Otuzumdan sonra öğretmen olmaya karar verdim. Türkçe mi? Okul öncesi mi?

redpinkyellow

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2017
323
184
35
merhaba hanımlar. 30 yaşında evliyim ve 2 yaşında bebeğim var. yeniden ünv okumak istiyorum daha doğrusu bu yaştan sonra öğretmen olmaya karar verdim eğitim fakültesi istiyorum. Eşim destekliyor okumamı. Kendide öğretmen. Bu yıl çok aşırı çalışamadan girdim sınava ve 353 puanım var sıralamam 54k ama istediğim bölüm gelmedi. Okul öncesi öğretmenliği istiyordum. 360 civarıyla kapatmış normal öğretimler. hesabıma göre 3-5 netle kaçırdım. Yazsam 3-5 yerde Türkçe öğretmenliği (Orta okul Türkçe öğr.) geliyormuş. 350 ile kapatmış sanırım. Bu yıl acaba ek kontenjandan açılırsa tercih edip gelirse Türkçe öğr mi okusam yoksa bu yıl iyi hazırlanıp seneye okul öncesi mi okusam( 1 yıl kaybetmiş olcam) Türkçe de diğer öğretmenlik branşları içinde ilgi duyduğum bi branş ama ben okul öncesine daha çok ilgiliyim bi de bu yaştan sonra atanma kaygısı taşımak istemiyorum. Gerçi Türkçenin de alımları okul öncesine yakın ama okul öncesi okur atanamazsam özel anaokulu ve kreşlerde çalışabilirim diye düşündüm. (Belki bazılarınıza bu yaştan sonra okumam tuhaf gelmiş olabilir ama malum öğretmenlikte atanma da yaş problemi yok ve ben öğretmen olmak istiyorum)

merhaba hanımlar. 30 yaşında evliyim ve 2 yaşında bebeğim var. yeniden ünv okumak istiyorum daha doğrusu bu yaştan sonra öğretmen olmaya karar verdim eğitim fakültesi istiyorum. Eşim destekliyor okumamı. Kendide öğretmen. Bu yıl çok aşırı çalışamadan girdim sınava ve 353 puanım var sıralamam 54k ama istediğim bölüm gelmedi. Okul öncesi öğretmenliği istiyordum. 360 civarıyla kapatmış normal öğretimler. hesabıma göre 3-5 netle kaçırdım. Yazsam 3-5 yerde Türkçe öğretmenliği (Orta okul Türkçe öğr.) geliyormuş. 350 ile kapatmış sanırım. Bu yıl acaba ek kontenjandan açılırsa tercih edip gelirse Türkçe öğr mi okusam yoksa bu yıl iyi hazırlanıp seneye okul öncesi mi okusam( 1 yıl kaybetmiş olcam) Türkçe de diğer öğretmenlik branşları içinde ilgi duyduğum bi branş ama ben okul öncesine daha çok ilgiliyim bi de bu yaştan sonra atanma kaygısı taşımak istemiyorum. Gerçi Türkçenin de alımları okul öncesine yakın ama okul öncesi okur atanamazsam özel anaokulu ve kreşlerde çalışabilirim diye düşündüm. (Belki bazılarınıza bu yaştan sonra okumam tuhaf gelmiş olabilir ama malum öğretmenlikte atanma da yaş problemi yok ve ben öğretmen olmak istiyorum)
Çift Anadal Programı olan üniversitelere bakın ,
Türkçe Öğrt okurken aynı zamanda Okul Önc. Öğrt. ders alıp ; her ikisinin diplomasını alabilirsiniz.

