Kontrol delisi miyim?

Her gittigimde abartisiz salonun ortasinda 2 haftadan belki daha uzun da olabilir, camasirlikta asili camasirlar...
Kaskati olmus, al onlari bi kaldir, ben katlayinca da, kavga cikiyor bu sefer.
Katlayamiyorum da zaten sertliginden.
Tahta kasiklari bile makineye dolduruyor.
Çalışıyor musunuz? Bunları ben de yapıyorum maalesef, çünkü çok yoruluyorum ve ev işleri canımdan önemli değil. İsteyen rahatsız olan varsa buyursun kaldırsın

Çalışıyor musunuz? Bunları ben de yapıyorum maalesef, çünkü çok yoruluyorum ve ev işleri canımdan önemli değil. İsteyen rahatsız olan varsa buyursun kaldırsın
Çalışıyorum evet.
Ben yorulmuyorum, esim hem yemek hem temizlik yapar, çoğu şey ondadir, kontrol etmek yorucu ama 😂
Enerjim tam, enerji sorunu da yasamiyorum ama iste baska problemlerim var dedigim gibi.....

Bu kontrol deliliği değil herhalde, yine de bilemedim 🙄 rahat bir yapın yok demek ki kuşum, mesela ben aynı manzarayla karşılaşsam koltuğa oturunca kayınvalideyi kocayı görmemi engelliyorsa çamaşırlığı kenara çekerim o kadar.
Bizde de evi eşim süpürür, benim süpürdüğüm gibi süpürmüyor ama istifimi bile bozmam rahatsız olmam, 15’de 1 şöyle dip köşe süpürüyorum zaten, diğer zamanlar yalap şap olmuş olsa ne olacak ki🤷‍♀️

Bence rahat olamama sorunu var sende, destek alıp aşabilirsin, biraz sal kocayı kayınvalideyi.
Ah munem, kadin korkak oldum diyor senin yüzünden. Sende goruselim artik, benim duzenime karisma dedi, hakli..
Ben de rahat bir insanim aslinda, yemin ederim ev 10 gun supurulmese cik demem, hic oyle temizlik takintim olmadi.
Ama supurulunce de guzel supurulsun istiyorum 😂

2.çocuğum olana kadar sizin gibiydim. Kontrolcülük değil takıntı biraz. Kv çocuğuma bakmıştı mesela ama hiçbir işimi yapmasını istememiştim. Çünkü dolapta aynı boy renk ve büyüklükteki bardaklardan çizgili olanlarla kareli olanları yan yana koyardı. Yine aynı renk ve büyüklükteki aynı marka tabaklardan bazıları desenli bazıları düzdü bunları aynı yer koymazdım kesinlikle.

Kanepemdeki yastıkların yerleri duruşu falan belliydi hep aynı taraf üstüne koyulması gerekirdi. Uyumadan önce tüm salon ve mutfak tamamen tam düzen toplanmalıydı yoksa uyuyamazdım. Koltukta sızsam gece 3 4 te uyansam bile toplamadan yatağa gitmezdim.

Ama 2.çocuğumun doğumu pandemiyle geldi. Evden çıkamadım kimse gelemedi. İki çocukla yetişemedim. Bi yandan online dersler bi yandan bebek bi yandan 3.5 yaşında diğer bebe. Eş yok.

Arkadaşım bir saldım bir saldımmmmmm salış o salış :KK70:

Kendinizi törpülemeye susmayı yapmamayı deneyin özellikle kv konusunda. Yapabilirsiniz bence. Benim annem bile törpülediyse kendini herkes yapar.

Çalışıyorum evet.
Ben yorulmuyorum, esim hem yemek hem temizlik yapar, çoğu şey ondadir, kontrol etmek yorucu ama 😂
Enerjim tam, enerji sorunu da yasamiyorum ama iste baska problemlerim var dedigim gibi.....
Enerji sorunu yaşayan için bu titizlik olamıyor zaten 😂

