Köpek sahiplenmek

Tuvalet alıskanlıgında cok zorlandınız mı ?
Benim kız alfa özellikleri gösteriyordu ilk 2 ay ped eğitimi olarak geldi ve benim eve geldiktwn sonra heryere yaptı enzimatikler vs ler derlen 4. Aya kadar ağladım sinirlendim. İnstagramda bobi koleji var onlara gittik eğitime basladık bana ilk derste eğitmen ne dedi biliyor mısınuz? Alfa bu köpek pede falan yapmaz doğayı istiyor dedi. Gercekten suan eve binde bir yapıuor onda da asla halı koltuk kanepe yapmaz. Sert zemine.
İstersen 10 saat uyu ben uyanana kadar asla tuvaletini yapmıyor
Benim köpeğimin kardesi ( ya köpeğim demek beni rahatsız ediyor) kızımın kardesi arkadasımda o erkek ve onunki 2 bucuk aylıkken ped harici hic bi yere yapmadı onlar cok güzel disipline ettiler .
Ztn bunlar zeki bi ırk olduğundan alıstıktan sonra tuvaletlerini cok güzel tutuyorlar

Yaaaaa🧿🧿🧿🧿Cooook mutlu saglıklı seneleriniz olsun beraber....
Ben de arkadasımda sevdim cok , geldi kucagıma resmen beni sev diyor gözlerim doldu o haline ..
Ve gercekten köpek sahıplenmeden ölürsem gözlerim açık gider..Annemin inatla yapamazsın demesi midemi agrıtıyor.. bir de beraber yasadıgımız ıcın onları üzmek istemıyorum tek derdım o..
Bir de annem ; bundan 30 sene önce abımın getırdıgı köpegı cook sevdı bir tek kendı emek verdi abim sagolsun sadece sevıyordu ben ilkokuldaydım.. annem araba kullanmayı yenı ögrenmıstı yanına koyardı Lucky'i veterınere bile kendi götürüyordu ..
Tuvalet alıskanlıgı saglayamadık dıye mahvoldu annem zaten titizdi de cok.. kadın hep elınde bez gezıyordu hayal mayal hatırlıyorum..
Ondan da korkuyor ama o zaman bu kadar bılınclı degıldık.. kucuk alan yaratmak ped koymak vs yoktu ki.. bir de ben gercekten kızıma kardes gibi olacagını hıssedıyorum.. benım de 2. Kızım olacak gibi...
Cok teşekkür ediyorum hepsinin tüyleri kadar ömürleri olsun insallah.
Yani söyle söyleyim benim teyzemler falan tesettürlü, 5 vakit namaz kılan insanlar
İlk zamanlar tabi bana gelmemeler, benim yaptıgım yemeği yememeler gibi kavgalar yasandı
Sonra sahilde zaman gecirdikce poodle ın asla koku salya tüy dökmesi olmadıgını gördükce ee bu köpek değil oyuncakmıs bu diyip simdi hafta sonları göndersene bu haram sayılmaz demeye başladılar 😬
Ve zorlukları var mesala esim yurt dısında kaldı 1 ay, ben tek kalıuorum ve 40 derece atesle hastaneye gittiğimde gece yarısı evde tek bırakamayacağım icin kangurusunu baglayıp öyle serum bitmesini bekledik🥺
Sizin annneniz kızınız babanız yani insanınız var ne güzel sizin icin daha kolay olacak
ve en güzel tarafı tabiki cocuklarla arası müthis iyi, ama tabi alıstıgı cocuklarla.
Cok güzel oyun arkadası. Benim cocugum yok ama yegenlerime götürüyorum sıklıkla, cocukların oyununda görseniz sanki 3 yasında enerjik bi zıpır cocuk😂
Yani keske bi kalbim daha olsa bu kalbim esimi yine sever ama, diğer kalbim kızımdan baska kimseyi bu kadar sevemezdi sanırım🐶🫶💞🥹

Kızım okuldan erken gelıyor. Ped e tuvalet alıskanlıgı kazandırmak istiyorum zaten alırsak 3 aylık olacak dısarı cıkaramayacagız aşılar bitene kadar.
Sanki cok mutlu olacagız gibi hissediyorum :)
Cok sevıyorum gercekten..
Duygularnızı ertelemeyin. Gercekten sevdiğimizde kalbimizle sevdiğimizde herseyim üstesinden geliyoruz.
Mutlu olacağınızı düsünüyorsanız alın
Ama onun 2. Bebeğiniz olacağını unutmayın. Herseyi bastan ögreteceksiniz
Sekillendireceksiniz
Sabırlar bazen tükenecek
Ama cokca sevileceksiniz

