Köpek sahiplenmek

Angelsinthesky1

İnce düşünme , üşütürsün 🙇‍♀️
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2016
575
595
39
Herkese merhaba.. 3 yıl önce boşandım, kızım ben ve annem babam aynı evdeyiz.Çalısıyorum , kızım okuldan geldıgınde annemler karsılıyor,ilgileniyorlar.
Kendi evleri var ama evımız dublex ust katta annemler alt katta biz kalıyoruz. Zaten ben işteyken kızımla da ilgilendıklerı ıcın , böylesi hepimiz icin daha iyi oldu..Şimdi şöyle bir sorunum var , kızımla poodle sahıplenmek istiyoruz.Arkadasın köpeginin 3 aylık yavrusu var bize verecek ancak annem kesinlikle yapamazsın , bakamazsın hayatını kaydırmak mı istiyorsun diye baskı yapıyor.Annem de cok sever ama evde olmayacagını koku yapacagını egıtım veremeyeceğimizi düsünuyor.Kedımız vardı , dogustan kalp rahatsızlıgı sebebıyle 1 sene önce kaybettık.Hepımızı cok üzüldük cok agladık annemler de dahil.
Bir de ben agır depresyon ve bazı hastalıklarla ilgili ömür boyu ilaç kullanacagım. Annem önce benım kendıme bakmam gerektıgini söyluyor.
Ben kızımın kardesi olmasını cok isterdim ama evlılıgımde 2. Cocuk yapacak huzurum yoktu boşandım.
Şimdi köpeği kardes gibi düsünmustum aslında kızım da ben de çok istiyoruz bizim hayatımız diyorum ama annemı de kırmak istemıyorum.
Kızım da anne bir kere gelıyoruz hayata neden kötü düsünüyorsun ,belki cok güzel olacak diyor.
Aklım cok karısık :KK43: Kızım 8 yasında bu arada.

Niye bakamicaksınız anlamadım :KK51:

Poddle çok akıllı bir ırk, köpek eğitim kampları oluyor maz 1 haftada kaka işlerini de, tasmayla yürümeyi de her şeyi öğrenir.
Onun dışında her sabah ve akşam gezmesi gerekiyor, işten önce yapabilecek misiniz?

Yalnız 3 ay çok küçük, en az 6 ay anne sütü almalı şimdi almayın 3 ay bekleyin en az.

Kopek demel 15 yıllık maddi manevi sorumluluk demek.
Cocugunuz ileride üniversite için sehirdisina gittiginde kopege tek basiniza bakabilecek misiniz?
Olur a apartmandan sikayet geldi, köpeğinizin yaninda durabilecek misiniz? Gerekirse ev degistirebilecek misiniz?

Ozellikle bebekken tuvalet egitimi döneminde basa cikabilecek misiniz? Isinizden ve evinizden vakit ayirip kopegi sosyalleştirebilecek misiniz?
Yagmurda camurda hic sektirmeden kopegi gezdirebilecek misiniz?

Bugun bir veteriner ziyareti 400-500 liradan asagi cikmiyor, en ucuz tahlil 1000 liralardan basliyor. Hastalandiklarinda binlerce lira veteriner parasi ödeniyor. Maddi durumunuz bunu kaldirabilecek mi?

Cocugunuz ileride sorumluluktan sıkılırsa veya lise hayati vs daha cazip gelirse tum sorumlulugu alacak misiniz? Cocuga guvenerek kopek alinmaz cunku.

Eger en ufak tereddutunuz varsa bekleyin cunku kopek bakmak maalesef kolay bir sey degil.

Duzgun kosullarda alindiginda dunyanin en güzel seyi. Benim dort kopegim var, bazen timarhane gibi oluyoruz ama dunyalara degismem. Ama zor mu, evet zor.

Niye bakamicaksınız anlamadım :KK51:

Poddle çok akıllı bir ırk, köpek eğitim kampları oluyor maz 1 haftada kaka işlerini de, tasmayla yürümeyi de her şeyi öğrenir.
Onun dışında her sabah ve akşam gezmesi gerekiyor, işten önce yapabilecek misiniz?

Yalnız 3 ay çok küçük, en az 6 ay anne sütü almalı şimdi almayın 3 ay bekleyin en az.
Cherry kopek 6 ay emzirmez. Hatta 6-7 ay sonra disi yeniden ciftlesmeye hazir bile olur.

Kopegin kritik sosyalizasyon donemi ilk 4 ay oldugu icin bu donemi verimli gecirmek gerekir. 2 aylikken kimi üreticiye gore maks 3 aylikken alınır yavru. Hicbir reputable breeder daha erken veya cok ekstra kosul yoksa daha gec vermez.

