konuşma sesi gürültü sayılır mı? nur topu gibi komşu konusu :)

ince duvarı olmayan yok gibi bişey. ses yalıtımı var dedikleri yerlerde bile yok aslında. tutarken duvarların içini açıp bakamayacağımıza göre... taşındıktan sonra ortaya çıkan şeyler bunlar. ben 10 sene 40 yıllık binada oturdum. aynı ev içinde yan odadan gelen sesi duymazdım. salonla odam birbirine uzaktı. kapımı kapamışsam salondan gelen sesi duymazdım mesela, tv sesi olsun konuşma sesi olsun pek gelmezdi. alt üst kat sesi bilmezdim zaten. eski evler malzemesinden dolayı sanırım bu konuda daha iyi. yeniler çok kötü, kağıt gibi. gerçi bizim yaşadığımız ev yeni de değil 15 senelik var ama 40 sene önceki gibi de değil sonuçta. katlar arasına depremden önce asmolen döşeme denen, 30 cm kalınlığında mı ne kirişlerden yaparlarmış. ama depremde riskli olduğu için yasaklamışlar, onun yerine plak döşemeye geçilmiş. plak döşeme daha hafif bir malzeme ve kalınlığı maksimum 15-20 cm. e hal böyle olunca üstün tüm sesi direkt alta geçiyor. bu teknikleri araştırdım ben zamanında. aklımda kaldığı kadarıyla yazdım. gerçekten kalkıp bişey derse üslubunca haddini bildiricem. konuşma sesi yani ne yapabilirim? istersem her gün kahkaha ile konuşurum evimde kime ne yani. son ses tv açsam müzik açsam, matkap kullansam, zıplayıp dursam, sabah akşam bağır çağır sevişsem, gece süpürge tutsam sonuna kadar haklı rahatsız olmakta. ama konuşma sesi bu, ben kimseye sus diyemem, telefonu kapat diyemem? bunun için aşağıdan vurması o kadar çirkin, o kadar ayıp geldi ki bana... çok saçma olduğu için diyorum belki de bizim için vurmadı. belki de bişey çakması gerekti, başka bişeye vurdu. ikinci kez vurduğu sırada zaten ses azalmıştı, daha nesine vurdu yani? ilk taşındığımız zamanlar saat 10 gibi akşam, duvara çivi çakmıştım. çivi çakmak için kaç kez vurulur maksimum? 5-6 en fazla. çivi yerine girer zaten. onda da duvara vurup aşağıdan hoop diye bağırmıştı manyak. ama onu söylemedi mesela yüzümüze.
Ona diyin ki bubendeğilim diye biri var evi tutmak istiyor:KK70: akşama kadar kırmızı balığı son ses dinlesin bakayım noluyor.
Bizim evimizde ya yalıtım çok iyi ya da bizden başka kimse ses yapmıyor djjdjd
Ay bu insanlar bu kadar kıyamıyorlarsa evlerine, bu kadar sakinlik istiyorsa kiraya vermeyecekler. Ki siz çok nazik insanlarmışsınız. Yatsın kalksın dua etsin.
Annemlerin eski komşusu da vuruyordu bir süre sonra bizd vurmaya başladık, sesleri kesildi :KK70: medeniyeti kaldırmayan bir ülkeyiz maalesef.

siz çocuklar için en iyisini yapıyorsunuz allah sabır versin ama bizde çocuk yok (iyi ki) üç yetişkiniz evde memur da olmadığı için baya düzensiz öğrenci evi gibi düşünün😂😂

apartman dairemiz vardı bir süre sonra kendimizi baskı altında hissettiğimiz için yapamadık açıkçası kural sevmiyoruz insanları da rahatsız edemeyecektik 🙇🏻‍♀️
Ha ben cocuklariniz filan vardir diye dusundum nedense.. ama boyle bir eve cikmak bile ince dusunceniz bence. Inan oyle yerlerde bulundumki cami actiginda bile yukardan komsu kizinin annesine babasina bagirmasini kufrunu dinliyodu komsular. Hemde gece yarilarinda..bu yasami seviyorsunuz ve mutlusunuz sartlarida saglamissinz, insallah dahada mutlu olursunuz💞

