Kontrol delisi miyim?

mybiglove

not giving a f*ck since '93
Pro Üye
22 Kasım 2020
5.192
68.301
Aslinda temel sorunum bir şeyi ben yapmamış isem, güzel olmamıştır diye düşünmem sanırım.

Herkesin her yaptığına fazlaca karisiyorum ve bu hem beni hem çevremi hem is arkadaslarimi etkileyen bir durum.

Her seyi, benim istedigim gibi yapılmış mı diye kontrol etmek beni cok yoruyor, karsimdakileri de!

Bu huyumu ev hayatinda, esimle ve çocuklarımla olan iliskimde gizliden yapmaya calisiyorum. Hatta çocuklarımı evde her işe dahil edip hic karismiyorum, çünkü en büyük isteğim cocuklarimin bu huyumdan etkilenmemeleri. (Bunu yaparken zorlanıyorum) ama soz konusu onlar olunca dedigim gibi kendimi frenliyorum lakin, esime ve digerlerine karşı hic acimiyorum😔

Ornek olarak, esim evi supurduyse, genellikle o gormeden ben yine supuruyorum, bulasik makinesini bosalttiysa, her seyi dogru yerine koymus mu diye kontrol ediyorum. Bunlar basit ornekler.

Is yerimde gercekten insanların bana nasil tahammül ettigine sasiriyorum, ben olsam etmezdim kesinlikle.

Ama benim annem de böyle, acaba gitgide anneme mi benziyorum...

Kayinvalideme gittigimde, orayi burayi duzeltmekten oturamıyorum, soylenme huyum da fazla olduğundan, o oyle mi yapilir, bu boyle mi yapilir diye kadini bezdiriyorum, ve artik beni çağırmıyor:)

Destek almak istiyorum artik, eğer zaman bulursam...
Oyle iste, icimi dokmek istedim...

Okuduğunuz için teşekkürler♡

Yaşlılığınız çekilmez demeye geldim😂 başak burcu ve aynı sizin gibi bir annenin kızıyım. Yemek yapmayi geç öğrendim ve misafir ağırlamakta kendime güvenemedim boş yere. Çünkü titiz annem fırsat vermedi. Bu sebepten çocukları uzak tutma bilincinize tebrikler

Yaşlılığınız çekilmez demeye geldim😂 başak burcu ve aynı sizin gibi bir annenin kızıyım. Yemek yapmayi geç öğrendim ve misafir ağırlamakta kendime güvenemedim boş yere. Çünkü titiz annem fırsat vermedi. Bu sebepten çocukları uzak tutma bilincinize tebrikler
Yemekleri nerdeyse hergun cocuklarla yaparız. Esim de ben de cocuklari her şeye dahil ederiz.

Mesela cocuklar soganlari ya da diger seyleri henuz gerektigi kadar küçük kesemedigi icin bütün yemeklerimizde buyuk buyuk yeriz:)

Oyle temizlik duzen delisi degilim, ev savas alani gibi de olsa takmam yani.

Sadece bir sey yapılacaksa benim yaptigim gibi olsun isterim.

Ama dedigim gibi cocuklara bu durumu yansittigimi dusunmuyorum, kendimi göremiyorumdur belki diye esime de soruyorum:)

Özeleştiri konusunu abartmış gibisiniz. Bu hepimizde olan bir huy, bende de var. Mesela artık dışarıdan hazır hiçbir şey almak istemiyorum. Ekmeğimi, yoğurdumu, salçamı, turşumu kendim yapıyorum. Sanki başkası temiz yıkamıyor, sağlıklı yapmıyor gibi geliyor. En sağlıklı ben yapıyorum, bütün uzmanları dinliyorum onlar ne derse ona göre yapıyorum. Sarımsağı ezip 10 dakika bekletip yemeğe koyuyorum, sebze meyveleri kabuklu olsalarda karbonatlı suda bekletiyorum, yumurtayı 8 dakika haşlıyorum, brokoli havuç vs buharda pişiriyorum. Çok yorucu gerçekten. Mezarlık ben olmazsam işler yürümez diyen insanlarla dolu. Kimse yeri doldurulamaz değil. Bir şekilde işler yürüyor. O yüzden sorumluluk verin sonra pişman olursunuz.

Aslinda temel sorunum bir şeyi ben yapmamış isem, güzel olmamıştır diye düşünmem sanırım.

Herkesin her yaptığına fazlaca karisiyorum ve bu hem beni hem çevremi hem is arkadaslarimi etkileyen bir durum.

Her seyi, benim istedigim gibi yapılmış mı diye kontrol etmek beni cok yoruyor, karsimdakileri de!

Bu huyumu ev hayatinda, esimle ve çocuklarımla olan iliskimde gizliden yapmaya calisiyorum. Hatta çocuklarımı evde her işe dahil edip hic karismiyorum, çünkü en büyük isteğim cocuklarimin bu huyumdan etkilenmemeleri. (Bunu yaparken zorlanıyorum) ama soz konusu onlar olunca dedigim gibi kendimi frenliyorum lakin, esime ve digerlerine karşı hic acimiyorum😔

Ornek olarak, esim evi supurduyse, genellikle o gormeden ben yine supuruyorum, bulasik makinesini bosalttiysa, her seyi dogru yerine koymus mu diye kontrol ediyorum. Bunlar basit ornekler.

