Hamileyim, kaynanam yüzünden düşük yapmaktan korkuyorum.

Hanımlar kayınvalidem yüzünden kocamla tartıştık. Kocam hamile olduğumu düşünmeden bana ağzına geleni saydırdı. Olayı anlatayım. Kv kendine göre gelinlerine karışmaz ama karışır. Patavatsızdır ve laf sokar. Ne düğünümde ne nişanımda birşey yapmadı durumu olduğu halde birşey takmadı herşeyi oğluna ve kendi kaynanasına yükledi ve hep bize karşı beklenti içinde oldu ama kendisine göre beklenti içinde değildi. Kilonuza laf eder, yeni gelmiş gelininin evinde kendi hasta kız kardeşine bakmak ister, gezmeye gidersiniz para harcamamıza laf eder, arkadaşlarımız olur arkadaş edinmeyin arkadaşlıl boş iş gitmeyin kimseye canınız sıkılıyorsa ananıza babanıza kardeşinize gidin der. Kendisi tek kuruş harcamadığı, hatta düğün zamanı oğullarını daha da sıkıntıya soktukları halde hem altınlarım konusunda nerede kimde saklayacağıma karar vermeye çalışıyorlar hem de yüzleri varmış gibi para biriktiremediniz mi dsha 2 kişisiniz diye laf ediyorlar.
Neyse asıl konuya geleyim. Eşimin iş yerinden arkadaşı demeyeyim de aynı yerde çalıştığı sohbet ettiği birisi geçenlerde vefat etti. Ben de o gün kendi ailemin yanındaydım, 60-70 km uzak bir ilde, akşam eve geri dönecektim. Kv beni arıyor ağlayarak, eşinin iş arkadaşı şöylw olmuç böyle olmuş eşin iyi mi, o da mı yanındaydı diyoe, o ölen kişi gündüz çalışıyor eşim hep gece çalışıyor. Eşimin hep gece çalıştığını, ölenin de gündüz öldüğünü bildiği halde eşime birşey oldu sanıp ağlıyor, eşimi aramış, eşim ağlıyormuş telefonda çok kötüymüş, bana eve git kocana destek ol diyor. Ama kocam o sırada iş yerinde ve ben eve döndüğümde daha eve gelmemii hatta benden saatler sonra geri gelmişti ve ben kaç kere konuştum eşimle ağlamıyordu. Kv her seferinde böyle ya laf sokuyor ya da karışsada oğlunun olmadıpı ortamda laf atıp oğullarına karşı melek gözükmeye çalışıyor. Ben de dayanamadım artık, okuma yazması da kötü olduğu için ve beni kayınpederimden aradığı için kayınpederşme mesaj attım, baba ben annemlerin yanına eşimden izin alıp gittim, olay bçyle nöyle olmuş. O saatte eşim çalışmıyor akşam çalışıyor siz de biliyorsunuz. Annem bana eve git kocana destek ol dedi ama kocam zaten evde değil, gitsem ne desem boş, yanında boş boş konuşsam öleni geri getirir mi, ben sanki kocamı düşünemiyormuşum gibi hissediyorum ben alınıyorum, eşim dese hemen gel diye babam bir dakika durmaz beni eşimşn yanına geri götürür dedim. Neyse kayınpederim de bana "kızım sen annene bakma, o üzüldüğü oğluna birşey oldu sandığı için öyle dedi. Sana birşey diyen yok, kafana takma boşver, annenin dediğine bakma.ben sana ve eltine kendi oğullarımdan daha çok değer veriyorum." dedi. Bende aynı şekilde saygı ve sevgi çerçevesinde, kpime cevap verdim "baba kusura bakmayın, annemin kötü niyetle söylediğini düşünmüyorum zaten ama ben sadece alındığımı ve alıngan biri olduğumu belirtmek istiyorum." dedim. Olay kapanmıştı. Neyse bugün eşim işteyken beni aradı, kv eşime herşeyi anlatıp fişteklemiş bana karşı, eşim bana ağzına geleni saydırdı, ben kötüymüşüm, ben fesatmışım, beni bir daha annemlerle görüştürmeyecekmiş, o da annemlere benim gibi yapacakmış, ki ben onun annesine babasına ne yaptım bilmiyorum, ailemin yanına gittiğimizde