Ah munem, kadin korkak oldum diyor senin yüzünden. Sende goruselim artik, benim duzenime karisma dedi, hakli..
Ben de rahat bir insanim aslinda, yemin ederim ev 10 gun supurulmese cik demem, hic oyle temizlik takintim olmadi.
Ama supurulunce de guzel supurulsun istiyorum 😂
Metodun adı ne’ydi unuttum psikoloji dalında uzman arkadaşlar yazar, bizim gibi sıradan insanlar dilinde duyguları kontrol etme yöntemi deniyor kendisine :))) kayınvalidene giderken el bileğine bir paket lastiği tak, hani şu çekip birden bırakınca can acıtanlardan, kayınvalidenin işine karışmaya kalktığında o lastiği çek bırak şöyle bir canın yansın, kayınvalidenin intikamını paket lastiği alsın😂

Bunu işine karıştığın herkes için uygula, e madem temizlik takıntın yok ne diye kayınvalidenin işine karışıyorsun :sopa:kadın öyle mutlu, kendi evi kendi düzeni, empati kurduracağım sana, kayınvaliden senin eve gelip her işine karışsa yaptıklarını beğenmese hoşuna gider mi:KK12:

Ben deliririm mesela, benim iş yapma şeklime kimse karışsın istemem ya da kişisel alanımda dağınık düzenim vardır dolapta benim taraf görmeyin hepsi üst üste açarsan hemen kapat ki altında kalma düzeni :KK70:eşimin tarafı da maşallah kadın eli değmiş gibi mum gibidir adam kirlilerini bile katlayıp öyle atar kirliye, ben onun tarafa o benim tarafa karışmaz, karışmayın insanların düzenine, iş yapma şekline anacım, aaaa 😂

Kesinlikle destek almalısın, bunun farkında olman bile erken düzelebileceğini gösteriyor.
Bu yükü omuzlarından atman lazım herşeye herkese yetişemezsin, bunlara harcadığın eforu zamanı kendine ayırman en doğrusu ve en sağlıklısı olur.
Bunu düzeltebileceğine inanıyorum yaparsın sen 💕
Ich drücke dir die daumen🥰 mybiglove mybiglove

Metodun adı ne’ydi unuttum psikoloji dalında uzman arkadaşlar yazar, bizim gibi sıradan insanlar dilinde duyguları kontrol etme yöntemi deniyor kendisine :))) kayınvalidene giderken el bileğine bir paket lastiği tak, hani şu çekip birden bırakınca can acıtanlardan, kayınvalidenin işine karışmaya kalktığında o lastiği çek bırak şöyle bir canın yansın, kayınvalidenin intikamını paket lastiği alsın😂

Bunu işine karıştığın herkes için uygula, e madem temizlik takıntın yok ne diye kayınvalidenin işine karışıyorsun :sopa:kadın öyle mutlu, kendi evi kendi düzeni, empati kurduracağım sana, kayınvaliden senin eve gelip her işine karışsa yaptıklarını beğenmese hoşuna gider mi:KK12:

Ben deliririm mesela, benim iş yapma şeklime kimse karışsın istemem ya da kişisel alanımda dağınık düzenim vardır dolapta benim taraf görmeyin hepsi üst üste açarsan hemen kapat ki altında kalma düzeni :KK70:eşimin tarafı da maşallah kadın eli değmiş gibi mum gibidir adam kirlilerini bile katlayıp öyle atar kirliye, ben onun tarafa o benim tarafa karışmaz, karışmayın insanların düzenine, iş yapma şekline anacım, aaaa 😂
ihh benim canim tatlidir, kaynanaya taksam o lastikleri?

Dolabini katlamak istiyorum suan mesela, renklerine kadar ayiririm oyle katlarim, sen yine dagitirsin no Problem😂

Kesinlikle destek almalısın, bunun farkında olman bile erken düzelebileceğini gösteriyor.
Bu yükü omuzlarından atman lazım herşeye herkese yetişemezsin, bunlara harcadığın eforu zamanı kendine ayırman en doğrusu ve en sağlıklısı olur.
Bunu düzeltebileceğine inanıyorum yaparsın sen 💕
Ich drücke dir die daumen🥰 mybiglove mybiglove
Ayni hastaneden arkadasimla konustuk bu durumu, is cikis saatimden sonra yarim saat ayirabilirsen baslayalim dedi.

Az once camasir katladik, cocuklarinkini verdim ellerine gidin yerlestirin diye, yerlestirip geldiler, sonra ben gittim baktim işte😅

ihh benim canim tatlidir, kaynanaya taksam o lastikleri?

