Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

Ya çok iyi bu konu gerçekten. ben de domates saklamak istiyorum ama nasıl yapılacağını bilmiyorum, bilen varsa yazsın lütfen.

Arkadaşlar ben maydonozu yıllardır dondurucuda saklardım ilk defa bu sene nane ile birlikte maydonoz da kuruttum çok güzel oldu maydonozun o güzel kokusunu kışın kullandığım yemek,çorba ve salatalarda daha güzel duyacağım tavsiye ederim,Biber,domates,patlıcan da kuruttum ama onları hiç denemediğim için birşey söyleyemeyeceğim.Ama maydonozu kurutarak saklamanızı tavsiye ederim.a.s.a.s.a.s.

Maaşallah. Ne kadar hamaratsınız kızlar ya!...
Benim eşim sebze sevmediği için evde pek pişmez.
Kendim için pişiriyorum. O yüzden hangi mevsim ne varsa onu yiyorum.
Ama sizlere hayran kaldım doğrusu. İnşallah günün birinde
ben de yaparım da sizlere yazarım "şunu bunu yaptım" diye...

margherita tatlım üşenmemiş bisürü yazmışsın.. çok teşekkür ederim.. güzel günlerde sağlıkla, mutlulukla tüket mamalarını:))

kuru fasulyeyi akşamdan sıcak suyla ıslatıp sabahta bol suyla yıkayıp süzdürüp poşetleyip dolaba atıyorum güzel oluyor herzaman elimin altında hazır bulunuyor...

magherita---------- yumurta seklındeki domateslerden-dılımlenmıs--------------koydum demişsin nerelerde kullanıyorsun ve aynı tadı veriyor mu canım.........

Arkadaşlar ben maydonozu yıllardır dondurucuda saklardım ilk defa bu sene nane ile birlikte maydonoz da kuruttum çok güzel oldu maydonozun o güzel kokusunu kışın kullandığım yemek,çorba ve salatalarda daha güzel duyacağım tavsiye ederim,Biber,domates,patlıcan da kuruttum ama onları hiç denemediğim için birşey söyleyemeyeceğim.Ama maydonozu kurutarak saklamanızı tavsiye ederim.a.s.a.s.a.s.
canım nasıl kurutuyorsun? hiç kurutma yapmadım da.. güneşte mi yoksa gölgede mi,evin içinde olur mu?

margherita tatlım üşenmemiş bisürü yazmışsın.. çok teşekkür ederim.. güzel günlerde sağlıkla, mutlulukla tüket mamalarını:))
teşekkürler.. Şeniz

magherita---------- yumurta seklındeki domateslerden-dılımlenmıs--------------koydum demişsin nerelerde kullanıyorsun ve aynı tadı veriyor mu canım.........
canım bu domatesler bildiğim kadarıyla kıpkırmız kalıyor ve diriliğini yitirmiyor diğerleri gibi.. püreden ziyade dilim dilim kıpkırmızı ve agza gelir kalsın diyorsan tercih et. yok normal domateslerden rende yap,sarart at dolaba.. damak tadına kalmıs yani..
her yerde kullanabılırsın. ben özellikle sebze yemeklerınde kullanıyorum..ya da menemen yap..nerde istersen.. ama çözdürmeden donmuş olarak at ateşe,kullanacağın zaman.

bir şey sormak istiyorum ya kendi bahçemizde semizotu yetiştirmiştik deli gibi yayılmış demet demet semizotu topladım yoksa kesileceklerdi ben de çok severim hem salatasını hem yemeğini kıyamadım. ama şöyle bir sorun var ki nasıl saklayacağımızı bilmiyoruz annemle. hani ıspanak falan tamam da semizotu uzun süre için nasıl saklanır ki bilen var mı?
Canım annem hafif haşlar öyle koyar.
bende çıkarıp cacık yaparım
rica ederim cnm ama tekrar söylüyorum daha önce bende hiç acur yapmadım :)) kornişondan çok farklıdeğildir heralde ya :)

Aynı şekilde yapılır ikiside.

Margherita;8690631]canım nasıl kurutuyorsun? hiç kurutma yapmadım da.. güneşte mi yoksa gölgede mi,evin içinde olur mu?

Bizim memleketimiz nemli olduğu çin kuruması açık havada zor kapalı balkonum var orada kuruttum,evin içinde de olur,yeterki sıcak olsun,annem evin içinde kurutuyor,Maydonozu kapalı balkon sera gibi sıcak olduğundan balkonda kuruttum ama diğer sebzeleri biraz 100 derece fırında ,kapağını azıcık aralık bırakarak bir müddet kuruttuktan sonra güneşe koydum çünkü karadenizde yaşadığımdan çok nemli çürümesin diye.

Her sene kırmızı biberleri közleyip derindondurucuda muhafaza ediyoruz.Bu sene kavanozlarda yapmak istiyoruz.Genelde netteki tariflerde turşu olarak yapılmış konserve olarak yapanınız var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