benim annemlerle olan samimiyetimi kıskanıp bana kızıp surat asıyordu ailemim yanında mahcup oluyordum, kendi annesine nişanlıyken sarıldığımda annesiyle samimiyet kuruyorum diye bana kızıyordu, ben nişanlıyken her fırsatta kvlere gelirdim, yakınlık gösterirdim, onlara alışayım tanıyayım diye, kendi annem babamdan dsha çok gösterdim ama ona rağmen eşim bana benim ailemi aile olarak görmedin, her söylediklerine neden alınıyorsun, takma, aile böylw birşey her söylediğine takılmazsın. Kadın patavatsız ne söylediğini bilmiyor köyde herkesle kavga ediyor, herkes haksız o haklı, oğluna karşı da kendini haklı çıkarmayı başardı. Eşim ailemle beni görüştürmeyecekmiş, çok üzülüyorum. Annem birkaç gün sonra yurtdışına kardeşimin yanına gidecek ve 1,5 2 ay göremeyeceğim onu. O giderken bayram öncesi böyle birşey yaşamak beni çok üzdü. Benim ailem her zaman arkamda durdu. Evlendiğimde bile maddi sıkıntıya düşmeyeyşm diye yanımda oldular, eşimden ne altın ne başka birşeu istemediler. Gücün yetmiyorsa alma oğlum siz sıkıntıya girmeyin yeterki dediler. Düğünde taktıkları altının ayarı eksik çıktı diye gidip düğünden sonra daha altın taktılar. Eşim sıkıntıya borca girmesin diye beyaz eşya vs bile aldırmayacaktı benim ailem, eşim düğün borcundan kalkana kadar, evde kaynanamlardan kalan beyaz eşyalarla idare edeyim diye düşündüler çünkü eşim stres ve sıkıntıdan saçkıran oldu, saçı sakalı döküldü. Herşeye rağmen kayınvalidem üste çıktı. Seven biplenir, bipleyen sevilirmiş. Eşimde bipleyeni tercih etti. Birde birşey diyim mi, oğluna bi boyanın lafını yapan bir kadın. Köydeki odamızın boyasının parasınım lafını yapan cimri, oğlunu sürekli yanlışa sevketmeye çalışan bir kadın. Oğlunu başkalarından borç alıp borç batağına sürükletmeye çalışan bir kadın. Oğlu birinden borç alacakmış kenara koyacakmış o para kenarda duracakmış, sonra taksit taksit paranın sahibine parayı geri ödeyecekmiş vs. Bunları neden anlatıyorum kaynanamı tanıyın diye. Ben balık burcuyum. Çok hassas biriyim, hamilelik döneminde de oldu um için daha çok alınganım. Kv kpime hiç saygısızlık etmedim. El üstünde tuttum, evime geldiklerinde yüzümü hiç asmadım, dertliysem dertleştim sevinçliysem sevincimi paylaştım. Hediyeler aldım gönderdim. Haftanın 2 3 günü arıyordum ama yine yaranamadım. 2 gün aramasam kadın annemi arayıp beni anneme şikayet ediyordu. Aramıyorum diye laf sokuyordu. Eşimde annesini hergün aramıyorum diye laf etmişti annesi yüzünden. Yani siz birşey söyleyin dostlar. Önümüz bayram, birde bayramda kv kpderin evine gidip orada kalacağız, ben bu kadını bayrama kadar hiçbir şekilde aramayacağım, bayramda da konuşmayacağım. Eşime ne desem ne yazsam hiç bilmiyorum ama yataklarımızıda ayıracağım ve ayrı odada yatacağım.
Öncelikle kendinizi kimseye anlatmak zorunda değilsiniz.İliskinize başkalarını katarsanız aman seveyim sevileyim diye mesafeyi ayarlamaz yüz göz olursaniz sonuçlari sürekli beklenti de olan eş ailesi olur.Ayrica esiniz nasıl ailenizle görüştürmüyor?Kendi ailesi için esip savuruyor çok degerliler.... Lütfen bundan sonrası için mesafebizi ayarlayin.Duygusallik normal ama kafaya takılacak hak edecek insan var hak etmeyecek insanciklar var.Esinizke yatağınızı ayırıp kvnizin ekmeğine yağ sürmeyin.