Is yerimde gercekten insanların bana nasil tahammül ettigine sasiriyorum, ben olsam etmezdim kesinlikle.

Kayinvalideme gittigimde, orayi burayi duzeltmekten oturamıyorum, soylenme huyum da fazla olduğundan, o oyle mi yapilir, bu boyle mi yapilir diye kadini bezdiriyorum, ve artik beni çağırmıyor:)

Kontrol deliliği hali değil bu bence, böyle sıradan çocuğu olan sorumluluk sahibi anne davranışı. Kendi evinde böyle davranman çok normal, sonuçta çocukları ve eşini eksik iş yaparlarsa eziklemiyorsun, eleştirmiyorsun, sadece arkalarını düzeltiriyorsun. Sadece bunları böyle kendine görev gibi görüp kendini yorman kötü, kaynana evine gidince iş yapmış oluyorsun söylenirken, kendini yoruyorsun, gelecekte çocukların kendi ayrı evleri olduklarında onlarında evine gidince onların daha iyi yerde, temiz düzenli yaşaması için uğraşırsın ama kendini yorarsın. Senin de bir tane hayatın var. Bunu alışkanlık haline getirmemeye çalışıp, dikkat etmemeye çalışsan senin için iyi olur. Sen kendine bu işleri yapmayı görev olarak tanımlamış gibisin. Sen daha iyisini yapacağını düşürken normalden daha fazla yoruluyorsun, daha fazla düşünüyorsun, daha fazla zaman harcıyorsun. Bu huyunu kendini çok yormadan devam ettir.

Evet kontrol delisisiniz. Kontrolcü kişiler bu normal herkes böyle demiş ama hayır herkes böyle değil. Güzel olan şu ki siz kontrolcülüğünüzün farkındasınız umarım aşarsiniz.

Aşamazsaniz ileride çok sevimsiz bir kayinvalide olursunuz🤭
Aaa evet kayınvalidesine söylenen gelinine neler yapar. Bdv’deki konular gibi koltukların yerlerini değiştirme, mutfaktaki dolapları kendine göre düzenleme… bir de hiçbir şekilde gelini beğenmeme.

Hangimiz evde kocasının yaptığı temizliği beğeniyor ki canım ya 😅😅 işini güzel yapıyorsan ve olması gereken oysa özellikle iş yerinde müdahale etmek en doğal hakkın. Ama kaynananın evine de karışma ayol ne yaptın 😂 yani şöyle senin yaptığın gibi olmadığında sıkıntı yaşanmayacak şeyler için müdahalede bulunmayabilirsin. Ama illaki öyle olması gerekiyorsa ve belli ki sorun çıkacaksa yardır sonuna kadar hakkın diyorum.

Hangimiz evde kocasının yaptığı temizliği beğeniyor ki canım ya 😅😅 işini güzel yapıyorsan ve olması gereken oysa özellikle iş yerinde müdahale etmek en doğal hakkın. Ama kaynananın evine de karışma ayol ne yaptın 😂 yani şöyle senin yaptığın gibi olmadığında sıkıntı yaşanmayacak şeyler için müdahalede bulunmayabilirsin. Ama illaki öyle olması gerekiyorsa ve belli ki sorun çıkacaksa yardır sonuna kadar hakkın diyorum.
Simdi şöyle ki, insanlarin her isi yalap sap yapmaya calismasi canimi sıkıyor, hani tek bir isi yap ama guzel yap kafasindayim sanırım.
Bir belge lazim, onun dakikalarca aranmasi beni cildirtiyor, hemen şak bul getir önüme. Yeri belli olsa bulunur, yanlis miyim? Bu sefer benim gidip o kisiyle oralari duzenlemem gerekiyor, cunku tek yaparsam yine yabanci kalacak, bu sefer de Mobbing yapiyor gibi oluyorum.

Öz bilinciniz yüksek empati yeteneğiniz var uzman yardımı almaya açıksınız çok olumlu şeyler bunlar. Psikolog ya da psikiyatrist yardımıyla rahatlar ve çevrenizi rahatlatırsınız. Yine de kaynanaya kaynanalık yapıp canından bezdirmeniz gelinin intikamı gibi olmuş ona güldüm sevimli geldi

Öz bilinciniz yüksek empati yeteneğiniz var uzman yardımı almaya açıksınız çok olumlu şeyler bunlar. Psikolog ya da psikiyatrist yardımıyla rahatlar ve çevrenizi rahatlatırsınız. Yine de kaynanaya kaynanalık yapıp canından bezdirmeniz gelinin intikamı gibi olmuş ona güldüm sevimli geldi
Her gittigimde abartisiz salonun ortasinda 2 haftadan belki daha uzun da olabilir, camasirlikta asili camasirlar...
Kaskati olmus, al onlari bi kaldir, ben katlayinca da, kavga cikiyor bu sefer.
Katlayamiyorum da zaten sertliginden.
Tahta kasiklari bile makineye dolduruyor.

