Köpek sahiplenmek

O kadar yavruyken de 4-5 kere cıkarmaya gerek oluyor mu ki?
Arkadasın köpegi pede alısıkmıs calıstıgım ıcın ped e alıstırdım dıyor..
Bakamazsak verırım dusuncem kesınlıkle yok.. kedimizi hastalık sebebıyle kaybetmemızın üzerinden 1 sene gecti hala daha aglıyorum aklıma geldikce..
Köpekleri cok sevıyorum.. sadakatlerını sevgilerini arkadaslıklarını.. kızımla da sokakta köpekleri sevmeden mama vermeden bir yere gidemeyız.Kızım da cok sevıyor aglıyor istıyor cok..
Ama annem aynı evde olmamaıza ragmen gece 2 de mesaj atmıs bana..Sen kendıne sıkıntı sorun arıyorsun dıye..Sen yapamazsın bakamazsın denmesi üzüyor beni..
Yavruyken sıkıntı oluyor zaten genelde, çişlerini tutma kasları henüz çok iyi calışmadığından iki de bir şarıl şarıl işiyorlar 🤭 ped de bir secenek tabi ama ben pek hijyenik bulmuyorum açıkçası. Anneniz ben degistirmem derse aksam siz gelene kadar sidikli pohlu ped orada bekler koku yapar :) Pede alıştırsanız da her gün gezdirmeniz gerekir.

Anneniz işin ucunun kendisine dokunacagı düşündüğü ve muhtemelen de bu hususta haklı oldugu icin serzenişlerinde haklı bence. Köpegim neredeyse 4 yıldır bizimle ve onun anneme en ufak bir külfeti (uzak sehirlerdeyiz) olmadığı halde annem hala bulduğu her fırsatta "başınıza iş aldınız, size köpek mi lazımdı?" diye söylenir 🤣

Ben bakarım üstesinden gelirim bir şekilde diyorsanız ve kendinize güveniyorsanız alın tabiki. Ama eve geldigi gibi sakın etrafa salmayın, onun icin ufak bi alan olusturun. Bunun icin köpek citleri oluyor, öyle bir alan yaratıp yemegini, yatagini ve pedini oraya koyun. Koydugunuz yerde halı olmasin sadece yatagi, pedi ve yiyip icecekleri olsun. Direkt o pede yapacaktir zaten çişini sonra da pedi belleyecektir kafasinda. Diğer türlü direkt eve salarsanız geldigi gibi sağa sola (genelde halılara yaparlar yumuşak olduğu için) işeyip koku birakir. O kokuyu biraktigi yeri silip yikasaniz bile o, o kokuyu alabilecegi icin gidip gidip ayni yerlere isemeye devam edecektir. dedigim gibi kisitli alan icinde bakarsaniz bir hafta sonra da zaten tamamen pede yapmaya alışacağı için ondan sonra evin icine istediginiz gibi salabilirsiniz. Bu arada yavru kopeklerin veteriner masraflari da cok oluyor bunu bilerek almanizi tavsiye ederim :)

Köpek zor ya, bahçeniz yoksa olmaz derim... Ev içinde köpekleğe eziyet gibi geliyor bana. Bahçede özürce koşup oynayabilirmeli... Ev içine kedi yakışır...

Villa gibi Bi evde kalsam bahçeye ev gibi kulübe yaptırıp büyük ırk köpek bakardım... Evde de kedi.. Hayal gibi 🙄
Valla benim 35 kilo dana bile disariya bile cikinca tuvaletini yapip hemen cafeye ya da eve gitmek istiyor

300 mt2 bahcem var. Bahceye ciktiktan 20 dk sonra evin kapisinda oturuyorlar iceri girmek icin :KK70:

Biri yagmuru, suyu hic sevmez. Yagmurdan sonra bile evden cikmaz yerler ıslak diye :KK70: sirf çişini yapsin diye zorla, resmen ite kaka cikariyorum kapidan.

