Rahim ağzı yetmezliği

gulnisayik

Dava Kadını
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2018
33
22
27
Arkadaşlar merhaba. Benim ilk gebeliğimde 23. haftamda 4 cm açıklığım oldu serklaj yapıldı ama dikiş tutmadı 8 cm açıklığım oldu 23+2 de 8.5 cm ile bebek ters olduğu için sezaryene girdim. 27 gün yaşadı öldü. Doktor rahim ağzı yetmezliğin var dedi. Aslında gebelik süecin zaten riskliydi biraz. Hem aşırı stresli bir dönemden geçiyordum üstğne dişlerim dişetlerim çok kötü oldu o yüzden amokşavin 1000 mg kuşlandım bir hafta. Bittiği gibi başladı sancım açılmam oldu. Acaba doğuma sevep olmuş mudur? Şmdi tekrar gebelik düşünüyorum ama korkuyorum biraz. Bemim gibi olup ikinci gebeliğinde dikiş olmadan vaktinde ve sağlıklı doğum yapan var mı? Biraz korkuyprum

Arkadaşlar merhaba. Benim ilk gebeliğimde 23. haftamda 4 cm açıklığım oldu serklaj yapıldı ama dikiş tutmadı 8 cm açıklığım oldu 23+2 de 8.5 cm ile bebek ters olduğu için sezaryene girdim. 27 gün yaşadı öldü. Doktor rahim ağzı yetmezliğin var dedi. Aslında gebelik süecin zaten riskliydi biraz. Hem aşırı stresli bir dönemden geçiyordum üstğne dişlerim dişetlerim çok kötü oldu o yüzden amokşavin 1000 mg kuşlandım bir hafta. Bittiği gibi başladı sancım açılmam oldu. Acaba doğuma sevep olmuş mudur? Şmdi tekrar gebelik düşünüyorum ama korkuyorum biraz. Bemim gibi olup ikinci gebeliğinde dikiş olmadan vaktinde ve sağlıklı doğum yapan var mı? Biraz korkuyprum
Tekrardan hamile kaldınız mı? Bende 1 hafta önce 20 haftalık bebeğimi kaybettim

Tekrardan hamile kaldınız mı? Bende 1 hafta önce 20 haftalık bebeğimi kaybettim
Bende 2 hafta önce 19+5 günlük bebeğimi suyumi gelmesinden dolayı kaybettim kasılma ve ağrı hissetmedim ama 2 gün sonunda suyu bitmişti engfeksiyon riskine karşı suni sancı ile ile doğum yaptım hamilelik sonlandırıldı siz neden dolayı kaybettiniz

Bende 2 hafta önce 19+5 günlük bebeğimi suyumi gelmesinden dolayı kaybettim kasılma ve ağrı hissetmedim ama 2 gün sonunda suyu bitmişti engfeksiyon riskine karşı suni sancı ile ile doğum yaptım hamilelik sonlandırıldı siz neden dolayı kaybettiniz
Enfeksiyon veya Rahim ağzı yetmezliği diyorlar sizde de rahim ağzı yetmezliği olabilir 3. Gebelikte dikiş önerdiler mi?

Birde haftalarımız çok yakınmış kanamam hafif olsada devam ediyor kanamanız kaç gün sürdü sizin? Bende suni sancıyla normal doğum yaptım yaşamayacağını bildiğin evladını normal doğum ile doğurmak o kadar zordu ki Allah kimseye yaşatmasın

Enfeksiyon veya Rahim ağzı yetmezliği diyorlar sizde de rahim ağzı yetmezliği olabilir 3. Gebelikte dikiş önerdiler mi?
Evet doktorum bidahaki gebeliğinde dikiş yapılabilir dedi bana şu nedenden dolayi diye hicbirsey demediler her kontrolde hiçbir sıkıntı gözükmüyordu her nedenden olabilir dediler ancak benim hep kanamam oluyordu sürekli acile gidiyorduk bakıp bazen 1 gece yatıp eve gönderiyorlardi hiçbir soylemediler

Birde haftalarımız çok yakınmış kanamam hafif olsada devam ediyor kanamanız kaç gün sürdü sizin? Bende suni sancıyla normal doğum yaptım yaşamayacağını bildiğin evladını normal doğum ile doğurmak o kadar zordu ki Allah kimseye yaşatmasın
Benimde kanamam azaldı ama devam ediyor 40 güne kadar devam etmesinin normal olduğunu söyledi doktor, evet o an hem sancı ağrısı hem kalbinde hissetiğin acı o kadar kötüydü ki herşeyin bı anda olması Allah birdaha yaşatmasin kimseye de yaşatmasin inşallah