Biraz da tavrın önemli olduğunu düşünüyorum. Yani yönetmek farklı,
yol göstermek ve eşlik etmek farklı.
Bir başka deyişle sorun bulmak değil çözüm üretmek.
İşyerinde kılı kırk yarın, ancak kayınvalidenize yaptığınız gibi "Bu böyle mi olur?" tavrındaysanız sıkıntı tabi.
Diğer türlü insan elinin değdiğı her şeyi düzgün yapmaya çalışmalı. Bunda bir yanlışlık yok. Yaklaşım şeklinizi değiştirin aynı sonucu elde edersiniz, bununla beraber daha az psikolojik yük alırsınız.
Bu yöntem bende işe yaradı eskiye göre çok rahatım.

Her gittigimde abartisiz salonun ortasinda 2 haftadan belki daha uzun da olabilir, camasirlikta asili camasirlar...
Bunun değişik versiyonu benim kendi ailemle, her gittiğimde bir makina bozuk oluyor ya tamir ettiriyorum ya yenisini alıyoruz. Son iki süpürgeyi ben aldım, ne kadar eskirse eskisin yenisini almıyorlar. Evi süpüreceğim bakıyorum bozuk çekmiyor yenisini alıyorum. Annem bizdeydi beraber memlekete gittik gitmeden buzdolabı bozukmuş tamir ettirmemiş kardeşlerim iki hafta yazın ortasında buzdolabı çalışmadan durduk, ben servis çağırdım tabi hemen tamir olmuyor parça siparişi falan. Önceki yıl gittik biz gitmeden bulaşık makinesi bozukmuş, tamirde 1 ay kaldı elde bulaşık yıkadım. Yemek yapıcam sarımsak diyarında oturuyorlar, en son ben almışım sarımsağı onlarda içleri boşalmış. En son gittiğimde yine buzdolabı soğutmuyor buzlanma olmuş onu da ben tamir ettim. Ben yapmazsam hiç kimse yapmıyor. Artık söyleniyorum eşim de seni kovacaklar diyor.😁
Kaynanalık konusunda espri yaptım umarım alınmadınız.

Simdi şöyle ki, insanlarin her isi yalap sap yapmaya calismasi canimi sıkıyor, hani tek bir isi yap ama guzel yap kafasindayim sanırım.
Bir belge lazim, onun dakikalarca aranmasi beni cildirtiyor, hemen şak bul getir önüme. Yeri belli olsa bulunur, yanlis miyim? Bu sefer benim gidip o kisiyle oralari duzenlemem gerekiyor, cunku tek yaparsam yine yabanci kalacak, bu sefer de Mobbing yapiyor gibi oluyorum.
Ay benim de ya. Yavaş yavaş mıy mıy işten de hiç hoşlanmıyorum. Mesela en son yazılı hazırlanacak arkadaş hazırlarım dedi ama ne hazırlamak. Şöyle yapmak lazım diyorum ya ona kimse bakmaz bir şey olmaz diyor. Arkadaşlar da memnun değil ama ses eden de yok. Tamam ya of ben hazırlarım dedim en son. Karışmayin işime dedim. Tüm yazılı yükü üstümde kaldı ama 🤦🏻

Bence terapi alabilirsiniz çünkü çevrenizdekiler fark etmiyolar sandığınız şeyleri bile edip de size belli etmiyor sinir oluyo olabilirler :)

Ben yazsam bu kadar aynı olabilirdi kayınvalidemin evine va karışmıyorum ama benim olan herseyin kontrolü olsun istiyorum cocuklar mı yıkanacak ben yıkayım daha güzel yıkarım aynı şekilde evimi süpürdü eşim ardından gezer bakarım 😵‍💫
Doğumdan sonra birinin kalmasını istemememdeki sebeplerden biride buydu başkası karışmasın ben bildiğim gibi yaparım. Frenleyerek devam etmeye çalışıyorum bende ama bir şeyleri üstün körü yapamamak detaycılık beni cok yorsada vazgeçemiyorum 2 bebeğe rağmen hala aynı.

Bu kontrol deliliği değil herhalde, yine de bilemedim 🙄 rahat bir yapın yok demek ki kuşum, mesela ben aynı manzarayla karşılaşsam koltuğa oturunca kayınvalideyi kocayı görmemi engelliyorsa çamaşırlığı kenara çekerim o kadar.
Bizde de evi eşim süpürür, benim süpürdüğüm gibi süpürmüyor ama istifimi bile bozmam rahatsız olmam, 15’de 1 şöyle dip köşe süpürüyorum zaten, diğer zamanlar yalap şap olmuş olsa ne olacak ki🤷‍♀️

Bence rahat olamama sorunu var sende, destek alıp aşabilirsin, biraz sal kocayı kayınvalideyi.

X