Konu kızımın konuşmaması

Okudum sonuna kadar. Tek demek istediğim biraz salın çocuğu. Yarış atı değil ki bu, çocuk yani. Önce konuşur, sonra konuşur belli olmaz. Ben erken konuşmuşum kardeşim tam 5 yaşında konuştu. Gayet zeki, akıllı, bilişsel becerileri iyi bir genç.
Takılmayın bu kadar.
Diğer konularla ilgili fikrim yok maalesef.
Ama gerçekten biraz salın çocuğu, rica ediyorum.
İyi de sıktıgımı nerden çıkardınız?

Resim yapıyor derken bir pikasso değil yani. Defter karalıyor. Ben her fırsatta ders çalışıyorum ee beni hep kalem kagıtla gördüğü için o da beni örnek alıyor. Bunu mu övmek olarak aldınız. İnanın hiç öyle bir niyetim yoktu. Armut dibine düşüyor işte çocuk ne gördüyse onu yapıyor siz de çocugunuzun önünde saatlerce ders çalısmak zorunda kalırsanız sizin çocuk da kalem ve defterle ne yapması gerektiğini bilir. Üzüldüm yorumunuza. Ben tecrübelerinizi dinlemek istemiştim nasıl bir çocuk konuşmaya teşfik edilir özendirilir diye. Anneden başka kelimesi yok diyorum ayrıca daha nasıl anlatayım.
Alıcı dili gayet iyi. 50 lik kartlar var ya hani zeka kartı benim kız ben söyleyince hepsini bulup bana verebiliyor. Önüne döküyorum hepsini bulup veriyor. Ya da basit cümlelerimi anlıyor.
Başka söyleyebildiği kaç yaşındasın kızım diyince parmagıyla bir yapıp diii diyor. İnek ne diyor diyince moo diyo
Bir de resim yapmaya çok meraklı sürekli kalem kağıt eline bişeyler çiziyor
Bunlar hepsi olumlu seyler.
1 tane cumleye gore yorum yapmadim.
Cocuk konusmayi tesfikle alakali bir sey diyemem. Baska cocuklarla zaman gecirirse konusmasi ilerler. Benim kizim da o yaşta 1-2 kelime soyluyordu, simdi bir cumleler kuruyor şok oluyorum.

Gerçekten yapılacak birşwy yok mu? Bakalım be zaman konuşacak bizim bıdık. Konuşan bebekleri yaşıtı olan görünce özeniyorum aman diyorum ne güzel konusuyorlar.
Yaşayıp görcez
Hayır yapılacak bişey yok.
Kimi erken konuşur kimi geç.
Siz sadece hiç bebeksi konuşma yapmayın yeter.yani mesela köpek için havhav nerdeymiş demeyin.herşeyin doğrusunu söyleyin.hadi ee yapalım demeyin , uyku vakti geldi gibi konuşmalar yapın.ki belkide zaten öyle yapıyorsunuzdur.bunun dışında çocugunz nezmaan gönlü oolursa ozaman konuşacak.