Dolabini katlamak istiyorum suan mesela, renklerine kadar ayiririm oyle katlarim, sen yine dagitirsin no Problem😂
Hani rahattın ne oldiiii 😂 ben seni çıldırtırım ki 😬 kayınvaliden sessiz kadınmış ki senden çekiniyor ben Adile Naşit boyuna sahip olabilirim ama Aliye Rona gibi dilimle döverim😂 şaka bir yana da destek almalısın etrafındaki insanları bilmeden kırıyorsun, ayrıca düzenlerine de karışıyorsun.

Hani rahattın ne oldiiii 😂 ben seni çıldırtırım ki 😬 kayınvaliden sessiz kadınmış ki senden çekiniyor ben Adile Naşit boyuna sahip olabilirim ama Aliye Rona gibi dilimle döverim😂 şaka bir yana da destek almalısın etrafındaki insanları bilmeden kırıyorsun, ayrıca düzenlerine de karışıyorsun.
beni kandirdin resmen dolap ornegini vererek, omaygodddd...

Aslinda temel sorunum bir şeyi ben yapmamış isem, güzel olmamıştır diye düşünmem sanırım.

Herkesin her yaptığına fazlaca karisiyorum ve bu hem beni hem çevremi hem is arkadaslarimi etkileyen bir durum.

Her seyi, benim istedigim gibi yapılmış mı diye kontrol etmek beni cok yoruyor, karsimdakileri de!

Bu huyumu ev hayatinda, esimle ve çocuklarımla olan iliskimde gizliden yapmaya calisiyorum. Hatta çocuklarımı evde her işe dahil edip hic karismiyorum, çünkü en büyük isteğim cocuklarimin bu huyumdan etkilenmemeleri. (Bunu yaparken zorlanıyorum) ama soz konusu onlar olunca dedigim gibi kendimi frenliyorum lakin, esime ve digerlerine karşı hic acimiyorum😔

Ornek olarak, esim evi supurduyse, genellikle o gormeden ben yine supuruyorum, bulasik makinesini bosalttiysa, her seyi dogru yerine koymus mu diye kontrol ediyorum. Bunlar basit ornekler.

Is yerimde gercekten insanların bana nasil tahammül ettigine sasiriyorum, ben olsam etmezdim kesinlikle.

Ama benim annem de böyle, acaba gitgide anneme mi benziyorum...

Kayinvalideme gittigimde, orayi burayi duzeltmekten oturamıyorum, soylenme huyum da fazla olduğundan, o oyle mi yapilir, bu boyle mi yapilir diye kadini bezdiriyorum, ve artik beni çağırmıyor:)

Destek almak istiyorum artik, eğer zaman bulursam...
Oyle iste, icimi dokmek istedim...

Okuduğunuz için teşekkürler♡
Birak dahinik kalsin demeye geldim. Ev tam supurulmezse ya da esyalar orda birda durursa ne olur sanki 🤷🏼‍♀️

Mükemmelliyetçisiniz bu sizi yorduğu kadar etrafınızdakileri iki kat yoruyordur.

Büyük ihtimal çocukluğunuzda özellikle anneniz tarafından çok demorolize edilmiş, eleştirilmişsiniz.. Böyle büyüyen çocuklar geleceğin mükemmeliyetçi yetişkinleri oluyor maalesef..

Mükemmelliyetçisiniz bu sizi yorduğu kadar etrafınızdakileri iki kat yoruyordur.

Büyük ihtimal çocukluğunuzda özellikle anneniz tarafından çok demorolize edilmiş, eleştirilmişsiniz.. Böyle büyüyen çocuklar geleceğin mükemmeliyetçi yetişkinleri oluyor maalesef..
hayir hayir, annem de böyle idi ama asla beni kisitlamadi, hatta benim gibi olma derdi hep, yanlış hicbir sey katmadi bana ama iste çekmişim.

Aksine cok rahat birakti beni, cok özgür yetiştim, her kararimi destekledi, hep arkamdadir.

Yaptigim ve hayatimi etkileyen yanlislar da bile tamamen arkamda olan hep destek tam destek bir anne oldu.