Kızlar kış için hazırlık yapan varmı yapan varsa neyi nasıl yaptığınızı anlatırmısınız
ben böyle şeylerle uğraşmayı çok seviyorum ama çoğu şeyleri bilmiyorum
yazarsanız sevinirim

bende kış için hazırlık yapmayı çok seviyorum .mesela bezelyeyi iyiyce yıkadıktan sonra buzdolabı poşetine koyup dipfirize atabilirsin,kırmızı biberleri fırının içinde közleyip kabuklarınısoyduktan sonra iri iri doğrayıp poşetlere koyup dipfirize atıyorum.ben bkışın portakal falanda atıyorum sonra kek falan yapcağım zaman çıkarıyorum.börülceleri temizledikten sonra haşlayın soğuduktan sonra poşetleyip dipfirize atıyorum taze fasulyeyi temizleyin bir tencere yağ koyup içine biraz domates biraz salça koyup tazefasulyeyi sararana kadar kavurun daha sonra poşetleyip dipfirize atabilirsiniz aklıma şimdilik bunlar geldi yardımcı olabildiysem ne mutlu bana daha sonra görüşürüz

bende patlıcanları karnıyarıklık kızartır koyarım.fasulyeyi iyice yıkayıp,ayıklayıp üzerine kabukları soyulmuş domatesle kısık ateşte sarartıp soğutup dolaba koyarım tadınada herkes bayılır.ayrıca biber, patlıcan kuruturum(ipe asıp).mısırda koyarım dolabakaydirigubbakcemile5

merhaba hamarat hanımlar, tüm sayfaları okudum ve benim de tuzum olsun bu çorbada dedim :KK70:

donduracağınız malzemeyi buzdolabı poşetine koydugunuzda havasını almak için pipet kullanabilirsiniz...pipet yardımıyla havasını çekerseniz vakumlanmış gibi oluyor..ama hijyen olaylarına dikkat :KK70:
bir de kızartılmış sebzeleri dondurmamanızı öneririm. kanser günümüzün vebası malum...her an kapımızı çalabilir...o yüzden mevsimine göre sebze meyve tüketmekte de fayda var diye düşünenlerdenim...mevsimin şartlarına göre ihtiyacımız olan yiyecekleri yaratıyor Allah...ama temel, vazgeçilmez sebzeleri ben de dondurucuya atanlardanım...:KK70:

bir de domatesleri yıkayıp bütün olarak koymanız işinizi kolaylaştıracaktır...buzluktan çıkarında direk suya tutun, hemen kabuğu soyuluyor..ayrıca dilimlemesi de çok kolaylaşıyor...rendelemeye, dilimlemeye gerek yok anlayacağınız
sağlıklı günler dilerim, hayırlı ramazanlar

Son düzenleme:
ben de salatalıkları rendeliyorum.bir cacıklık olacak şekilde poşatlere koyuyorum.
aynı lezzeti veriyor.hem de çok pratik oluyor.
iyiki böyle bir paylaşım alanı açılmış.
deneyimlerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler.
çok değişik güzel fikirler var.aklıma gelirse yine yzarım.

sigara böreklerini bir kullanımlık olacak şekilde poşetlere dolduruyorum.ihtiyaç olunca çıkarıp kızartıyorum.fırınlanabilirde...
o kadar pratik oluyor ki anlatmam.

Her sene kırmızı biberleri közleyip derindondurucuda muhafaza ediyoruz.Bu sene kavanozlarda yapmak istiyoruz.Genelde netteki tariflerde turşu olarak yapılmış konserve olarak yapanınız var mı? Yardımcı olabilir misiniz?
zytinyağ,sirke, ezilmiş sarımsak ve tuzla tarator hazırlayıp üstüne dökersen baya dayanıyor.hatta maydonoz koyanda var ben maydonozsuz daha çok seviyorum.bilmem işine yararmı bu şekilde saklamak :)
merhaba hamarat hanımlar, tüm sayfaları okudum ve benim de tuzum olsun bu çorbada dedim :KK70:

donduracağınız malzemeyi buzdolabı poşetine koydugunuzda havasını almak için pipet kullanabilirsiniz...pipet yardımıyla havasını çekerseniz vakumlanmış gibi oluyor..ama hijyen olaylarına dikkat :KK70:
bir de kızartılmış sebzeleri dondurmamanızı öneririm. kanser günümüzün vebası malum...her an kapımızı çalabilir...o yüzden mevsimine göre sebze meyve tüketmekte de fayda var diye düşünenlerdenim...mevsimin şartlarına göre ihtiyacımız olan yiyecekleri yaratıyor Allah...ama temel, vazgeçilmez sebzeleri ben de dondurucuya atanlardanım...:KK70:

bir de domatesleri yıkayıp bütün olarak koymanız işinizi kolaylaştıracaktır...buzluktan çıkarında direk suya tutun, hemen kabuğu soyuluyor..ayrıca dilimlemesi de çok kolaylaşıyor...rendelemeye, dilimlemeye gerek yok anlayacağınız
sağlıklı günler dilerim, hayırlı ramazanlar
domatesleri bütün olarak koymak çok pratik olur tabi,annemde kalın dilimler halinde atıyor dediğin gibi kabuğu hemen soyuluyor.bu sene bende mi böyle yapsam acaba.ben domatesleri pişirip şişe domatesi gibi yaparım genelde de.

Son düzenleme:
zytinyağ,sirke, ezilmiş sarımsak ve tuzla tarator hazırlayıp üstüne dökersen baya dayanıyor.hatta maydonoz koyanda var ben maydonozsuz daha çok seviyorum.bilmem işine yararmı bu şekilde saklamak :)

Cevabınız için teşekkür ederim. Peki kavanozlara sıcak olarak mı konuluyor yoksa soğuk mu eğer soğuksa buzdolabında mı muhafaza ediliyor?

Patlıcanı kızartma harici nasıl saklıyorsunuz. Ben közleyip kaldırdım ama yemek için de bir miktar atmak istiyorum çiğ olarak ama oluyor mu bilmiyorum

saphira, ben geçen sene çok kolaylığını gördüm...hem bütün koyunca poşetten istediğin kadar alıyorsun kesmesi de kolay oluyor sert oldugundan...ama poşetten çıkarınca hemen kullanman gerek...

X