Konu kızımın konuşmaması

Bence dert etmemiz için erken bir yaş.. ona sürekli bişeyler sormak yerine sürekli bişeyler anlatın ona. Mesela gün içinde hoşunuza giden bir şeyi ya da canınızı silan bir şey de olabilir nasıl yemek yaptığınız vs her şey olabilir. Büyük insanmış gibi he derdinizi anlatın ona ben bunun çok etkisi olduğuna inanıyorum. 2.5 yaşına kadar normal görün

24 aylik oglum kendi dilinde epeyce konusur gel ver kalk der arada ev esyalarinin ismini soyler bazen cumle kurar gibi oluyor ama bizmi oyle anliyoruz yoksa gercekten kuruyormu bilmiyorum baba der anne demez herseyi anlar soylenenleri yapar goz temasi adina tepki verir ama su dediginize katildim ben yokken annemlere daha belirgin kelimeler soyluyormus belkide ben her turlu anladigimdan gerek duymuyor..ben doktorla oncesinde gorustugumden bu konuda rahatim acikcasi supheniz varsa isinde uzman bir doktorla gorusun neticede 3 yasinda konusan cocukda var 2.5 yasinda konusanda demekki konusmamak tek basina problem degil bunun yaninda baska etkenlerde olmaliki problem gorulsun simdi konusmayan her bebek otistik cevreye gore

Teşvik anlamında su istedi anladınız diyelim,vermeden önce su mu istiyorsun vb cümleler kurmak işe yarıyor.
Kızım 12 aylıkken cümle kuruyordu,hep konuşurdum onunla bu bahsettiğim sekilde,etkisi var mıdır bilemiyorum ama erken konuştu.
Oğlum 14,5 aylık,baba ,mama,aba (abla)dışında birşey söylemiyor gıdı gıdı vb şeyler var ama anlaşılır olanlar bunlar.
Erken daha,zamanı gelince konuşacak biliyorum.
Boya konusunda duvara yapışan kağıtlar var,onlardan alsanız gönlünce boyasa olmaz mı?
Birde water magic kitaplar var,kalemini suyla dolduruyorsunuz onunla sayfayı islattikça resimler olusuyor bos sayfada.
Su an 7 yasındaki kızıma kullanmiştım seviyordu baya.

Konuşması için daha erken, evet baba, dede gibi kelimeleri söyleyebilir ama söylemediği için bir sorunu olduğunu sanmıyorum. Sizin dediklerinizi anlıyor ve yapıyorsa sorun yok.

Birde sanırım siz konuşması için biraz zorluyorsunuz, bu yüzden inat edip konusmuyordur. Benim oğlum her şeyi söyledi ama en geç anne dedi düşünün anneanne diyor ama anne demiyor , çünkü anne demesini dört gözle bekliyordum. Bazen inadını unutup tam anne diyecek, benim hevesle ona baktığımı görünce an diyor gerisini demiyordu sıpa 😊
Israrcı olmayın, akranlarıyla yada başka insanlarla sık sık bir araya getirin.

Kalem konusunu hiç bilmiyorum. Ben bir duvarı ayırmıştım oğlumun yazıp çizmesi için sonra da duvarı cifle siliyordum.

Benim yigenimde 2 bucuk yasina gircek ama tam olarak konusamiyor anne demiyor mesela sadece birseyi gösterirken bu yada gol baba dada dede gibi sözler diyor sadece bu normalmi? dili dönmüyor sanki anne sözüne ?
Sorun edilecek bir durummu bu? bilenler varsa cevap verirse sevinirim .

Çocuğu geç konuşmasını, anneyle iletişimin güçlü olmasına bağlamayı doğru bulmuyorum.
En azından temel sebebin bu olduğunu düşünmüyorum.
Size şu kitabı tavsiye ederim.

