Kiraya zam istemek

Siz de gözardı listemdesiniz ancak bugün gözardılara cevap verme günü ilan ettim. İlk ve son cevabım olacak size.

Bu evde oturuyorum çünkü aileme yakın. Bunu yazdığımı da çok net biliyorsunuz, yine cevap vermediğim halde yazmıştınız bana. Hasta bir ablam yaşlı bir annem var, onlara yakın olmak zorundayım. Keyfimden oturmuyorum. Ailem için yaptıklarımı yazsam kendinizden utanırsınız diyeceğim ama o yeteneğiniz var mı onu bilmiyorum.

Bir ara özelden size mal varlığımı, evleri, arsaları, mirasları, alın teri olanları falan tapularıyla atayım isterseniz. Ne dert oldu millete. Çeneniz yoruldu resmen.

Hadi şimdi selametle. Çamaşır sepetinin kapağını açmayı beceremeyen kocanızla mutluluklar diliyorum size. Benden uzak durun lütfen.
Senin kocanda domates almaya gitmiş......musmula, muz,kedi mamasi alıp dönmüş. ...başkasını vurmaya calistigin yerden vurulursun.kimse mükemmel degil

Gözardı listemde olduğunuz için görmemişim. Arkadaşlar uyardı da gördüm. Huyum değildir gözardı listemde olanlara cevap vermek ama konuyu bağlamından kopardığınız ve gözardı listemde olan başka şahıslar da güldüğü için cevap vermek istedim. Bundan sonra herhangi bir etkileşime girmezseniz benimle sevinirim.

Evet daha yeni evliyken dört duvara bir ton para bayılıp tonlarca borcun altına girip ev alanlara diyorum bunu. En güzel yıllarını heba ediyorlar çünkü. Ben 9 yıllık evliyim. 2. Evimi aldım geçen hafta. Kendimi zorlayacak kadar borca girmedim, yine gezip tozup keyfime bakacağım. Taşındıktan sonra bu evi de satıp başka yatırımlar yapacağım. Bunların hiç biri beni maddi olarak sarsmayacak. Sarssaydı yapmazdım. Üyelere tavsiye verirken de bunu baz alıyorum. Maddi olarak sarsılacağınız işlere girmeyin diyorum. Cidden çok sıkıldım artık sizin gibi üyelerden. Gözardı edince de kurtulamıyoruz. Bir üye kendini koca foruma rezil etmiş geçenlerde bana saldıracak diye. Siz de o yolda ilerliyorsunuz. Yapmayın. Çok küçük düşürücü bir şey bu.
Cok doğru.. ınsanlar bazı seylerı almak ıcın yapmak ıcın ödeyemeyecekleri borçların altına giriyorlar genclıklerını heba edıyorlar, ya da hayat boyu karbonhidrat yiyip zevk aldıkları şeylerden mahrum kalıp sadece hayatta kalmaya bakarak para biriktirip ev alıyorlar, sonra da elalem denilen grup onları alkışlıyor diye kendilerini hayatta başarılı addediyorlar. Her sey para her sey mal mülk diil en guzel yaşlarımı evde duvara bakarak geçirsem zevk aldığım en ufak bır sey bıle yapmasam yasamaktan utanırdım. Turkiyede yaşadığımız ıcın maalesef cok buyuk bır çoğunluk bu şekilde hayatını sürdürmek zorunda, halbuki Avrupa’da yaşayan yaşıtlarımıza bakınca sinemaya tiyatroya da gidiyorlar haftasonu gezmeye de gidiyorlar dünyayı da dolaşıyorlar aile de kuruyorlar cocuk da okutuyorlar. Bizde ekonomi berbat olunca bir de üstüne elalem based ahlak ve çeşitli dayatmalar (düğünsüz evlenilir miymiş, bilesiksiz kız verilir miymiş) derken hayat geciyor. Ha bir de sureklı olur mı haline şükret diye diye Afrikalı çocuklar gibi olmadığımıza şükreder hale geldik

Cok doğru.. ınsanlar bazı seylerı almak ıcın yapmak ıcın ödeyemeyecekleri borçların altına giriyorlar genclıklerını heba edıyorlar, ya da hayat boyu karbonhidrat yiyip zevk aldıkları şeylerden mahrum kalıp sadece hayatta kalmaya bakarak para biriktirip ev alıyorlar, sonra da elalem denilen grup onları alkışlıyor diye kendilerini hayatta başarılı addediyorlar. Her sey para her sey mal mülk diil en guzel yaşlarımı evde duvara bakarak geçirsem zevk aldığım en ufak bır sey bıle yapmasam yasamaktan utanırdım. Turkiyede yaşadığımız ıcın maalesef cok buyuk bır çoğunluk bu şekilde hayatını sürdürmek zorunda, halbuki Avrupa’da yaşayan yaşıtlarımıza bakınca sinemaya tiyatroya da gidiyorlar haftasonu gezmeye de gidiyorlar dünyayı da dolaşıyorlar aile de kuruyorlar cocuk da okutuyorlar. Bizde ekonomi berbat olunca bir de üstüne elalem based ahlak ve çeşitli dayatmalar (düğünsüz evlenilir miymiş, bilesiksiz kız verilir miymiş) derken hayat geciyor
Üzülüyorum ben ya. Yazık günah o borç ödemekle geçen yıllara. Hemen olmaz 10 sene sonra olur, ne olacak.