Ona diyin ki bubendeğilim diye biri var evi tutmak istiyor:KK70: akşama kadar kırmızı balığı son ses dinlesin bakayım noluyor.
Bizim evimizde ya yalıtım çok iyi ya da bizden başka kimse ses yapmıyor djjdjd
Ay bu insanlar bu kadar kıyamıyorlarsa evlerine, bu kadar sakinlik istiyorsa kiraya vermeyecekler. Ki siz çok nazik insanlarmışsınız. Yatsın kalksın dua etsin.
Annemlerin eski komşusu da vuruyordu bir süre sonra bizd vurmaya başladık, sesleri kesildi :KK70: medeniyeti kaldırmayan bir ülkeyiz maalesef.
yok biz gerçekten yapı olarak sesi gürültüyü seven tipler değiliz hani kimisi kayıtsızdır, rahatsız olmaz dikkat de etmez falan öyle değiliz. bir önceki evimizden komşu gürültüsü yüzünden taşındık ama o gürültü madde bağımlısı birinin sabah akşam sürekli son ses tv, müzik, bağırma çağırma, duvarları kapıları yumruklama gibi aşırı anormal tarzda şeylerdi. bu evi tutarken de bunu söyledik. apartmanınız sessiz sakin bir yer midir biz gürültü konusunda hassasız başımıza da şöyle bişey geldi dedik mesela. ama hassassak da yaşamın olağan akışındaki seslere yapacak bişey olmadığının farkındayız doğal olarak. zaten evde iki kişiyiz, annem sabah gider akşam gelir. ben tüm gün evde pc başında çalışan, iş yapan insanım. daha kalabalık olsak illa ses olur, tenha olmanın da etkisi var. mesela şu an üst komşu yine bir yerlere bişeyler çakıyor, 10 gündür falan tadilat modundalar ne kadar sürecek daha bilmiyorum, evet rahatsız oluyorum ama gece mece yapmadıkları için idare ediyorum yani napayım? bir de işin ilginç tarafı eğer konuşma sesinden rahatsız ise evin dibindeki parka gece 2'de gelen ayyaşlara kalkıp laf etsin sıkıyorsa :KK70: yok yani gerçekten bizden önce kısa aralıkla 2 kiracı değişmiş, düşünüyorum bu evde bir sorun yok acaba neden değiştirler :KK70: belki de aşağıdakilere katlanamayıp gittiler yani. bilmiyorum tuhaf ya. 1 sene olmuş bizi de biliyorlar, gürültücü olmadığımızı biliyorlar sonuçta. ayıptı dün geceki olay.

Ha ben cocuklariniz filan vardir diye dusundum nedense.. ama boyle bir eve cikmak bile ince dusunceniz bence. Inan oyle yerlerde bulundumki cami actiginda bile yukardan komsu kizinin annesine babasina bagirmasini kufrunu dinliyodu komsular. Hemde gece yarilarinda..bu yasami seviyorsunuz ve mutlusunuz sartlarida saglamissinz, insallah dahada mutlu olursunuz💞
siz de çocuklarınız da benden daha mutlu olursunuz umarım 💕🥰

Ben aşırı terslenirim çok cazgırımdır valla. Benim bir evimde ben izinde şehirdışında iken balkonuma eşyaları düşüyor (önemli bir eşya değil) izinde nasıl olsa diyip ev sahibim evime giriyor eşyasını alıyor. mutfaktan geçiliyor balkona mutfakta değişiklik fark edip hırsız girdi heralde diye ev sahibini arayınca söylediler. Ağızlarına sıç.p sonraki gün öğretmenevine taşınmıştım. Ama siz ailesiniz taşınmayın tabii de kendinizi de ezdirmeyin dişli olun

Ben aşırı terslenirim çok cazgırımdır valla. Benim bir evimde ben izinde şehirdışında iken balkonuma eşyaları düşüyor (önemli bir eşya değil) izinde nasıl olsa diyip ev sahibim evime giriyor eşyasını alıyor. mutfaktan geçiliyor balkona mutfakta değişiklik fark edip hırsız girdi heralde diye ev sahibini arayınca söylediler. Ağızlarına sıç.p sonraki gün öğretmenevine taşınmıştım. Ama siz ailesiniz taşınmayın tabii de kendinizi de ezdirmeyin dişli olun
siz neden kapı kilidini değiştirmediniz? evi eşyalı mı tuttunuz?

