Kendimi kötü anne gibi hissediyorum

ayisigindakigolge

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2024
14
2
25
Kızlar merhaba içimi dökmek istiyorum sadece. Yaklaşık 2 hafta önce bir konu açmıştım bebeğim sadece mama ile besleniyor diye. Ne yaptıysam memeyi reddetti ve bu süreçte sağıp vermeye çalıştım sütüm hep azaldı. Şimdi bir çay kaşığı kadar anca çıkıyor. Öyle olunca mecburen mama vermek zorunda kalıyorum. Mama verince de bebeğim kabız oldu. O kadar çok kötü hissediyorum ki kendimi. Sanki çocuğuma zehirli bir şey veriyormuşum gibi hissediyorum. Etraftan da çok laf işittim bu mama olayından. Çocuğuma yetemiyorum bakamıyorum gibi hissediyorum sürekli ağliyorum. Çocuğum yeteri kadar gelişemeyecek gibi hissediyorum.

Bebeğiniz kaç aylık? doktorunuza danıştınız mı? Ya da ebeler var emzirme danışmanlığı veren onlara danışabilirsiniz. Onun dışında yapacak birşeyiniz yok üzülmeyin bir sürü keşkelerle dolu annelik☺ kendinizi ne yaparsanız yapın hep eksik görüyorsunuz.

Şimdi baktım diğer konularınızdan bebeğiniz çok küçük daha. Emmek yorucu geliyordur ona. Bebeği tutuş şeklinizden bebeğiniz rahatsız olursa emmek istemiyor olabilir. Şey deneyebilirsiniz, üzerinizi soyunun bebeğinizi memenize yatırın hep, beslenme aralıklarını birazcık uzatın memeyi ağzına alınca memenizi sıkın ağzına süt gelsin ve korkmayın sütünüz hemen kesilmez. Siz annesiniz sevginiz şefkatinizi hissedin gerçekten benim sütüm öyle artardı. Bol bol hurma, e bebeklerde satılan malt içeçeklerinden için, su için, stres yapmayın sakin olun sütünüz artar. Ben bebeğime 20 gün meme veremedim tutturamadkm bi türlü çocuk almak istiyordu ben veremeyince ağlayarak geri kaçıyordu. Sonra bir ebe çağırdım o öğretti emzirmeyi. Hemen sütünüz bitmez yani korkmayın

Bebeğiniz kaç aylık? doktorunuza danıştınız mı? Ya da ebeler var emzirme danışmanlığı veren onlara danışabilirsiniz. Onun dışında yapacak birşeyiniz yok üzülmeyin bir sürü keşkelerle dolu annelik☺ kendinizi ne yaparsanız yapın hep eksik görüyorsunuz.
Daha 23 günlük danıştım çocuk memeyi tutamıyor birde ben ne kadar pompa ile sağdıkça gene olmadı 1 çay kaşığı kadar gelmiyor sütüm oda yetmiyor evet kendimi hep eksik görüyorum

Daha 23 günlük danıştım çocuk memeyi tutamıyor birde ben ne kadar pompa ile sağdıkça gene olmadı 1 çay kaşığı kadar gelmiyor sütüm oda yetmiyor evet kendimi hep eksik
Şimdi baktım diğer konularınızdan bebeğiniz çok küçük daha. Emmek yorucu geliyordur ona. Bebeği tutuş şeklinizden bebeğiniz rahatsız olursa emmek istemiyor olabilir. Şey deneyebilirsiniz, üzerinizi soyunun bebeğinizi memenize yatırın hep, beslenme aralıklarını birazcık uzatın memeyi ağzına alınca memenizi sıkın ağzına süt gelsin ve korkmayın sütünüz hemen kesilmez. Siz annesiniz sevginiz şefkatinizi hissedin gerçekten benim sütüm öyle artardı. Bol bol hurma, e bebeklerde satılan malt içeçeklerinden için, su için, stres yapmayın sakin olun sütünüz artar. Ben bebeğime 20 gün meme veremedim tutturamadkm bi türlü çocuk almak istiyordu ben veremeyince ağlayarak geri kaçıyordu. Sonra bir ebe çağırdım o öğretti emzirmeyi. Hemen sütünüz bitmez yani korkmayın
Dediklerinizi deneyeceğim ne bileyim bir çay kaşığı kadar gelince moralim bozuluyor bitti diye

korkma annesin sen memeye dudaklarını bile değmesi yeter, sen bebeğini bol bol teninde yatır memenin üstüne yatsın. belli ki bebek memeyi alamıyor muhtemelen kendi ilinizde emzirme danışmanı bakın, hiç olmadı sağlık ocağına gidin hemşireler yardımcı olsun, o da olmadı özellerde çalışan tecrübeli ebeler var mutlaka bakın. En olmazsa ailede yaşlı aklıbaşında çok çocuklu kadınlar varsa onlardan yardım isteyin