İyi geceler hanımlar. Konu kızım. 18 aylık oldu ama konuşmuyor. Tek söylediği anlamlı kelime anne. Babayı da tek seferde demiyor babababa diye yinelemeden söylemiyor. Anneyi tek seferde bana seslenircesine der ama babayı tekerleme gibi diyor. Başka söyleyebildiği kaç yaşındasın kızım diyince parmagıyla bir yapıp diii diyor. İnek ne diyor diyince moo diyo Bu kadar kelimeleri . ama bebekçesi çok iyi 😄gavidiler gılı gılılar dudular vss. Bağırır konuşur hep bebekçe.
İletişimimiz çok iyi gerçekten. Bir yerde okumuştum geçenlerde. Bebeklerle annelerinin arasında sözsüz iletişim olur. Bu yuzden çocuk anneye değil 3. Bir kişiye konuşur diyordu. Bebekle anne ne kadar erken ayrısırsa bebek de o kadar erken konuşur ggibi bir yazıydı. Bu doğru mu sizce tecrübeli annelerden fikir almak istiyorum. İletişiminiz çok iyi oldugu için bebekleriniz geç mi konuştu. Bir de hadi kızım alma de diyorum mesela demiyor al de diyorum dwmiyor a de dedim dedi en sonunda. Bazen ısrar edince ağlamaya başlıyor. İyice tepkisi artmasın diye ısrarcı olmamaya çalısıyorum hadi şunubde hadi bunu de diye. Zaten çogunu demiyor. Çok ilgisini çeken bir şey bulursam ısrarcı oluyorum arada.
18 ay kontrolunde sağlık ocagında konuşmuyor diyince bir hemşire hemen göz teması var mı adına tepki veriyor mu onlara baktı. Şüphesi malum
Alıcı dili gayet iyi. 50 lik kartlar var ya hani zeka kartı benim kız ben söyleyince hepsini bulup bana verebiliyor. Önüne döküyorum hepsini bulup veriyor. Ya da basit cümlelerimi anlıyor. konuşması için ne yapabilirim nasıl teşfik ederim var mı bir öneriniz.küçük küçük kelime tekrarlarına nasıl alıştırabilirim ilgisini çekebilirim?
Bir de buradan yeni bir şey duydum güvenli ayrılma diye bu nasıl bir şey oluyor aydınlatacak olan var mı?.biz kızımla güvenli ayrılamadık zannımca tuvalete gittiğimde onu almazsam kapımda yatıyor çıkana kadar bazen de kapıda ağlıyor.hep töt töteyiz.
Bir de resim yapmaya çok meraklı sürekli kalem kağıt eline bişeyler çiziyor duvarlar dolaplar laminantlar çizik içinde kaldı şu yıkanabilir kalemleri kullanan var mı gerçekten izi silince hiç kalmıyor mu?
Destan için kusura bakmayın lütfen okuyabilen herkese şimdiden tesekkürler.heee bir de bir uzmana götürmelimiyim sizce.

Bizim arkadasin annesi o kadar konuşturmaya calisti cocugunu konuşmadi. En son birakti ne zaman konuşursa konuşşun diye. Yanyanaydik o gun hic unutmuyorum. Arkadasimin agzindan ne kelime cikarsa kizida ordan soyledi. Inanamadik başta. Ama bidaha soyle deyince soylemiyordu. Konuşma arasindaki kelimeleri secip soyluyordu. Belkide cok uzerine duşmemek gerek ?

Teşvik etmek istiyorsanız, onun dilini anlamayı ve öyle cevap vermeyi bırakmalısınız. Atıyorum digili dedi. Aa kızım şunu mu istedin al demeyin hemen. Anlamıyorum ne istiyorsun deyin. Nesnenin adını söylemese bile göster istediğini deyin. Gösterince de bunun adı kitap deyip öyle verin mesela. Bu ne oyunu oynayın. Başka da yapacağınız şey yok. Zaten daha erken konuşması için.

Benim oğlumda 15 aylık 9 aylıkken falan baba dede mama uykusu gelince nennen diyordu şuan bunların hiçbirini demiyor yürümeye başladıktan sonda konuşması geriledi sadece net bir şekilde anne diyor baba bile demiyor bazen bişeyleri söylüyor sonra hemen geri unutuyor bence normal bebekler birleşeyi öğrenince onu geliştirirmiş hayvan sesleri çıkarıyor kedi ne demiş deyince miyav elini gel pisi pisi falan diyor ama yeni bişeyler öğretmeye çalışırken yapmıyor bana bunlar konuşmaması çok normal geliyor valla okuyunca yazıyı şüpheye düştüm sanki bu aylardakiler şakır şakır konuşuyor da bizimkiler susuyor gibi 😂

İyi de sıktıgımı nerden çıkardınız?