Annemi suclayabilcegim hicbir konu yok hayatimda.

beni kandirdin resmen dolap ornegini vererek, omaygodddd...
O örnek benim düzenim :))) kardeşimin kızı da bana benzemiş kardeşim deliriyor çünkü kendisi tam bir başak, temizlik ve düzen takıntısı var, benim kız ona, onun kız bana benzemiş, kızını leydi yapacaktı sözde ama genlerini benden almış bir yavru leydi olamazdı olamadı da zaten😬

Rahat biri değilsin düzenli olma takıntın var zira benim dolabı renklere kadar ayıracağını söylemişsin :)) he ben senin oğullarına çamaşır katlattığın bir fotoyu da görmüştüm profilinde kesinlikle düzen takıntın var, ben çamaşırlar katlanırken beşgen de çizse önemsemem, düzenli olmak evet güzeldir mutlaka ama bunu iş yapan insanlara hissettiriyor olman seni de çevreni de yorar, sürekli birilerinin arkasından bir şeyleri yeniden toparlamak düzenlemeye çalışmak hem o işleri yapana saygısızlık hem de yorucu love, insanların kendisini yetersiz hissetmesine de neden olur bence.

Ben bu videoda kendimi bulmuştum kadın resmen beni anlatmış demiştim mükemmeliyetçilik çok olumlu bir kelime gibi duruyorken gerçekten çok yorucu bir durum örneğin kaç gündür kızkardeşlerim bende bulaşık makinesini diziyorlar falan onlara çaktırmadan daha sonra kendi düzenime göre ayarlayıp çalıştırıyorum 🫤

Aslinda temel sorunum bir şeyi ben yapmamış isem, güzel olmamıştır diye düşünmem sanırım.

Herkesin her yaptığına fazlaca karisiyorum ve bu hem beni hem çevremi hem is arkadaslarimi etkileyen bir durum.

Her seyi, benim istedigim gibi yapılmış mı diye kontrol etmek beni cok yoruyor, karsimdakileri de!

Bu huyumu ev hayatinda, esimle ve çocuklarımla olan iliskimde gizliden yapmaya calisiyorum. Hatta çocuklarımı evde her işe dahil edip hic karismiyorum, çünkü en büyük isteğim cocuklarimin bu huyumdan etkilenmemeleri. (Bunu yaparken zorlanıyorum) ama soz konusu onlar olunca dedigim gibi kendimi frenliyorum lakin, esime ve digerlerine karşı hic acimiyorum😔

Ornek olarak, esim evi supurduyse, genellikle o gormeden ben yine supuruyorum, bulasik makinesini bosalttiysa, her seyi dogru yerine koymus mu diye kontrol ediyorum. Bunlar basit ornekler.

Is yerimde gercekten insanların bana nasil tahammül ettigine sasiriyorum, ben olsam etmezdim kesinlikle.

Ama benim annem de böyle, acaba gitgide anneme mi benziyorum...

Kayinvalideme gittigimde, orayi burayi duzeltmekten oturamıyorum, soylenme huyum da fazla olduğundan, o oyle mi yapilir, bu boyle mi yapilir diye kadini bezdiriyorum, ve artik beni çağırmıyor:)

Destek almak istiyorum artik, eğer zaman bulursam...
Oyle iste, icimi dokmek istedim...

Okuduğunuz için teşekkürler♡
Bu saydıklarınizin hepsi bendede var düzen koliğim bir işi asla başkasına yaptıramam ilaki benimde elim değecek iş yerimi bile eşim kendini çok yıpratıyorsun dediği için devrettim kendimi çok yipratiyordum ilgileniyordum bu çok zor bir durum gerçekten

hayir hayir, annem de böyle idi ama asla beni kisitlamadi, hatta benim gibi olma derdi hep, yanlış hicbir sey katmadi bana ama iste çekmişim.

Aksine cok rahat birakti beni, cok özgür yetiştim, her kararimi destekledi, hep arkamdadir.

Yaptigim ve hayatimi etkileyen yanlislar da bile tamamen arkamda olan hep destek tam destek bir anne oldu.

Annemi suclayabilcegim hicbir konu yok hayatimda.
Şaşırtıcı bir durum. Sizin gibi desteklenmiş biri nasıl olurda bu kadar takıntılı mükemmeliyetçi olur.

Mutlaka iyi bir uzmana denk gelirsiniz, terapilerle toparlarsınız..

mybiglove mybiglove direkt senin konundan farklı ama içerikte temizliği beğenmeme ve söylenme olduğundan Anne başlıklı konuya bir göz at bence, ben de yorum yazdım benim yorumları tarayarak bulabilirsin konuyu.

X