Kadınlarımız nasıl herşeyi bu kadar alttan alıyor ben okudukça şaşırıyorum.. ben mi çok cadıyım acaba.. düşündüm de yok valla değilim..

Kayınpedere yazmak yanlış

Hadi yazdın açıklama yapmak yanlış ( karışmalarına zemin hazırlayan sensin)

Kocamdan izin aldım? Demen yanlış

Kocanın annesiyle arandaki dengeyi kuramaması yanlış

Ailenle görüştürmeyeceğini (😮) söylediğinde üzülmen yanlış.. O an çekip kapıyı çıkar anneme giderdim.

bayramda yine boynunu eğip gitmen yanlış

Bu adama çocuk vermek yanlış ama umarım evladın en büyük doğrun olur zira bu adamdan ve ailesinden umut yok...

Öncelikle kendinizi kimseye anlatmak zorunda değilsiniz.İliskinize başkalarını katarsanız aman seveyim sevileyim diye mesafeyi ayarlamaz yüz göz olursaniz sonuçlari sürekli beklenti de olan eş ailesi olur.Ayrica esiniz nasıl ailenizle görüştürmüyor?Kendi ailesi için esip savuruyor çok degerliler.... Lütfen bundan sonrası için mesafebizi ayarlayin.Duygusallik normal ama kafaya takılacak hak edecek insan var hak etmeyecek insanciklar var.Esinizke yatağınızı ayırıp kvnizin ekmeğine yağ sürmeyin.
Eşimle yatağımı, aileme göndermemekle tehdit ettiği için ayıracağım. Hatasını anlasın. Anasının kuzusuysa gitsin anasının yanında yatsın. Kvle konuşurken alındığımda söyleyememin nedeni şu, sinirlendiğimde kızdığımda karşı tarafla konuşurken otomatikmen ağlamaya başlıyorum kendimi böyle göstermemek için yazmayı tercih ediyorum.

Kadınlarımız nasıl herşeyi bu kadar alttan alıyor ben okudukça şaşırıyorum.. ben mi çok cadıyım acaba.. düşündüm de yok valla değilim..

Kayınpedere yazmak yanlış

Hadi yazdın açıklama yapmak yanlış ( karışmalarına zemin hazırlayan sensin)

Kocamdan izin aldım? Demen yanlış

Kocanın annesiyle arandaki dengeyi kuramaması yanlış

Ailenle görüştürmeyeceğini (😮) söylediğinde üzülmen yanlış.. O an çekip kapıyı çıkar anneme giderdim.

bayramda yine boynunu eğip gitmen yanlış

Bu adama çocuk vermek yanlış ama umarım evladın en büyük doğrun olur zira bu adamdan ve ailesinden umut yok...
Kayınpederime o anlık duygumla yazdım. Kaynanam artık çıldırttığı için kp söyledim ki onunla uğraşsın, hemde kaynanam okuma yazmayı iyi bilmiyor diye. Çünkü sinirliyken aradığımda ağlamaya başlıyorum otomatikmen ve bunu engelleyemiyorum.
Başta evlerine sık gelmeseydim belki de bu kadar karışamayacaklardı ama eşim de bana yok ailemden biri seni üzemez üzerlerse beni karşılarında bulur, kimse sana birşey diyenez vs derdi ama köprüyü geçene kadarmış. O izin verdi bu duruma onu defalarca uyardığım halde, desin nolmuş ne olur yani aile olmak bunu gerektirir alttan alacaksın dedi. Ailem böyle yetiştirdi aman kızım kocana haber vermeden kocandan izin almadan bir yere gitme, bize gelirlen de kocanın izni olmadan gelme vs diyerek böyle bi zemin hazırladılar. Onun ailemi karıştırmasına üzüldüm. Çünkü ailem hep arkamızda olmuşken o tüm bunları görüp bildiği halde aileme karşı annesi yüzünden cephe alması beni üzdü. Ben ailemşn yanına gitseydim direk hem anneö hem babam çok üzüleceklerdi. Bu sefer ortalık dsha çok karışırdı. Onları üzmemek için bugün gitmedim. Bayramda gitmemin sebebi ise kendi aileminde aynı köyde olması. Zaten gidersem kendi babamla gideceğim.

