Neden kimse anlamıyor illa söylemek mi lazım?

Hayatımda birçok noktada ben de benzer şeyleri yaşıyorum. Çevremde kim olsa hemen atlıyorum yardım gerekli mi? Elimden bir şey gelir mi diye. Ama çoğu zaman karşımızdaki insanlardan aynı hassasiyeti göremeyince üzülüyoruz, belki direkt yardım istesek onlar da edecekler belki akıllarına gelmiyor yargılamamak da gerekir herkesin karakteri farklı. Galiba biz ve bizim gibiler biraz fazla ince düşünüyoruz aşırıya kaçmış şekilde hal böyle olunca karşımızdakilerden de aynı şeyi bekliyoruz, beklememeliyiz. Ama şunu söyleyebilirim sizin komşunuz aşırı duyarsız davranmış ama bu sene siz daha iyi durumda olduğunuz için uyanıklık yapmaya çalışıyor.
İşte tam da bu.

Ama benden ne menfaati var cidden anlamadım. Kendisi zaten hep evde,çocuklar çok yakın arkadaşsa geçen sene de öylelerdi. Ne değişti bu sene anlamadım.

Şimdi geldi aldı çocuklarını,yarın sabah yine dayanır kapıya hadi ben bırakayım diye. Ben zaten yarın çalışmıyorum ve bunu biliyor. Böyle yardım mı olur?
Benim arkadasimda calisiyor kızlarimiz ayni sinifta ve etute gidiyor 18:45 de geliyor arkadasim etutun onune. Kızlarımız 2. Sinifa gidiyor bana hic demedi kızımı sen alirmisin diye. Ben kizimi 17:00-17:30 arasi aliyorum duydumki arkadasimin kızı o saate kadar tek basina kaliyomus nobetci ogretmenle ve cok sıkılıp üzülüyormus. Gönlüm razi gelmedi ben zaten hazir arabayla gidiyorum cocuklar eve gelince yemek problemide olmuyor ve usluda bi cocuk kızımla birlikte onuda aliyorum annesi burdan gecerken benden alıyor. Gecen sene size yardimi dokunmamissa bu sene hic dokunmasin bence soyleyin gerek yok gecen senede iki sekilde sen ayri ben ayri cocuk alip birakiyoduk Sagol gerek yok alma cocugumi alamam cocugunuzu diyin

İlişkini kes belli ki kötü niyetli bir insan
Saflıktan mı böyle yoksa gerçekten mi kötü niyetli bilmiyorum.
Kimse kimsenin çocuğunu almak birakmak goturmek zorunda degil sizde dahil .kötü oluyor sonu .kimseden bekletiniz olmasin onlarada taviz vermeyin.herkes kendi başının caresine bakmalı.boyle cocugu biraktim ald goturmedi teklif etmedi cocuklu seylerin sonu hüsranla bitiyor cizginizi cekin
Zorundalık demeyeyim de incelik beklemiştim sadece. Yani aynı siteden bir annem çıkıyor,bir de bu komşum. Aynı anda çıkıyorlar ve annem taksi bekliyor,komşum da demiyor ki gelin beraber gidelim veya siz hiç gelmeyin ben alır gelirim demiyor. Kötü niyet bu bence ya.
Ya insanlardaki rahatlik seviyesi beni deli ediyor. Yani bir daha kabul etme bence.
Evet gerçekten rahatlar. Ama bir daha bahane bulacağım. Anında yalan söyleyemedim dürüstlüğüm batsın.

Söyle söyleyeyim 10 yıllık yakın dediğim samimi arkadaşıma sadece haftanın 4 günü çıkışta senle geleyim eşimde olacak araba dedim ki para da verecektim dedim zaten benzine ortak olma koşuluyla olabilir . İlk gün gittik , ikinci gün markette isim var dedi tamam dedim ben giderim ve o günden beri bana sormuyor cedric sen nasıl gidiyorsun ? Hadi gel gidelim hiç demedi artık kimseye iyilik falan yapmayacağım .bu kadını günlerce ben götürdüm .
Hah işte siz iyilik yapıyorsunuz o da böyle teşekkür ediyor.