Evet doktorum bidahaki gebeliğinde dikiş yapılabilir dedi bana şu nedenden dolayi diye hicbirsey demediler her kontrolde hiçbir sıkıntı gözükmüyordu her nedenden olabilir dediler ancak benim hep kanamam oluyordu sürekli acile gidiyorduk bakıp bazen 1 gece yatıp eve gönderiyorlardi hiçbir soylemediler
Benim kanamam vs yoktu bir gün önce hastaneye gitmiştim hiçbir şey dememişti doktor 1 günde nasıl bu kadar açılma olup doğum başladı ben anlamadım hep acaba bir gün önce doktordan kaynaklı bir ihmal mi oldu diye düşünüyorum zamanı geri alamıyorum kızım cennetlikmiş diye avutuyorum kendimi

Benim kanamam vs yoktu bir gün önce hastaneye gitmiştim hiçbir şey dememişti doktor 1 günde nasıl bu kadar açılma olup doğum başladı ben anlamadım hep acaba bir gün önce doktordan kaynaklı bir ihmal mi oldu diye düşünüyorum zamanı geri alamıyorum kızım cennetlikmiş diye avutuyorum kendie

Benim kanamam vs yoktu bir gün önce hastaneye gitmiştim hiçbir şey dememişti doktor 1 günde nasıl bu kadar açılma olup doğum başladı ben anlamadım hep acaba bir gün önce doktordan kaynaklı bir ihmal mi oldu diye düşünüyorum zamanı geri alamıyorum kızım cennetlikmiş diye avutuyorum kendimi
Evet insanın aklına herşey geliyor acaba mi diye ama ben o kadar acile gittim hep farklı doktorlar gördü kimsede bir sikinti var demedi testleri yapıp muayene edip gönderdiler o zaman bir sıkıntı yoktu belkide bilemiyoruz maalesef olmasi gereken böyleymiş demekten ve dua etmekten başka elimizden birşey gelmiyor. Benimde erkekti bebeğim her gittiğimde hep keyfi yerinde baya hareketli bebeğin diyorlardi

Bende farklı doktora gideceğim inşallah en kısa zamanda hayırlısı ile isteyen herkese nasip olur
Perinatoloji uzmanına gitmenizi öneririm riskli gebeliklerle ilgileniyorlar bende doktorumu değiştirdim, hakkımızda hayırlısı olsun sağlıkla bebeklerimizi kucaklarımıza alırız inşallah 🙏🏻

Bende 29 kasımda suni sancıyla normal doğum ile doğurdum 20 haftalık bebeğimi… O kadar hayal hepsi uçup gitti. Gerçekten o kadar zor ki çok geçmiş olsun😔

Hepinize çok geçmiş ve olsun. Allah kucağınızı doldursun inşallah.
Ben geçen sene 21 haftalık bebeğimi kaybettim. Bu sene yine hamile kaldım. 14. Haftada dikiş atıldı ve 38. Haftada sağlıkla doğum yaptım. Bazı doktorlar iki erken doğumdan sonra atıyormuş ama bence beklenmesine gerek yok. Muhakkak perinotoloji doktoruna gidin.

Bende sizin gibi ihmal mi ben mi ters hareket yaptım şöyle mi böyle mi diye o kadar suçladım sorguladımki kendimi
23ü perşembe gitmiştim 20 haftalıktık hiçbir sorun yoktu. Detaylı ultrason ve kardiyoloji haftamız gelmişti onlara gitmemizi söylemişti doktor.
26 sında kahverengi leke geldi. Acile gittik açılma olduğu ve bebeğin aşağı indiği söylenildi,başka hastaneye sevk edildim.
Yatış yapıldı, 27 si sabah eğer su gelmediyse bebek itilip açılmaya dikiş atılıcaktı
Ama kanamadan dolayı su testi yapılamadı…
28 inde test yapıldı pozitif çıktı su gelmiş😔 o gün belki kendisi düşer diye beklenildi ama gitmedi miniğim hatta ilk ve son tekmesini attı.
Kaç tane özel hastanenin doktorunu aradım çare aradım su geldiyse kıpırdama dedi hepside.
İlgilenen doktora soruyorum bekleyelim küveze alın,yok diyor 22 hafta yaşam sınırı alamayız.
22 hafta olmasını bekleyelim diyoruz senin hayatın ve rahmin riske giriyor bu riski alamam diyor😢
Son ana kadar kalbi atıyordu ultrasona girdiğimde sormuştum,29 unda hapla suni sancı verildi ve 3 saat çektiğim acı tarif edilemez canımdan can gitti her anlamda. Benim miniğimde kızdı,hayaller kurupta mezara koymak o kadar zorki allah kimseye yaşatmasın.
Şimdi sürekli araştırıyorum habire bir şeyler okuyorum ve perinatolog arıyorum hamile kalmadan birkaç taneyle görüşüp karar vericem. Bir sonraki hamilelikte 12.haftada dikiş atılması önerildi

Hepinize çok geçmiş ve olsun. Allah kucağınızı doldursun inşallah.
Ben geçen sene 21 haftalık bebeğimi kaybettim. Bu sene yine hamile kaldım. 14. Haftada dikiş atıldı ve 38. Haftada sağlıkla doğum yaptım. Bazı doktorlar iki erken doğumdan sonra atıyormuş ama bence beklenmesine gerek yok. Muhakkak perinotoloji doktoruna gidin.
Dikiş atma ve alındıktan sonrası nasıl geçti sizin için? Sürekli yattınız mı
Bencede tekrar beklenmesine gerek yok atanı bulana kadar dolaşırım gerekirse,o acıyı yaşamak zor 😞

Dikiş atma ve alındıktan sonrası nasıl geçti sizin için? Sürekli yattınız mı
Bencede tekrar beklenmesine gerek yok atanı bulana kadar dolaşırım gerekirse,o acıyı yaşamak zor 😞
Evet katılıyorum. Doktorum alttan muayene bile edip ölçüm almadı. Ben bu dikişi ne olursa olsun atıcam dedi.

