konuşma sesi gürültü sayılır mı? nur topu gibi komşu konusu :)

ben de duymak istemiyorum cidden üstümüzdekilerin tüm sohbeti bizim salonda. 10 sene kadar eski, duvarları kalın bir dairede oturduk, aşağıdaki bağırmadığı sürece asla seslerini duymazdım. bu evler neyin nesi böyle anlamıyorum.

Bir kaç defa misafir oldugum bazi evlerde oturma odasinda sohbet ederken haldir huldur sifon sesi duymuşluğum var. 🤷

Kac yasina gelmiş insanların toy gibi tahammülsüzlüğüñü cok garip buldum. O kadar size müdahale etmelerine izin vermenizden yüz bulmuşlar.

:KK75:Bu kadarıda fazla değil mi? :ıslık:
Sadece telefonda konuşmuş ya da gülmüş vs.bu kadar ince dikkat etmek fazla değil mi? Neden kendinize bu eziyeti çektiriyorsunuz? Hem de para vererek? Nedir illa ki bu aşagıdaki problemlileri çekme isteği? Kafamda deli sorular:KK53:Çıkınız efenim burdan...Yarın çoluklu çocuklu arkadaslarınızda gelecek...Gümbür gümbür eşinizle bir tartışmada olabılır( olmasın hiç inşallah) insanız yani...Hoşgörülü değiller onlarla aynı çatı altında olmaz derim şahsen...:sopa::KK47:

hanımlar selam uzun zamandır sanırım komşularla alakalı konu açan yoktu, ben açayım dedim :KK70: uzun olabilir zamanı olmayanlar, üşenenler olursa hiç okumasın bence.

biz 1 senedir şu anki evimizde kiracı olarak oturuyoruz. ev sahibimiz de hemen alt katımızda ama ev sahibi ile sadece komşuluk ilişkimiz var, kira zammı gibi konular için uzakta oturan bir oğlu var onunla görüşüyoruz, altımızdakiler karışmıyorlar o konulara. karı koca yaşlı bir çift, ikisi kalıyor sadece dairelerinde. ben de annemleyim, yani onlar da biz de iki kişiyiz. apartman genel anlamda sessiz bir yer, gündüzleri üstümüz tadilat falan yapar ama gece gürültü gelmez kimseden. biz de bu konuya çok dikkat ediyoruz, ben zaten sessizlik aşığı biriyim, annem de 12-1 gibi yatar uyur gece. genel anlamda sessiz insanlarız yani. gece asla makine falan çalışmaz, tv'yi yüksek sesli sevmeyiz, ev içinde ses tonumuz da yüksek değildir, kapıları gürültülü kapayıp açmayız, misafir zaten gelmez gibi bişey. bunları, nasıl bir düzenimiz ve yaşantımız olduğunu anlamanız için anlatıyorum. binanın duvarları, katlar arası falan aşırı ince. üst katın alt katın her konuşmasını çok net duyuyorum bu yüzden eğer evim sessizse o an. zerre yalıtım yok, wc sesi bile duyuluyor. ilk taşındığımız ay altta yaşayan ev sahibimiz terliklerimizin parke üzerinde çok ses yaptığını söylemişti, açıkçası hiç farkına varmamışız ben söylediği an herkesin terliğini değiştirip sessiz taban terlik aldım hatta kendisine de söyledim. ama nasıl desem bu insanlar biraz takık ses konusuna sanırım. misal elinden yanlışlıkla bişey düşürüp kırsan ertesi gün söylüyor hemen ses oldu falan diye. yaşlı olmalarına da bağlıyorum bunu. az önce ise şöyle bir olay oldu:

annem salonda telefonda konuşuyordu saat 00:05 falan en fazla. konuşma sırasında bişey oldu bayağı bi güldü. normalde bu saatte telefonla konuşmaz bu ilk. abartmıyorum, konuştuğu sırada 5 dk içinde aşağıdan bi vurma sesi geldi hani uyarmak için duvara bişeyle vurursunuz o hesap. neyse konuşma devam etti ama o gülmeler falan bitti, ses tonunu da düşürdü zaten kapatmak üzereydi. ben de hemen yan odadayım bu esnada. tekrar aynı vurma sesi geldi aşağıdan ama bu defa daha sert, sanki sinirli gibi. ben bunu alt katın bize yaptığını düşünüyorum ama ikinci vurma aşırı gereksizdi çünkü annemin sesi bayağı azalmıştı. o gülme faslı en fazla 2 dk sürdü yani. bilemiyorum ikinci vuruş sırasında ses zaten çok azalmıştı belki de bize değildi, anlam veremedim ama kafama takıldı. sonra annem telefonu kapadı, ben apartmanın içinden birilerinin konuşma sesini duydum. hani kapı önünde konuşursunuz ya o tarzda. 10 saniye sonra o ses de kesildi.

şimdi sorum şu, bu aşağıdaki takıntılı ev sahibi beni gördüğü yerde bu olayı gece gürültü yaptınız diye söyleyebilir bana. bu bir tadilat değil, müzik değil, makine değil, sadece bir konuşma sesi. bu kadar ince duvarlardan insan sesinin alta gitmesi de çok normal. hadi hepsini geçtim her zaman olan bişey değil. sizce duvara vurması doğru mu? beni uyarmaya kalkarsa ne demeliyim sizce? belki de bize yapılmadı o, ben alınganlık ya da kuruntu yapıyorumdur ama ev sahibi diye konuşma sesimize kadar müdahale etme hakkını kendinde görmez herhalde? özellikle ikinci vuruşu yaptığında zaten sesimiz bayağı azalmıştı, hadi iyi geceler deyip kapatıyordu annem telefonu. burada okuyoruz komşu gürültüsü konularını, genelde ya çocuk koşma sesi oluyor, ya temizlik eşya çekme sesi ya da kapıları falan çarpma sesi oluyor. bu neyin nesi anlamadım, takıntılı olduğu için laf ederse, siz olsanız ne derdiniz mesela? çünkü bu durumda ses gidiyorsa duvarların suçu tamamen. geçen gece üst katın misafirleri vardı, 2'ye kadar sesleri kesilmedi, ne uyarma gereği duydum ne de sinir oldum zira insan bu, konuşma sesi çok normal. e adamın evinde nasıl konuştuğuna da karışacak halim yok. ben konuşma sesini öyle bağırma çağırma olmadığı sürece gürültüden saymıyorum, siz ne düşünüyorsunuz?

