Savurgan Nişanlı/Koca (Nasıl Adam Edilir?)

EceZ

B: 64.8 Güncel: 51.3 Hedef: 51.0
Kayıtlı Üye
5 Haziran 2016
3.642
9.331
Güncelleme:

Arkadaşlar dün konuyu açmıştım iyi ya da kötü yorum yapan herkese teşekkür ederim. Sizin yorumlarınızdan sonra dün inceldiği yerden kopsun mantığı ile akşam üzeri önce annesi ile konuşmaya gittim sonra da onunla. Yaşananları da kısaca özet geçeceğim ve sonunda gelinen durumu açıklayacağım.

Öncelikle poğaçasına içeceğine de mi karışıyorsun diyen arkadaşlara tekrar ediyorum ki olay, yediğini içtiğini saymak değil. Olay zaten henüz ''adam olamamış'' bir erkeği çok sevdiğim ve vazgeçmek istemediğim için biraz olsun düzeltmeyi denemek.

Onun vereceği 600 TL'yi bırakın 1000 TL bile olsa ben ona muhtaç değilim 10 saat değil 16 saat çalışır gider o aradaki açığı kapatırım. Ama birçok arkadaşın da dediği gibi evlenmeden böyle olan insan evlenince zor toparlanır. Biraz sıkıyı görmesi lazım. Biraz sorumluluk edinmesi lazım. Eğer evlenmeye niyeti varsa ben demeden birikim yapabiliyor olması lazım.

Neyse dün olanlara geleyim. Öncelikle annesiyle oturdum konuştum. Bana eti senin kemiği benim dedi. Bizim oğlan böyle eğer bu konuyu çözebiliyorsanız evlenin benim sana kapım hep açık dedi. Sonra iş çıkışını bekledim benimkinin. Çıktı yanıma geldi yine lay lay lom hadi gezelim yemeğe gidelim tavırlarında. Sen bir gel şuraya konuşacağız dedim çektim kenara.

Sonra tabi buradan aldığım gazla giriş cümlem şöyle oldu:

''Canım sen kendini evlenmeye hazır hissetmiyor musun? Ya da evlenmeye hazırsın da benimle ilgili soru işaretlerin mi var ya ayrılırsam diye? Böyle bir şüphen varsa bu şüphe ile devam ettirmeyelim zaten bırakalım olacağına varsın.''

Tabi ben burdan girince ve konuyu ayrılığa getirince onun da kayış koptu başladık tartışmaya. Önce biraz ağır konuştuk karşılıklı. Sonra bu ben gidiyorum dedi bıraktı beni sokakta gitti. Ama biliyordum evin önünde oturacağını. Gittim evinin önüne gerçekten de beklediğim gibi eve girmemişti sokakta kapının önünde oturuyordu üzgün üzgün.

İki seçeneğim vardı o anda ya bağırıp çağırmaya devam edip iyice kırıp dökecek sonra da yürüyüp gidecektim. Sonrası Allah kerim. Ya da son bir kez uzlaşmayı deneyecektim. Tabi ki sevgimden ötürü son kez konuşmayı denedim. Basamakta oturuyordu ben de eğildim önüne (Havada buz gibi soğuk ama nasıl donuyorum bir yandan da çaktırmıyorum)

Bak canım dedim eğer bu dediklerim seni üzüyorsa, seni zora sokuyorsa, kendini benimle bir yola girmeye hazır hissedemiyorsan, bunu bana dürüstçe söyle. Ne kötü bir söz söyleyeceğim ne kötü bir şey yapacağım. Ailemi de alıp bir süre tatile gideceğim. Seni hiç rahatsız etmeyeceğim. Ben para konularını kendim için değil geleceğimiz için konuştum seninle. Ailelerimizin durumu yok her şeyi biz yapmak zorundayız bir yerden başlayalım ucundan tutalım diye konuştum seninle. Ben seninle evlenip bir ömür seninle yaşlanmak ve sonra da ölmek istiyorum ama sen buna kendini tam olarak hazır hissedemiyorsan, o sorumluluğu şimdi alamam diyorsan o gül yüzüne kurban olayım ki söyle ben de gideyim sen de rahat et bende..''