Eşimle yatağımı, aileme göndermemekle tehdit ettiği için ayıracağım. Hatasını anlasın. Anasının kuzusuysa gitsin anasının yanında yatsın. Kvle konuşurken alındığımda söyleyememin nedeni şu, sinirlendiğimde kızdığımda karşı tarafla konuşurken otomatikmen ağlamaya başlıyorum kendimi böyle göstermemek için yazmayı tercih ediyorum.
Sen gene de ayırma sırtını dön yat.Kendi gitsin yataktan bende sürekli bunu yapardım şimdi adam koltuklarda uyumaya zaten yatkındi bahanesi oldu ALISMIŞ.Sinirlerin bozulmuş bir daha hesap verm,açıklama yapma hatta kvnde hiç samimiyete girme.Olmasi gerekenden bir tık yukarı çıkma.

Sen gene de ayırma sırtını dön yat.Kendi gitsin yataktan bende sürekli bunu yapardım şimdi adam koltuklarda uyumaya zaten yatkındi bahanesi oldu ALISMIŞ.Sinirlerin bozulmuş bir daha hesap verm,açıklama yapma hatta kvnde hiç samimiyete girme.Olmasi gerekenden bir tık yukarı çıkma.
Yatakta bile rahat uyutmuyor ki insanı, ben rshat uyuyorum diye kıskanıyo başımda uyuyamadığı için sesli sesli telefonla oynuyor. Ben yatakda dönemiyorum bile o yüzden gidiyorum salonda yatıyırum kapımı kilitleyip. Rahat rahat uyuyorum. 😂Kv artık haftada 2 3 kere aramayı da zor görür.

Yatakta bile rahat uyutmuyor ki insanı, ben rshat uyuyorum diye kıskanıyo başımda uyuyamadığı için sesli sesli telefonla oynuyor. Ben yatakda dönemiyorum bile o yüzden gidiyorum salonda yatıyırum kapımı kilitleyip. Rahat rahat uyuyorum. 😂Kv artık haftada 2 3 kere aramayı da zor görür.
Deli mi ne 😁Arama aradığında da hiç bir şey yokmuş gibi oğluna AA bak böyle tavırlı şunu bunu dedi diyebilecek şeylerde söyleme ama onu ciddiye almadığını göster 😉

Şuan daha iyiyim ama kayınpederim yazdı az önce kızım annen çok üzgün. Ben üzüntüden öyle söyledim üzüntüden ne dediğimi bilmiyorum diyor, anneni bir ara vs yazdı. Ben hiçbir şekilde cevap vermedim. Aramadım da kaynanamı.

ARAMAAAAAA
O KİMKİ O KİM OĞLU İLE GÖRÜŞSÜN NE YAPIYORSA YAPSIN SENİN GİDİO GELMENE EVDE OLUP OLMAMANA KARIŞAMAZ MÜDAHELE EDEMEZ. SEN HER EVDEN GİDİP BİRŞEYLER YAPMAK İSTEYİNCE KENDİ KENDİNE KRİZ GEÇİRİYORDUR O KESİNLİKLE EMİNİM BUNA. EV İÇİNDEKİ ADIMINIZA VARANA KADAR BİLGİ VERMEYİN İNSANLARA GERİ DURSUNLAR. TAKMA ŞUNLARI KONUŞSUN DURSUN EŞİNE DE AKIL FİKİR DİLİYORUM.