ek olarak az buz kira vermiyoruz malum kiralar çok arttı bildiğiniz gibi. her ay gününde bankaya yatar, aidat her ay aynı şekilde. yani bu konuda gıcık olabilecekleri bir durum yok demek istiyorum.
Komşu gürültüsünden en çok çekenlerden biri olarak yazıyorum :KK70: tabi ki konuşma sesi normal bana ses konusunda hassassın derlerdi ama yaşadıklarımı da kimse bilmezdi maalesef. Bu arada sizi hatırlıyorum ben sanki daha önce üst komşunuzun gürültüsü hakkında başkasına fikir vermek amaçlı bir yorumunuz vardı yanlış hatırlamıyorsam üst katta ki komşunuzun sürekli gürültü yapmasından rahatsızdınız belki de eski komşunuzdu onu bilemiyorum. Ama gerçekten öyle insanlar var ki asla gecesi gündüzü olmayan sanki tek başına yaşıyormuşcasına davranan. Sizin yaptığınız normal yani dikkat ediyorsunuz en azından klozet, konuşma ( aşırı yüksek olmadıkça ) hatta bana göre bulaşık çamaşır makine sesleri bile normal ama hadi onlar da gündüz halledilebilir ben de üst katıma sürekli vururdum lakin bu vurmalarım gece 4 lerde bile yere güüüüm diye bir şeyler düşürmesi zıp zıp zıp oradan oraya koşturması ki bunların çocuğu da yok ama çocuktan beterdi laminanta ha bire bir şeyler fırlatmalarından kaynaklı vurmalardı benim ki. Adamlar gulyabani gibi uyumuyor uyumadıkça şiddetli gürültüleri oluyor en azından gece dur be adam kaç kez dedik işe erken gidiyoruz lütfen gece dikkat edin diye yok o kişi neyse o değişmiyor.Uykumdan sıçradığım günleri hatırlıyorum hassas değilsem bile hassaslaştım bunlar yüzünden psikolojim bozulmuştu. Sabah 6.30 da kalkardı abartmıyorum her gün bu saatte hop hop hop patt güm çat sürekli masa çekiyor zaten o masayla napıyor anlamıyorum. Böylelerine bırak duvara vurmayı kafasını duvara vuracaksın o derece günaha sokarlar adamı. Annem derdi mesela adam üzerimde işiyor gibi hissediyorum diye :KK70: bak onlara bi şey diyemem bizim de sanki kağıttan yapılmış gibi ip ince duvarlar. O yüzden bazı seslere süpürge, öksürme, tuvalet, ayak sesi.. gibi anlayış göstermek zorundayız lakin şöyle de bi gerçek var bina malzemeden çalınarak yapılmış bi kere incecik o yüzden o evde yaşayan fedakarlık ederek esktra dikkat etmeli en azından belli saatlerde. Ben bu gürültü konusunda çok kavga ettim bu sayfada hep yanlış anlaşıldım sanki hiç sesi çıkmayacak demişim gibi :KK70: Ama her zaman beterin beteriyle karşılaşılıyormuş onu öğrendim dairede ilk kez yaşadım daire de geçen sene ev yaptırdığımız için kiraya geçmek zorundaydık müstakil bulamadık o bir seneye bana bir sor nasıl geçti diye işkenceydi... Yüksek lisansa başvurmuştum erteledim bu yıla bırak sınavı ktap bile okuyamazdım. Diğer dairedekiler yine uyuyordu 12 den sonra ya da dikkat ediyor kimi bize öyle biri denk geldi ki ahırda yaşıyor sanki. Bütün planlarımı onlar yüzünden iptal ettim çalışmam imkansızdı sürekli kulaklık taktım. Çok şükür taşınalı bir hafta oldu kendi evimdeyim sessizlik gibisi yok cidden ama o vicdansızlar nasıl psikolojimi bozduysa bazen benzer seslerde irkiliyorum :KK70: Keşke sizin dikkat eden biri olsaydı elbette ister istemez sesler gidecek. Yaşlılar bu konuda hassas oluyor ama çoğunun kulağı duymuyor bizim yan komşu öyleydi mesela sizi nasıl duyuyorlar ki kulakları keskin demek ki onların :KK70:

Allah bilir karı koca kavgası sesi olsa dikkat kesilip dinlerlerdi ya da karısını döven komşu için aman karismayalim falan derlerdi ama iki kahkaha duymaya tahammül edememişlerdir. Eski apartmanda vardı böyle biri oradan biliyorum. Gecenin ikisinde üçünde kavga gürültü oldu mu keyifle dinler dedikodusunu yapardı ama onun dışında erken saatlerde en ufak gürültüden nem kapar şikayete giderdi.

İnsanın gece 12 sularında evinde telefonla konuşması kadar normal bir şey yok. Olur da denk geldiğinizde uyaracak olursa da alttan almanızı gerektirecek bir durum da yok haliyle, duvarlar ince biz de sizi duyuyoruz x teyzecim, evde de hiç konuşmadan yaşayamayız ki falan deyin en kibar haliyle. Vurmalara devam ederse arada siz de onlardan ses duyarsanız alın bir oklava çat çat çat hiç acımayın :KK45:

sanırım taktıkça iyice takıyorlar. yani ben olsam onların yerinde, sürekli ve aşırı rahatsız edici olmadığı sürece bişey deme gereği duymam. gürültü işinden rahatsız olmak biraz da sürekli olup olmadığına bağlı. komşum arada bir gürültü çıkarabilir, her zaman olmuyorsa anlayış göstermek gerek diye düşünüyorum. bir de kusura bakmayın falan dedikçe daha çok tepeye biniyor bence böyleleri.
Kişisel algılamayın . Sizin yerinizde baskasi da olsa öyle davranacaklardi .Kendi takıntıları sonuc olarak .
Bu arada kusura bakmayın demiyoruz biz zaten :)

Kira işlerine bakan oğlu gir çık kiracı, depozito, boş kalma korkusundan çekinir bence.
Ona söyleyin üslubunca. Çok hassaslar galiba ama biz de hayat yaşıyoruz. Kırmak istemem ama zorlarlarsa polis çağır, evden ayrıl, siz yeni kiracı bulun zor işler bunlar diye.
Belki o bi ayar çeker.
Sonuçt kiraya veren o, parayı alan o.