Diğer ülkelerle kıyasa girince çıkamıyorum ben. O yüzden hiç girmeyeyim oraya. 😂 elimizde olan belli, erişebileceklerimiz belli. Maksimum 70-80 senelik hayatımızın en sağlıklı, en enerjik yıllarını borç ödeyip duvara bakarak geçirmeyelim bari.

Üzülüyorum ben ya. Yazık günah o borç ödemekle geçen yıllara. Hemen olmaz 10 sene sonra olur, ne olacak.

Diğer ülkelerle kıyasa girince çıkamıyorum ben. O yüzden hiç girmeyeyim oraya. 😂 elimizde olan belli, erişebileceklerimiz belli. Maksimum 70-80 senelik hayatımızın en sağlıklı, en enerjik yıllarını borç ödeyip duvara bakarak geçirmeyelim bari.
Aynı fikirdeyım, ama durumu hıc olmayıp buna mecbur olanlar cok. O konuda empati yapamıyorum o yuzden

Kiracıların iyi insanmış, bence de ki; Ben bu sene bahar ayında evi badana yaptıracağım, mutfaği yenileyeceğim, derzleri dolduracagim. Masrafı karşılamaz ama kiraya da bin lira zam yapacağım. Sizin için uygun olur mu?
Bu sene anca ,masrafı karşılarsin zaten. Ama en azından sonraki seneler kar edersin. Belki sonraki sene pimapenleri yenilersin, daha sonra duşakabin falan, hem ev kendine gelir ,hem de zam yapmaya bahanen olur. Hem de insanlar güzel bir evde yasarlar

Sevgili arkadaşlar, benim farklı bir şehirde bir evim var. Eski ve çok tadilat isteyen bir ev ve bizim tadilat yaptırma imkanımız yoktu. Çok iyi bir semtte olmasına rağmen bir türlü kiraya veremedik. Boş kaldığı sürece apartman aidatı ve doğal gaz masrafı çok belimi büktü. Ben de 2sene önce, bir arkadaşımın arkadaşına çok ucuza kiraya verdim. Belediyenin emlak vergi değerine göre belirlenen asgari kira beyan değerinin bile altında bir rakama kiraya verdim çünkü içerisi affedersiniz “köpek bağlasanız durmaz” dedikleri gibi bir haldeydi. Kiraya verdiğim genç çift, evin iyi bir semtte olması nedeniyle ve değil o semtte o şehrin en kötü yerinde bile o fiyata kiralayacakları bir ev bulamayacakları için çok mutlu oldular. Ben de semti nedeniyle astronomik olan aidatı ve ortak olan doğalgaz bedellerini ödemekten kurtuldum. Boş kaldığı sürece her ay ödemek zorunda olduğum bu bedeller beni gerçekten çok bunaltıyordu. Şimdi düşünüyorum da keşke yine onlara ucuz gelecek daha makul bir fiyat isteseydim çünkü onlardan bir yıl önce çıkan kiracının bile ödediği (ve o zaman da ucuz olan) fiyatın altına verdim. Geçen sene TEFE TÜFE oranında zam yaptılar. Bu sene ise zam konusunu daha konuşmadık ama bizim de bazı sorunlar nedeniyle bir iki ay sonra şu anda oturduğumuz evden başka bir yere taşınmamız gerekiyor ve masraflar malum, başka bir kira gelirimiz yok. Şimdi bu sene TEFE TÜFE oranında değil de daha yüksek bir kira zammı istemek istiyorum. Yani en azından 3 yıl önce çıkan kiracının ödediği kira bedelini istemeyi düşünüyorum ki en başta bunu isteseydim makul karşılarlardı ama şimdi nasıl isteyeceğimi bilmiyorum. Nasıl bir konuşma yapmalıyım sizce?
Açıkçası ev sahiplerinin bu anlayışları beni benden alıyor.

Sırf doğalgaz parası ve ortak giderleri ödememek için uyguna vermişsiniz kendi isteğinizle şimdi bunun acısını bir kere de çıkartmanız etik olmaz. Resmi olarak kira zam oranı neyse onu uygulamanız gerekir. Açıkçası bu dertten muzdarip olan bir kiracıyım 2020 de 1.400 TL olan kiram şuan 2.300 TL oldu.

El insaf diyorum ev sahiplerine

Banlar olmuş ve içinde ben yokum :KK70: maşallah bana 🧿 Aslında söyleyecek çok şey var ama susucam ilk kez .
Konu sahibi bende ev sahibinden dertliyim ama hayat o kadar pahalı ki artık onlar da hak verir oldum.