Daha 23 günlük danıştım çocuk memeyi tutamıyor birde ben ne kadar pompa ile sağdıkça gene olmadı 1 çay kaşığı kadar gelmiyor sütüm oda yetmiyor evet kendimi hep eksik

Dediklerinizi deneyeceğim ne bileyim bir çay kaşığı kadar gelince moralim bozuluyor bitti diye
Sen sağmaya devam et, bebeğin ağzına şırınga ile sütü yavaş yavaş içir. Bu arada bende biberon verdim benim oğlum bırakmadı. İlla biberondan diye kesin birşey yok kendini suçlama

Peki kızınız sağlıkli mı şuan? O kadar laf duydum ki mama verirsem çocuğun bilmem ne olur falan filan O yüzden kendimi kötü hissediyorum
Ne kadar cahil insan ver çevrenizde , bana da dediler maalesef, annem bile bebem açlıktan sarılık olmuş ah keşke mama vermesen dedi. Kızım gayet sağlıklı, neşeli hareketli bir çocuk, 15 aylık şu anda. Sadece bir kere memlekete gittik hasta oldu, bir de gribal enfeksiyon geçirdi o kadar şimdiye kadar 🧿
Bak güzel kardeşim biz insanlar memeliyiz ama süt yoksa da yoktur . Sen yine bir sağlık ocağına git , ebeye danış , bebek nasıl memeyi tutacak öğretsinler . Olmuyorsa da zorlama yine meme de ver üstüne mama da ver, zaten doyunca içmiyorlar mama kalıyor

Kızlar merhaba içimi dökmek istiyorum sadece. Yaklaşık 2 hafta önce bir konu açmıştım bebeğim sadece mama ile besleniyor diye. Ne yaptıysam memeyi reddetti ve bu süreçte sağıp vermeye çalıştım sütüm hep azaldı. Şimdi bir çay kaşığı kadar anca çıkıyor. Öyle olunca mecburen mama vermek zorunda kalıyorum. Mama verince de bebeğim kabız oldu. O kadar çok kötü hissediyorum ki kendimi. Sanki çocuğuma zehirli bir şey veriyormuşum gibi hissediyorum. Etraftan da çok laf işittim bu mama olayından. Çocuğuma yetemiyorum bakamıyorum gibi hissediyorum sürekli ağliyorum. Çocuğum yeteri kadar gelişemeyecek gibi hissediyorum.
Merhaba, yazınızı okuyunca kendimi hatırladım. Bebeğimi sadece 40 gün emzirebildim. Sütüm de sizin gibi anca a1 çay kaşığını dolduruyorsun. Sonrasında bebek doymadı ve meme reddi geldi. Bende çok yıpranmıştım. Pes ettim. Zaten mama takviye gidiyorduk tümden mamaya döndüm. Bende hırpaladım kendimi. Ama inanın faydası yok. Bizde kabızlık yaşadık. Sma kullanmıştık. Doktor tavsiyesiyle onu bırakıp Hipp combiotic 1 'e başladık. Sonrasında bir daha kabızlık olmadı. Bence etrafınızdakileri dinlemeyin. Bebeğim şimdi çok sağlıklı, mutlu ve yaramaz bir çocuk. Öyle de büyüyorlar böylede. Üzmeyin kendinizi.

Ne olmuş sütünüz hiç gelmeyebilirde bunu niye eksiklik olarak görüp kendinizi üzüyorsunuz. Her kadın aynı olacak diye birsey yok. Hiç sütü gelmeyip mama ile büyüyen birçok sağliklı bebek var.

Merhaba, yazınızı okuyunca kendimi hatırladım. Bebeğimi sadece 40 gün emzirebildim. Sütüm de sizin gibi anca a1 çay kaşığını dolduruyorsun. Sonrasında bebek doymadı ve meme reddi geldi. Bende çok yıpranmıştım. Pes ettim. Zaten mama takviye gidiyorduk tümden mamaya döndüm. Bende hırpaladım kendimi. Ama inanın faydası yok. Bizde kabızlık yaşadık. Sma kullanmıştık. Doktor tavsiyesiyle onu bırakıp Hipp combiotic 1 'e başladık. Sonrasında bir daha kabızlık olmadı. Bence etrafınızdakileri dinlemeyin. Bebeğim şimdi çok sağlıklı, mutlu ve yaramaz bir çocuk. Öyle de büyüyorlar böylede. Üzmeyin kendinizi.
İçimi öyle bir rahatlattın ki çok teşekkür ederim