Ve evet hemen hemen bu cümlelerin geçtiği bir konuşma yaptıktan sonra tabi doğal olarak gözlerim doldu ağlamaya başladım. Ağlamamın sebebi ise acındırmak için değil tamamen ya hazır değilim derse ya kaybedersem diyeydi. Durdu birkaç saniye. Sonra bir anda ayağa kalktı beni de kaldırdı sarıldı bana kocaman. Hiçbir şey demedi döndü cüzdanını açtı. İçinde 650 TL para vardı. Ben dedi yüzükleri almak için bu ay sonu nişan yapacağız diye ay başından beri kenara ayırdım bu parayı dedi. Sana vermememin sebebi ise olur da buluştuğumuzda birşey istersin alamam mahçup olurum diye düşündüm dedi. Ama madem bu konu seni bu kadar üzdü ve seninle evlenmeye hazır olmadığımı düşündürdü, al bitanem sende dursun dedi. Önümüzdeki ay da sana 750 vericem gider bankamızda biriktirirsin olur mu dedi. Ya da istersen eşya alalım taksitlendirelim ben ödeyeyim böyle yapsak hoşuna gider mi dedi.

Sonrası barışma mutluluk sevinç gözyaşları öpücükler vsvs. Yani adamın içine KK kadını kaçmış gibiydi. (Burada herkes beyaz eşya aldır demişti, adam kendi ağzıyla söyledi hanginiz ikna etti onu çabuk söyleyin. :KK70:)

Neyse neticede sorunu çözmüş oldum. Çözmemde buradan aldığım gazın etkisi oldu. Her ne kadar sert dille eleştirmiş arkadaşlar olsa da onlara da teşekkür ediyorum çünkü onların sayesinde PASTANE NİŞANI yapmış olduğum adamın beni ne kadar sevdiğini bir kez daha görmüş oldum ve evlenme konusunda ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. :)))

İnşallah biz erelim muradımıza siz de çıkın kerevetinize. Sağlıcakla. :)

Son düzenleme:
Sucuk yemeyi ya da aksam eve gelirken icecek almayi gercekten lux mu sayiyorsunuz? Hani demissiniz ya her eve girmeyen seyler diye abartmissiniz bunlar normal yiyecekler adam pogaca yemesin mi icecek almasin mi sacmalamissiniz resmen. Evlenmeden de bu kadar mudahil olmaniz cok cok itici. Size ne yani siz de calisin kendi calstgnjzi biriktirin.2bin dediginiz cok bir miktar degil ayrica

Kızlar selam, herkesin derdini okuyunca bende kendi derdimi anlatmak istedim. Belki farklı bir fikir veren olur.

6 aydır tanıdığım birisi var. Geçen sene kendi aramızda nişan yaptık ama önümüzdeki günlerde de resmi olarak nişanımız var. İyi hoş güvenilir sadık ve bana bağlı bir adam ama sorun şu ki;

TAMAMEN SAVURGAN VE PARASININ HESABINI TUTAMAYAN BİR ADAM.

Muhtemelen birçoğunuz benim eşim de öyle diye cevap verecektir. Erkeklerin çoğunun böyle geleceği düşünmeden para harcayan ve günlük yaşayan kişiler olduklarını biliyorum ama bir evlilik yoluna gireceğim insana para konusunda güvenememek canımı gerçekten çok sıkıyor.

2000 TL maaşı var. 300 TL aylık annesine veriyor. 400 TL'de sigarası var. Yani eline 1300 TL para kalıyor bu giderleri çıkarınca ve bu giderler sabit. Annesi bana diyor ki sen ondaki paranın en az 1000 TL'sini al kenara koy her ay. Adamla konuşuyorum bana tamam canım vericem hayatım vericem diye diye ay sonunu getiriyor.

Bakın bugün 24'ü ben bırakın 1000 TL'yi 600 TL'ye kadar düşmeme rağmen onu bile alamadım ondan hala. Paragöz bir insan değilim kesinlikle ama ben yarın bir yuva kuracağım bu adam kira ve fatura ödemezken annesinin evinde yaşarken 2000 TL'den bana 600 TL bile veremiyorsa ileride kendi evini nasıl geçindirecek ki yahu.

Diyeceksiniz parayı ne yapıyor? Başkasına mı harcıyor? Başkasına harcamadığını biliyorum yemeyi içmeyi çok seviyor. Bir şey alırken fiyatına bakmıyor. Beni hep bir yerlere götürmek gezdirmek istiyor. Her hafta sinemaya gidiyoruz düzenli olarak. Yani benim dışımda ve kendi yediği içtiği dışında para harcadığı bir yerde yok. Ama nasıl anlatayım mesela normalde her eve seyrek giren şeyleri sık sık tüketiyor. Bugün hanginiz 1-2 günde bir sucuk yiyorsunuz ya da kavurma yiyorsunuz? Her sabah işe giderken poğaçalar, her akşam eve gelirken bol bol içecekler. Yani demek istediğim para ufak ufak da olsa bir şekilde gidiyor. Hiçbir şekilde kenara koyayım bu da biriksin düğünüme katkı olur falan YOK.