Sizce nereden çıkarabilirim?
Sizin evde yaşamadığıma göre yazdıklarınızdan fark ettim. Çocuğu sıkıyor musunuz bilmem ama kendinizi sıktığınız kesin. Salın derken onu kastettim. Ama sizin polemik yaratmak ister gibi bir haliniz var nedense. Prim vermemek lazım, iyi günler

İyi geceler hanımlar. Konu kızım. 18 aylık oldu ama konuşmuyor. Tek söylediği anlamlı kelime anne. Babayı da tek seferde demiyor babababa diye yinelemeden söylemiyor. Anneyi tek seferde bana seslenircesine der ama babayı tekerleme gibi diyor. Başka söyleyebildiği kaç yaşındasın kızım diyince parmagıyla bir yapıp diii diyor. İnek ne diyor diyince moo diyo Bu kadar kelimeleri . ama bebekçesi çok iyi 😄gavidiler gılı gılılar dudular vss. Bağırır konuşur hep bebekçe.
İletişimimiz çok iyi gerçekten. Bir yerde okumuştum geçenlerde. Bebeklerle annelerinin arasında sözsüz iletişim olur. Bu yuzden çocuk anneye değil 3. Bir kişiye konuşur diyordu. Bebekle anne ne kadar erken ayrısırsa bebek de o kadar erken konuşur ggibi bir yazıydı. Bu doğru mu sizce tecrübeli annelerden fikir almak istiyorum. İletişiminiz çok iyi oldugu için bebekleriniz geç mi konuştu. Bir de hadi kızım alma de diyorum mesela demiyor al de diyorum dwmiyor a de dedim dedi en sonunda. Bazen ısrar edince ağlamaya başlıyor. İyice tepkisi artmasın diye ısrarcı olmamaya çalısıyorum hadi şunubde hadi bunu de diye. Zaten çogunu demiyor. Çok ilgisini çeken bir şey bulursam ısrarcı oluyorum arada.
18 ay kontrolunde sağlık ocagında konuşmuyor diyince bir hemşire hemen göz teması var mı adına tepki veriyor mu onlara baktı. Şüphesi malum
Alıcı dili gayet iyi. 50 lik kartlar var ya hani zeka kartı benim kız ben söyleyince hepsini bulup bana verebiliyor. Önüne döküyorum hepsini bulup veriyor. Ya da basit cümlelerimi anlıyor. konuşması için ne yapabilirim nasıl teşfik ederim var mı bir öneriniz.küçük küçük kelime tekrarlarına nasıl alıştırabilirim ilgisini çekebilirim?
Bir de buradan yeni bir şey duydum güvenli ayrılma diye bu nasıl bir şey oluyor aydınlatacak olan var mı?.biz kızımla güvenli ayrılamadık zannımca tuvalete gittiğimde onu almazsam kapımda yatıyor çıkana kadar bazen de kapıda ağlıyor.hep töt töteyiz.
Bir de resim yapmaya çok meraklı sürekli kalem kağıt eline bişeyler çiziyor duvarlar dolaplar laminantlar çizik içinde kaldı şu yıkanabilir kalemleri kullanan var mı gerçekten izi silince hiç kalmıyor mu?
Destan için kusura bakmayın lütfen okuyabilen herkese şimdiden tesekkürler.heee bir de bir uzmana götürmelimiyim sizce.
Oğlumla hiç ayrılmadık iletişimimiz hep iyiydi hala dip dibeyiz cümle kurma olarak 1.5 yaşında konuşmaya başladı 2 kelimeli cümleler kuruyordu şuan 3 yaşında her şeye bi fikri ve cevabı var 😅 ben çok kitap okudum ona bebekliğinden beri ve sürekli konuşuyordum onunla ve 2.5 yaşına kadar hiç tv telefon bilmiyordu şimdi de kontrollü tv açıyorum ama en önemli şeyi atlamamak lazım her çocuk çok ama çok farklı siz de bol bol konuşun ve kitap okuyun
Boya sorunuza cevap verecek olursam bi yer boyandı mı orası eskisi gibi olmuyor illa leke kalıyor carioca markalı boyalardan ve kalemlerden var ve lekesi çok az da olsa kalıyor

