Konu kızımın konuşmaması

Çocuk gelişimiyle ilgili konularda insanlarım üç-beş yaşında konuşan örneklerine hayret ediyorum. Sanki normali buymuş gibi pervasızca normalleştiriyorlar.
Konu sahibi geç değil öncelikle konuşması içini ferahlat. Benim oğlan erken sayılacak bir zamanda konuştu.
Ben 2,5 yaşına kadar ekran asla açmadım. Ekran çocukları çok geriletiyor. Bol bol masal anlattım, kitap okudum. Her gece yatırırken kirap okudum, babası işten gelince yemekte bugün bunu yaptık dimi oğlum diyr günümüzü anlattık mesela. Başka ne yaptık diye arada oma sordum. O güm dedi mesela a evet kaydıraktan düştü bebek fln dedim. Her ıh ıh diye gösterdiğini anlamadım. Ne istediğini tekrar sordum.

tv tablet telefon varsa yok edin
18 aylık bebek normalde tek kelimelik cümleler kurar.
gel git anne baba dede vs.
güvenli ayrılma su an siz o aşamadasınız. sizi göremediği her an o yuzden ağlıyor.
normal yani bu süreç 3 yaşına kadar devam edebiirm

İyi geceler hanımlar. Konu kızım. 18 aylık oldu ama konuşmuyor. Tek söylediği anlamlı kelime anne. Babayı da tek seferde demiyor babababa diye yinelemeden söylemiyor. Anneyi tek seferde bana seslenircesine der ama babayı tekerleme gibi diyor. Başka söyleyebildiği kaç yaşındasın kızım diyince parmagıyla bir yapıp diii diyor. İnek ne diyor diyince moo diyo Bu kadar kelimeleri . ama bebekçesi çok iyi 😄gavidiler gılı gılılar dudular vss. Bağırır konuşur hep bebekçe.
İletişimimiz çok iyi gerçekten. Bir yerde okumuştum geçenlerde. Bebeklerle annelerinin arasında sözsüz iletişim olur. Bu yuzden çocuk anneye değil 3. Bir kişiye konuşur diyordu. Bebekle anne ne kadar erken ayrısırsa bebek de o kadar erken konuşur ggibi bir yazıydı. Bu doğru mu sizce tecrübeli annelerden fikir almak istiyorum. İletişiminiz çok iyi oldugu için bebekleriniz geç mi konuştu. Bir de hadi kızım alma de diyorum mesela demiyor al de diyorum dwmiyor a de dedim dedi en sonunda. Bazen ısrar edince ağlamaya başlıyor. İyice tepkisi artmasın diye ısrarcı olmamaya çalısıyorum hadi şunubde hadi bunu de diye. Zaten çogunu demiyor. Çok ilgisini çeken bir şey bulursam ısrarcı oluyorum arada.
18 ay kontrolunde sağlık ocagında konuşmuyor diyince bir hemşire hemen göz teması var mı adına tepki veriyor mu onlara baktı. Şüphesi malum
Alıcı dili gayet iyi. 50 lik kartlar var ya hani zeka kartı benim kız ben söyleyince hepsini bulup bana verebiliyor. Önüne döküyorum hepsini bulup veriyor. Ya da basit cümlelerimi anlıyor. konuşması için ne yapabilirim nasıl teşfik ederim var mı bir öneriniz.küçük küçük kelime tekrarlarına nasıl alıştırabilirim ilgisini çekebilirim?
Bir de buradan yeni bir şey duydum güvenli ayrılma diye bu nasıl bir şey oluyor aydınlatacak olan var mı?.biz kızımla güvenli ayrılamadık zannımca tuvalete gittiğimde onu almazsam kapımda yatıyor çıkana kadar bazen de kapıda ağlıyor.hep töt töteyiz.
Bir de resim yapmaya çok meraklı sürekli kalem kağıt eline bişeyler çiziyor duvarlar dolaplar laminantlar çizik içinde kaldı şu yıkanabilir kalemleri kullanan var mı gerçekten izi silince hiç kalmıyor mu?
Destan için kusura bakmayın lütfen okuyabilen herkese şimdiden tesekkürler.heee bir de bir uzmana götürmelimiyim sizce.
Konuşmamasının en büyük sebebi sizin onu anlamanız. Dil iletişim kurmak için vardır. Ama anneler çocuklarının nözellikle bebeklerinin işaret dilini anladıkları için konusmalarini farkında olmafan geciktirirler. Bunu biz de yaşadık. Oğlum 3.5 yasinda konuştu. Bir de alıcı dil iyi olduktan sonra endişelenmeyin. Hazne dolduktan sonra taşacak, konuşmaya başlayacaktır. Bol bol kitap okuyabilirsiniz, uykuda bile. Isaretlerini anaamamazliktan gelin. Anlamıyorum soylermisin diyerek konusmaya teşvik edin. Soylediklerinizi anlıyor ve yapıyormuş. Hic kelim3 çıkarmasa endiselenmekte haklısınız derdim ama anne demiş, tekrarlardan oluşsa da baba demiş. Ses ve kelimelerle problemi yok. Henüz tam anlamıyla konusmaya ihtiyaç duymuyor.