Defalarca kavga ettim. Her kavgada tamam vereceğim diye sözler verdi. Ay sonu geldi ben daha bu ayki maaşından para alıp da kenara koyamadım. Zaten şu an kurcalayıp baksam 600 TL parası bile kalmamıştır 100 200 TL ile geziyordur. Cebindeki son parayı da nasıl çekip alayım bu defa gidip milletten borç alacak ya da iş yerinden avans çekecek.

Ne yapayım bilmiyorum, bazı arkadaşlar diyor git maaşının yattığı hesaptan maaşın yattığı gün tüm parayı çek ve ona sadece ihtiyacı kadar olanı ver diyorlar. Böylece en azından nisan ayında adam olmayı öğrenir diyorlar. Sizce bu tarz birşey mi yapmalıyım? Kendi rızası ile vereceği yok acaba zorla çakallıkla alma yollarına mı gideyim? :KK43:
Kendi rızası olması lazım sevgiliyken bile eşim maaşını aldığı gibi bana verirdi ben ona harçlık verirdim hala öyle kendi rızası olmadan bunu başarmak imkansız kendisi gereksiz harcadığını kabul edecek önce evet ben düzgün parayı yönetimiyorum diyecek siz ite kaka alırsanız gider sağa sola borç yapar para çoğalsın diye iddaa ya başlar bunun yöntemi sadece konuşmak ve anlaşmak onun ikna olması lazım önce

Adam etmeye çalışma. Adam olacak olan olur

Ben de aynı kafayla biriktirmek in parasından bi miktar aldım. Adım paragöze çıktı.

Kv ben anlatmadan al parasından biriktir derdi. O da Benin'le aynı mantıktaydı. Ama işe yaramıyor işte suçlu çıktın bu işten. Hiçbir art niyetim de yoktu ikimiz için birikiyordu para

Sucuk yemeyi ya da aksam eve gelirken icecek almayi gercekten lux mu sayiyorsunuz? Hani demissiniz ya her eve girmeyen seyler diye abartmissiniz bunlar normal yiyecekler adam pogaca yemesin mi icecek almasin mi sacmalamissiniz resmen. Evlenmeden de bu kadar mudahil olmaniz cok cok itici. Size ne yani siz de calisin kendi calstgnjzi biriktirin.2bin dediginiz cok bir miktar degil ayrica

İyi de evlenebilmemiz için para biriktirmemiz gerekiyor benim ailem de onun ailesi de durumları kötü. Ben canla başla uğraşırken onun böyle davranması sinirlerimi bozuyor. Ben didinip biriktireyim o yesin içsin s... mı böyle mi olmalı sizce?

Resmî olarak evli olmadığınız bir adamın ve hatta 6 aydır tanıdığınız bir adamın maaşını bu kadar rahat isteyebiliyor musunuz yani ?

Annesi istememi söyledi. Çünkü çocukluğundan beri bu şekildeymiş hiç cebinde para tutmaz ve hemen harcarmış.

Sigarayı bıraksın. Sucuğa verdiği para iyi de sigaraya verdiği para hem sağlığa hem cebe zarar.

Elektronik sigaraya geçmeyi düşünüyor. Olmadı oradan tutup en azından sigaraya verdiği parayı evlilik parası olarak kenara attırabilirim belki.

Kendi rızası olması lazım sevgiliyken bile eşim maaşını aldığı gibi bana verirdi ben ona harçlık verirdim hala öyle kendi rızası olmadan bunu başarmak imkansız kendisi gereksiz harcadığını kabul edecek önce evet ben düzgün parayı yönetimiyorum diyecek siz ite kaka alırsanız gider sağa sola borç yapar para çoğalsın diye iddaa ya başlar bunun yöntemi sadece konuşmak ve anlaşmak onun ikna olması lazım önce
Bende böyle düşünüyorum işte sorun elindeki parayı düzgün yönetememesinde başlıyor. Yani arkadaşlar karışma falan demişler ama bugün böyle olan insan evlenince bir anda evine para getiren erkeğe mi dönüşecek. Böyle bir evrimleşmenin olacağını sanmıyorum şimdi nasılsa öyle gidecek. Hani bu konu benim için ayrılık nedeni ile olabilir. Geleceğimi güvende göremiyorum ya diyorum daha da kötüye giderse. Sevgi farklı birşey çok seviyorum onu ama işte para konusunda bir türlü yola sokamadık harcamalarını.

Adam etmeye çalışma. Adam olacak olan olur

Ben de aynı kafayla biriktirmek in parasından bi miktar aldım. Adım paragöze çıktı.