Neden böyle bu insanlar yaa

Aynen düşündüğünğz şeyi söyleyin. "Geçen sene söyleseydiniz ihtiyacım vardı, kabul ederdim ancak bu sene benim vaktim var. Çocuğumu kendim alıp bırakmayı tercih ediyorum.. Diyin.
Yüzüm tutmuyor ama eşimi bahane edeceğim sanırım. Ondan çekiniyorlar karı koca😊

Çocuğunuzu onunla göndermeyin ve onunkini almayın.
O sizden rica ettiğinde 1 yapar, 2. sefer işimiz var eve dönmeyeceğiz, diğer sefer anneme gideceğiz vs derseniz, anlar.

Bu durumdan ben de çok çekiyorum, yardım etmeyi severim ama ağzımla istesem bile niyeyse olmuyor bana😂
Bir yerden sonra bırakmak lazım, gördüğüme hakettiğini düşündüğüme yapıyorum ya da hiç tanımadığıma.
Ama tanıyıp da bana görev gibi atanmış, damızlık olarak kullanıldığım ilişkilerden komple kaçıyorum.

Arkadaşlar selamlar
Yakın tanıdığım üyeler bilir,bilmeyenlere de ben anlatmaya geldim. Geçen sene oğlum 1. Sınıftaydı. Ben iş giriş çıkış saatlerinde büyük sorunlar yaşadım. Çocuğu normal saatten erken okula bıraktım,olması gerekenden geç aldım. Ve en önemlisi geçen sene yaşadığım sıkıntıları da sohbet amaçlı paylaşmıştım komşumla. Kendisinin de bir oğlu bir kızı vardı aynı okulda. Komşumun çalışma saatleri benimkinden iyi durumda. Bir defa bile demedi nasıl olsa benimkileri alıyorum,seninkini de alayım diye. Ben de söylemedim. Evet aslında yardım istiyorsak söylemeliyiz farkındayım.

Bu sene benim iş saatlerim rahat,çocuğumu alabiliyorum rahatlıkla. Ama komşum sanırım delirdi,her sabah kapıya geliyor hadi ben bırakayım hepsini de diyor. Akşamları ben alayım diye arıyor. Birkaç gündür de bana sen alır mısın akşamları demeye başladı. Aklımca eşitliyor bizi şimdi. Ya benim yardıma ihtiyacım geçen seneydi,şimdi lazım değil diyemiyorum.

Geçen sene annemden rica etmiştim bir süre taksiyle anlaşıp benim evden çıkıp çocuğu alıyor evime geri geliyordu. Oğlumu etüt sınıfına bırakmak istememiştim 1.sınıftı ilk zamanlardı,alışsın nefret etmesin vs diye. Sağolsun varolsun annem. Kaç defa kapıda karşılaşmışlar annemle,bir defa bile teyze gel taksi çağırma beraber gidelim dememiş. Tamam ben kimseden bir şey beklemiyorum da, annem de 70 yaşında dinç de olsa yaşlanmış bir kadın. Ben insaniyet namına yani arabası olmayan komşumu durakta beklerken durup alıyorum,küçük bebeği olan Arkadaşıma yardım teklif ediyorum. Çayım bitti canım istiyor diyen iş arkadaşıma gel sana alayım diyorum. Suratından hasta olduğu gayet belli olan asistanıma hadi sen biraz dinlen,fotokopileri ben hallederim diyorum. Bunları yapmam marifet değil,bence insanlık görevi, nezaket. İlla benden ağızla istenmesine gerek yok, bir kişinin zor durumda olduğunu anlamamız için illa söylenmesine mi gerek var anlayamıyorum gerçekten.