26 aylık kızm hav mö gel dışında bişey demiyor
Ha bi de amcaya öh babaya du övüye cü kendi dilini oluşturmuş çocuk
Anne demz aa der
2 defa psikiyatri uzmanına götürdüm konuşur dedi
Ama bşzimkinin babasıda 6 yaşında konuşmuş belki genetik olabilir

Doktorunuz çocuğunuzun gelişiminde bir sıkıntı görseydi zaten söylerdi. Görmediyse, yapısı gereği öyledir. Benim kızlar çok erken konuşmaya başladılar. Çok kitap okuruz, çok muhabbet ederiz, çok şarkı söyleriz ve 2 yaşına kadar televizyon izletmeyiz. Bunların da katkısı vardır tabi ama bazen de konu sadece çocuğun neye daha çok ilgi duyduğuyla, genleriyle, dikkat oranıyla vs. alakalı olabiliyor. Komşunun kızı 2 yaşında hala dada-dudu şeklinde gidiyordu, söyledikleri asla anlaşılmıyordu, şuan 4 yaşında. Gayet akıcı ve anlaşılır konuşuyor. Aynı fabrikadan çıkma ürün muamelesi yapmayalım yavrulara =) Bir gelişim sorunları yoksa, 3-5 ay farkla da olsa her şeyi başardıkları gün geliyor.

Burayı okudukça kendimi aşırı cahil oglumu da gerizekali gibi hissediyorum
3 yaşında oğlum 33. aya kadar dogru düzgün konuşamadı .Ama oğlumu hiç zorlamadim.
Mesela ben çok okurum ama oğluma mümkünü yok ne okuyabildim ne kart gosterdim soyledi bir de 18 aylik konuşmaya niye teşvik etme çabasında olduğunuzuda anlamadim dogal akışına birakin zamani geldiginda zaten konuşacaktır.

13 yaşında ki oğlum üç-üç buçuk yaşında konuştu. Çok üzülmüştüm. Neden konuşmuyor bu çocuk diye. Şimdi de o zamanlar üzüldüğüme üzülüyorum😄 çok zeki maşallah. Bir sorunu yok. Şuan iki yaşında bir oğlum daha var. Kaideye değer bir konuşması yok onunda. Sallanıyorum bu sefer. Alıcı dil yaşı iyi ise biranda konuşmaya başlıyorlar.
Siz ile iletişimi çok iyi olması konusmamasında bir etken olabilir. Beden diliyle kendisini çok iyi ifade ediyordur. Sizde anlıyorsanız konuşmaya gerek duymuyordur. Ama bütün anne bebeklerde böyle olacak diye bir kural yok.
Çok takılmayın bence. Şu tatlı anlarının tadını çıkarın 💕