Guvenli ayrilma 1.5 yasinda ki cocukla olmaz.daha bebek cunku.
Anneyle iletisimi guclu cocuklar gec konusuyo kismida sanirim pek dogru degil.

Cocugunuzun daha hizli konusmasini istiyosaniz cocuklarin oldugu ortamlarda bulunun.birkac saatlik oyun gruplarina katilin.
Ama bence bir sorun yok birkac kelime kullaniyosa konusacak demektir.

3 cocugum var.1.ve 3.erkek ikiside cok erken ve cok duzgun konusmaya basladilar.

3.cocugum hatta 1.5 2 yasindayken upuzun cumlelerle ve gayet anlasilir muhabbet ediyodu

2.si kiz o daha gec konustu birkac kelime konusabiliyordi.ama konusmaya basladigi zaman yani 2.5 yasinda herseyi konusabiliyordu.biriktirmis galiba icinde cumleleri :KK53:

Hercocuk farkli sknti yapmayin cocugun ustune gitmeyin

Ben de kardeşimde üç buçuk yaşımızda konuşmuşuz. Ablamsa 8 aylıkken bile konuşur olmuş. Bence bu karakter yapı becer ile birebir orantılı. Hani çocuğunuz size tepki vermese derdini anlatmasa sıkıntı var diyeceğim ama şu şartlar altında bir derdi var ise söylüyor da kendisi.

Aynı sorunları yaşadım.içime dert ederdim.şuan 27 aylık oldu oğlum yeni yeni konuşmaya başladı.çocuklar herşeyi beynınde biriktirirmiş.daha sonra onları kullanırmış.hep bu yazıyı okurdum.geçen gün fark ettim çocuk sürekli aynı oyunu yapıyor bişeyler söylüyor gıdı gıdı dıyor ben diyorum ne diyor bu anlamıyorum.ben ona aylar önce bi oyun yapmıştım onu yapıyormuş çok şaşırdım.siz ona bir şeyler öğretmeye devam edin .zamanı gelince etkisini göreceksiniz

bu konusma ve yurume mevzuları cocuktan cocuga gore degısıyor ve anneler acaba gelısımı gecıkıyor mu dıger cocuklardan gerı mı zekı degıl mı dıye endıselenıyor halbukı bunlarla hıc alakası yok ben 1 bucuk yasımda konusuyormusum esım 3 yasında konusmus esım benden zekı :KK70:

cocugu kendı halıne bırakın :)

Yani.
18 aylık çünkü.

Kitap okursunuz, masal anlatırsınız, bol bol sohbete teşvik edersiniz ama yine de konuşmayabilir.
Hareketleri olan çocuk şarkıları çok etkili bence.
Bebek işaret dili diye bir şey var, etkili olduğu söyleniyor.
Mantık çok kullanılan kelimelerin sembolü var, o kelimelerde sembolleri de kullanıyorsunuz.
İnternetten de bakabilirsiniz, kendiniz de geliştirebilirsiniz.

