Kızım uyumayınca çok sinirleniyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Üzülerek söylüyorum tabii ki bebeğinize vurmanız doğru değil, lütfen kendinize hakim olun. Ancak sizi anlıyorum. Hiç kolay bir süreç değil. Benim bebeğimde de doğduğundan beri uyku sorunları vardı. Hala %100 düzelmedi ama geçmişe oranla çok daha iyi. Evde sürekli aynı cenderede olmak, kendi hayatının bitmiş olması neredeyse sizi bu psikolojiye sokuyor. Yaşadım, biliyorum. Dışarıda zaptetmek çok yorucu ama çocuğa da siZr de iyi gelir. Bence çıkmayı deneyin. Biz mahallede sıkıntıdan herkesle sohbet eder olduk. Bunlar iyi geliyor bana. Çıkarken güzel de giyinmeye çalışıyorum, sırf kendimi iyi hissetmek için.
Uyku sorununa gelirsek bebeğiniz nasıl uykuya geçiyor bilmiyorum. Ancak öncelikle yoksa uyku düzeni oluşturmalısını. Bu yaşta tek uyku yapıyor bebekler. Ortalama 5-6 saat uyanıklık süreleri. Sizde bu düzen nasıl? Bu oturunca desteksiz uyutmaya alıştırmak gerekiyor. Uyku eğitimi gibi değil de nir süreç olarak. Geçen sene hayatım bebek uyutmakla mı geçecek diye ağladığımı biliyorum. Eğer uyku konusunda fikir almak isterseniz kendi yaşadıklarımızı seve seve paylaşırım.
Sallayarak uyuttum bu zamana kadar su an odasını ayırdım yatağına yatırıp yanına oturuyorum arada pis pis yapıyorum yüzünü seviyorum karnını oksuyorum gerçekten çok uykusu geliyor ama gözünü kapatmıyor bir türlü. Sallarken de durum aynı böyleydi. Gündüz 12 de uyur 2 de kalkar akşam 9 da yatırırım 8 de uyku hazırlığına başlarım bazen kısa sürede uykuya dalar bazen uzun ama gece uyanması beni mahvediyor gecen gün bıraktım gecenin saat ucu hiçbir şey olmamış gibi evin içinde geziniyor gözleri kapanıyor yürürken ama yatağa yatmıyor yatağa yatsa zorla kendini uyandıracak şeyler yapıyor resmen. Uyku düzeni 6.ayinda beri var bizim sorunumuz uykuya dalma süreci koskoca 21 ay ben çok yorulmuşum uyutmaya çalışmak beni çok yormuş dilim damağım kuruyana saatlerce kadar pis pis diyorum bazen insan ister istemez sinirleniyor doğru söylüyorsunuz hakim olmalıyım kendime

Eşinizle yaşadıgınız kötü şeyler stres desteksiz olmanız yorulmanız sabrınızın tahammülünüzün tükenmesine neden olmuş ama o daha bebek şuan ne görür yaşarsa öyle büyüyecek eşiniz iyi olsaydı bi yorum yapardım ama sadece bebek için çok üzüldüm lütfen vurmayın çok küçük stresli ortamdan dolayı da huzursuz uyuyamıyor olabilir vurma isteği oldugunda en azından bebeğe değil koltuga yastıga falan vurun

Bir tavsiye belki ya da sadece anlatmak istediğim için yazdım çünkü çok yalnızım babam ben çocukken vefat etti annem de çocuklarından ayrı bu hayat yaşamaya tercih ettiği için görüşmüyoruz
Hakim olacaksınız kendinize evet çocuk uyumayınca sıkıntılı oluyor, gece ışığı acmadan yatağında dursun.sinirlenince yatağına bırakın odadan çıkın biraz nefes alin , eşinizle münakaşaya girmeyin.madem ayrılmayacaksiniz

Cocugun pesinizden dolanmasi, her yeri dagitmasi, kurcalamasi cok normal. Benim kizimda oyle. Merak ediyolar.
Esiniz size bagirip cagiriyor, siz cocugunuza, yani evde herkes gücü yetene kotu davraniyor. Aile icindeki iletisimi duzeltmeniz gerekiyor oncelikle. Cocuga vurmak cozum degil. Vurdugunuz icin cocuk daha erken uyuyayim demeyecek. Eş desteği olmamasi cok zordur eminim ama yalniz cocuk baktiginizi kabullenmeniz gerekiyor artık