Netice itibariyle kendimi artık gerizekalı görmeye başladım. Bulunmaz hint kumaşı değilim,kusursuz elbette değilim,benim de var hatalarım. Ama kendimi aptal yerine konmuş hissediyorum artık. Ben karşıdakinin halini anlıyorum da benim halimi neden anlamıyorlar diye sorgular oldum. Sizlerle paylaşmak istedim,değerli fikirlerniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Çünkü şu anda da anladığı yok. Kendi işine böylesi rahat geleceği için akşam sizden istemeye yüzü olsun diye sabah kapınıza geliyor. Sizi düşündüğü için değil kendisini düşündüğü için. Bu tavrı dışında iyi birisi olduğunu düşünüyorsanız ve arkadaşlığınıza devam etmek istiyorsanız geçen sene ihtiyaç duyduğunuz yardımı ona siz sunun. Ama aslında çok da yakın değilseniz ve bu beklenti hali sizi üzmeye devam edecekse sabahları almasına izin vermeyin ki akşam sizden yardım istemeye yüzü olmasın. Sonra akşam da yardımcı olmak istemiyorsanız olmazsınız. Ama bunu yaparsanız gelecek senelerde sizin de aynı şekilde yardım isteme hakkınızın kalmayacağını düşünüp tartin ona göre karar verin derim.

Başka planımız var işlerimiz var vs. diye oteleyebilirsiniz istekleri. Ama en mantıklısı böyle bir seye bu sene ihtiyacınız olmadığını belirtip teşekkür edip göndermek kadını.

İşte tam da bu.

Ama benden ne menfaati var cidden anlamadım. Kendisi zaten hep evde,çocuklar çok yakın arkadaşsa geçen sene de öylelerdi. Ne değişti bu sene anlamadım.
Geçen sene size yardım etmek aklına gelse sorumluluk hep ona kalacaktı. Bu sene sizin zaten vaktiniz var böylelikle sırayla birbirinize yardım edebilirsiniz. Düşünce yapısı bu şekilde bence 🤷🏻‍♀️

Evet açıkça söyleyemiyorum. Aslında onun hayatında değişen bir şey yok zaten yarım gün çalışıyor. Hep boş yani ve benim gibi gezen biri de değil,hep evdedir çıkmaz. Eşim de kızıyor bir yandan bana,arada kaldım sinir oluyorum kendime
Mesela bu da doğru değil. Bu insan senin can dostun değil, ailenden biri değil. Sadece bir komşun. Ben fazla beklenti içinde olduğunu düşünüyorum. Sevmem insanların beklenti içinde olmasını. Komşumun benim hayatım hakkında şöyle bir yorum yapmasını hiç istemem mesela. Evde diye boş olduğu anlamına gelmiyor. Gezip gezmemesi asla komşusunu ilgilendirmiyor. Çalışma saatleri keza öyle. Evet kendi yaptığı şey tamamen kendi çıkarına yönelik bunu doğru bulmuyorum zaten. Ama senin elalemden beklenti içinde olman da çok yanlış bence, geçen sene, bu sene farketmez.

nasıl hayır diyemiyorsun yahu.
ben götüreyim alayım vs ne diyorsa artık insan otomatik geçen senenin hırsıyla gerek yok ben müsaitim kendim alırım der.
bende asla çocuk için yardım istemem ama teklif eder arkaşlarım zor durumlarda sağolsunlar teklif etmeyenin işler rayındayken teklifini kabul etmem çünkü o top illa bana döner.
sen komşuyu bana yolla ben gelirim hakkından😂

Saflıktan mı böyle yoksa gerçekten mi kötü niyetli bilmiyorum.

Zorundalık demeyeyim de incelik beklemiştim sadece. Yani aynı siteden bir annem çıkıyor,bir de bu komşum. Aynı anda çıkıyorlar ve annem taksi bekliyor,komşum da demiyor ki gelin beraber gidelim veya siz hiç gelmeyin ben alır gelirim demiyor. Kötü niyet bu bence ya.

Evet gerçekten rahatlar. Ama bir daha bahane bulacağım. Anında yalan söyleyemedim dürüstlüğüm batsın.

Bahane bulmanıza gerek yok ki. "Hayır , teşekkür ederim." diyebilirsiniz.

Komşunuz, "benim çocuklarımı da okuldan alır mısınız" derse , çok zorunlu bir durum sözkonusu değilse ; "kusura bakmayın, bu sorumluluğu alamam" diyebilirsiniz.