ARAMAAAAAA
O KİMKİ O KİM OĞLU İLE GÖRÜŞSÜN NE YAPIYORSA YAPSIN SENİN GİDİO GELMENE EVDE OLUP OLMAMANA KARIŞAMAZ MÜDAHELE EDEMEZ. SEN HER EVDEN GİDİP BİRŞEYLER YAPMAK İSTEYİNCE KENDİ KENDİNE KRİZ GEÇİRİYORDUR O KESİNLİKLE EMİNİM BUNA. EV İÇİNDEKİ ADIMINIZA VARANA KADAR BİLGİ VERMEYİN İNSANLARA GERİ DURSUNLAR. TAKMA ŞUNLARI KONUŞSUN DURSUN EŞİNE DE AKIL FİKİR DİLİYORUM.
Aramıyorum zaten aramayacağım da. Her yerden bilgi istiyor, nerdesin naptın, nereye gidiyosun, ne işin var vs. Ben de artık sallıyorum yorgunum kendime göre işlerşm vardı filan dşyorum.

Kocama zaten çok kızıyorum. Konuşmayacağım. Allah a havale ediyorum. Sinirden ve üzüntüden karnıma ağrı girdi. Kocama düzgün bir şekilde anlatsam da anlamıyor. Anasının tıpkısı işte.
Zaten mesele kayınvalideniz değil eşiniz, evliliklerde hata 3. kişilerde değildir, kayınvalideniz dünyanın en kötü insanı bile olsa onu bu kadar hayatınıza dahil eden siz ve eşinizsiniz, siz eşimden izin aldım, onu öyle yaptım bunu böyle yaptım deyip kayınvalideye açıklamalar yaptığınız, eşiniz de annesinin lafıyla size laf söylediği için hatalı.

Zaten mesele kayınvalideniz değil eşiniz, evliliklerde hata 3. kişilerde değildir, kayınvalideniz dünyanın en kötü insanı bile olsa onu bu kadar hayatınıza dahil eden siz ve eşinizsiniz, siz eşimden izin aldım, onu öyle yaptım bunu böyle yaptım deyip kayınvalideye açıklamalar yaptığınız, eşiniz de annesinin lafıyla size laf söylediği için hatalı.
Bana hep sadece ikimiz varız. Biz ikimiz bir aileyiz bizden başkası yok vs. Demişti evlenmeden önce de sonra da ama sadece lafta. Onun ailesi kardeşi, yengesi, yeğenleri ve annesi... Babası demiyorum çünkü babaları çok da umurlarında değil. Ben de dış kapının dış mandalı gibiyim.

Bana hep sadece ikimiz varız. Biz ikimiz bir aileyiz bizden başkası yok vs. Demişti evlenmeden önce de sonra da ama sadece lafta. Onun ailesi kardeşi, yengesi, yeğenleri ve annesi... Babası demiyorum çünkü babaları çok da umurlarında değil. Ben de dış kapının dış mandalı gibiyim.
Konudaki tüm mesajlarınızı imkanım olmadı okuyamadım ama gerek konu içeriğiniz gerek eşinizle ilgili yazdığınız birkaç mesaj zaten olayın özünü anlatıyor, sorun tamamen eşinizle ilgili.
Her evlat anne babasını sever, onlar üzülmesin ister, onlara saygı duyulsun diye bekler lakin her isteğin de bir ölçüsü vardır, siz haftanın birkaç günü kayınvalidenizi aramak zorunda değilsiniz, arayıp ona sabah 8'de kalktım, 9'da kahvaltıya oturdum, kahvaltıda 2 dilim ekmek, 1 domates, kibrit kutusu kadar peynir yedim, kahvaltı sonrası evi süpürdüm, çamaşır yıkadım ütü yaptım, öğleden sonra annemler gittim vs diye izahatta bulunmak zorunda da değilsiniz, eşinizde sizi annemi ara, kardeşimi yokla, annemin sorduğu sorulara cevap ver diyemez.
Aileler evin büyüğüdür arada bayram seyran ziyaret edersiniz, el öper hayır dualarını alırsınız, hasta olurlar, çok müşkül duruma düşerler size ihtiyaç duyarlar eyvallah ama onun dışında evinize girince onlar dışarıda kalır, siz iki kişilik hayatınızı idame ettirirsiniz.