siz neden kapı kilidini değiştirmediniz? evi eşyalı mı tuttunuz?
Kilidi değiştirdim tabi. Ben işteyken evimden aşağı su damlamış aradı ben de tesisatçı alıp eve geçmesini söyledim geldi iş yerime verdim anahtarı. Acil durumlar için kendine yedek yaptırmış o sıra. Manyak bana söylemedi bile. Evet eşyalıydı

Kilidi değiştirdim tabi. Ben işteyken evimden aşağı su damlamış aradı ben de tesisatçı alıp eve geçmesini söyledim geldi iş yerime verdim anahtarı. Acil durumlar için kendine yedek yaptırmış o sıra. Manyak bana söylemedi bile. Evet eşyalıydı
çıkmakla iyi yapmışsın. sapık veya katil olmadığı ne malum, izinsiz anahtar yaptırmalar falan. olmaz böyle saçma sapan şeyler.

Hanımlar tam tahmin ettiğim gibi, markete giderken teyzeyle karşılaştık ve kendince uyarmaya kalktı resmen, 12'den sonra dikkat edin biz yaşlı insanlarız erken yatıyoruz, amcan (kocası) zaten hasta, en ufak sesle irkiliyor falan dedi. Teyzecim biz değil gece, her zaman dikkat ediyoruz zaten. Ama duvarlar o kadar ince ki ben de üst katın ve sizin konuşma sesinizi olduğu gibi duyuyorum. Yalıtım olsa bu kadar duyulmazdı. Evet gece belli bi saatten sonra son ses müzik dinlenmez, kapı çarpılmaz, süpürge falan açılmaz ama ben kimseye, parasını verip oturduğu evde nasıl konuşacağını söyleyemem. Bu dairede biz ya da başkası kim olursa olsun konuşma sesi gibi normal bişey duyarsınız, yapacak bişey yok dedim 😂 bi an şaşırdı sonra kem küme bağladı işte binayı onlar satın almış seneler önce, ama kendileri yaptırsa yalıtım zaten olurmuş falan dedim isterseniz sonradan yalıtım yapan firmalar varsa x bey (oğlu) görüşsün, uygun bulursanız yaptırır rahat edersiniz, ben sizin iyiliğinizi düşünüyorum yoksa ben sizin konuşma sesinizden rahatsız değilim dedim 😂😂 tamam ben bi sorayım dedi. İyi günler dedik ayrıldık ahahhaha neye çattık ya şaka gibi

ben olsam sizinde sesiniz bize geliyor , malum duvarlar ince , gürültü yapmadığımız sürece artık birbirimizi idare edicez deyip geçin ...
boş durmaktan saracak yer aramış resmen...

ben olsam sizinde sesiniz bize geliyor , malum duvarlar ince , gürültü yapmadığımız sürece artık birbirimizi idare edicez deyip geçin ...
boş durmaktan saracak yer aramış resmen...
Hanımlar tam tahmin ettiğim gibi, markete giderken teyzeyle karşılaştık ve kendince uyarmaya kalktı resmen, 12'den sonra dikkat edin biz yaşlı insanlarız erken yatıyoruz, amcan (kocası) zaten hasta, en ufak sesle irkiliyor falan dedi. Teyzecim biz değil gece, her zaman dikkat ediyoruz zaten. Ama duvarlar o kadar ince ki ben de üst katın ve sizin konuşma sesinizi olduğu gibi duyuyorum. Yalıtım olsa bu kadar duyulmazdı. Evet gece belli bi saatten sonra son ses müzik dinlenmez, kapı çarpılmaz, süpürge falan açılmaz ama ben kimseye, parasını verip oturduğu evde nasıl konuşacağını söyleyemem. Bu dairede biz ya da başkası kim olursa olsun konuşma sesi gibi normal bişey duyarsınız, yapacak bişey yok dedim 😂 bi an şaşırdı sonra kem küme bağladı işte binayı onlar satın almış seneler önce, ama kendileri yaptırsa yalıtım zaten olurmuş falan dedim isterseniz sonradan yalıtım yapan firmalar varsa x bey (oğlu) görüşsün, uygun bulursanız yaptırır rahat edersiniz, ben sizin iyiliğinizi düşünüyorum yoksa ben sizin konuşma sesinizden rahatsız değilim dedim 😂😂 tamam ben bi sorayım dedi. İyi günler dedik ayrıldık ahahhaha neye çattık ya şaka gibi
ona benzer şekilde cevap verdim kendisine :KK70:

ev sahininizle komsuluk iliskinizi derhal kesin cunku onlar size komsu gibi bakmiyorlar.
aksam 2 dk telefon gorusmesinde ciglik cigliga bagirsan bile hemen duvara vurulmaz .
kapına gelirlersede surekli kulaginiz bizim evde baska seylerle ugrasin de .
eger kira konusunda ogluyla gorusursen ebde bardak yanlislikla dusse annen baban soyleniyor boyle is mi olur de .
insan bardak dusurdubdiyede aksam ses geldi bilmemne denmez.
acikcasi ben olsam inadina gurultu yapardim bukadar okuzluge

En fazla merak edip kulak kesilirsin bir ne oluyor dersin, saatlerce bağrış çağrış yoksa neden gürültüye girsin?

En fazla merak edip kulak kesilirsin bir ne oluyor dersin, saatlerce bağrış çağrış yoksa neden gürültüye girsin?
çok ayıp cidden yaptıkları. bunun için duvara vurmak, bir de uyarı çekmek nedir? başka sıkıntılarım olsa taşınırdım kesin ama gereken cevabı verip kestirip attım. kiralar bu kadar artmışken ve ben genel anlamda memnunken...

çok ayıp cidden yaptıkları. bunun için duvara vurmak, bir de uyarı çekmek nedir? başka sıkıntılarım olsa taşınırdım kesin ama gereken cevabı verip kestirip attım. kiralar bu kadar artmışken ve ben genel anlamda memnunken...
Bence de ayıp etmişler, manasız buldum davranışlarını, ses yükselebilir her evde oluyor; bunun için de sopalarla duvarları arşınlamanın manası yok. Telefonsa kapatılır, tartışma varsa biter. Abartılı davranmışlar.

Allahim bizim apartman o kadar rahat ki bu konuda şükürler olsun sabaha kadar parti verende var ses yapanda bi kere ne oluyor ya demedim apartman yeni bina ama osursan ses duyuluyor napalım yani neyseki hepimiz genç sayilirız 😑

Valla bizim apartman yeni sayılmaz ama bana da duyuluyor bazı sesler.
Gece 12'den sonra başka bir dilde, adeta konferans verir gibi hatta ulusa sesleniş tadında konuşmalar yapan bir herif var. Delirirsiniz yani, öyle de çirkin duyulan bir dil ki anlatamam. Almanca yanında ninni gibi kalır. :olamaz:
Valla bence gayet rahatsız edici. Durup durup uyku saatimi bulması hele cinnet sebebi.

Mesela şu anda ts nin maçi var benim kocacimda fanatik gol olduğunda mahallenin öteki tarafindaki komşum maç mı var diyor :KK53:

Allahim bizim apartman o kadar rahat ki bu konuda şükürler olsun sabaha kadar parti verende var ses yapanda bi kere ne oluyor ya demedim apartman yeni bina ama osursan ses duyuluyor napalım yani neyseki hepimiz genç sayilirız 😑
Bizim apartman da öyle ayda 2-3 defa üst ve yan dairelerde hararetli carpmalı kırmalı çocuk savaşları ,çoğu zaman ordu gibi gelen misafirlerin gecenin bir yarısı giderken evde bitiremedikleri , merdivende devam eden sohbetleri.Atraksiyon seviyom ben,monoton hayatım renkleniyor .

Valla bizim apartman yeni sayılmaz ama bana da duyuluyor bazı sesler.
Gece 12'den sonra başka bir dilde, adeta konferans verir gibi hatta ulusa sesleniş tadında konuşmalar yapan bir herif var. Delirirsiniz yani, öyle de çirkin duyulan bir dil ki anlatamam. Almanca yanında ninni gibi kalır. :olamaz:
Valla bence gayet rahatsız edici. Durup durup uyku saatimi bulması hele cinnet sebebi.
O tarzda bir konuşma ve ses değildi.
Telefonla nasıl konuşulacağını bilen insanlarız.
Maksimum 15 dk sürmüştür bu 15 dk'nın her anı gülüş cümbüş harale gürele değildi.
Annem zaten benim gürültü sevmediğimi bildiği için istese de o kadar abartamaz. Komşudan önce ben tepki veririm yan odasına az sonra uyumak üzere dinlenmeye gitmişim sonuçta.

X