Mesela bu da doğru değil. Bu insan senin can dostun değil, ailenden biri değil. Sadece bir komşun. Ben fazla beklenti içinde olduğunu düşünüyorum. Sevmem insanların beklenti içinde olmasını. Komşumun benim hayatım hakkında şöyle bir yorum yapmasını hiç istemem mesela. Evde diye boş olduğu anlamına gelmiyor. Gezip gezmemesi asla komşusunu ilgilendirmiyor. Çalışma saatleri keza öyle. Evet kendi yaptığı şey tamamen kendi çıkarına yönelik bunu doğru bulmuyorum zaten. Ama senin elalemden beklenti içinde olman da çok yanlış bence, geçen sene, bu sene farketmez.
Ben beklenti içinde değilim artık,zaten yardım edecek olan geçen sene ederdi diyorum. Ama geçen sene bana yardım etmeyen kişinin de bu sene bana yardım ediyor gibi görünmesine ihtiyacım yok. Evden çıkmıyor,boş ve yarım gün çalışıyor olmasının bana faydası yok ben o detayları kendim bir şeyler istediğim için vermedim aslında. Yani kendi çocuğu için şu anda da bana ihtiyacı yok,geçen sene de yoktu anlamında dedim. Evde oturuyor,akşam çıkıp çocuğunu alabilir,bana ihtiyacı hiç yok,bunları söylemem onun hayatı hakkında yorım yaptığım anlamına gelmiyor aslında. Ben sadece amacını merak ediyorum.

nasıl hayır diyemiyorsun yahu.
ben götüreyim alayım vs ne diyorsa artık insan otomatik geçen senenin hırsıyla gerek yok ben müsaitim kendim alırım der.
bende asla çocuk için yardım istemem ama teklif eder arkaşlarım zor durumlarda sağolsunlar teklif etmeyenin işler rayındayken teklifini kabul etmem çünkü o top illa bana döner.
sen komşuyu bana yolla ben gelirim hakkından😂
Ya valla al şunu başımdan. 😂karşı komşum işte yüz yüze bakıyoruz,merhaba merhaba deyip geçmek istiyorum küs gibi olmak istemiyorum ki

Geçen sene size yardım etmek aklına gelse sorumluluk hep ona kalacaktı. Bu sene sizin zaten vaktiniz var böylelikle sırayla birbirinize yardım edebilirsiniz. Düşünce yapısı bu şekilde bence 🤷🏻‍♀️
Ne bileyim belki de böyledir gerçekten.
Bu sene bana ihtiyacı var desem o da değil. Yani binde bir geç kalır çocuğuna. Onun için de bana böyle yanaşmasına gerek yok. Anlamıyorum gerçekten

Çünkü şu anda da anladığı yok. Kendi işine böylesi rahat geleceği için akşam sizden istemeye yüzü olsun diye sabah kapınıza geliyor. Sizi düşündüğü için değil kendisini düşündüğü için. Bu tavrı dışında iyi birisi olduğunu düşünüyorsanız ve arkadaşlığınıza devam etmek istiyorsanız geçen sene ihtiyaç duyduğunuz yardımı ona siz sunun. Ama aslında çok da yakın değilseniz ve bu beklenti hali sizi üzmeye devam edecekse sabahları almasına izin vermeyin ki akşam sizden yardım istemeye yüzü olmasın. Sonra akşam da yardımcı olmak istemiyorsanız olmazsınız. Ama bunu yaparsanız gelecek senelerde sizin de aynı şekilde yardım isteme hakkınızın kalmayacağını düşünüp tartin ona göre karar verin derim.
İlla kötü olacağım işte 🙈merhaba deyip geçiyordum ne güzel.

Soyleyin bence bunu laf arasinda. Cocugu alayim diye aradiginda ay tatlim sen gecen sene neredeydin ne cok ihtiyacim vardi gecen sene boyle bir teklife diyebilirsiniz.

Ayrica cocugu her birakayim ya da benim cocuklari qlir misin dediginde kabul etmek zorunda degilsiniz. Bugun canim cok vocukla ugrasmak istemiyor sen aliver seninkileri diyip sinirlarinizi cizebilirsiniz hic bahane uydurmadan.
Yarın sabah görüşürüz diyor ya böyle sinirlerim zıplıyor yaa
Kırmayayım diyorum insanları ama yok. İlla üstüme üstüme gelecekler.
Mesaj atayım siz bizi beklemeyin diye,yapsam mı 😊

X