En yakın arkadaşımda Poddle var. Tüy dökmüyor ama kokusu oluyor hayvan bu illa ki olacak. Arkadaşım da yavruyken aldı. Evet zeki bir ırk ama eğitim vermesi çok kolay değil. Oldukça inatçı bir ırk aynı zamanda. Siz de yavruyken alacakmışsınız diş çıkarma dönemi oluyor ve her yeri ısırıyorlar. Arkadaşımın ve benim taytımı deldi. Ellerimizi ısırdı, koltuğu ısırdı. Uzun bir süre evin her tarafına işedi. Ayrıca aşırı ilgi bekleyen bir ırk. İlgilenmezsen veya evde uzun süre yalnız kalırsa agresifleşiyorlar. Oldukça hareketliler ve baya bir ilgilenmeniz lazım. Çocukla beraber bu sorumluluğu alabilecekseniz sahiplenin.

Zor çok zor. Ama nasıl güzel bir duygu. 🥰
Bana 63 günlükken geldi oğlum.Gece uykusuna hasret kaldım 2 ay lohusalı gibiydim uykusuz aksi ve yorgun .🤣🤣 Uyanıp yedirme içirme wc uyku sürekli.Hiç bitmeyecek sandım pes etmeyi bile düşünmüş olabilirim ama beni tuttu bir şey hep. (Sen yapamazsın- başaramazsın vb çok kelime duydum onlara inat sabrettim.)
Bir kaç terlik feda ettik kendisine kablo/kumanda tüller hep sağlamdı.
Wc için ped kullanmadık açık terasa alıştırdık gidere yapıyordu küçüğü büyüğü de onun yakınlarına gazete kağıdı üstüne. Mantık aynı tabi.
Aşı masrafı mama masrafı çok yüksek şuan. En az 6 aşı gerekli sanırım yavruluktan (Lyme ve mantar dışında olunca 6tane oluyor / Lyme kene ve zehirli böcek ısırıkları icin gerekli mantarda evciliniz mantar olmasın diye yapıyorlar ben Lyme yaptırmadım. Mantarı ilk yıl maalesef yaptırdım ama gerek yokmuş dahada yaptırmadım.)
5 aya kadar ve bu süreçte 6 aşı ve 3 iç dış parazit deseniz kaba taslak 4.500/5.000 gerekli.
Mama küçüklükten önemli bağışıklık ne kadar güçlü olursa o kadar sağlıklı oluyorlar. Küçükken hep takviyeler ve kuru mama ile sağlam tutmaya çalıştım bağışıklığını şükür bir sorun yaşamadık. Yavru köpekler için protein oranı yüksek olmasından dolayı mamanın fiyatı yetişkin mama fiyatlarına göre bir tık üst oluyor. 1 yıl yavru köpek maması yiyorlar. Benim fikrim son yılda değişti artık tek tip beslenme yapmıyorum kuru mamaya karışan gerçek protein kaynakları ile beslemeye çalışıyorum pişmiş tavuk/ciğer/sebze balık vs.
Ben rahatında rahatı bir insandım. Ve köpekler de sınıfın en çalışkan inek diye tabir ettiğimiz elemanılar. 🤣 Düzenliler. Rutini severler. (Her gün aynı saatte dışarı çıkmak bizim için manasız iken o saatlerin şaşması psikolojilerini bozuyor) Beraber hareket etmek isterler. Uyku saatimiz uymuyordu düzelttik onu 1 yılda gece 1 de uyur mesela 12 de zor kalkar öğlen. Hastada olsam sağlıklı da hava 45 derecede olsa -5 te mecbur gezmek zorundayız. Bazı insanlar yetişkin köpeklerine gün boyu perde yaptırıp dışarı çıkarmıyormuş. Küçük ırk bile olsa eklem sağlığı için çok tehlikeli. Bu hayvanın harekete ihtiyacı var. Onun dışında köpekler birbirlerini idrar kokuları ile tanırlar ve iletişim kurarlar gezdiği bölgeyi koklaması işaret bırakması (idrardan bir kaç damla bırakarak işaretleme yaparlar.) çok önemli.
Uzun lafın kısası çok sevince değil ama çok sevip sabredince bir şekilde oluyor. Ama bir bebek ve büyüyen çocuk bakmak kadar zor.

Çocuk istiyor diye hayvan sahiplenmek ne kadar doğru bilmiyorum. Çocuk bu bugün ister yarın bıkar. En azından benimkiler öyle. Kızınız için değil siz bakabilecekseniz alın. Yarın bunun ergenliği var. O zaman ilgilenmezse yada istemezse ne olacak?

