelik şeyler yetiyor.

nedense sadece kaynanalar söz konusu oluyor.gelinlerin yaptıkları içinde kimbilir neler yaşamıştır deniyor.kaynanalrın yaşadıkları göz ardı ediliyor.:KK50:

birde neymiş efendim kaynana gelinine kendini sevdirecekmiş,oldu canım daha başka.gelinler kendini bana sevdirsin.allah büyük kimin kime ihtiyacı olacağı belli olmaz.belkide gelinlerim bana muhtaç olacak.:KK34:

eltim olmadık birşeyi bahane edip kayınpederime gitmemeye başladı.6 ay kaynım da gelmedi.baktı işler kötü gidiyor kaynım babasına para için gidiyor ve kayınpederim evlat hatrına her gelişinde para veriyor. eltim o parayı yüzsüzce bir güzel yiyor.:KK50:

İnsanlar birbirlerini seveceklerse severler, çok zorlamamak lazım. "Karşılıklı" çıkar ilişkilerinden bahsediyorsak zaten kim kimi önce sevdi, kim kendini sevdirdi diye düşünmeye çok gerek yok, göstermelik şeyler yetiyor.

Sizin annenizin ayağı ameliyatlık bir durumda olsaydı, eşinizin de annenizle arası kötü olsaydı ve anneniz sizin ona bakmanızı isteseydi, eşiniz de istemeseydi, ne düşünürdünüz?

Sizin annenizin ayağı ameliyatlık bir durumda olsaydı, eşinizin de annenizle arası kötü olsaydı ve anneniz sizin ona bakmanızı isteseydi, eşiniz de istemeseydi, ne düşünürdünüz?

Kimse kimsenin "kendi ailesine" bakma isteğine karışmamalı zaten, evlatlar aileleriyle ilgilenmek mecburiyetindeler.

Öbür yanda gelin-kaynana ilişkisi var. Bir kadın kendisine kötülük eden birine istemiyorsa bakmaz, bu anormal bir şey mi? Gerekiyorsa oğlu baksın. Kaynanalar "gelinim bana bakmıyor, hizmet etmiyor" diye hayıflanacaklarına oğullarını ona göre yetiştirmeliler. Kendi oğullarını paşa gibi yetiştirip hiç bir işe ellerini sürmmeyi tembihledikten sonra "el kızı" dediklerinden hizmet ve bakım beklemek ne kadar kolay.

ne olursa olsun tabiki bakmalıyız.. o eşinizin Annesi.. sanmayınki benim kayınvalidem bir melek, şu anda bile çok dargınım ona ama yinede bakarım diyorum onada kayınpederimede, tabiki kendi anne-babamada..

evlatları olarak biz bakmayacağızda kim bakacak onlara, ben 2 ay bende kal, 2 ay diğer oğlunda, 2 ay diğer kızında vs. olayınada karşıyım.. ne o öyle sepet gibi bi oraya bırak bi buraya, ha benim işim olur, hasta olurum, evde olmam yada kendileri ister gidip kalmayı o ayrı ama öyle pazarlıklar yapmayı sevmiyorum, ben kimsenin hatrına bakmam, sadece Allah rızası için bakarım onlara, zamanındada onlar bizlere, eşlerimize baktılar karşılık beklemeden değilmi aynı şey işte...

Kimse kimsenin "kendi ailesine" bakma isteğine karışmamalı zaten, evlatlar aileleriyle ilgilenmek mecburiyetindeler.

Öbür yanda gelin-kaynana ilişkisi var. Bir kadın kendisine kötülük eden birine istemiyorsa bakmaz, bu anormal bir şey mi? Gerekiyorsa oğlu baksın. Kaynanalar "gelinim bana bakmıyor, hizmet etmiyor" diye hayıflanacaklarına oğullarını ona göre yetiştirmeliler. Kendi oğullarını paşa gibi yetiştirip hiç bir işe ellerini sürmmeyi tembihledikten sonra "el kızı" dediklerinden hizmet ve bakım beklemek ne kadar kolay.

iyi günler arkadaşım gerekiyorsa oğlu baksın demissiniz ya o bile bazen sorun oluyor meslea benim uzaktan bir akrabam kadının yaşı 75 civarı oğlu hizmetçi tuttu ayrı evde oturuyor akrabamız ona bile karışıyor halbuki eşinin maddi durumu çok iyi zaten kadında diyor maddi durumumuz çok iyi hiçbirşeyden kısmıyor ama annesine yardım etmiyecek diyor kaynanasının bir kızı var kızı baksın diyor ama kızının hem maddi durumu kötü hemde evinde 2 tane çocugu hasta hatta yürüyemiyor çocukları onlara bakıyor annesinede bakıyor tabi gidip yokluyor akrabamızın dedigine göre kayınvalidesi kendisine hiçbir kötülük yapmamış sadece görümcesi ile arası açık sırf bu yüzden istemiyorum diyor rabbim kimseyi elden ayaktan düşürmesin kimseye muhtaç etmesin

Benim söylemek istediğim kendi kızının annesine bakması durumu değil. Benim söylediğim gelinin bakmak istediği annesine eşinin(kocasının) istememesi durumunda ne hissedeceği.

Benim söylemek istediğim kendi kızının annesine bakması durumu değil. Benim söylediğim gelinin bakmak istediği annesine eşinin(kocasının) istememesi durumunda ne hissedeceği.

İşte söylediğim gibi ben de bu duruma karışılmaması gerektiğini düşünüyorum, neticede hizmetlerini kadın görücek, erkek bir sıkıntıya girmeyecek ki. Kendi üstüne sorumluluk almayacağı halde sırf araları bozuk diye eşinin ailesine bakma isteğini geri çevirmesi vicdansızlık olur.