Poodleler koku, tüy dökümü yapmıyor diye biliyorum. Evde köpek beslemek çok başka bir sevgi yalnız bakımı kediden daha zor. Tuvalet eğitimi, sonrası tuvalet zamanlarında dışarı çıkarmak vs. Düzeninizi etkilemeyecekse kızınıza çok iyi gelecektir bence

Kızım cook istiyor ama sadece onun istemesi degil tabii ben de cok istiyorum..
köpegi sahıplendırecek arkadas , 46 gün sonra anne yavruyu ısırıyor dedi.Kedi ile farkını tahmın edebılıyorum , tuvalet olayı korkutuyor ama bu kadar yapamazsın demelerine uzuluyorum.
Annem ben yorgunum bana guvenme dıyor , tamam dıyorum aen saglıklık dusunemıyorsun dıyor bana.. cok sevıyorum ama keşke karar senın dese...

köpegi sahıplendırecek arkadas , 46 gün sonra anne yavruyu ısırıyor dedi.Kedi ile farkını tahmın edebılıyorum , tuvalet olayı korkutuyor ama bu kadar yapamazsın demelerine uzuluyorum.
Annem ben yorgunum bana guvenme dıyor , tamam dıyorum aen saglıklık dusunemıyorsun dıyor bana.. cok sevıyorum ama keşke karar senın dese...
Benim kopegim 11 yasini bitirdi, 12’nin icinde. Kar kis hastalik tatil vs demeden bunca zamandir gezdiriyoruz 🥲

46 gun sonra ısırıyor diye bir sey yok. Ama 40-45 gunden sonra yavrular emerken annenin canini acitmaya basliyor cunku sut disleri cikmis oluyor. Genelde anneler kacmaya basliyor yavrulardan, emzirmeyi azaltiyorlar, o dönemde artik ek mamaya başlanıyor zaten. Cani cok aciyan anneler yavruya tepki verebiliyor ama bu kesin bir sey degil. Genelde en fazla burnuyla itiyor veya yanlarina gitmiyor.

Yavrularin 60 gunluk olana kadar anne ve kardesleriyle kalmalarinin cok onemli diger yani ilk sosyallesme ve egitimlerini birbirleriyle yasamalari. Anne yavrunun davranisini duzeltir, kardesiyle oynarken ogrenir, birbirlerini oynarken isirdiklarinda mesela canlarinin acidigini veya karsidan tepki aldiklarini ogrenirler. Anne ve kardes yani sosyalizasyonu ileride dengeli bir kopek icin önemlidir. Ayrica yavrularin karakterleri belirmeye başladığı icin size uygun yavruyu secmeniz kolaylasir. Ornegin baskın bir yavru acemi bir sahibi zorlar ama ayni sekilde cok cekingen yavru da zorlar.

Benim kopegim 11 yasini bitirdi, 12’nin icinde. Kar kis hastalik tatil vs demeden bunca zamandir
Ne güzel daha nice seneleriniz olsun beraber....
Abim bundan 30 sene önce bir kaniş getırdı eve butun sorumluluk annemdeydı, tuvalet alıskanlıgı kazandıramadılar. Ben kücüktüm sonra baska birine verıldı annem de yine öyle olacak diye dusunuyor
Ama ben yapabılecegıme ınanıyorum, zaten baskasına asla veremem

Abim bundan 30 sene önce bir kaniş getırdı eve butun sorumluluk annemdeydı, tuvalet alıskanlıgı kazandıramadılar. Ben kücüktüm sonra baska birine verıldı annem de yine öyle olacak diye dusunuyor
Umarim gonlunuze gore bir karar verebilirsiniz 🙏🏻

Tuvalet egitimi biraz vakit alıyor. Ozellikle kopek inatciysa birkac ayı buluyor. Ben besinci kopegimde oturup "bu kopek hic ogrenmeyecek" diye ağladığımı biliyorum :KK70:

Tuvalet egitiminde kizinizdan yardim alirsiniz. Tahminimce okuldan erken geliyordur. Ama bu esnada sabirli olmaniz lazim. Cunku bir sure evde halı falan kalmayacak :KK70:

Kedi ile köpek bakımı arasında çok fark var, köpekler siz eğitim vermezseniz her yere tuvaletini yapar, bu eğitim sizin istikrarınıza göre kısa da sürebilir uzun da sürebilir, eğitim sürecinde halı parke vs dahil her yerin batma ihtimalini de düşünmelisiniz, her gün düzenli olarak 3 defa dışarıya çıkarmanız gezdirmeniz gerekiyor ki tuvalet ihtiyacını yapsın, enerjisini atsın.
Sadece bununla da kalmıyor yoğun tüylü köpeklerin tüy bakımı önemlidir, tüyleri taranmalı ayda 1-2 defa yıkanmalılar.
Her ne kadar poodle etrafa çok tüy döken bir ırk olmasa da evin genel temizlik düzeni de mecburen değişecek, köpekler kediler gibi yalnız kalmaktan hoşlanmazlar kızınız ve siz evde olmadığınızda terk edilme psikolojisine girebilir, havlama, uluyarak sahibini çağırma gibi davranışları olabilir.

Birkaç günlük tatillerde kediyi evde bırakırsınız ama köpek bırakılamaz, mecburen ya bir pet oteline, ya güvenilir bir tanıdığa bırakacaksınız ya da sizinle gelecek ki normalde sizinle gelmesi psikolojisi açısından şart.

Birçok insan genel olarak köpekleri çok sevse de evde bakmaya gelince tuvalet eğitimi , sürekli ilgilenme, bakımı temizliği ve havlama sorunu yüzünden pes edip tekrar sahiplendirmek istiyor, bu da köpek için travmatik oluyor, bu sebeple olumlu olumsuz yanları baştan düşünülüp karar verilmeli.

Ben hepsine varım, tüm sorumluluklarını yerine getiririm diyorsanız yavruyu alın, ayrıca dipnot düşeyim bir odada durur evin diğer yerlerinde gezmesine izin vermem ya da bahçede bakarım diyorsanız da olmaz, küçük ırklar bahçede bakılmaz ya da bir odaya kapatılmaz, evciller evin bireyi olmalılar ya hep ya hiç.

Benim kopegim 11 yasini bitirdi, 12’nin icinde. Kar kis hastalik tatil vs demeden bunca zamandir gezdiriyoruz 🥲
Evet öyle oluyor. Soğuk bir iklimde yaşıyorum. Evim cadde üzeri saat 7 bucukta perdeleri bi açarım kaldırım köpek gezdirenlerle dolu oluyor 😀. Ben kedi de severim köpekte ama evde bakamam o sorumluluğu alamam çok zor iş. Kardeşim kopek beslerken gece saat 2 de gezdirdigini bilirim mesela. Birde hastalık dönemlerinde tuvaletlerin tutamiyorlar. Eve de yapabiliyor. Tabii siz daha iyi biliyorsunuz dur 🙈

Köpekleri günde en az 2 kez ideali 3 kez gezdirmelisiniz
Günlük hayatınızı tamamen ona göre duzenlemelisiniz akşam iş çıkışı programlar tatiller
Sadece tuvalet alışkanlığı değil iç gudulerini desteklemek sakinleşmesi adına koklamasi kemirmesi ısırması çok önemli
Kedi ile yaşamak ile alakası bile yok
Lütfen iyi düşünün poodle keyifli bir ırk eğitim alir ama diğerleri çok önemli

Cok tesekkür ederim , paylastıgınız bilgiler öneriler icin.. Kedi ile cok farklı oldugunı biliyorum , cunku kedimiz gercekten coğu insandan daha temizdi.. tuvaletini bir kere bile baska yere yapmadı.
Köpege tuvalet alıskanlıgı kazandırmanın cok zor olacagını tahmin edebılıyorum. Ama yapabılecegime de inanıyorum. Annemın bu konuda yapamazsın ısrarı beni üzüyor..Hani bana güvenme ama yine de karar senın dese...

Cok tesekkür ederim , paylastıgınız bilgiler öneriler icin.. Kedi ile cok farklı oldugunı biliyorum , cunku kedimiz gercekten coğu insandan daha temizdi.. tuvaletini bir kere bile baska yere yapmadı.
Köpege tuvalet alıskanlıgı kazandırmanın cok zor olacagını tahmin edebılıyorum. Ama yapabılecegime de inanıyorum. Annemın bu konuda yapamazsın ısrarı beni üzüyor..Hani bana güvenme ama yine de karar senın dese...

Benim köpeğim sokak köpeği ve şu ana kdr küçük tuvaletini hep tek alana toprağa yaptı diğerini hiç yapmadı hep evden dışarı çıktı sadece birine emanet ettiğimiz ilk gün kızdığı için ortaya yapardı onuda bıraktı. Aslinda kolay sizin net ve kararlı olmanız gerek. Bakın benimki insan eğitimi hiç almadı bile

X