Kv ben anlatmadan al parasından biriktir derdi. O da Benin'le aynı mantıktaydı. Ama işe yaramıyor işte suçlu çıktın bu işten. Hiçbir art niyetim de yoktu ikimiz için birikiyordu para

Bende art niyetsiz almaya çalışıyorum. Bankada biriktirip düğün masraflarımızı çıkarabilelim diye. Ama bizimkisi çok rahat. 20 milyar kredi çekicem evlenicez onunla diyor. E be adam kredi çekene kadar kendi maaşından kenara koy da borçsuz harçsız evlenelim yahu öyle iş mi olur.

Kızlar selam, herkesin derdini okuyunca bende kendi derdimi anlatmak istedim. Belki farklı bir fikir veren olur.

6 aydır tanıdığım birisi var. Geçen sene kendi aramızda nişan yaptık ama önümüzdeki günlerde de resmi olarak nişanımız var. İyi hoş güvenilir sadık ve bana bağlı bir adam ama sorun şu ki;

TAMAMEN SAVURGAN VE PARASININ HESABINI TUTAMAYAN BİR ADAM.

Muhtemelen birçoğunuz benim eşim de öyle diye cevap verecektir. Erkeklerin çoğunun böyle geleceği düşünmeden para harcayan ve günlük yaşayan kişiler olduklarını biliyorum ama bir evlilik yoluna gireceğim insana para konusunda güvenememek canımı gerçekten çok sıkıyor.

2000 TL maaşı var. 300 TL aylık annesine veriyor. 400 TL'de sigarası var. Yani eline 1300 TL para kalıyor bu giderleri çıkarınca ve bu giderler sabit. Annesi bana diyor ki sen ondaki paranın en az 1000 TL'sini al kenara koy her ay. Adamla konuşuyorum bana tamam canım vericem hayatım vericem diye diye ay sonunu getiriyor.

Bakın bugün 24'ü ben bırakın 1000 TL'yi 600 TL'ye kadar düşmeme rağmen onu bile alamadım ondan hala. Paragöz bir insan değilim kesinlikle ama ben yarın bir yuva kuracağım bu adam kira ve fatura ödemezken annesinin evinde yaşarken 2000 TL'den bana 600 TL bile veremiyorsa ileride kendi evini nasıl geçindirecek ki yahu.

Diyeceksiniz parayı ne yapıyor? Başkasına mı harcıyor? Başkasına harcamadığını biliyorum yemeyi içmeyi çok seviyor. Bir şey alırken fiyatına bakmıyor. Beni hep bir yerlere götürmek gezdirmek istiyor. Her hafta sinemaya gidiyoruz düzenli olarak. Yani benim dışımda ve kendi yediği içtiği dışında para harcadığı bir yerde yok. Ama nasıl anlatayım mesela normalde her eve seyrek giren şeyleri sık sık tüketiyor. Bugün hanginiz 1-2 günde bir sucuk yiyorsunuz ya da kavurma yiyorsunuz? Her sabah işe giderken poğaçalar, her akşam eve gelirken bol bol içecekler. Yani demek istediğim para ufak ufak da olsa bir şekilde gidiyor. Hiçbir şekilde kenara koyayım bu da biriksin düğünüme katkı olur falan YOK.

Defalarca kavga ettim. Her kavgada tamam vereceğim diye sözler verdi. Ay sonu geldi ben daha bu ayki maaşından para alıp da kenara koyamadım. Zaten şu an kurcalayıp baksam 600 TL parası bile kalmamıştır 100 200 TL ile geziyordur. Cebindeki son parayı da nasıl çekip alayım bu defa gidip milletten borç alacak ya da iş yerinden avans çekecek.

Ne yapayım bilmiyorum, bazı arkadaşlar diyor git maaşının yattığı hesaptan maaşın yattığı gün tüm parayı çek ve ona sadece ihtiyacı kadar olanı ver diyorlar. Böylece en azından nisan ayında adam olmayı öğrenir diyorlar. Sizce bu tarz birşey mi yapmalıyım? Kendi rızası ile vereceği yok acaba zorla çakallıkla alma yollarına mı gideyim? :KK43:
Arkadaşlarınızın aklına uyupta zorla birşey çekmeyin hem nasıl çekeceksiniz kartını mı isteyeceksiniz,ayrıca adamın yerinde olsam ben de vermem paramı,üstelik 6 aydır tanıyorsunuz hoş 4 yılda tanımış olsam yine vermem para biriktirmen gerekiyorsa ben biriktirim,ayrıca annesinin lafına aldanmayın derim şimdi sizden oğlumdan her ay para al biriktir diye söylüyor ama 2 gün sonra en ufacık tartışmada annesi başınıza kalkar benden söylemesi.