Herkese merhaba.. 3 yıl önce boşandım, kızım ben ve annem babam aynı evdeyiz.Çalısıyorum , kızım okuldan geldıgınde annemler karsılıyor,ilgileniyorlar.
Kendi evleri var ama evımız dublex ust katta annemler alt katta biz kalıyoruz. Zaten ben işteyken kızımla da ilgilendıklerı ıcın , böylesi hepimiz icin daha iyi oldu..Şimdi şöyle bir sorunum var , kızımla poodle sahıplenmek istiyoruz.Arkadasın köpeginin 3 aylık yavrusu var bize verecek ancak annem kesinlikle yapamazsın , bakamazsın hayatını kaydırmak mı istiyorsun diye baskı yapıyor.Annem de cok sever ama evde olmayacagını koku yapacagını egıtım veremeyeceğimizi düsünuyor.Kedımız vardı , dogustan kalp rahatsızlıgı sebebıyle 1 sene önce kaybettık.Hepımızı cok üzüldük cok agladık annemler de dahil.
Bir de ben agır depresyon ve bazı hastalıklarla ilgili ömür boyu ilaç kullanacagım. Annem önce benım kendıme bakmam gerektıgini söyluyor.
Ben kızımın kardesi olmasını cok isterdim ama evlılıgımde 2. Cocuk yapacak huzurum yoktu boşandım.
Şimdi köpeği kardes gibi düsünmustum aslında kızım da ben de çok istiyoruz bizim hayatımız diyorum ama annemı de kırmak istemıyorum.
Kızım da anne bir kere gelıyoruz hayata neden kötü düsünüyorsun ,belki cok güzel olacak diyor.
Aklım cok karısık :KK43: Kızım 8 yasında bu arada.
Biz geçen sene bir şekilde bir yavru poodle aldık eve. Apartman dairesindeyseniz bahçeniz yoksa günde 2 kere gezdirmeniz lazım kabul edin bunu baştan göze alın
Sabahın köründe akşamın karanlığında yağmurda çamurda karda
Ped e yapmaya alıştırsanız da dışarı çıkma ihtiyacı oluyor hayvanın
Bu defa ayaklarını yıka sil böyle işler oluyor
Maması ve veterineri büyük bir masraf kapısı

Heyecanlanınca çiş kaçırıyorlar hele yavruyken
Küçük ırklarda bu durum var ve büyüyünce azalabilse de bi iki damla kaçırıyorlar sanırım çok heyecanlanınca. Çişleri gerçekten pis kokuyor.

Poodle tüy dökümü hiç olmayan bi köpek diyebilirim. Köpeğin kendi kokusu da yok cidden tertemiz salyası vs olmayan aşırı akıllı bir cins
Ama 24 saat yanında biri olsun istiyor
Annenlerle sürekli yanyana olmak isteyecektir
Annenler kabul edecek mi

Biz apartman dairesinde bakamadık, çalışan ve okula giden bir aileyiz hayvancağıza yazık olacaktı bize aşırı bağlanmadan bahçeli evi olan bir aileye sahiplendirdik

Çok isterdim bahçeli müstakil bir evim olsun öyle olsa dünyanın en iyi en anlayışlı köpeğiydi :KK43:

Bir de terlik halı kızımın oyuncakları evin süpürgelikleri bunları kazma ve çiğneme hareketleriyle deforme etmişti bizimki

Eviniz dublexmiş.Köpek de siz de rahat edersiniz.Yapabileceğinizi düşünüyorsanız yaparsınız da.Benim kedim var,köpek sahiplenmedim şimdiye kadar.Kediden daha zordur bakımı elbette.Günde 2 kere dışarıya çıkarabilirseniz ki bence işin en zor tarafı bu sizinle mutlu mesut yaşayıp gider.Tanıdığım köpek sahipleri hayatı onlarla paylaşmaktan çok memnun.Hatta evlerini düzenlerini tatillerini ona göre ayarlıyorlar.

Benim de köpeğim var. Üzgünüm ama bana anneniz haklı gibi geldi. Ne kadar sevseniz de kızınız daha çok küçük, köpek bakabilecek yaşta değil. Köpekler yalnız kalmayı tolere edebilse de sevmez. Benim komşumun köpeği bir saat bile yalnız kalmıyordu mesela. Siz de işe gidiyorsunuz en büyük sorumluluk annenizde olacak.