Ben bu konularda gercekciyim elbette okuyun ama bu yaştan sonra öğretmen olarak atanmanız cok zor. Bu sene hazırlanacaksınız 4 sene fakülte. E hadi hemen atandınız diyelim 6 sene de muhtemelen doguda sözleşmeli öğretmen olacaksınız . Hayatın dogal akışına aykırı bence bunlar

Atamalari yakın olsa bile bildiğim kadarıyla Tuelve öğretmenliği kpss de baya yüksek kapatıyor okul öncesine göre. Ona da bakın bir

Ben bu konularda gercekciyim elbette okuyun ama bu yaştan sonra öğretmen olarak atanmanız cok zor. Bu sene hazırlanacaksınız 4 sene fakülte. E hadi hemen atandınız diyelim 6 sene de muhtemelen doguda sözleşmeli öğretmen olacaksınız . Hayatın dogal akışına aykırı bence bunlar
eşimde bende razıyız. Bi de sürekli bu ülkede eğitim sisteminde atanma sisteminde değişiklik yapılıyor 5-6 yıl sonra ne olacağı belli olmaz. Ben zaten seneye kardeş düşünüyorum oğluma ve çalışmıycam. doğum yaparsamda 2 yıl en az çalışmam. 3 yıl zaten ev hayatım olcak günde 5 saat okula gitmek zorlamaz ama şu an bi işe girsem en az 9-10 saat evden ayrı kalcam ayrıca hiç rahat iş de yok asgari ücrete afedersiniz eşek gibi çalışmaktan bıktım. hayatımı sonsuza kadar eşek gibi geçirmektense 4 sene inek olmaya razıyım bu yaştan sonra. vaktiyle meslek lisesi okudum diye hakkım yendi istediğim bölümlere gidemedim.

Daha önce üniversite okudunuz mu eğer okuduysanız istanbul üniversitesi aöf çocuk gelişimi lisans bölümüne 2.üniversite kapsamında sınavsız yazılırsınız.Yok okumadınız ise üniversite puanınız ile orayıda tercih edebilirsiniz eğer boş kontenjan kaldıysa.

Okuyun tabi gec degil ama yerinizde olsam ogrermenlik degilde atamasi daha kolay olan bolumler tercih ederdim, bu sistemde atamalar hic kolaylasmayacak hep daha zor olacak cunku her gecen gun mezun sayisi ve atama bekleyen sayisi artiyor ogretmenlik bitiren arkadaslarim bike baska bolum okumayi dusunuyor

Hayirlisi olsun ben size inaniyorum.
Forumdan taniyorum sizi ve istediginiz icin yapacaginiza inaniyorum.

Atamalar ve alimlarla alakali bilgim yok insallah en dogrusunu secersiniz.

Suan bir işiniz var mi?
yok. Bir tane ön lisans bir tane açıköğretim lisans mezunuyum. Küçük bi yerde büyüdüm meslek edinemedim. Evlenip istanbula geldim burayı da sevmiyorum alışamadım küçük yerlerde yaşamak istiyorum. İstanbulda da doğru düzgün iş bulamadım sanayi fabrika ortamı hep. İş ortamlarını sevmedim. Okumazsam memleket civarına tayin isteyip marketlerde calışcam

Ben de moral bozmak istemem ama istediğiniz iki bölümün de ataması zor. Okul bitecek 34 yaşında, kpss ye gir atan derken en iyi ihtimalle 35. Şimdiki sisteme göre de ilk atamalar sadece doğuya (doğu hizmeti geçen batı illeri bile değil sadece doğu illeri) ve 6 yıl kalma zorunluluğu var. Eş durumu için bile en az 4 yıl kalmanız gerekiyor.

Bir de türkçe öğretmenliği bir derece ama okul öncesi öğretmenliği 35 ten sonra biraz zorlar. Vücudun dinç olması ve çocukları sevmek okul önceci olmak için yeterli olmuyor malesef.

Tavsiyem; yüksek lisans yapıp üniversitede araştırma görevlisi olmak için çabalayın.

Ikıncı üniversite kapsamın da çocuk gelisimi okuyabilirsin ana sınıfı ogretmenligi icin formasyon alırsın bir yıl kaybetme
yok. Bir tane ön lisans bir tane açıköğretim lisans mezunuyum. Küçük bi yerde büyüdüm meslek edinemedim. Evlenip istanbula geldim burayı da sevmiyorum alışamadım küçük yerlerde yaşamak istiyorum. İstanbulda da doğru düzgün iş bulamadım sanayi fabrika ortamı hep. İş ortamlarını sevmedim. Okumazsam memleket civarına tayin isteyip marketlerde calışcam

X