Konuşmuyor diye gerilmek için çok erken öncelikle rahat olun.
Tv çok açıksa yanında o varken izlemeyin, kapatın. O da konuşmayı etkiliyormuş.
Her çocuk farklı, diğer yönlerden gelişmiş olduğu için büyük ihtimal problem yok.
Benim oğlum da benle töt töte büyüdü ama 10. Ayından başlayarak kelime, ordan cümleye geçti. 18 aylıkken sanırım 100 kelime haznesi fln vardı, 3 kelimeli cümle kuruyordu, ama biz iki dilli bi aileyiz, başta türkçe başlayıp, yaşı gibi türkçeyi terk edip almancaya geçti,
Yuvaya 11 aylık başladı, ve 14 aylıkken el ayak hastalığı geçirdiği 2 hafta birlikteydim oğlumla, benle 2 hafta geçirince çok ciddi bir konuşma atağı oldu. Yani yuvada değil benimle açıldı cümleleri, o sebeple bilemiyorum ilk açılış için yuvanın etkisi var mı yok mu🤔
Bi de daha 13-14 aylıkken, susadım çay ver, bahçeye çıkıyorum , gibi cümleler kuruyormuş haberim yoktu.
Ben ama şöyle bir yok izledim, belki etkisi olmuştur. Hızlıca yazayım size, aklınıza yatarsa deneyin bir;
Tv asla izlemedi, şuan 34 aylık hala izlemedi.
Asla o acıkmadan susamadan ikram etmedim, yani onun bi adım önünde hiç olmadım. Bir de bişeyi elle gösterip isteme huyu yoktu, cümleyi kurana kadar anlamamış taklidi yaptım hep. Herşeyi sözlü istemesini öğrendi böylece, hatta bazen sinirleniyor bana 🤣 of mamiii anlamıyo musun ! Su istiyorum su yapıyor🤪
Bir de ölümüne konuştum, nası çenesi düşük bi insanım zaten anlatamam. İşte olan herşeyimi anlattım, yorumlar yapmadısını istedim, duygularımı paylaştım.
Hatırlıyorum 14 ay civarı şey başlamıştı, türkçe cümlelerimi alıp almanca aynalıyıp tekrarlıyordu, kitap okuyalım mı dediğimde, buch lesen diyordu ardımdan mesela.
Haaa bir de baya da önemlisi hep o karar verir ne yapacağımıza, mesela ne yemek istersin derim, makarna ve pilav paketinş uzatır, makarna mı pilav mı diye sorarım. O da elle göstermez de makarna ya da pilav der. Bir yere gideceksek de böyle, ya da hangi yoldan eve döneceksek de, düz mü sağ mı sol mu diye sürekli fikrini sorarım.
Yuvadan aldığımda herdaim gününün nası geçtiğini sorarım, gut diyip geçiştiriyosa detaylandırırım, bugün şu çocuk geldi mi yuvaya? Öğle yemeğinde ne yediniz ? Bla bla.
Bilemiyorum bendekiler bu kadar,
Şuan susmAdan konuşsn bi oğlum var, ve almancası artık benden daha iyi malesef, türkçe söylemesini istiyorum anlamak için bazen.
Almanca gramere türkçe kelimeler sıkıştırarak türkçe konuşuyor fakat, onun da zamanı gelecektir heralde.
Sıkmayın canınızı, 3 yaşında konuşan çok kişi var, hiç bi probleleri de yok.

Burayı okudukça kendimi aşırı cahil oglumu da gerizekali gibi hissediyorum
3 yaşında oğlum 33. aya kadar dogru düzgün konuşamadı .Ama oğlumu hiç zorlamadim.
Mesela ben çok okurum ama oğluma mümkünü yok ne okuyabildim ne kart gosterdim soyledi bir de 18 aylik konuşmaya niye teşvik etme çabasında olduğunuzuda anlamadim dogal akışına birakin zamani geldiginda zaten konuşacaktır.
Büyük ihtimalle çevresindeki insanların laflarından dolayı telaş yapmıştır konu sahibi annemiz. Her çocuk farklı, 3 yaşa kadar normal diyorlar zaten

Yalnız baya takıntı yapmışsınız. Çok üzüldüm çocugunuz adına.. Tam komşunun çocuğuyla kıyaslayan anne kafasında gibisiniz. Bi salın çocugu,er yada geç konuşacak. Başka uğraşlar edinin kendinize. Benimde kızım var, 18 aylık. Baba diyor,1 diyor, gözünü gösterip gööö, burnunu gösterip buu diyor. Fazlasını beklemiyorum. Sizde beklemeyin.