Yavruyken günde iki kere dışarı çıkarmak yetmiyor daha sık aralıklarla gezmesi lazım. Siz işte olacağınıza göre annenizin çıkarması gerekecek. Normalde de günde iki yerine üç kere gezmesi daha iyi zaten. Kıtık olmaması için sık sık belki her gün taranması lazım.

Hasta olacak veterinere götürülmesi gerekecek. Kaldı ki tüm cins hayvanların genellikle bir hastalığa yatkınlığı olur, melez değil çünkü gen havuzunda hastalığın azalma ihtimali olmuyor. Kronik bir rahatsızlığı çıkarsa karşılama imkanınız var mı? Ben köpeğim için kullandığım takviye ve ilaçlara ayda 3500 lira veriyorum mesela. Daha maması ödülü aşısı tahlil parası dahil değil buna. Kiloya bağlı olarak dozaj azalır ama bunun yıllık checkupı ünlü hocalardan ultrason muayenesi ekgsi var. Bunlara üç ay önce nerdeyse 15 bin lira döktüm. Böyle bir bütçe ayırabilecek misiniz?

Köpek bakmak evet çok güzel ama çok zor. En büyük sorumluluğu yüklenecek kişi anneniz gibi duruyor onun için size karşı çıkıyor olabilir.

Duygularnızı ertelemeyin. Gercekten sevdiğimizde kalbimizle sevdiğimizde herseyim üstesinden geliyoruz.
Mutlu olacağınızı düsünüyorsanız alın
Ama onun 2. Bebeğiniz olacağını unutmayın. Herseyi bastan ögreteceksiniz
Sekillendireceksiniz
Sabırlar bazen tükenecek
Ama cokca sevileceksiniz
Sahiplenme istegim o kadar agır basıyor ki.. aslında bu kadar cok düsünmem zorluklarının da farkında oldugum ıcın.. yani bu öyle bir hevesle olacak birsey değil biliyorum.. ama inanın sizlerin paylasımlarınız benlm ıcın cok cok önemli , cok
tesekkür ederim..

Benim de köpeğim var. Üzgünüm ama bana anneniz haklı gibi geldi. Ne kadar sevseniz de kızınız daha çok küçük, köpek bakabilecek yaşta değil. Köpekler yalnız kalmayı tolere edebilse de sevmez. Benim komşumun köpeği bir saat bile yalnız kalmıyordu mesela. Siz de işe gidiyorsunuz en büyük sorumluluk annenizde olacak.

Yavruyken günde iki kere dışarı çıkarmak yetmiyor daha sık aralıklarla gezmesi lazım. Siz işte olacağınıza göre annenizin çıkarması gerekecek. Normalde de günde iki yerine üç kere gezmesi daha iyi zaten. Kıtık olmaması için sık sık belki her gün taranması lazım.

Hasta olacak veterinere götürülmesi gerekecek. Kaldı ki tüm cins hayvanların genellikle bir hastalığa yatkınlığı olur, melez değil çünkü gen havuzunda hastalığın azalma ihtimali olmuyor. Kronik bir rahatsızlığı çıkarsa karşılama imkanınız var mı? Ben köpeğim için kullandığım takviye ve ilaçlara ayda 3500 lira veriyorum mesela. Daha maması ödülü aşısı tahlil parası dahil değil buna. Kiloya bağlı olarak dozaj azalır ama bunun yıllık checkupı ünlü hocalardan ultrason muayenesi ekgsi var. Bunlara üç ay önce nerdeyse 15 bin lira döktüm. Böyle bir bütçe ayırabilecek misiniz?

Köpek bakmak evet çok güzel ama çok zor. En büyük sorumluluğu yüklenecek kişi anneniz gibi duruyor onun için size karşı çıkıyor olabilir.
İnanım maddi sorumluluklarının da farkındayım.. Kedimin dogustan kalp rahatsızlıgı vardı..İzmitte kardıyolog onerdıler günlerce oraya göturdım bekledim.. 15.000 lira cıvarı tutmustu ama insanın tek dusuncesı iyi olması..Ve sevgisi .. o kadar agır basıyor ki..

Çocuk istiyor diye hayvan sahiplenmek ne kadar doğru bilmiyorum. Çocuk bu bugün ister yarın bıkar. En azından benimkiler öyle. Kızınız için değil siz bakabilecekseniz alın. Yarın bunun ergenliği var. O zaman ilgilenmezse yada istemezse ne olacak?
Ben cocuk istiyor hadi sahıplenıyım dıye dusunmedım hıc..öyle olsa coktan alırdım..
Zamanlaİstememe gibi bir durumu olmaz cunku cok düskün hayvanlara..