Siz daha baştan taviz vermişsiniz, nişanlılık döneminde sık sık gidip arayıp sormayacaktınız, başka bir konunuzda ailesine ısınamadığınızı yazmıştınız galiba, ısınmadığınız bir aile için kendinizi bu kadar zorlamanın hediyeler, aramalar yapmanız sizin hatanız, her zaman eşin ailesi dahi olsa baştan itibaren araya mesafe koymak iyidir, ki siz bu kadar samimi olmaya çalışırken, eşiniz sizin ailenizle yakın olabilmek için en ufak bir çaba gösterdi mi? Göstermedi değil mi? Biz kadınlarda var bu aman eş ailesiyle samimi olayım, beni sevsinler bana iyi davransınlar çabası, samimi de olmayalım, sevmesinler de, uzak olsunlar tatlı tatlı görüşelim.

Müstesnalar elbette var ama çocuklar ailelerinin yansımasıdır, farklı karakterle doğsalar bile anne baba ne verirse onu görüp alırlar çünkü doğdukları ailenin kültürüyle büyüyorlar, onların gelenekleriyle yoğuruluyorlar, o yüzden kadın veya erkek biriyle evleneceğinde eş adayı kadar ailesi de önemlidir, her ne kadar flört ederken, nişanlıyken göze başka görünseler de evlenince bir çoğu aslına dönüyor, o yüzdendir ki burada eş ve eş ailesiyle alakalı sorunların anlatıldığı konuların hemen hemen hepsinde evlenmeden önce böyle değildi evlenince bir anda değişti deniyor, hayır adam değişmedi aslında hep ailesi gibiydi.

Eşiniz zamanla değişir mi bilmem ama ailesini kafaya takmamayı öğrenmelisiniz, her söyleneni kendinize dert etmeyin, baktınız aklınıza takılıyor başka şeylerle meşgul olun, eşiniz annesinin ağzıyla size geldiğinde de biz aramızda hallederiz sen takma kafana hayatım deyip geçiştirin gitsin.

Hee anladım.. 😁 valla benim balk bR arkadaşm var.. O kadar duygusal o kadar kırılgan ki.. Bazen ben bile tahammül edemiyorum.konu sahibi de öyleyse azcuk bezdirmiş olabilir mi ? Diye düşünmedim değil.. 🙄🙄🙄
Evet evet öyle olanlar var ne sıkıcı değil mi?

İstediğim zaman görüşürüm annemle. Evime de çağırırım evlerine de giderim. İstediği kadar gidemezsin desin. Ben anneme gidiyorum demeden de giderim. Yasaklasa ne yazar. Abimle babama söylemem yeter. O zaman görür gününü.

Sanirim yaşın epey küçük. Gitmene izin vermeyen kocayı abiye babaya şikayet etmek..... Yapma ne olur. Sen bir bireysin. Kocaya, abiye, babaya ihtiyacın yok duruşunu ortaya koymak için. Neresinden tutsan elde kalan bir durum.
Kendin ol. Kendin istersen yap ya da yapma. Kayınbabaya dert anlatma. Herkes sözleriyle kendi seviyesini ortaya koyar. Biplemek nedir, oyyy oy.

Evet evet öyle olanlar var ne sıkıcı değil mi?
Ne yazık ki öyleler.. hayata hep negatif bakıyorlar .. Yanlarnda kendimi enerjisi bitmiş gibi hissediyorum.. bu hayat böyle yaşamak için zor değil mi ? Diyorum... zor ama ne yaparsn balk burcuyuz daa diyor 😁😂😂

Böyle bir kocaya ve evliliğe çocuk neden?

X