Son düzenleme:
iyi günler arkadaşım gerekiyorsa oğlu baksın demissiniz ya o bile bazen sorun oluyor meslea benim uzaktan bir akrabam kadının yaşı 75 civarı oğlu hizmetçi tuttu ayrı evde oturuyor akrabamız ona bile karışıyor halbuki eşinin maddi durumu çok iyi zaten kadında diyor maddi durumumuz çok iyi hiçbirşeyden kısmıyor ama annesine yardım etmiyecek diyor kaynanasının bir kızı var kızı baksın diyor ama kızının hem maddi durumu kötü hemde evinde 2 tane çocugu hasta hatta yürüyemiyor çocukları onlara bakıyor annesinede bakıyor tabi gidip yokluyor akrabamızın dedigine göre kayınvalidesi kendisine hiçbir kötülük yapmamış sadece görümcesi ile arası açık sırf bu yüzden istemiyorum diyor rabbim kimseyi elden ayaktan düşürmesin kimseye muhtaç etmesin

İşte orada kadının vicdanı işin içine giriyor. Aslında girmiyor bile ya neyse. Neticede eşinin parası var, annesine babasına baktıracak, burada kadına laf düşmemeli bile. Kadın kocasının parasına acıdı diye yaşlı ve bakıma muhtaç insanlar ortada kalacak değiller.

Son düzenleme:
kayınvaldem eltımle karsılıklı daırelerde oturuyolar araya bı paspas atmıslar sureklı anahtarları bırbırınde zaten gırıp cıkıp duruyolar yemekler kaynamam yapıyor karsıya tasıyıp orda yıyorlar ole bı karısıklar ıste kaynananın evınde yag olsa seker karsda dır tuz olsa un karsıdadır bır e-sene o evde kaldım ne nerde daha ogrenemedım kafayı yıyodum kaynana bıde kısın kendı tarafını yakmaz dogalgazı sabah uyanır uyanmaz karsıya gecer gece yatana kadar orda allahtan ben kurtuldum ayrı evıme k-cıktım gecenlerde kaynamam geldı esımın nyanında basladı aglamaya ben amelıyat olmak ıstıyorum olamıyorum ıste bılmemkım tanıdıgımız amelıyat olmusta gelını el ustunde tutuyomus bakıyomus bende ıkı tane gelın var dıyo nebılımben zaten bızden kurtuldu o gelır gıder benım evım ayrı der surat yapar e yengen de hep bu yuku benmı cekıcem der bana bakan olmaz dıyo yanı melek eltım onlara bakarda sorunu cıkarsa cıkarsa benden cıkar dıye goruyo ben bu ınsanlar kadar kendılerıne baktırmak ıcın oglanlara gelınlere kene gıbı yapısanını gormedım kayınpederımde ole oda sureklı hızmet beklıyo bayramda eltım koyune gıttı kaynanamda koyune gıtmek ıstedı kayınpederım calısacaı ıcın gıtmeyecek ben napıcam gelınde gıttı dıyo kaynamam dıyo nebılımben burda kalsın bende kalmam dedım ama cok moralım bozuldu kaynana gezmek ıcın geceden plan yapıyo kayınpederı evde benmı belklıcem bende gencım ben kaynanamgezmeyı pek sever hıc dusunmez gencler beraber gezsın herkesın pesıne takılır esım le oncelerı cok kavga ettık kaynana yuzunden ama ayrı ev herseyı duzeltıyor sımdı ole degılız ama esımde netıcede annesı annesıne karsı yumusak yanı kadına bıse olsa mecbur benden de beklıcek annesıne bakmammı ben bakmak ıstemıyorum kaynanam suan kendı ısını gorebılıyorda ayagı bıraz topallıyor amelıyat lazımmıs damar cekılmesı var oda ıste ılerde hastalıkta yaslılıkta kendıne baktıracak ınsanlar etrafında hazır bulunsun ıstıyo gelınlere rahat vermeyıpn gozlerı acılmasın ayrı yasamanın rahatına varmasınlar dıye kımsenın pesını bırakmıyo cunku kendıde genclıgınde ayrı yasamıs bızden cok ıyı bılıyo onun degerını ben anlatmadıgım baska sorunlar da var ozellıkle o evde yasarken hergun bı sorun oluyodu o yuzden yanlıs anlayanlar olabılır bakmak ıstemıyorum deyınce ama allahıma hergun dua edıyorum ne onları bıze nede bızı onlara muhtac etme dıye cunku benım ofkem bır turlu gecmıyor ılerde bakmak zorunda kalırsam bu ofkemle sevkatlı bı sekılde bakaamam daha da sevaba gırecegıme gunaha gırerım basına kakarak bakmanın hıcbı degerı yok ama bende ofkem dınmıyor yaptıklarını unutamıyorum
sız ne dusunuyorsunuz kayınvaldeye kayınpedere bakmak zorunda mıyız

Yani ilginç olan bir şey var ki şuan sen ayrısın onlardan zaten eltinle olan ilişkileri seni bağlamaz..
İkincisi yaşlı insanların çoğu hürmet ve hizmet bekler özellikle bu gelinlerse..
Üçüncüsü olasılıklar üzerine hem kendi canını sıkıyorsun hem de bakmama olayını ulu orta yerde söylüyorsan prestij kaybediyorsun. İş o noktaya gelsin bakalım neler olacak bir gör. Çok sabırsızsın.
Dördüncüsü de eşinin annesine babasına oğlu bakmayacak da kim bakacak. Daha doğrusu çocukları bakmayacak da kim bakacak. O zaman çöpün önüne koy bakalım belki alan olur.

X