Eklentiler

• IMG_1669.jpg
    IMG_1669.jpg
    57,4 KB · Görüntüleme: 16
Benim oğlum 25 aylık ve birkaç kelime dışında konuşmuyor anne bile demiyor
Bazı çocuklar böyle... Zamanla açılırlar inşÂllah... Önemli olan algılarının açık olması, bazı şeyleri anlaması ama 18 aylık zaten küçük şuan konuşmasını dert etme normal

Ben burda herşeyi dert eden anneleri anlamıyorum valla. 18 aylik bebekten sakir sukur konusmami bekliyorsunu? Oglum 22 aylik daha su demiyo . Bildiğimiz basit seyleri söylüyor zerre kafama takmiyorumm. Sukur sagligi yerinde, bir sikintimiz yok varsi gec konussun. Herseyi kafaya takarak omurmu gecer ya

Günün birinde "kızım çok konuşuyor hiç susturamıyoruz" diyeceksin 😊

Bol bol kızınızla konuşun. Şarkılar söyleyin ve dinletin. 18 ay için çok normal anlattıklarınız.

İyi geceler hanımlar. Konu kızım. 18 aylık oldu ama konuşmuyor. Tek söylediği anlamlı kelime anne. Babayı da tek seferde demiyor babababa diye yinelemeden söylemiyor. Anneyi tek seferde bana seslenircesine der ama babayı tekerleme gibi diyor. Başka söyleyebildiği kaç yaşındasın kızım diyince parmagıyla bir yapıp diii diyor. İnek ne diyor diyince moo diyo Bu kadar kelimeleri . ama bebekçesi çok iyi 😄gavidiler gılı gılılar dudular vss. Bağırır konuşur hep bebekçe.
İletişimimiz çok iyi gerçekten. Bir yerde okumuştum geçenlerde. Bebeklerle annelerinin arasında sözsüz iletişim olur. Bu yuzden çocuk anneye değil 3. Bir kişiye konuşur diyordu. Bebekle anne ne kadar erken ayrısırsa bebek de o kadar erken konuşur ggibi bir yazıydı. Bu doğru mu sizce tecrübeli annelerden fikir almak istiyorum. İletişiminiz çok iyi oldugu için bebekleriniz geç mi konuştu. Bir de hadi kızım alma de diyorum mesela demiyor al de diyorum dwmiyor a de dedim dedi en sonunda. Bazen ısrar edince ağlamaya başlıyor. İyice tepkisi artmasın diye ısrarcı olmamaya çalısıyorum hadi şunubde hadi bunu de diye. Zaten çogunu demiyor. Çok ilgisini çeken bir şey bulursam ısrarcı oluyorum arada.
18 ay kontrolunde sağlık ocagında konuşmuyor diyince bir hemşire hemen göz teması var mı adına tepki veriyor mu onlara baktı. Şüphesi malum
Alıcı dili gayet iyi. 50 lik kartlar var ya hani zeka kartı benim kız ben söyleyince hepsini bulup bana verebiliyor. Önüne döküyorum hepsini bulup veriyor. Ya da basit cümlelerimi anlıyor. konuşması için ne yapabilirim nasıl teşfik ederim var mı bir öneriniz.küçük küçük kelime tekrarlarına nasıl alıştırabilirim ilgisini çekebilirim?
Bir de buradan yeni bir şey duydum güvenli ayrılma diye bu nasıl bir şey oluyor aydınlatacak olan var mı?.biz kızımla güvenli ayrılamadık zannımca tuvalete gittiğimde onu almazsam kapımda yatıyor çıkana kadar bazen de kapıda ağlıyor.hep töt töteyiz.
Bir de resim yapmaya çok meraklı sürekli kalem kağıt eline bişeyler çiziyor duvarlar dolaplar laminantlar çizik içinde kaldı şu yıkanabilir kalemleri kullanan var mı gerçekten izi silince hiç kalmıyor mu?
Destan için kusura bakmayın lütfen okuyabilen herkese şimdiden tesekkürler.heee bir de bir uzmana götürmelimiyim sizce.
Benim bebe 9aylıkken daha çok konuşuyordu şuan tek istediği oyun. Konuşmayı bıraktı işine gelmedikçe ağzını açmıyor. Ama şunu getir bunu yap deyince yapıyor. Bizimki möö falan da demiyor sizinki maşallah😂Hiç önemsemiyorum çünkü çocuklar çok değişken. 2 yaştan Sonra konuşurlar 3e doğru iyice geliştirirler.

Konu sahibi cevap bile vermiyor, boşuna yormayın kendinizi.

X