Bunlar da kucuk irk, piremses falan degiller ha. Her biri 40+ kilo koca kopekler :KK70:
Az yağış alan sıcak hava olan illeri hayal ettim 🤣. Islaklığı seven köpüş olmaz herhalde...

Komşunun golden köpeği vardı. 3+1 ev, 2 çocuk, kapı önünden geçerken acayip kötü koku gelirdi. Kıyamıyordum ona.. Çocuklar için oyuncak gibi alınıyor, bakamıyorlar da...

Bir de terlik halı kızımın oyuncakları evin süpürgelikleri bunları kazma ve çiğneme hareketleriyle deforme etmişti bizimki
Köpekler de aynı insan yavrusu gibi, önce süt dişleri çıkıyor sonra o dişler dökülüyor yerine kalıcı dişleri çıkıyor, süt dişleri yanlış hatırlamıyorsam 5-6 aylık oldukları zaman dökülüyor, bizimkinin dişleri pirinç tanesi gibiydi yerlerden topluyorduk hala saklıyoruz :)) o dönem damakları çok kaşınıyor o yüzden bulduğu her yeri kemirir bunu önlemek için diş kaşıyıcısı kullanmak gerekiyor, kazma hareketi de evde yalnız kaldığı içindir bir nevi kafasını meşgul etmek için yapılan bir eylem diyebiliriz.

Büyük ya da küçük ırk fark etmiyor, çoğunluğu 1-1,5 yaşına kadar aşırı hareketli olur, sürekli ilgi ve oyun ister, tuvaletini evde yapmaya alıştırılsa dahi enerjisini atması, sosyalleşmesi için her gün düzenli gezdirilmesi de gerekiyor, gezdirilmesinin bir sebebi de kabızlık sorunu yaşamamaları için, hareketsiz kalır egzersiz yapmazlarsa kabız olabiliyorlar, yürüyüş bağırsaklarını harekete geçiriyor.

D denizmihran yazmıştı galiba, her köpek evde tuvalet yapmaya alışmaz, bazıları mutlaka dışarı çıkmak ister, çoğunluğu sokak köpeği büyük ırk baktıklarım bahçede dururlardı evde durmak tedirgin ediyordu onlarda tuvalet sorunu yaşamadım ama evde baktığımız terrierimiz evde tuvalet yapmayı sorun etmezdi rahmetli oldu kuzum, şimdiki de asla evde yapmaya yanaşmadı, hastalıktan kafasını kaldıramayacak halde bile olsa illa dışarı çıkmak istiyor.

Az yağış alan sıcak hava olan illeri hayal ettim 🤣. Islaklığı seven köpüş olmaz herhalde...

Komşunun golden köpeği vardı. 3+1 ev, 2 çocuk, kapı önünden geçerken acayip kötü koku gelirdi. Kıyamıyordum ona.. Çocuklar için oyuncak gibi alınıyor, bakamıyorlar da...
Ben cok sicak bir yerde yasiyorum. Yazin butun kopekler aksam 6-7ye kadar evden cikmiyorlar, klima altinda yatıyorlar :KK70: benden iyi yasiyor serefsizler :KK70:

Cocuga kopek alınmaz zaten, aynen dediginiz gibi oyuncak gibi geliyor. Hele golden, buyuk kopek. Yazik gunah :KK43:

Çocuğunuza da anneniz bakıyor bir de köpek mi baksın kadın çok haklı siz çalışıyorsunuz tüm yük annenizde olacak o ne derse o olmalı o yüzden muhtemelen alırsanız yorulacak söylenecek ben demiştim diyecek onu dinleyin

300 mt2 bahcem var. Bahceye ciktiktan 20 dk sonra evin kapisinda oturuyorlar iceri girmek icin :KK70:

Biri yagmuru, suyu hic sevmez. Yagmurdan sonra bile evden cikmaz yerler ıslak diye :KK70: sirf çişini yapsin diye zorla, resmen ite kaka cikariyorum kapidan.