Ilgi alanım, meslekten ötürü diyelim. Tamam güzel. Ilgili bir anne olman iyi birşey, ancak çocuğun üzerine fazla yükleniyorsun. O da yetmiyormuş gibi birşey öğretmeye çalışırken ısrar ediyorsun, bu onu daha da soğutur sen farkında olmadan. Henüz bir yaşında, konuşmasından ziyade, seslenince bakıyor mu, göz teması kuruyor mu, yoksa boş boş bakınıyor mu bunlara odaklanmalısın. Lavoboya girerken nereye gittiğini ve detayına girmeden ne yaptığını söyle. Ama hiçbir zaman gizli de olsa yani görünmeden gitme. Aynı şekilde yemek yaparken, yanında dursun. Çorba yapıyorsan malzemesini say, eylem yapıyorsan karıştırma gibi, adlandır. En basidi nesneleri, bulaşıkları toplarken söyle, ki aklında kalsın, duymuş olsun bazısını.

Ama gerek konuşma, gerek tuvalet eğitimi için çok erken. O kendisini hazır hissettikçe farklılaşacaktır. Alternatifler için ise: bir leğenin içine renkli ponponları koyup, çapraz şekilde leğenin üzerine ipi dola, eli sığacak şekilde aralıklı olsun. Eliyle veya tutabilirse maşayla söylediğin renkteki ponponları çıkarsın. Çıkardıkları ponponları boyutuna göre ayırın. Diğer bir alternatif ise, hayvanları görsel olarak gösterip, adlandırmak. Sor, nasıl ses çıkarıyor diye. Zorlanırsa yardımcı olursun. Ya da çeşitli kumaşlardan parçalar kesin, dokunmasını sağla. Onu geliştir. Pamuk, naylon, yün, ipek, paspas, tırtıklı, eli acıtmayacak şekilde dikenli. Ama eliyle ama ayaklarıyla hissetsin. Aslında alternatif çok,ama sırasıyla.

18 aya kadar sınırlı sayıda kelime konuşan kızım 20 ayda bayağı 200 kelime kadar kullanıyor ve üç dört kelimeli cümle kuruyor maşallah. 18 ay sonrası çok hızlandı. Bir kaç ay daha takip edin 2 yaşta en az 50 kelime bilmesi ve 2 kelimeli cümle kurması bekleniyormuş. Nasıl geliştirebilirsiniz mesela sürekli kitap okuyarak. 2-3 aylıkken bez kitaplarla başladım ben , sonra mukavva kitaplar şimdi de ince sayfalı kitaplar. Özellikle dil gelişimini hızlandıran bir kitap aldım onun çok faydası oldu. EOLO yayınları KONUŞMA ZAMANI diye bir kitap 2 yaş üzeri diyor ama sanırım 16 ay gibi almıştım.. Silinebilir boyalar cariocanın baby serisini aldım kanepeyi halıyı boyadığında silince çıkıyor evet ama hangi boya olursa olsun yine o leke biraz dibe gömülüyor bence. Parkeden filan hemen çıkıyor onda sorun yok bir de çocuk yediği zaman içim rahat

Benim çocuğum yok bu ama bu yaşa bu kadar konuşması normal geldi bana herkesin birbirinden bi farkı olduğunu düşünüyorum ki kardeşler bile farklı zamanlar yürür konuşur sosyal medyada takip ettiğim bi kaç bebek annesi var sürekli videolar atarlar filan sizin bebeğinizden daha büyük ve sadece nesnelerin ilk hecesini söylüyor kart gösteriyor kiraza ki diyor. Kuzenimin oğlu 3 yaşına kadar konuşmadı parmağıyla gösteriyordu istediklerini anlamsız bikaç bişey duyuyorduk sadece çocuk bi kaç ay içinde bi konuştuk upuzun cümleler kuruyor filan annesi bile şaşırmıştı. Ev yaşantınızı bilmiyorum ama sürekli konuşun yavaşca ve kısa nesnelerden oluşan hikaye kitapları var sanırım uzman için erken olduğunu düşünüyorum şahsi fikrim 2 yaşını geçsin önce. Annesiniz doğal olarak endişe etmekte haklısınız diye düşünüyorum 😊

X