konuşma sesi gürültü sayılır mı? nur topu gibi komşu konusu :)

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.179
25.539
hanımlar selam uzun zamandır sanırım komşularla alakalı konu açan yoktu, ben açayım dedim :KK70: uzun olabilir zamanı olmayanlar, üşenenler olursa hiç okumasın bence.

biz 1 senedir şu anki evimizde kiracı olarak oturuyoruz. ev sahibimiz de hemen alt katımızda ama ev sahibi ile sadece komşuluk ilişkimiz var, kira zammı gibi konular için uzakta oturan bir oğlu var onunla görüşüyoruz, altımızdakiler karışmıyorlar o konulara. karı koca yaşlı bir çift, ikisi kalıyor sadece dairelerinde. ben de annemleyim, yani onlar da biz de iki kişiyiz. apartman genel anlamda sessiz bir yer, gündüzleri üstümüz tadilat falan yapar ama gece gürültü gelmez kimseden. biz de bu konuya çok dikkat ediyoruz, ben zaten sessizlik aşığı biriyim, annem de 12-1 gibi yatar uyur gece. genel anlamda sessiz insanlarız yani. gece asla makine falan çalışmaz, tv'yi yüksek sesli sevmeyiz, ev içinde ses tonumuz da yüksek değildir, kapıları gürültülü kapayıp açmayız, misafir zaten gelmez gibi bişey. bunları, nasıl bir düzenimiz ve yaşantımız olduğunu anlamanız için anlatıyorum. binanın duvarları, katlar arası falan aşırı ince. üst katın alt katın her konuşmasını çok net duyuyorum bu yüzden eğer evim sessizse o an. zerre yalıtım yok, wc sesi bile duyuluyor. ilk taşındığımız ay altta yaşayan ev sahibimiz terliklerimizin parke üzerinde çok ses yaptığını söylemişti, açıkçası hiç farkına varmamışız ben söylediği an herkesin terliğini değiştirip sessiz taban terlik aldım hatta kendisine de söyledim. ama nasıl desem bu insanlar biraz takık ses konusuna sanırım. misal elinden yanlışlıkla bişey düşürüp kırsan ertesi gün söylüyor hemen ses oldu falan diye. yaşlı olmalarına da bağlıyorum bunu. az önce ise şöyle bir olay oldu:

annem salonda telefonda konuşuyordu saat 00:05 falan en fazla. konuşma sırasında bişey oldu bayağı bi güldü. normalde bu saatte telefonla konuşmaz bu ilk. abartmıyorum, konuştuğu sırada 5 dk içinde aşağıdan bi vurma sesi geldi hani uyarmak için duvara bişeyle vurursunuz o hesap. neyse konuşma devam etti ama o gülmeler falan bitti, ses tonunu da düşürdü zaten kapatmak üzereydi. ben de hemen yan odadayım bu esnada. tekrar aynı vurma sesi geldi aşağıdan ama bu defa daha sert, sanki sinirli gibi. ben bunu alt katın bize yaptığını düşünüyorum ama ikinci vurma aşırı gereksizdi çünkü annemin sesi bayağı azalmıştı. o gülme faslı en fazla 2 dk sürdü yani. bilemiyorum ikinci vuruş sırasında ses zaten çok azalmıştı belki de bize değildi, anlam veremedim ama kafama takıldı. sonra annem telefonu kapadı, ben apartmanın içinden birilerinin konuşma sesini duydum. hani kapı önünde konuşursunuz ya o tarzda. 10 saniye sonra o ses de kesildi.

şimdi sorum şu, bu aşağıdaki takıntılı ev sahibi beni gördüğü yerde bu olayı gece gürültü yaptınız diye söyleyebilir bana. bu bir tadilat değil, müzik değil, makine değil, sadece bir konuşma sesi. bu kadar ince duvarlardan insan sesinin alta gitmesi de çok normal. hadi hepsini geçtim her zaman olan bişey değil. sizce duvara vurması doğru mu? beni uyarmaya kalkarsa ne demeliyim sizce? belki de bize yapılmadı o, ben alınganlık ya da kuruntu yapıyorumdur ama ev sahibi diye konuşma sesimize kadar müdahale etme hakkını kendinde görmez herhalde? özellikle ikinci vuruşu yaptığında zaten sesimiz bayağı azalmıştı, hadi iyi geceler deyip kapatıyordu annem telefonu. burada okuyoruz komşu gürültüsü konularını, genelde ya çocuk koşma sesi oluyor, ya temizlik eşya çekme sesi ya da kapıları falan çarpma sesi oluyor. bu neyin nesi anlamadım, takıntılı olduğu için laf ederse, siz olsanız ne derdiniz mesela? çünkü bu durumda ses gidiyorsa duvarların suçu tamamen. geçen gece üst katın misafirleri vardı, 2'ye kadar sesleri kesilmedi, ne uyarma gereği duydum ne de sinir oldum zira insan bu, konuşma sesi çok normal. e adamın evinde nasıl konuştuğuna da karışacak halim yok. ben konuşma sesini öyle bağırma çağırma olmadığı sürece gürültüden saymıyorum, siz ne düşünüyorsunuz?