Bunlar da kucuk irk, piremses falan degiller ha. Her biri 40+ kilo koca kopekler :KK70:
Benimki de 17 kiloluk falan sokaktan bulup sahiplendim gök gürültüsünden çok korkuyor banyoya saklanıyor ne denediysem de çözemedim :KK43: normal yağmurda sizinkiler gibi hemen çişini yapıp koşa koşa eve gelmek istiyor:KK33:

Köpekler de aynı insan yavrusu gibi, önce süt dişleri çıkıyor sonra o dişler dökülüyor yerine kalıcı dişleri çıkıyor, süt dişleri yanlış hatırlamıyorsam 5-6 aylık oldukları zaman dökülüyor, bizimkinin dişleri pirinç tanesi gibiydi yerlerden topluyorduk hala saklıyoruz :)) o dönem damakları çok kaşınıyor o yüzden bulduğu her yeri kemirir bunu önlemek için diş kaşıyıcısı kullanmak gerekiyor, kazma hareketi de evde yalnız kaldığı içindir bir nevi kafasını meşgul etmek için yapılan bir eylem diyebiliriz.

Büyük ya da küçük ırk fark etmiyor, çoğunluğu 1-1,5 yaşına kadar aşırı hareketli olur, sürekli ilgi ve oyun ister, tuvaletini evde yapmaya alıştırılsa dahi enerjisini atması, sosyalleşmesi için her gün düzenli gezdirilmesi de gerekiyor, gezdirilmesinin bir sebebi de kabızlık sorunu yaşamamaları için, hareketsiz kalır egzersiz yapmazlarsa kabız olabiliyorlar, yürüyüş bağırsaklarını harekete geçiriyor.

D denizmihran yazmıştı galiba, her köpek evde tuvalet yapmaya alışmaz, bazıları mutlaka dışarı çıkmak ister, çoğunluğu sokak köpeği büyük ırk baktıklarım bahçede dururlardı evde durmak tedirgin ediyordu onlarda tuvalet sorunu yaşamadım ama evde baktığımız terrierimiz evde tuvalet yapmayı sorun etmezdi rahmetli oldu kuzum, şimdiki de asla evde yapmaya yanaşmadı, hastalıktan kafasını kaldıramayacak halde bile olsa illa dışarı çıkmak istiyor.
Merhana evet ben yazdım,
İc güdüsel alfa özellikleri gösterenler doğaya inmel istiyor
Allah tüyleri kadar uzun ömürler versin hepimizin bebeğine ❤️

Merhana evet ben yazdım,
İc güdüsel alfa özellikleri gösterenler doğaya inmel istiyor
Allah tüyleri kadar uzun ömürler versin hepimizin bebeğine ❤️

Amiiiiin 🙏 Allah bizim kuzucuklarımıza da sokakta dağda bayırda yaşayan tüüüüm canlılara da sağlıklı uzun ömürler versin inşallah🙏

Poddle tüy dökmez, kokmaz , eğer sabah akşam gezdirip evlat gibi sevip 15 yıl boyunca çeşitli fedakarlıklar yaparak bakabilecekseniz gerçekten kızınıza kardeş gibi olur
Çok büyük ihtimal sahiplenecegim.. yeter ki bizimle saglıklı güzel ömrü olsun..
Biz ondan sevgimizi ilgimizi hiç eksik etmeyız.. Kızım da ben de ..
Sanırım icimden gelen sesi dinleyecegim..

Çocuğunuza da anneniz bakıyor bir de köpek mi baksın kadın çok haklı siz çalışıyorsunuz tüm yük annenizde olacak o ne derse o olmalı o yüzden muhtemelen alırsanız yorulacak söylenecek ben demiştim diyecek onu dinleyin
:KK43: Yani belki de annemi hıc yormadan halledebılecegim..