Sallayarak uyuttum bu zamana kadar su an odasını ayırdım yatağına yatırıp yanına oturuyorum arada pis pis yapıyorum yüzünü seviyorum karnını oksuyorum gerçekten çok uykusu geliyor ama gözünü kapatmıyor bir türlü. Sallarken de durum aynı böyleydi. Gündüz 12 de uyur 2 de kalkar akşam 9 da yatırırım 8 de uyku hazırlığına başlarım bazen kısa sürede uykuya dalar bazen uzun ama gece uyanması beni mahvediyor gecen gün bıraktım gecenin saat ucu hiçbir şey olmamış gibi evin içinde geziniyor gözleri kapanıyor yürürken ama yatağa yatmıyor yatağa yatsa zorla kendini uyandıracak şeyler yapıyor resmen. Uyku düzeni 6.ayinda beri var bizim sorunumuz uykuya dalma süreci koskoca 21 ay ben çok yorulmuşum uyutmaya çalışmak beni çok yormuş dilim damağım kuruyana saatlerce kadar pis pis diyorum bazen insan ister istemez sinirleniyor doğru söylüyorsunuz hakim olmalıyım kendime
Haklısınız tabi çok yorucu, sabır testi gibi. Belki yatağa erken gidiyorsunuzdur. Yani 1 saat önce odaya gelip sakinleştirici oyunlar oynayıp, uyuma seansına daha geç başlasanız? Onun yanına yatsanız sarılsanız etkisi olur mu? Sabah kaçta kalkıyor bir de?
Gün içinde enerjisini atamıyorsa da aklı kalıyordur belki? Beyin fırtınası yapıyorum kendimce.

Merhaba ben 27 yaşında daha önce cok fazla ailevi problem yaşamış genç bir anneyim. Eşimle 22 yaşında evlendik eşim cok sinirlendiği zaman bana vurduğu olur ve çokça kufur eder. Kendi ailemden kurtulmak için erken yaşta bir evlilik yaptım eşimi seviyorum ama sinirlenince bambaşka bir insan oluyor ve artık yorulduğum için iyice yıpranmış durumdayım. 21 aylık bir kızım var bu hayattaki tek varlığım o. Bir tanecik yavrumu meleğimi çok seviyorum ama doğduğundan beri çok ciddi uyku problemi var. Gündüz uykusunda sıkıntı yoktur ama bir gece uyusa iki gece uyumaz 7 saat uyusun diye beşik salladığımı bilirim. Eşim hiçbir zaman kızımı uyutmadı yemek yedirmekte uğraşmadı 21 aydır hep tek basımayim evden dışarı bile çok nadir çıkarım çünkü dışarda sürekli ağlardı şimdi büyüdü yerinde hiç durmuyor ve inanın peşinden koşacak halim yok bu arada tıp 1 diyabet hastasıyım doğum süreci hastalığıma bağlı olarak gözlerimde gorme kaybına neden oldu. Açıkçası çocuk beni çok çok çok yıprattı. Geçen hafta saydım 7 gün içinde tam 23 saatimi kızımı uyutmaya çalışarak geçirmişim ve bu 21 aylık hali doğduğundan beri sürekli böyle. Her gün her gece saatlerce onu uyutmakta uğraşıyorum ve artık çok sinirleniyorum kızımın ayaklarına poposuna vuruyorum. Kendimi tutamıyorum kucağıma alıyorum yatağa neredeyse atarak bırakıyorum sonra çok pişman oluyorum pişmanlıktan dizlerimi dovmekten dizlerim mosmor oldu. Psikolojim çok bozuldu beni uyumuyor diye sinirlenmiş gören eşim beni sakinleştirip bırak ben uyutayım diyeceğine bana bağırıyor sen başlamıyorsun sen uyutamıyorsun benim annem 3 çocuğu nasıl büyüttü bilmem ne. Gece kızıma öyle vurduğum için gündüz çok moralim bozuluyor ve haliyle 21 ayın verdiği uykusuzlukla kizimla ilgilenemiyorum bile vakit geçsin diye sürekli ev temizliyorum o da benim peşimden dolanıp duruyor. Bir de bunların üzerine eşim beni cinsel yönden çok zayıf buluyormuş hiçbir cazibem kalmamış yatakta bir şey yaşamıyormuşum. Yapmaya hal kalmıyor ki bi günde toplam iki saat uyumuşum çocuk uyuyunca bende yatmak istiyorum yorgunum yapamayacağım diyorum eşime ne yaptın da yoruldun ki bütün gün evde yatıyorsun diyor. Annelik çok çok stresliymiş geçer diye hep bekliyorum ama sürekli yeni bir şey çıkıyor ne yapacağımı bilemez haldeyim isyan etmiyorum haşa Rabbime şükürler olsun kızım sağlıklı ama ona zihinsel olarak travma yaratacak bir şeyler yapmış olmaktan çok korkuyorum kendi travmalarım aklıma geliyor ve çok üzülüyorum buraya yazıp içimi dökmek istedim çünkü bunları eşim dahil hiç kimseyle konuşamıyorum
Sizin siniriniz ve stresiniz cocuga yansıyor. Eşinize de sinirleniyorsunuzdur. Onun da etkisi vardır. Eşinizin size yardımcı olması lazım. Onunla sakince konusmayı denediniz mi.