İyi de evlenebilmemiz için para biriktirmemiz gerekiyor benim ailem de onun ailesi de durumları kötü. Ben canla başla uğraşırken onun böyle davranması sinirlerimi bozuyor. Ben didinip biriktireyim o yesin içsin s... mı böyle mi olmalı sizce?

Annesi istememi söyledi. Çünkü çocukluğundan beri bu şekildeymiş hiç cebinde para tutmaz ve hemen harcarmış.
Uslubunuz çok çirkin. Yesin s.çsın ne demek ?
Siz daha 6 aydır bu insanın hayatındasınız. Bu kadar mudahele etmek doğru mu ?
Evlilik kaçıyor mu ? Neden bu kadar sıkıyorsunuz kendinizi ? Poğaça almak,içecek almak lüks değildir. Bu adam bunları bile yapamayacaksa neden çalışıyor ?
Şuan durum kötü ise bekleyin şartlar olgunlaşınca evlenirsiniz.
Evleneceğiniz kişinin yediği şey bile batıyor size farkında mısınız ?
Daha nişanlı bile değilken maaşı ısrarla istemek bana çok ayıp geliyor kusura bakmayın.

Ev için eşya vs taksitine bağlayın maaşını. Oradan otomatik çekilir hem düğün için de hazırlık olmuş olur.

Bende böyle düşünüyorum işte sorun elindeki parayı düzgün yönetememesinde başlıyor. Yani arkadaşlar karışma falan demişler ama bugün böyle olan insan evlenince bir anda evine para getiren erkeğe mi dönüşecek. Böyle bir evrimleşmenin olacağını sanmıyorum şimdi nasılsa öyle gidecek. Hani bu konu benim için ayrılık nedeni ile olabilir. Geleceğimi güvende göremiyorum ya diyorum daha da kötüye giderse. Sevgi farklı birşey çok seviyorum onu ama işte para konusunda bir türlü yola sokamadık harcamalarını.

Bende art niyetsiz almaya çalışıyorum. Bankada biriktirip düğün masraflarımızı çıkarabilelim diye. Ama bizimkisi çok rahat. 20 milyar kredi çekicem evlenicez onunla diyor. E be adam kredi çekene kadar kendi maaşından kenara koy da borçsuz harçsız evlenelim yahu öyle iş mi olur.
Dua et kendi maaşını bitirip seninkini harcayan birine dönmesin otur açık açık derdini anlat ben evliliğimizi ertelemek istiyorum de

Uslubunuz çok çirkin. Yesin s.çsın ne demek ?
Siz daha 6 aydır bu insanın hayatındasınız. Bu kadar mudahele etmek doğru mu ?
Evlilik kaçıyor mu ? Neden bu kadar sıkıyorsunuz kendinizi ? Poğaça almak,içecek almak lüks değildir. Bu adam bunları bile yapamayacaksa neden çalışıyor ?
Şuan durum kötü ise bekleyin şartlar olgunlaşınca evlenirsiniz.
Evleneceğiniz kişinin yediği şey bile batıyor size farkında mısınız ?
Daha nişanlı bile değilken maaşı ısrarla istemek bana çok ayıp geliyor kusura bakmayın.

28 yaşında evlenmeyeceksem ya da evlenmeyi uzun vadeye iteceksem neden ben o insanla vakit kaybedeyim? Ayrıca ailesi sürekli baskı yapıyor nişanı yapalım düğünü yapalım öyle böyle diye. Bizim 6 ayımız sizin 6 yılınız eder muhtemelen çünkü aynı iş yerinde günün 10 saatini beraber geçirerek 6 ayı doldurduk.

Poğaça almak içecek almak lüks demedim kastettiğim şey sürekli olarak cebindeki parayı bitirmesi ve hiçbir şekilde ben kenara koyayım dememesi. Adamda hiçbir şekilde tutumluluk yok. Müsrif savurgan daha size bunu nasıl açıklayayım?

Ev için eşya vs taksitine bağlayın maaşını. Oradan otomatik çekilir hem düğün için de hazırlık olmuş olur.

Çok güzel bir fikir. Bunu yapabilirim en azından para isteme gibi rezil bir olaydan kurtulmuş olurum oda mecbur ödediği bir şey yüzünden kendine çeki düzen vermek zorunda kalır. Allah razı olsun sizden bunu uygulamayı düşünüyorum.

Ne guzel :) cimri olsada soylencen :)) merak etme evlenince gercekten duzelıyolar. En azından bnmkı oyle oldu

X