Bence bu konu gündem olursa altta kalmayın.
Binalarında ses yalıtımı olmadığını, bu nedenle bir apartmanda ses rahatsızlığı oluşmaması için zaten herşeyi yaptığınızı ama konuşma sesine de sizin elinizden bir şey gelmeyeceğini söyleyin.
Konuşmakta kabahat olamaz. Oldu olacak askeri düzen gibi akşam 10 da bütün bina yatın uyuyun ses çıkartmayın.
Bunun kabahatlisi siz değilsiniz.
Benim evimde de benzer sorun var.
Sabahları komşunun telefonu çalıyor. Ses gelmiyor ama titreşim sesi geliyor. Adam saatlerce açmıyor o telefonu. O titreşim sesiyle ben uyanıyorum uyuyamıyorumm. 🤦‍♀️
Keza konuşma sesi, tuvalet sesi gibi günlük hayatta çıkmasına engel olmayacağımız envai çeşit sesi duyuyorum, benden de gidiyordur yapacak bir şey yok. İdare edecekler apartmanın sorunu bu.
Bu nedenle size gelirlerse ebeveynvari bir tavır takınırlarsa alttan almayın derim.
Hee diretirlerse, kiradan düşüp ses yalıtımı yaptırmayı teklif edin, vazgeçeceklerdir. 😁

bazı insanlar çok gürültülüdür elinde olmaz mesela ben de bu insanlardanım. ailecek sabaha kadar otururuz,günde 100 defa bir şeyler düşürürüm, halı kullanmayız bu yüzden parkede terlikle ayakkabıyla çat çat yürüme sesimiz olur epey. gece üçte ev de süpürürüz aklımız saatin kaç olduğu gelmez. çoğunlukla sabaha kadar film dizi allah ne verdiyse son ses izleriz, kahkaham da yüksektir. kendimi gürültü konusunda asla kısıtlayamam. yalnız biz kendimizi bildiğimiz için ne yaptık ? çevresi boş olan müstakil eve taşındık. bu kadar sesten rahatsız olan biri de bunu yapabilir, sizde sorun yok ev sahibiniz fazla hassas. hiç gürültü istemiyorsa müstakile taşınsın

Gurultu surekliyse ve uzun suruyorsa sorun ama ayda yilda kadin bi kez guldu diye nolmus yani😐🙄 mesela her gun 12 de supurge acsan sorun ama ayda yilda bir acsan sorun degil. Arada misafir gelse sorun degil ama cok fazla geliyosa ve bagira bagira konusuluyosa sorun. Bazilari cidden takintili oluyor.. yaslilar ama demek kulaklar benden iyi duyuyor😐

Ha bebekli birileride idare edemezdi bencede.. cunku bebek cok aglar genelde.. ben bunada anlayis gosteririm cunki makina degilki dugmesine bas kapat, aynisi kedisi kopegi olan icinde gecerli

O değilde ben bu kadar ince duvarları olan evde oturmaya korkardım.
İnsan evinde telefonla bile konuşamayacaksa , başlarım öyle işe. Valla yüzünüz çok yumuşak.

bazı insanlar çok gürültülüdür elinde olmaz mesela ben de bu insanlardanım. ailecek sabaha kadar otururuz,günde 100 defa bir şeyler düşürürüm, halı kullanmayız bu yüzden parkede terlikle ayakkabıyla çat çat yürüme sesimiz olur epey. gece üçte ev de süpürürüz aklımız saatin kaç olduğu gelmez. çoğunlukla sabaha kadar film dizi allah ne verdiyse son ses izleriz, kahkaham da yüksektir. kendimi gürültü konusunda asla kısıtlayamam. yalnız biz kendimizi bildiğimiz için ne yaptık ? çevresi boş olan müstakil eve taşındık. bu kadar sesten rahatsız olan biri de bunu yapabilir, sizde sorun yok ev sahibiniz fazla hassas. hiç gürültü istemiyorsa müstakile taşınsın
Bişey sorsam yanıtlarmısın?