Saglik sorunlariniz varsa kopek almayin bence de, kopek bakimi daha zor, kuaforu, veterineri, her gun gezdirilmesi, tuvalet egitimi. Illa evcil hayvan olsun diyorsaniz tekir kedi almak daha mantikli, tekirler genetik olarak cinslere gore cok saglikli oluyor, egitim vermeye gerek yok, bir avuc mama, bir kum kapi kendi kendine bakar zaten onceden de bakmissiniz. Ama kedi de kopek de insanlar gibi cok uzun yasamiyor, olunce cok uzuluyorum diyorsaniz hic almayin.

Köpek zor ya, bahçeniz yoksa olmaz derim... Ev içinde köpekleğe eziyet gibi geliyor bana. Bahçede özürce koşup oynayabilirmeli... Ev içine kedi yakışır...

Villa gibi Bi evde kalsam bahçeye ev gibi kulübe yaptırıp büyük ırk köpek bakardım... Evde de kedi.. Hayal gibi 🙄

Çalışmasanız tamam diyeceğim ama annenize kalacak gibi bakımı ,bu anlamda annenize hak verdim ben. Günde 2 bazen 3 kez tuvalet için dışarı çıkarmanız gerek. Hadi akşam siz çıkarsanız sabah yada gündüz siz yokken anneniz bakmak zorunda kalacak. Bahcede kalabilecek bir cins değil alacağınız köpek hani bahçede bırakırız biz yokken gezer falan diyorsanız.
Benim kızım 11 yaş,oğlum 5 yaşında bizimkilerde istiyor köpek ama biliyorum ki bakımı sorumlulugu bende olacak, tatile kafamıza göre gidemeyeceğiz,hep bir ayağımız evde olacak bu gibi sebeplerle ben en azından ev değiştirene kadar almayı düşünmüyorum.
Sizinde çocuğunuz küçük, okula gidiyor o da yeterince ve layıkıyla ilgilenemez bence.
Anneniz ikna olmazsa almayın ki zaten daha önce alınıp bakılamayıp verilen bir köpek var. Sonu öyle olmasın.

Ben bekar cocuklu bir anneye yavru köpek asla tavsiye etmem. Illa istiyorsanız 1 yasinda karakteri kisiligi oturmus bir köpek sahiplenin. Benim sahiplendigim günden beri cok uslu,sakin esyalara zarar vermeyen,havlamayan, tuvaletini asla eve yapmayan bir köpüşüm var. Genede cok zor. Hasta oluyorum genede gezdiryorum. Bir uere gidince bakacak kisi sorun. Ev cok cabuk.kirleniyor yani 3 gün süpürmeseniz 1 yildir supürmüyormus gibi oluyor. Gerci poodle tüy dökmez 😅 heleki aile apsrtmanında deprem olsa köpekten bilecekler. Apartmanda korkan biri varsa sürekli köpeginizi görünce ciglik atmasi asiri tepkiler sizi sinir edecektir.Merdivrnden insen sorun, asansörden insen sorun. Cocuk gurultüsü, bebek aglamasi sorun değil. Ama köpeğin gıkı cıksa olay olur. Bir de manevi yönü var mesela son 2 aydir bazi sebeplerden köpegimle cok ilgilenemiuorum ve ister istemez ilgi istiyor. Maddi olarakta iyi bakmak istiyorssnız asilari mamasi falan cok pahali. Kendime o kadar bakmiyorumdur. Ben ögrenciligimden beri bakıyorum gene olsa gene sahiplenirdim ama cocuklu bekar bir anne icin sorumlulugu cok fazla.

Köpek zor ya, bahçeniz yoksa olmaz derim... Ev içinde köpekleğe eziyet gibi geliyor bana. Bahçede özürce koşup oynayabilirmeli... Ev içine kedi yakışır...

Villa gibi Bi evde kalsam bahçeye ev gibi kulübe yaptırıp büyük ırk köpek bakardım... Evde de kedi.. Hayal gibi 🙄
300 mt2 bahcem var. Bahceye ciktiktan 20 dk sonra evin kapisinda oturuyorlar iceri girmek icin :KK70:

Biri yagmuru, suyu hic sevmez. Yagmurdan sonra bile evden cikmaz yerler ıslak diye :KK70: sirf çişini yapsin diye zorla, resmen ite kaka cikariyorum kapidan.

Bunlar da kucuk irk, piremses falan degiller ha. Her biri 40+ kilo koca kopekler :KK70:

X