Haklısınız tabi çok yorucu, sabır testi gibi. Belki yatağa erken gidiyorsunuzdur. Yani 1 saat önce odaya gelip sakinleştirici oyunlar oynayıp, uyuma seansına daha geç başlasanız? Onun yanına yatsanız sarılsanız etkisi olur mu? Sabah kaçta kalkıyor bir de?
Gün içinde enerjisini atamıyorsa da aklı kalıyordur belki? Beyin fırtınası yapıyorum kendimce.
Gece çok nadir de olsa hiç uyanmadan uyursa 6 7 gibi kalkar uyanırsa 9 a doğru kalkar yanına yatmanın bi faydası pek olmuyor hiç yerinde durmuyor üstüme çıkıyor saçımla oynuyor sonra sıkılıp kalkıyor geri yatırmaya çalışınca da ağlıyor kendini sağa sola atıyor yatağa geri yatırmak mümkün olmuyor

Gece çok nadir de olsa hiç uyanmadan uyursa 6 7 gibi kalkar uyanırsa 9 a doğru kalkar yanına yatmanın bi faydası pek olmuyor hiç yerinde durmuyor üstüme çıkıyor saçımla oynuyor sonra sıkılıp kalkıyor geri yatırmaya çalışınca da ağlıyor kendini sağa sola atıyor yatağa geri yatırmak mümkün olmuyor
Gündüz uykusu uyuyor mu hala dışarı çıkıyor musunuz parka falan enerjisini iyice atsa belki geceleri daha iyi uyur

Lütfen,ne olursa olsun, şuursuz,bilinçsiz yavruya vurmayalim.
Benim de eşim aşırı bir desteği yoktur ama ben kızıma yogunlastim.ve relaxim.relax oldukça bebek hissediyor uyuyor.gergin olunca çocuk da uyumuyor malesef....
Sinirlenince odadan çıkın,çocuğunuzdan uzaklaşın ama henüz anlama yaşına gelmediği için vurmayın..

Anladım bunun nedenini ve çözümünü en iyi siz bulursunuz.