İyi geceler hanımlar. Konu kızım. 18 aylık oldu ama konuşmuyor. Tek söylediği anlamlı kelime anne. Babayı da tek seferde demiyor babababa diye yinelemeden söylemiyor. Anneyi tek seferde bana seslenircesine der ama babayı tekerleme gibi diyor. Başka söyleyebildiği kaç yaşındasın kızım diyince parmagıyla bir yapıp diii diyor. İnek ne diyor diyince moo diyo Bu kadar kelimeleri . ama bebekçesi çok iyi 😄gavidiler gılı gılılar dudular vss. Bağırır konuşur hep bebekçe.
İletişimimiz çok iyi gerçekten. Bir yerde okumuştum geçenlerde. Bebeklerle annelerinin arasında sözsüz iletişim olur. Bu yuzden çocuk anneye değil 3. Bir kişiye konuşur diyordu. Bebekle anne ne kadar erken ayrısırsa bebek de o kadar erken konuşur ggibi bir yazıydı. Bu doğru mu sizce tecrübeli annelerden fikir almak istiyorum. İletişiminiz çok iyi oldugu için bebekleriniz geç mi konuştu. Bir de hadi kızım alma de diyorum mesela demiyor al de diyorum dwmiyor a de dedim dedi en sonunda. Bazen ısrar edince ağlamaya başlıyor. İyice tepkisi artmasın diye ısrarcı olmamaya çalısıyorum hadi şunubde hadi bunu de diye. Zaten çogunu demiyor. Çok ilgisini çeken bir şey bulursam ısrarcı oluyorum arada.
18 ay kontrolunde sağlık ocagında konuşmuyor diyince bir hemşire hemen göz teması var mı adına tepki veriyor mu onlara baktı. Şüphesi malum
Alıcı dili gayet iyi. 50 lik kartlar var ya hani zeka kartı benim kız ben söyleyince hepsini bulup bana verebiliyor. Önüne döküyorum hepsini bulup veriyor. Ya da basit cümlelerimi anlıyor. konuşması için ne yapabilirim nasıl teşfik ederim var mı bir öneriniz.küçük küçük kelime tekrarlarına nasıl alıştırabilirim ilgisini çekebilirim?
Bir de buradan yeni bir şey duydum güvenli ayrılma diye bu nasıl bir şey oluyor aydınlatacak olan var mı?.biz kızımla güvenli ayrılamadık zannımca tuvalete gittiğimde onu almazsam kapımda yatıyor çıkana kadar bazen de kapıda ağlıyor.hep töt töteyiz.
Bir de resim yapmaya çok meraklı sürekli kalem kağıt eline bişeyler çiziyor duvarlar dolaplar laminantlar çizik içinde kaldı şu yıkanabilir kalemleri kullanan var mı gerçekten izi silince hiç kalmıyor mu?
Destan için kusura bakmayın lütfen okuyabilen herkese şimdiden tesekkürler.heee bir de bir uzmana götürmelimiyim sizce.
Her bebek farklı benim kızım 15 aylık henüz yürümüyoruz.Yaşıtları nerdeyse koşuyor fakat bizde erken konuşmaya başladık.Ben hiç sıkıntı yapmıyorum18 aya kadar süre var elbet yürür diye düşünüyorum.Doktorunuz ne diyor 3 yaşında olup çok düzgün kelime kuramayanlar oluyor

Anneyle iletişimi güçlü olan bebekler geç konuşur diye bir durum bizim için geçerli değil.
Yanlış anlaşılmasın, övmek için değil, sorduğunuz için söylüyorum ☺️
Oğlum 18 aylıkken baya konuşuyordu.
Baya da severiz birbirimizi sipayla.

Geç kalmış değil ama kızınızın konuşması 😊
Bebekcelerinizin tadını çıkarın 💕💕

ablamin ogluda 18 aylik yeni yeni basladi konusmaya dede anne baba disinda hic birsey soylemiyordu 2 3 hafta olmadi bile daha anca kedi kopek teyze ve isimlerimizi soylemeye basladi kiz cocuk erken konusur vs gibi seylere aldirmayin birde cocukla surekli sohbet etmeye calisin bizim sipa babam bakarken ogrendi konusmayi ihh ihh diye istediklerini soyluyordu babam yapmiyordu ne istedigini soyle geleyim mi oturayim mi diye diye konusmak zorunda kaldi