ek olarak az buz kira vermiyoruz malum kiralar çok arttı bildiğiniz gibi. her ay gününde bankaya yatar, aidat her ay aynı şekilde. yani bu konuda gıcık olabilecekleri bir durum yok demek istiyorum.

Son düzenleme:
siz bu evde fazla oturamazsiniz, kendileri gibi yasli kişiler bulsunlar, yaslilar ama kulaklar masallah:KK70:
ya oturuyoruz da tenha ve sessiz olduğumuz için :KK70: şöyle çocuklu bir çekirdek aile hayatta oturamaz. uğraşmaz kimse o alttakilerle yani. bizden önce kısa sürede 2 kiracı değişmiş, bizden hemen önceki çocukluymuş. fazla oturmamış gitmiş. gerçekten çok sessiziz onlara bizden çok malzeme çıkmıyor. arada bi bişeyler olduğunda hemen söylüyor.

Inadina daha ses yaparim, tavana vururken kolu indir kaldir spor yapmis olurlar, hersey onlar icin, canlarim🤗
normal komşu olsa daha farklı bir tepkim olur ama ev sahibi olması biraz canımı sıkıyor, zıtlaşmak istemiyorum. bir de yaşlılar üstlerine gidemem adamın kalbi falan var, tartışmaya gerilmeye geremez. ama ben gerim gerim geriliyorum yani.

Ayıp yani konuşma sesine de tepki vermeleri. Saatler süren bir konuşma olsa gece rahatsız olsalar neyse de. Bende rahatsız olurdum bu durumdan. Uyarırsa söyleyin normal konuşma yani napalım deyin

Bu aynı benim ev sahibi :) iki kişi yaşıyoruz bizde eşimle citimiz çıkmaz genel olarak 😀 Yegenlerim iki yılda iki kez geldiler . Her ikisinde de dairemin ziline bastı . Sehpayi yerine koyma sesine bile geliyor .Ben bir çözümü olduğunu sanmıyorum maalesef :KK43:
ne tepki veriyorsunuz peki, zıtlaşıyor musunuz? ev onun sonuçta, gıcık olup çık mık demesini istemem memnunuz zira genel anlamda. arada böyle şeylerin olması canımı sıkıyor.

kendi torunları geldiğinde bina yıkılıyor maşallah çocuk bağırma ve koşma seslerinden. bir kere bile söylemedim, lafını yapmadım. ayrıca aynı telefon konuşmasını kendisi de yapıyor, uzaktaki çocuklarıyla görüntülü konuşurken tüm sesi bende. sessiz konuş denmez yani kimseye.

Ayıp yani konuşma sesine de tepki vermeleri. Saatler süren bir konuşma olsa gece rahatsız olsalar neyse de. Bende rahatsız olurdum bu durumdan. Uyarırsa söyleyin normal konuşma yani napalım deyin
laf ederse öyle demeyi düşünüyorum. insanın olduğu yerde konuşma sesi olur ortada bir gürültü yok diyeceğim. hele ikinci kez vurmaları çok tuhaftı bir yandan bizim için vurmadılar belki diye düşündüm. çünkü ikinciyi vurduğunda ses kesilmiş gibi bişeydi, bitmişti konuşma yani.

ne tepki veriyorsunuz peki, zıtlaşıyor musunuz? ev onun sonuçta, gıcık olup çık mık demesini istemem memnunuz zira genel anlamda. arada böyle şeylerin olması canımı sıkıyor.

kendi torunları geldiğinde bina yıkılıyor maşallah çocuk bağırma ve koşma seslerinden. bir kere bile söylemedim, lafını yapmadım. ayrıca aynı telefon konuşmasını kendisi de yapıyor, uzaktaki çocuklarıyla görüntülü konuşurken tüm sesi bende. sessiz konuş denmez yani kimseye.
Aynı sekilde bende torunlarının seslerini duyuyorum ama çocuktur diyip geçiyorum açıkçası . Aynı anlayışı göremiyorum elbette ..