Ailecek sabaha kadar nasıl oturuyosunuz son ses film izleyerek
pardon da evde işe giden kimse yok mu?

hanımlar selam uzun zamandır sanırım komşularla alakalı konu açan yoktu, ben açayım dedim :KK70: uzun olabilir zamanı olmayanlar, üşenenler olursa hiç okumasın bence.

biz 1 senedir şu anki evimizde kiracı olarak oturuyoruz. ev sahibimiz de hemen alt katımızda ama ev sahibi ile sadece komşuluk ilişkimiz var, kira zammı gibi konular için uzakta oturan bir oğlu var onunla görüşüyoruz, altımızdakiler karışmıyorlar o konulara. karı koca yaşlı bir çift, ikisi kalıyor sadece dairelerinde. ben de annemleyim, yani onlar da biz de iki kişiyiz. apartman genel anlamda sessiz bir yer, gündüzleri üstümüz tadilat falan yapar ama gece gürültü gelmez kimseden. biz de bu konuya çok dikkat ediyoruz, ben zaten sessizlik aşığı biriyim, annem de 12-1 gibi yatar uyur gece. genel anlamda sessiz insanlarız yani. gece asla makine falan çalışmaz, tv'yi yüksek sesli sevmeyiz, ev içinde ses tonumuz da yüksek değildir, kapıları gürültülü kapayıp açmayız, misafir zaten gelmez gibi bişey. bunları, nasıl bir düzenimiz ve yaşantımız olduğunu anlamanız için anlatıyorum. binanın duvarları, katlar arası falan aşırı ince. üst katın alt katın her konuşmasını çok net duyuyorum bu yüzden eğer evim sessizse o an. zerre yalıtım yok, wc sesi bile duyuluyor. ilk taşındığımız ay altta yaşayan ev sahibimiz terliklerimizin parke üzerinde çok ses yaptığını söylemişti, açıkçası hiç farkına varmamışız ben söylediği an herkesin terliğini değiştirip sessiz taban terlik aldım hatta kendisine de söyledim. ama nasıl desem bu insanlar biraz takık ses konusuna sanırım. misal elinden yanlışlıkla bişey düşürüp kırsan ertesi gün söylüyor hemen ses oldu falan diye. yaşlı olmalarına da bağlıyorum bunu. az önce ise şöyle bir olay oldu:

annem salonda telefonda konuşuyordu saat 00:05 falan en fazla. konuşma sırasında bişey oldu bayağı bi güldü. normalde bu saatte telefonla konuşmaz bu ilk. abartmıyorum, konuştuğu sırada 5 dk içinde aşağıdan bi vurma sesi geldi hani uyarmak için duvara bişeyle vurursunuz o hesap. neyse konuşma devam etti ama o gülmeler falan bitti, ses tonunu da düşürdü zaten kapatmak üzereydi. ben de hemen yan odadayım bu esnada. tekrar aynı vurma sesi geldi aşağıdan ama bu defa daha sert, sanki sinirli gibi. ben bunu alt katın bize yaptığını düşünüyorum ama ikinci vurma aşırı gereksizdi çünkü annemin sesi bayağı azalmıştı. o gülme faslı en fazla 2 dk sürdü yani. bilemiyorum ikinci vuruş sırasında ses zaten çok azalmıştı belki de bize değildi, anlam veremedim ama kafama takıldı. sonra annem telefonu kapadı, ben apartmanın içinden birilerinin konuşma sesini duydum. hani kapı önünde konuşursunuz ya o tarzda. 10 saniye sonra o ses de kesildi.