Bende sizin gibi tedirgin bir anneyim aslında her şeyi ince ince düşünme ve dert edinen fakat buarada yazılan birkaç şeyler 2 gündür iyiyim kendime gelmek üzereyim hatta destek almaya gideceğim çünkü bebeklerimizi fark etmeden yoruyoruz aslında. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek bir anda hastalık bir rahatsızlık bulmaya götürüyor insanı bunu gördüm. Sadece bırakmak lazım bence. Ayrıca benimde kızım 18 aylık ve kızınızın konuşması normal konuşmuyor değil konuşuyır anne bile dese konuşuyır bu çocuk sonuçta, 😂 boya konusunda fikrim yok bende araştırıyorum acaba ne alsak diye nasıl yapsam diye kızımın da ilgisi çok kitap kalemlere bakalım takipteyim

21.ayda falan iyice aciliyorlar
benim kiz baba dede derdi sizinki gibi sorduklarimi gosterir ama hic birinin adini soylemezdi
birden anneanne babaanne baba gel baba git abi abla teyze hala dayi bunlari soylemeye basladi gittikce aciliyor sonrasinda
erken konusan cocuklarda var tabi ama 18 ay gec bir zaman degil
bir kitap alip oradaki resimlerin gercek hayattaki orneklerinide gosterin bol bol bu sekilde anlam yukluyorlar sanirim etraflarindaki esyalara
bana cok yardimci oldu bu yontem
benim kizimda wc ye bile benle gelirdi çiş kaka yi ogrendikten sonra oraya gelmiyor artik meraki gitti sanirim ne yapildigini ogrenince
saklambac oynamakta cok ise yariyor

Bence ilk önce pedagoga götürüp herhangi bir sorunu olmadığından emin olmalısınız.Sorun yoksa onla daha sık konuşmalısınız, tüm gününüzü anlatın,yemek yaparken ne pişirdiğinizden tutun da üstünü giyerken giydiği kıyafetlerin ismine kadar.Ben hep böyle yaptım, oğlum 8 aylıkken net bir şekilde anne dedi şimdi 24 aylık baya akıcı konuşuyor.

18 ay erken. 27 aylıktı kızım , o zamana kadar anne, baba,dede,anneanne dışında pek kelime yoktu, çünkü gün içerisinde anne-baba- bakıcı görüyordu öyle kalabalık ortamı yoktu . O an farkedemedik ama sonrasında eşim ve ben daha o leb demeden eline leblebi tabağını uzattığımızı farkettim. Böyle bir ortamda çocuk konuşmaya gerek duymadı doğal olarak. Ne zaman bayramdı tatildi derken aile büyükleriyle aynı ev içerisine girdik o zaman aniden cümle kurarak başladı konuşmaya.
Yalnızlık, gösterdiğini-işaret ettiğini hemen anlama gibi durumlar konuşmaya olumsuz etki ediyor. Ama en başta dediğim gibi 18 ay için erken bir beklenti sizinkisi.

Bizim bir tane 3 yasinda var evde. Yeni girdi sayilir yasina. Zavalli oglusuma ne kart gosterdik, ne kitap okuduk... Bir kismi elde olmayan sebeplerden ingilizce ve turkce cok cizgifilm seyretti. Simdi iki dili epey iyi konusuyor. Derdini hem turkce hem ingilizce anlatiyor. Turklerle turkce konusup, yabancilarla ingilizce konusuyor. Balkondan gelene gecene ingilizce laf atiyor 😂 Krese filan da gitmiyor. Evde surekli.
Kotu anne olarak ben de cizgifilm tavsiye edeyim dil gelisimi icin bu durumda😂
Kusura bakma konu sahibi gereksiz bir cevap oldu ama dert kategorisindeki konuna anca bunu yazabiliyor insan. Samimiyetle soruyorum, bu konunun yeri burasi mi sence?

Size verebileceğim tavsiye bol bol kitap okuyun kızınıza
Ve 18 aylık bebeğin böyle.olmasi normal
Benm.oglum 18 aylıkken daha yeni yürüyordu adım atmaya başlamıştı

Bazı çocuklar yavaş ve geç ilerler tam ilerler
Daha bu yaşta cocuga nerdeyse alfabeyi ogrtcek kdr olmuşsunuz :KK70:

Ben uzun süre o tuvalet onu ağlama krizlerini yasadm her seferinde beraber giremeyecegimizi sakinlesince anlattım bir hafta sürdü en fazla sonra baktı ben tuvalete yoneliyirm kendini oyuna veriyordu :KK70:

Şuan çok şükür büyüdüler ama zorlukları insanın aklından çıkmıyor :KK70:

X