Allah sizden razı olsun çok teşekkür ederim ilginiz için. Kızımı 6 aylık olduğundan itibaren beşiğinde saat en geç dokuzda yatagina götürürüm uyuması bazan bir iki saati bulur akşam yemeğini en geç 7 de yer yatmadan yarım saat önce sütünü veririm. Su an gündüz tek uyku uyuyor en fazla 2 saat. Gece hiç uyanmazsa ( çok nadir olur) sabah 6 7 gibi kalkar gece uyanırsa saat 9 u bulur. Uyanır uyanmaz mamasını içer. Bir saat sonra kahvaltısını yaptırırım. Babası vardiyalı çalışıyor bir hafta oglen ikide ise gider bir hafta sabah altıda eğer ise oglen gidecekse beraber ailecek kahvaltı yapalım diye onu kaldırmaya uğraşırım uyandırdım diye bana sinirlenir ekmek almaya git derim ona da sinirlenir gün öyle bi gergin başlar zaten neyse güç bela kahvaltı yaparız. Evi toparlamaya eşime yemek yetiştirmeye çalışırken o ise gidene kadar çocukla pek ilgilenemiyorum saat 12 olunca oglen uykusuna yatırırım saat 2 de uyanır tekrar mama yediririm televizyona bakmak için sürekli bana kumandayı getiriyor açmayınca çok ağlıyor biraz izlemesine müsaade ediyorum sonra oturup oyuncaklariyla beraber oynayalım diye teklif ederim biraz oynar sıkılır evde koşuşturmaya başlar mutfakta dolapları karıştırır ne varsa asagi indirir döker hiç karışmam keşfetsin diye arada meyve yediririm akşam yemeğini yedirir otururum onunla beraber dışarı çıkarmaya cesaret edemiyorum korkuyorum çünkü hiç yerinde durmuyor düşe araba çarpar bir şey olur diye babasına diyorum biraz parka çıkar gezdir diye o çıkıp gezdiriyor arada. Aksam yemeğini beraber yeriz sonra uyku vakti yaklaşınca ninni falan söylerim kucağımda gezdiririm uykusu geldiğini anlasın diye ama o anlayınca daha çok hiysuzlasir yatağına güç bela yatırırım saat 9 da bazen bir saat iki saat uykuya direnir. Buraya kadar gün benim için normal geçer ama gece de uyanınca çok stres oluyorum saatlerce saatlerce uğraşıyorum o kadar çok direniyor ki sabrım kalmıyor.
Anladığım kadarıyla emen bir bebek değil maması var ama uyku öncelerindr beslemeyin bu reflüye sebebiyet verebilir ve onu huzursuz yapıp uykuya dalmasına engel olabilir. 22 aylık olduğu için artık doktorunA danışıp mamayı bırakmanızı öneririm. Tek uyku mx 2 saat demişsiniz bu uyku kaç ve kaç arasında oluyor? Mesela ufak bir bilgi 2 den sonra yatırmayın. Öğle uykusunu hep 2 den önce uyusun. 5 ten önce uyansın. Sabah güne başlama saati mutlaka 7-8 olsun bu da gece uykusunu etkiler. Gün içinde bol bol onunla ilgilenirseniz hem etkileşiminiz artar hem de daha rahat uykuya geçirirsiniz. Uyku öncesi tablet tv gibi uyaran kullanmayın. 1-2 cesaret edin dışarı çıkın. Gezin ağaçlara dokunsun koşsun oynasın. Yapamam demeyin 2 defa çıktıktan sonra bakın size de nasıl iyi gelecek. Bebek arabanız varsa muhteşem olur. Belki bir uykusunu dışarıda yapabilir. Sabah kalkın güzelce kahvaltı ettikten sonra hava çok ısınmadan bi park turu yapıp eve gelin . Öğle uykusunu uyusun o arada siz işlerinizi yapın. Kalkınca ailecek gidin parka. Eşinizle de ortak bişeyler yapmış olursunuz hem

Uyku öncesi rutinleri yapın banyo masaj onu gevşetir rahatlatır. Kullanımınız kaç saat ne kadar bilmiyorum ama ekran kullanımının süresi gece uykusunu etkiler. Beraber güzel bir kitap okuyun. Benimde 3,5 yaşında oğlum var uyuyana kadar neler yapmıyor. Susadım, acıktım, dur şu oyuncağımıda alayım bitmiyor o döngü ama orada ona kızmak yerine sakin kalmayı tercih ediyorum kızarsam hem aramızdaki ilişki zedelenecek hemde o uyutma süresi daha da uzayacak.

İlk önce tedavi olun. O çocuğa da yazık. Kocanız olacak eşek size vuruyor, siz çocuğa, yarın bir gün o çocuk evlendiğinde biri ona vurunca normal karşılayacak. Yazıklar olsun. Cinsel hayattan önce ilk probleminiz o andaval kocanız olmalı. Acilen boşanın şikayetçi olun. Çocuğa da kötü davranacaksanız sosyal hizmetlere verin bari sevgiyle-ilgiyle büyüsün, devleti baksın. İnanılmaz öfke doldum.
Evet sosyal hizmetlerde çocuklar sevgiyle ilgiyle büyüyor di mi? Süper tavsiye.