şimdi sorum şu, bu aşağıdaki takıntılı ev sahibi beni gördüğü yerde bu olayı gece gürültü yaptınız diye söyleyebilir bana. bu bir tadilat değil, müzik değil, makine değil, sadece bir konuşma sesi. bu kadar ince duvarlardan insan sesinin alta gitmesi de çok normal. hadi hepsini geçtim her zaman olan bişey değil. sizce duvara vurması doğru mu? beni uyarmaya kalkarsa ne demeliyim sizce? belki de bize yapılmadı o, ben alınganlık ya da kuruntu yapıyorumdur ama ev sahibi diye konuşma sesimize kadar müdahale etme hakkını kendinde görmez herhalde? özellikle ikinci vuruşu yaptığında zaten sesimiz bayağı azalmıştı, hadi iyi geceler deyip kapatıyordu annem telefonu. burada okuyoruz komşu gürültüsü konularını, genelde ya çocuk koşma sesi oluyor, ya temizlik eşya çekme sesi ya da kapıları falan çarpma sesi oluyor. bu neyin nesi anlamadım, takıntılı olduğu için laf ederse, siz olsanız ne derdiniz mesela? çünkü bu durumda ses gidiyorsa duvarların suçu tamamen. geçen gece üst katın misafirleri vardı, 2'ye kadar sesleri kesilmedi, ne uyarma gereği duydum ne de sinir oldum zira insan bu, konuşma sesi çok normal. e adamın evinde nasıl konuştuğuna da karışacak halim yok. ben konuşma sesini öyle bağırma çağırma olmadığı sürece gürültüden saymıyorum, siz ne düşünüyorsunuz?

ek olarak az buz kira vermiyoruz malum kiralar çok arttı bildiğiniz gibi. her ay gününde bankaya yatar, aidat her ay aynı şekilde. yani bu konuda gıcık olabilecekleri bir durum yok demek istiyorum.
Bence kira konusunu oğluyla konuşuyorsanız oğluna evde rahat hareket edemediğinizi yaşlı oldukları için cevapta veremediğinizi belirtin açık açık en azından o ailesiyle konuşur merak etmeyin oğullarının sözünü dinlerler daha sesleri çıkmaz bence.

Masallah😂 boyle yasayisi olup apartmanda yasayanda var, genelde sirret oluyolar onlar.. ama siz en dogrusunu yapmissiniz mustakil ev secerek..cidden gece 3 te supurge nedir? Ne zaman uyuyor tum ev o zaman😐😂 hic mi cocuklari yatirip sessiz kalmak istemiyor caniniz😐🙄😂

aksam saat 7.30 u gecince bana biseyler oluyo genelde😐 o cocuklari yatirmam gerekiyor..zaten yatmamiz giyinme banyo fasli masal kitap derken 8-8.30 oluyo..

Esimin yegenleride var mesela ama hep der 10-11 den asagi yatmazlar diye..benim icin korkunc bir dusunce bu.. sabah erken kalkip Herkes isine okuluna gidecek mecburen ve sabah uyandiramazsam cocuklari sinirleniyorum.. ki genelde erken uyanirlar ama uykusuz gezmelerini istemiyorum.
Yeterince kendimi ovdum sanirim😂😐

Bişey sorsam yanıtlarmısın?

Ailecek sabaha kadar nasıl oturuyosunuz son ses film izleyerek
pardon da evde işe giden kimse yok mu?

ben yl yapıyorum haftada sadece iki gün okulum iki kez de gece projem var. öğlen kalktığım için akşama kadar ders çalışıyorum genellikle.

annem de abim de memur olarak çalışmıyorlar. ortak bir şirketten gelirleri var yönetimden. arada toplantıya gidiyorlar veya evden hallediyorlar o yüzden sorun olmuyor. (uyku da sevmezler)

Masallah😂 boyle yasayisi olup apartmanda yasayanda var, genelde sirret oluyolar onlar.. ama siz en dogrusunu yapmissiniz mustakil ev secerek..cidden gece 3 te supurge nedir? Ne zaman uyuyor tum ev o zaman😐😂 hic mi cocuklari yatirip sessiz kalmak istemiyor caniniz😐🙄😂

aksam saat 7.30 u gecince bana biseyler oluyo genelde😐 o cocuklari yatirmam gerekiyor..zaten yatmamiz giyinme banyo fasli masal kitap derken 8-8.30 oluyo..