Daha 23 günlük danıştım çocuk memeyi tutamıyor birde ben ne kadar pompa ile sağdıkça gene olmadı 1 çay kaşığı kadar gelmiyor sütüm oda yetmiyor evet kendimi hep eksik görüyorum
Süt bitmez siz kafanizda bitirirseniz biter. Biberon vermeyin ,kaşık biberonlar var onunla verin takviye mamasını. Makinadan çıkan süt makinanın cikarabildigi miktar bebeğiniz çok fazlasını çeker. Siz kafanizda bitirdiyseniz bişey diyemem. Fakat biberonu unutturup hep memenizi teklif ederseniz beyaz gürültü , anne karnı sesi , yada dışta su sesinde ten tene temasla ,arabada giderken. Zıplayarak ayakta gezinirken. Teklif edin biberonu unutunca dönüyor bebekler. Biraz sabır kardeşim 40 günden sonra azim edip döndürdü memesine . Tek meme emdi onunlada doydu üstüne kardeşim her emzirme sonu sağım yapıp buzluğa attı iki memeyi sagip. Hem bebeğine hemde fazla sütleri ihtiyacı olanlara verdi doluydu buzlugu. 3.5 yaşında bıraktı .
Bol bol emzirin takviyesini verin kaşık biberonla sonra memenizi boş boş sağın çıkan veya çıkmayan süte aldanmayin.

Süt bitmez siz kafanizda bitirirseniz biter. Biberon vermeyin ,kaşık biberonlar var onunla verin takviye mamasını. Makinadan çıkan süt makinanın cikarabildigi miktar bebeğiniz çok fazlasını çeker. Siz kafanizda bitirdiyseniz bişey diyemem. Fakat biberonu unutturup hep memenizi teklif ederseniz beyaz gürültü , anne karnı sesi , yada dışta su sesinde ten tene temasla ,arabada giderken. Zıplayarak ayakta gezinirken. Teklif edin biberonu unutunca dönüyor bebekler. Biraz sabır kardeşim 40 günden sonra azim edip döndürdü memesine . Tek meme emdi onunlada doydu üstüne kardeşim her emzirme sonu sağım yapıp buzluğa attı iki memeyi sagip. Hem bebeğine hemde fazla sütleri ihtiyacı olanlara verdi doluydu buzlugu. 3.5 yaşında bıraktı .
Bol bol emzirin takviyesini verin kaşık biberonla sonra memenizi boş boş sağın çıkan veya çıkmayan süte aldanmayin.
Kafamda bitirdiğimi kim söyledi ki? Emin olun dediğiniz tüm şeyleri tümüyle uyguladım yeri geldi acıktığı zaman dakikalarca ağlattım memeyi tutsun diye ama nafile. Yani akla gelebilecek her türlü şeyi denedim. Buraya da içimi dökmekti. Belki benim aklıma gelmeyen bir şeyler de vardır birileri söyler diye de döktüm. Kaşık biberonları da denedim. Bende anneyim isterim ki bebeğim anne sütü alsın. İsterim ki çocuğum bir şeyden eksik kalmasın. 23 gündür deniyorum çaresiz hissediyorum artık kendimi. Pes edicem demek değil bu ama sadece napacağımı bilmiyorum artık. Çözüm şeyleri bittikçe de yetersiz hissediyorum kendimi bebeğime karşı

Ay vallahi dert edilecek şey değil bence ya olursa emerse ne alâ emmezsede ne takıyorsunuz kafanıza ya ilerde anlıcaksınız kafaya takılmayacak birşey olduğunu. Emende büyüyor mama alanda maddi açıdan sizi zorlamayacaksa verin içsin mamasını kendinizi yıpratmaya ne gerek var bebeğinizin tadını çıkarın annelik mamayla memeyle olmuyor.

İçinizin rahatlaması için yazıyorum oğlum ilk 1 ay dışında komple mama içti suan 2 yaşında ve bir sorunu yok boy kilo herşey iyi. Hareketli sağlıklı be mutlu bir bebek. Bana çok düşkün (emzirmeyince bağlanma olmaz diye akılsızlara inanmayın diye belirtiyorum)
Lütfen sadece anne sütü mutlaka emzirin mutlaka anne sütü vs vs kafa ütüleyenlere takılıp kendinizi sıkmayın. Öyle konuşanların empati yoksunu cahiller olduğunu bilin :) ben çok dolmuştum bu konuda zor kabullendim, çünkü gereksiz bir üzüntü bu mama meme olayı.

Öncelikle üzülme ve etrafı dinleme kulaklarını tıka her bebek anne sütü alacak diye bı kaide yok bende çok sıkıntı yaşadım bu konuda oğlum 2 ay zorla emdi sonrasında sutum çekildi mamaya döndük daha sonra ek gıda verildi 6. Ayda bu seni kötü anne yapmaz böyle düşünme bebeğine en sagikli ve güzel nasıl bakarsın onu araştır doktoruyla konuş en doğru yolu gösterecektir

X