Evet sosyal hizmetlerde çocuklar sevgiyle ilgiyle büyüyor di mi? Süper tavsiye.
Nelere denk geldiğinizi bilmiyorum ama sosyal hizmetlerde, devlet tarafından büyütülmüş arkadaşlarım ve kurumlarda görev yapan personel tanıdıklarım var. Şikayetçi değiller. Çürük elmalar elbette vardır. Lakin bu çocuğun da o ortamda pek sevgi ilgiyle büyümediği çok açık. Tavsiyemi beğenmemiş olabilirsiniz, sizin görüşünüz. Bu durumda o minicik yavrunun daha iyi bir seçeneği yok.

Nelere denk geldiğinizi bilmiyorum ama sosyal hizmetlerde, devlet tarafından büyütülmüş arkadaşlarım ve kurumlarda görev yapan personel tanıdıklarım var. Şikayetçi değiller. Çürük elmalar elbette vardır. Lakin bu çocuğun da o ortamda pek sevgi ilgiyle büyümediği çok açık. Tavsiyemi beğenmemiş olabilirsiniz, sizin görüşünüz. Bu durumda o minicik yavrunun daha iyi bir seçeneği yok.
Siz hangi hayal aleminde yaşıyorsunuz bilmiyorum. O minicik yavrunun size göre en iyi seçeneği olan sosyal hizmetler, çocuğuna karşı suçluluk hissettiği için burda konu açan bir anne için bi seçenek olamaz. Konu sahibi çok yorulmuş, tükenmiş. Okadar normalki hiç uyumayan bebeğe tek başına bakmak.
Çocuğum durmuyor şu an, uzun uzun yazamıyorum. Daha sonra tavsiyelerimi yazıcam

Siz hangi hayal aleminde yaşıyorsunuz bilmiyorum. O minicik yavrunun size göre en iyi seçeneği olan sosyal hizmetler, çocuğuna karşı suçluluk hissettiği için burda konu açan bir anne için bi seçenek olamaz. Konu sahibi çok yorulmuş, tükenmiş. Okadar normalki hiç uyumayan bebeğe tek başına bakmak.
Hayal aleminde yaşamıyorum. Bana tavsiye verecekseniz eğer lütfen vermeyin. Genel anlamda konu sahibine iletebilirsiniz. Çocuğuna karşı suçluluk hissedip konu açtı diye yaptığı ve belki de buraya yazmadığı birçok davranışı kabul etmiyorum. Bana kalsa anne olmanın da bir sınavı olmalı, evlenmenin de. Bir çocuğu dünyaya getirip ondan sonra da bu şekilde davranamaz benim görüşümce kimse. Kaldı ki kendisi sadece şiddet görmüyor ve gösteriyor da. Ne yazık ki eşiyle arasındaki gerginliği çocuğuna yansıtıyor, bir çocuk için bu tip travmalar büyüdükçe daha da yara açıyor. Madem yaptıklarından pişman alsın çocuğunu ve kendisi sığınsın devlete sahip çıkanı yoksa. Elbet bir çare vardır, yeter ki istenilsin. İyi günler dilerim size.