:KK43: Yani belki de annemi hıc yormadan halledebılecegim..
Köpek çocuktan daha çok yorar kadını.. yarın bir gün muhtemelen söylenir yorulup evden çalışıyor olsaydınız alın derdim ben ama bu durumda annenizi dinlemek daha doğru olur 🙏🏻 kedi olmaz mı peki zahmeti yok dışarı çıkması gerekmiyor tertemiz mis gibi daha uyumlu ev ortamına aileye

Çalışan insana köpek zor ailene kalacaksa iş haklılar.bence yeniden kedi sahiplenmek en mantıklısı tuvalet eğitimi derdi yok gezdirme sürekli ilgilenmek zorunda olmak muhabbeti yok.bence evde bakılacak en harika hayvan kedi.

7 yaşında Malta teriyeri bir oğlum var bekarken arkadaşım olamasi icin evimi açtım ona. Sonra evlendim kızım oldu kizim 2.5 yaşında.kopek bakımı çok büyük sorumluluk istiyor cunku onlar büyümeyen bebekler. Poodle koku yapmaz tüy dökmez eğitime çok yatkın köpeklerdir. Depresyon hastasiymissiniz çok geçmiş olsun onunla ilgilenmek tuylerini okşamak vs size iyi gelebilir çocuğunuzun bir arkadasi olmasından ziyade ona sorumluluğu çok güzel ogretebilir. Ancak diğer arkadaşların dediği gibi hayatınız ona göre şekilleniyor mesela tatile giderken hayvan dostu otel ararsınız bir yere gideceğiniz zman evde bırakıp gidemeSiniz köpek otellerine vermek hem psikolojik olarak hemde maddi olarak yıpratır (ben oğlumu en iyi köpek otellerinden birine bıraktım 1 hafta sonra aldığımızda çok kötü hastaydı 1.5 ay tedavi gördü. bizden ayrıldığı için psikolojik olarak çok kötüydü ) aşıları bakımı epey pahali malesef. Tuvalet eğitimi mutlaka vermeniz gerekecek değilse heryere çiş kakacyapar. Benim köpeğim çok kolay öğrendi 3. Ayı bittiğinde öğrenmişti. Şimdide banyoda pedi var ona yapıyor. Çalışan biri oldugum için gün içinde çıkarma imkanımiz olmadığından dolayı tam çiş eğitimi veremedik malesef ama sizin evde hep birileri olduğu için gün içinde çıkarılabilir çise. İyi yani da çok zorluğu da çok. Benim kızım doğduğunda zaten evde kopegimix olduğu için hem sağlık açısından hem psikolojik açıdan faydasını çok gördük.
Asla büyümeyen bebekler onlar buni asla unutmayın lütfen ona evinizi actiginiz anda onun tüm dünyası siz olacaksınız bizim arkadaslaromizi işimiz sosyal hayatınız vs var ama hayvan dostlarımızın tüm dünyası biziz bunu mutlaka aklınızda bulundurun. Bizlerden çok daha hisliler size alıştıktan sonra sizsoz kalması onun için ölmekten farksız. Maddi manevi olarak ikinci bir evlat sahiplenmeye hazırsanız sahiplenin

Köpek bakmak başlı başına bir iş, kediye benzemez
Eğitilmesi gerekir, evde yalnız bırakılmaz, siz evde yokken ağlar, havlar, sizi cezalandırmak için tuvalet eğitimi olsa bile size bir süpriz hazırlayabilir eve döndüğünüzde (çiş)
Masraflı ayrıca cins köpekler mama seçebiliyor ev yemeği verilmez, zaten kedi beslediğiniz için biliyorsunuzdur, bahsettiğiniz cinsin tüy bakımı gerekiyor bildiğim kadarıyla çok dökmez ama tarama vs gerekiyor, benim üst katımda var bitane havlamacı ve çok hareketli,
Eğitimleri bi nebze kolay ama bu işin hastalıgı yorgunlugu var siz gezdiremez iseniz dışarısı da soguk ve yagmurluysa babanız gezdirir mi mesela🙄
Bide dişiler regl oluyor o da var. Ben genelde dişi köpek severim benimki dişi kısırlaştırmadım da uzunda sürüyor regl ve eve damlatıyorlar bağlamak lazım altını bence en zoru bu ya bakım konusunda🙄 gözden kaçırırsam pedini çıkarıyor külodundan
Veya o an adet olduunu henüz fark etmediysem koltuk yerler kan lekesi küçük ırk olmasına ragmen ne bilim bana en zoru bu geliyo bakımda
Ağızları da kokuyo köpeklerin hep fırçalama gerekiyor bu arada yazdıkca farkettim bakmak zormuş masalllah benimki 11 yasını bitirdi 🤭
Yani kızınız birazcık daha büyük oldugunda mı alsanız? Hani o daha çok ilgilenebilecek seviyede oldugunda dicem ama gene işler malesef anneye kalıyor kendimden biliyorum 😂😂😂😂🤣