Esimin yegenleride var mesela ama hep der 10-11 den asagi yatmazlar diye..benim icin korkunc bir dusunce bu.. sabah erken kalkip Herkes isine okuluna gidecek mecburen ve sabah uyandiramazsam cocuklari sinirleniyorum.. ki genelde erken uyanirlar ama uykusuz gezmelerini istemiyorum.
Yeterince kendimi ovdum sanirim😂😐

siz çocuklar için en iyisini yapıyorsunuz allah sabır versin ama bizde çocuk yok (iyi ki) üç yetişkiniz evde memur da olmadığı için baya düzensiz öğrenci evi gibi düşünün😂😂

apartman dairemiz vardı bir süre sonra kendimizi baskı altında hissettiğimiz için yapamadık açıkçası kural sevmiyoruz insanları da rahatsız edemeyecektik 🙇🏻‍♀️

ben yl yapıyorum haftada sadece iki gün okulum iki kez de gece projem var. öğlen kalktığım için akşama kadar ders çalışıyorum genellikle.

annem de abim de memur olarak çalışmıyorlar. ortak bir şirketten gelirleri var yönetimden. arada toplantıya gidiyorlar veya evden hallediyorlar o yüzden sorun olmuyor. (uyku da sevmezler)
Uyku sevmeyen insan varmı ya harbiden? Mesela kac saat uyurlar gunde ? Ben akşam erken yatıp
8 saat uyumazsam ertesi gunum yok

O değilde ben bu kadar ince duvarları olan evde oturmaya korkardım.
İnsan evinde telefonla bile konuşamayacaksa , başlarım öyle işe. Valla yüzünüz çok yumuşak.
ince duvarı olmayan yok gibi bişey. ses yalıtımı var dedikleri yerlerde bile yok aslında. tutarken duvarların içini açıp bakamayacağımıza göre... taşındıktan sonra ortaya çıkan şeyler bunlar. ben 10 sene 40 yıllık binada oturdum. aynı ev içinde yan odadan gelen sesi duymazdım. salonla odam birbirine uzaktı. kapımı kapamışsam salondan gelen sesi duymazdım mesela, tv sesi olsun konuşma sesi olsun pek gelmezdi. alt üst kat sesi bilmezdim zaten. eski evler malzemesinden dolayı sanırım bu konuda daha iyi. yeniler çok kötü, kağıt gibi. gerçi bizim yaşadığımız ev yeni de değil 15 senelik var ama 40 sene önceki gibi de değil sonuçta. katlar arasına depremden önce asmolen döşeme denen, 30 cm kalınlığında mı ne kirişlerden yaparlarmış. ama depremde riskli olduğu için yasaklamışlar, onun yerine plak döşemeye geçilmiş. plak döşeme daha hafif bir malzeme ve kalınlığı maksimum 15-20 cm. e hal böyle olunca üstün tüm sesi direkt alta geçiyor. bu teknikleri araştırdım ben zamanında. aklımda kaldığı kadarıyla yazdım. gerçekten kalkıp bişey derse üslubunca haddini bildiricem. konuşma sesi yani ne yapabilirim? istersem her gün kahkaha ile konuşurum evimde kime ne yani. son ses tv açsam müzik açsam, matkap kullansam, zıplayıp dursam, sabah akşam bağır çağır sevişsem, gece süpürge tutsam sonuna kadar haklı rahatsız olmakta. ama konuşma sesi bu, ben kimseye sus diyemem, telefonu kapat diyemem? bunun için aşağıdan vurması o kadar çirkin, o kadar ayıp geldi ki bana... çok saçma olduğu için diyorum belki de bizim için vurmadı. belki de bişey çakması gerekti, başka bişeye vurdu. ikinci kez vurduğu sırada zaten ses azalmıştı, daha nesine vurdu yani? ilk taşındığımız zamanlar saat 10 gibi akşam, duvara çivi çakmıştım. çivi çakmak için kaç kez vurulur maksimum? 5-6 en fazla. çivi yerine girer zaten. onda da duvara vurup aşağıdan hoop diye bağırmıştı manyak. ama onu söylemedi mesela yüzümüze.

X