Benim erken doğumdan 4 gün önce servikal uzunluğum 5 cmdi ve hiç açıklık yoktu. 4 gün sonra 6 cm açıklıkla gittim hastaneye. Suyum geldi ve suyum gelince sancılarım geri gittiği için doğum 63 saat sürdü. Çok yüksek enfeksiyon oldum. 12 gün hastanede yattım.

Bu sefer serklaj olunca ilk bir hafta sürekli yattım. Saat başı kalkıp evin içinde dolaştım. Doktorum o kadar yatmana gerek yok dedi. Sonra oturarak yatarak devam ettim. Ufak ev işleri yaptım. 22. Haftayı geçince de parka kadar, markete kadar yürüdüm. Dikiş de 38+0’da sancıyla hastaneye gittiğimde, acil sezeryana alındığımda alındı. Normal doğum yapacaksanız 37’de alıyorlar.
Hangi şehirdesiniz? Benim doktorum çapa’nın eski anabilim dalı başkanı. Bu gibi doktorlara gitmenizi tavsiye ederim. Geçen sene istanbul dışındaydım. Lekelenmem olunca normal bi doktora gittim, başıma bunlar geldi. Ama şimdi doğan çocuğumun rızkıymış demek dünyaya gelmek diyorum.

Evet katılıyorum. Doktorum alttan muayene bile edip ölçüm almadı. Ben bu dikişi ne olursa olsun atıcam dedi.

Benim erken doğumdan 4 gün önce servikal uzunluğum 5 cmdi ve hiç açıklık yoktu. 4 gün sonra 6 cm açıklıkla gittim hastaneye. Suyum geldi ve suyum gelince sancılarım geri gittiği için doğum 63 saat sürdü. Çok yüksek enfeksiyon oldum. 12 gün hastanede yattım.

Bu sefer serklaj olunca ilk bir hafta sürekli yattım. Saat başı kalkıp evin içinde dolaştım. Doktorum o kadar yatmana gerek yok dedi. Sonra oturarak yatarak devam ettim. Ufak ev işleri yaptım. 22. Haftayı geçince de parka kadar, markete kadar yürüdüm. Dikiş de 38+0’da sancıyla hastaneye gittiğimde, acil sezeryana alındığımda alındı. Normal doğum yapacaksanız 37’de alıyorlar.
Hangi şehirdesiniz? Benim doktorum çapa’nın eski anabilim dalı başkanı. Bu gibi doktorlara gitmenizi tavsiye ederim. Geçen sene istanbul dışındaydım. Lekelenmem olunca normal bi doktora gittim, başıma bunlar geldi. Ama şimdi doğan çocuğumun rızkıymış demek dünyaya gelmek diyorum.
Sancılarım gitti demişsiniz neden onlar sancı vermediler,yapıcak bir şey kalmayınca hap olarak suni sancı verdiler bana. Çok geçmiş olsun bende 6 gün kaldım. Tekrar hamile kalmak nasip olursa dikişten sonra doktor yatma desede büyük ölçüde yatarım. İzmirdeyim inşallah sizin gibi sağlıklı kucağımıza almak nasip olur,sağlıkla büyüsün miniğiniz 🌸

Sancılarım gitti demişsiniz neden onlar sancı vermediler,yapıcak bir şey kalmayınca hap olarak suni sancı verdiler bana. Çok geçmiş olsun bende 6 gün kaldım. Tekrar hamile kalmak nasip olursa dikişten sonra doktor yatma desede büyük ölçüde yatarım. İzmirdeyim inşallah sizin gibi sağlıklı kucağımıza almak nasip olur,sağlıkla büyüsün miniğiniz 🌸
Suni sancı da verdiler paket paket serumlarla. En son rahim ağzına bir ilaç koydular. Ondan 12 saat sonra falan gerçekleşti doğum.
Benim doktorum da tatile gidebilirsin, hep eve kapatma dedi kendini ama ben memnundum halimden. 20 haftalıkken de heyet raporu aldım. Öğretmenim okula başlamadım. Aralık annelerinde serklaj olan diğer arkadaşlar da heyet raporu aldılar. Aklınızda bulunsun çalışıyorsanız.
İnşallah sizin hakkınızda da hayırlısı olur. Zor günler geçirdik. Allah size de nasip etsin.

X