Anladığım kadarıyla emen bir bebek değil maması var ama uyku öncelerindr beslemeyin bu reflüye sebebiyet verebilir ve onu huzursuz yapıp uykuya dalmasına engel olabilir. 22 aylık olduğu için artık doktorunA danışıp mamayı bırakmanızı öneririm. Tek uyku mx 2 saat demişsiniz bu uyku kaç ve kaç arasında oluyor? Mesela ufak bir bilgi 2 den sonra yatırmayın. Öğle uykusunu hep 2 den önce uyusun. 5 ten önce uyansın. Sabah güne başlama saati mutlaka 7-8 olsun bu da gece uykusunu etkiler. Gün içinde bol bol onunla ilgilenirseniz hem etkileşiminiz artar hem de daha rahat uykuya geçirirsiniz. Uyku öncesi tablet tv gibi uyaran kullanmayın. 1-2 cesaret edin dışarı çıkın. Gezin ağaçlara dokunsun koşsun oynasın. Yapamam demeyin 2 defa çıktıktan sonra bakın size de nasıl iyi gelecek. Bebek arabanız varsa muhteşem olur. Belki bir uykusunu dışarıda yapabilir. Sabah kalkın güzelce kahvaltı ettikten sonra hava çok ısınmadan bi park turu yapıp eve gelin . Öğle uykusunu uyusun o arada siz işlerinizi yapın. Kalkınca ailecek gidin parka. Eşinizle de ortak bişeyler yapmış olursunuz hem
Çok teşekkür ederim size bu yazdığınızı okumamıştım ama burdan okuduğum şeylerin de genel etkisiyle dediklerinizin nerdeyse tamamını uyguladım ve kızım az önce 5 dakika içinde uyudu şu an hüngür hüngür ağlıyorum ve çok kutluyum artık yaptıklarıma söylediklerime her şeye dikkat edeceğim

Hayal aleminde yaşamıyorum. Bana tavsiye verecekseniz eğer lütfen vermeyin. Genel anlamda konu sahibine iletebilirsiniz. Çocuğuna karşı suçluluk hissedip konu açtı diye yaptığı ve belki de buraya yazmadığı birçok davranışı kabul etmiyorum. Bana kalsa anne olmanın da bir sınavı olmalı, evlenmenin de. Bir çocuğu dünyaya getirip ondan sonra da bu şekilde davranamaz benim görüşümce kimse. Kaldı ki kendisi sadece şiddet görmüyor ve gösteriyor da. Ne yazık ki eşiyle arasındaki gerginliği çocuğuna yansıtıyor, bir çocuk için bu tip travmalar büyüdükçe daha da yara açıyor. Madem yaptıklarından pişman alsın çocuğunu ve kendisi sığınsın devlete sahip çıkanı yoksa. Elbet bir çare vardır, yeter ki istenilsin. İyi günler dilerim size.
Burda bu şekilde sert yorum yapan veya sosyal hizmete devlete ver diye yazan kişileri anlıyorum ama ben kızımı öyle pata küte vurmadım hirpalamadim sadece anlık bir sinirle olan şeyler (asla savunmuyorum pişmanlıktan hüngür hüngür ağlıyorum sonra) eşimle aramızdaki siddet tarzı olaylar sürekli olan şeyler değildi beki bir kaç kez olmuştur bundan sonra da ondan korkmadan bu konuyu konuşacağım ve durumu düzelteceğim kızım için. Ben genel anlamda bir kaç kez de olsa bunları sindiremedigim ve unutamadığım için sürekli moralim bozuk oluyor ama onun dışında evimizde sürekli kavga dövüş hali tabii ki yok eşim de kızımla oynar kahkahalarla güldürür hatta sgoren herkes gıpta eder öyle bi baba kız ilişkisi var ama bu ilişki sadece oyun oynama çerçevesi içinde gelişti. Kızımın bakımıyla alakalı herhangi bir şeye yardımı pek dokunmadı ve bu da beni çok yıprattı ama bu gün burda yazılanları okuduktan sonra daha da kahroldum kızım o sırada uyuyordu ve uyanınca aklımda ne varsa hepsini çıkardım ev işi yapmadım sadece onunla ilgilendim oyun oynadım akşam uyku rutinine benzer şeyler yaptık (zamanla inşallah oturacak) ve kızım az önce 5 dakikada uyudu. Allah bin kere razı olsun buraya yorum yapan herkesten. Ben sadece anlık bir sinirle kızıma bir kaç kez vurduğum için duyduğum korkunc vicdan azabı ve pişmanlığı yazmak istedim ve faydası da oldu. Bundan sonra her şeyi unutup sadece ve sadece kızımla ilgileneceğim

Çok teşekkür ederim ben evladımı çok seviyorum burda yanlış anlaşıldı sürekli dövüp hırpalamıyorum çocuğu lütfen benim hakkımda böyle düşünmeyin ben sadece gece uyumadığını zaman çok sinirleniyorum ve bunu düzelteceğim Allah’ın izniyle.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X