Banlar olmuş ve içinde ben yokum :KK70: maşallah bana 🧿 Aslında söyleyecek çok şey var ama susucam ilk kez .
Konu sahibi bende ev sahibinden dertliyim ama hayat o kadar pahalı ki artık onlar da hak verir oldum.
ayın yarısı banlısın ayol ne maşallahııı.bu arada ev sahipleri de haklı kiracılar da doğru :KK45:

Açıkçası ev sahiplerinin bu anlayışları beni benden alıyor.

Sırf doğalgaz parası ve ortak giderleri ödememek için uyguna vermişsiniz kendi isteğinizle şimdi bunun acısını bir kere de çıkartmanız etik olmaz. Resmi olarak kira zam oranı neyse onu uygulamanız gerekir. Açıkçası bu dertten muzdarip olan bir kiracıyım 2020 de 1.400 TL olan kiram şuan 2.300 TL oldu.

El insaf diyorum ev sahiplerine
aidat 625 olmuş. Boş olsaydı ben ödeyecektim, sıkıntılı bir durum. Bunun için ucuza verdim evet sonradan da sözümü yemek istemiyorum bu etik olmaz ama neyse kendisi daha fazla zam yapmaya razı idi ama kiracı ile 500tl'ye anlaştık. 1400tl olan eve birden 900tl zam biraz fazla gerçekten haklısınız. Allah kolaylık versin.

aidat 625 olmuş. Boş olsaydı ben ödeyecektim, sıkıntılı bir durum. Bunun için ucuza verdim evet sonradan da sözümü yemek istemiyorum bu etik olmaz ama neyse kendisi daha fazla zam yapmaya razı idi ama kiracı ile 500tl'ye anlaştık. 1400tl olan eve birden 900tl zam biraz fazla gerçekten haklısınız. Allah kolaylık versin.
dün aidatımıza zam geldi tey teyyy.her geçen gün geçinmek zorlaşıyor.allah sonumuzu hayretsin

Vallahi bende cok ucuz bir fiyattan evi kiraya verdim. Ayni semtteki emsal kira bedelinin yarısına verdim nerdeyse. Yinede cok bi zam yapmayı düşünmüyorum en fazla 150 200 tl yaparim fazlasini nasil isterim bilemedim. Ayip olur diye diye bedavaya oturtcam yakinda😂

Sevgili arkadaşlar, benim farklı bir şehirde bir evim var. Eski ve çok tadilat isteyen bir ev ve bizim tadilat yaptırma imkanımız yoktu. Çok iyi bir semtte olmasına rağmen bir türlü kiraya veremedik. Boş kaldığı sürece apartman aidatı ve doğal gaz masrafı çok belimi büktü. Ben de 2sene önce, bir arkadaşımın arkadaşına çok ucuza kiraya verdim. Belediyenin emlak vergi değerine göre belirlenen asgari kira beyan değerinin bile altında bir rakama kiraya verdim çünkü içerisi affedersiniz “köpek bağlasanız durmaz” dedikleri gibi bir haldeydi. Kiraya verdiğim genç çift, evin iyi bir semtte olması nedeniyle ve değil o semtte o şehrin en kötü yerinde bile o fiyata kiralayacakları bir ev bulamayacakları için çok mutlu oldular. Ben de semti nedeniyle astronomik olan aidatı ve ortak olan doğalgaz bedellerini ödemekten kurtuldum. Boş kaldığı sürece her ay ödemek zorunda olduğum bu bedeller beni gerçekten çok bunaltıyordu. Şimdi düşünüyorum da keşke yine onlara ucuz gelecek daha makul bir fiyat isteseydim çünkü onlardan bir yıl önce çıkan kiracının bile ödediği (ve o zaman da ucuz olan) fiyatın altına verdim. Geçen sene TEFE TÜFE oranında zam yaptılar. Bu sene ise zam konusunu daha konuşmadık ama bizim de bazı sorunlar nedeniyle bir iki ay sonra şu anda oturduğumuz evden başka bir yere taşınmamız gerekiyor ve masraflar malum, başka bir kira gelirimiz yok. Şimdi bu sene TEFE TÜFE oranında değil de daha yüksek bir kira zammı istemek istiyorum. Yani en azından 3 yıl önce çıkan kiracının ödediği kira bedelini istemeyi düşünüyorum ki en başta bunu isteseydim makul karşılarlardı ama şimdi nasıl isteyeceğimi bilmiyorum. Nasıl bir konuşma yapmalıyım sizce?
Ev hala aynı durumdayken zam yapmanız etik değil ve eğer kiracınız kabul etmezse zaten kanunen senelik orandan fazlasını yapamıyorsunuz. Evinize tadilat yaparsanız kiracınızı çıkartabilirsiniz diye biliyorum. Ama hassas olmakta fayda var kalp kırmadan, kimseyi zora sokmadan. 🙏

Kusura bakmayın ama evinizi hem tadilat yaptırmıyorsunuz oturulacak durumu yok 2 sene kimseyi bulamamışsınız sırf başka yere taşınacaksınız diye ederinden daha yüksek zam istemek bunu kullanmak oluyor zaten faturaları ödemediğiniz için kârdasınız beş para etmez evlere saray muamelesi yapıp sömürüyorsunuz çıkarlarsa zor bulursunuz kiracı

X