Tepki gösterme konusu şöyle yegenlerim geldiğinde çocuk sesi geliyor dedi .Evet dedim yegenlerim geldi oyun oynuyorlar .( Makul bir saatti ve sadece kutu kutu pense oynuyorduk ) Sonrasında da kapıyı kapattım,hiç uzatmadan .Özür de dilemedim. Bir keresinde duvari deliyordu eşim yine hemen geldiler . Öncesinde söyleyip ,izin almis olmamıza rağmen. Ne yapıyorsunuz demişler . O da duvar deliyoruz demiş, kapatmış kapıyı direkt . Bunun dışında bir tepki vermedik . Yani bu da bir tepki sayılmaz gerçi .

hic oyle kafasina göre çıkaramaz, ugrassin dursun. Bastonlariyla milleti rahatsiz etmeyi biraksinlar.
onlar zaten çık deseler de biz oğluyla muhatabız, kira zammı geldiğinde adam kira konusu dışında bişey konuşmadı. başka bir durum olsa söylerdi illa ki diye düşünüyorum.

Ben de gurultuden çok rahatsiz oluyorum konuşma sesi, tuvalet sesi asla duymak istemem ama ona göre bir ev tercih ettim zamaninda.
Madem ev onlarin dogru duzgun yaptirsalarmiş o kadar rahatsiz oluyorlarsa ya da kendisi en uste gecip otursaymiş.
Hem evin halini biliyor hem kiraya veriyor hem de en alt kata oturup huzur vermiyor, degisikler.

Aynı sekilde bende torunlarının seslerini duyuyorum ama çocuktur diyip geçiyorum açıkçası . Aynı anlayışı göremiyorum elbette ..

Tepki gösterme konusu şöyle yegenlerim geldiğinde çocuk sesi geliyor dedi .Evet dedim yegenlerim geldi oyun oynuyorlar .( Makul bir saatti ve sadece kutu kutu pense oynuyorduk ) Sonrasında da kapıyı kapattım,hiç uzatmadan .Özür de dilemedim. Bir keresinde duvari deliyordu eşim yine hemen geldiler . Öncesinde söyleyip ,izin almis olmamıza rağmen. Ne yapıyorsunuz demişler . O da duvar deliyoruz demiş, kapatmış kapıyı direkt . Bunun dışında bir tepki vermedik . Yani bu da bir tepki sayılmaz gerçi .
sanırım taktıkça iyice takıyorlar. yani ben olsam onların yerinde, sürekli ve aşırı rahatsız edici olmadığı sürece bişey deme gereği duymam. gürültü işinden rahatsız olmak biraz da sürekli olup olmadığına bağlı. komşum arada bir gürültü çıkarabilir, her zaman olmuyorsa anlayış göstermek gerek diye düşünüyorum. bir de kusura bakmayın falan dedikçe daha çok tepeye biniyor bence böyleleri.

Ben de gurultuden çok rahatsiz oluyorum konuşma sesi, tuvalet sesi asla duymak istemem ama ona göre bir ev tercih ettim zamaninda.
Madem ev onlarin dogru duzgun yaptirsalarmiş o kadar rahatsiz oluyorlarsa ya da kendisi en uste gecip otursaymiş.
Hem evin halini biliyor hem kiraya veriyor hem de en alt kata oturup huzur vermiyor, degisikler.
ben de duymak istemiyorum cidden üstümüzdekilerin tüm sohbeti bizim salonda. 10 sene kadar eski, duvarları kalın bir dairede oturduk, aşağıdaki bağırmadığı sürece asla seslerini duymazdım. bu evler neyin nesi böyle anlamıyorum.

ben de duymak istemiyorum cidden üstümüzdekilerin tüm sohbeti bizim salonda. 10 sene kadar eski, duvarları kalın bir dairede oturduk, aşağıdaki bağırmadığı sürece asla seslerini duymazdım. bu evler neyin nesi böyle anlamıyorum.
Ben komşunun telefon titreşimini duyuyordum ve horlama ve osurma desem?

X