Herkese merhaba.. 3 yıl önce boşandım, kızım ben ve annem babam aynı evdeyiz.Çalısıyorum , kızım okuldan geldıgınde annemler karsılıyor,ilgileniyorlar.
Kendi evleri var ama evımız dublex ust katta annemler alt katta biz kalıyoruz. Zaten ben işteyken kızımla da ilgilendıklerı ıcın , böylesi hepimiz icin daha iyi oldu..Şimdi şöyle bir sorunum var , kızımla poodle sahıplenmek istiyoruz.Arkadasın köpeginin 3 aylık yavrusu var bize verecek ancak annem kesinlikle yapamazsın , bakamazsın hayatını kaydırmak mı istiyorsun diye baskı yapıyor.Annem de cok sever ama evde olmayacagını koku yapacagını egıtım veremeyeceğimizi düsünuyor.Kedımız vardı , dogustan kalp rahatsızlıgı sebebıyle 1 sene önce kaybettık.Hepımızı cok üzüldük cok agladık annemler de dahil.
Bir de ben agır depresyon ve bazı hastalıklarla ilgili ömür boyu ilaç kullanacagım. Annem önce benım kendıme bakmam gerektıgini söyluyor.
Ben kızımın kardesi olmasını cok isterdim ama evlılıgımde 2. Cocuk yapacak huzurum yoktu boşandım.
Şimdi köpeği kardes gibi düsünmustum aslında kızım da ben de çok istiyoruz bizim hayatımız diyorum ama annemı de kırmak istemıyorum.
Kızım da anne bir kere gelıyoruz hayata neden kötü düsünüyorsun ,belki cok güzel olacak diyor.
Aklım cok karısık :KK43: Kızım 8 yasında bu arada.
Sizi o kadar iyi anlıyorum ki benzer durumdayız şuan bende poodle için sürekli araştırma yapıyorum bu ay sonunda karar vermiş olacağım siz ne yaptınız merak ettim?

merhaba
Poodle köpeğim var minyatür, Dünyadaki en zeki 2. Irk ve bu ırkın temelde de pahalı olma sebebi hem koku yapmaması hem tüylerinin dökülmemesi hemde hipoalerjik olması.
Yani annenizin takıntısı yukarıda saydıgımız maddeler ise hepsi elendi.
Ben hayatımda bu denli saf sevgi görmedim.
Bu kadar sahibine düşkün, temas bagımlısı oyun canlısı baska bi ırk var mı inanın bilmiyorum ama benim köpeğimle vakit geciren 1 arkadaşım daha evde köpeğe karsı olmasına ragmen aldı
Sadece traşı bi tık pahalı veteriner masrafları vs yani bizimkinin her ay 1000 tl kuaför masrafı var he siz götürmezsiniz O da olur
Ztn bebeklikte hangi hayvanı alırsanız alın, asıları fazla olacaktır.
Biraz alerjilere duyarlı dikkatli bakılırsa oldukca saglıklı günleriniz olur
Oy benim güzel kızım iyiki var❤️ bizden size gelsinmer

Merhaba size bir şey sormak istiyorum yavrunuz şuan kaç yaşında ve kaç kilo, bu ay sonu bizim yavrumuzda gelecek toy poodle dediler ama yaşam şartlarım gereği seyahat etmek zorundayım ve yanımda gelecek 4-5 kilo olur dediler ama büyürse ne yaparım bilemiyorum😔

X