Savurgan Nişanlı/Koca (Nasıl Adam Edilir?)

Konu sahibi haklı niye çıkışıyorsunuz ki kadına?

Adamın artık düğün için daha siz demeden kenara para ayırması gerekirdi. Kredi çeker düğünü yaparız diyorsa arkanıza bakmadan kaçın derim ben. Böyle insanlar düzelmez bir ömür para hesabı yapmak zorunda kalırsınız. Böyle savurgan insanlarla ömür geçmez.

Siz paranızın hesabını yapıp kenara para ayırırken sevgilinizin parayı etrafa saçması çok sinir bozucu.

Canim sana ve kendisine harciyo evet evleniceksiniz diye birikim yapmasi lazim ama evlendikten sonra bu kadar sık sinemaya gitmezsiniz veya bu kadar sık dışarıda yemez diye dusunuyorum. Dert etmeyin bu kadar

Nişanlınızın harcadıkları sigara hariç gereksiz harcama değil, herkes buralara para veriyor, yoksa köle gibi çalış, ot gibi yaşa durumu insanı depresyona sokuyor.Bence taksit taksit beyaz eşyaları falan alsın, bazı insanlar elde para varken birikime koymayı beceremez, harcar.Bazı insanlar borç yiğidin kampçısıdır mantığıyla ödeme yapar.

Taksite girin.beyaz esya koltuk yatak odasi ne alcaksiniz taksite girip senet yaptinizmi pasa pasa odeniyor.hem siz hem nisanlinniz.biz oyle yaptik ve paramiz bosa harcanmadi..

Eğer evleneceğiniz kesinse şimdiden güvenilir yerlerden beyaz eşya veya mobilya alıp taksitlendirin. Aylık oraya ödesin. En azından evlenirken eliniz de birşeyler olur.

2bin degil de sanki 20bin tl kazaniyormus da savurganlik ediyormuş gibi konusmussunuz da ana ogul evlerine giren maas açlık sınırınin da altinda. 300 500 birikimlerle pek bir sey olacagini sanmiyorum. Siz veya o Daha yuksek maasli bir ise gecmeden ileriye donuk planlari erteleyin derim.

Canım haklısın da şu da bir gerçek ki senin borçsuz evlenme hayalin için en az 4 sene sonraya ertelemeniz lazım düğününüzü. Bak 2000 tl maaşla 1000 tl kenara nasıl koyacak orası biraz zor bence. Bugun bi yürüyüşe çıktığında bir yere oturmasan bile 1 simit bi su alsan 3 4 tl paran gidiyor görünmez yere. Ee bu adam işyerinde çay kahve de içiyordur. En ucuz sigaranın paketi 10 tl zaten. Sigarası ayda 300, çayı da 100 tutsa, ulaşım gideri görünmez masraflar onlar da 150 tutsa zaten 500 tlsi gitti. 300 de telefona ödüyormuş. Kaldı eline 1200 tl.. e hiç mi dışarıda yemek yenmeyecek, bi tatlı ısmarlamayacak size? Oradan biriktirse biriktrde en fazla 500-600 tl biriktirebilir. O da yılda 6 -7 bin eder. Bugün gelinliği beyaz eşyası düğün salonu mobilyası takısı derken en en en uygun düğün 30-40000 tlden aşağıya çıkmıyor. Bu da hesaba göre bir 4 yıl para biriktirmeniz gerektiği anlamını taşır. İsterseniz evlilği biraz erteleyin.. en azından bir 4 yıl ikiniz de para biriktirip sonra evliliği düşünün.. Aldığı maaş hemen harekete geçilebilecek güce sahip bir maaş değil çünkü.. daha yüksek maaşlı bir işe geçemez mş acaba:/
Yok zaten 1000 TL alsam gider sağdan soldan borç alır işyerinden avans çeker. Onu tanıyan birisi olarak söylüyorum ki ondan alabileceğim maksimum 600 750 kalanı da onun cebinde dursun.

Ve yaptığınız hesap kitap kesinlikle doğru geçen sene kuzeni evlendirdik 50.000 TL kredi çektiler her şeye ucu ucuna yetti ki öyle lüks şeyler de almadılar. Orta halli bir düğün salonu kiralık gelinlik spotculardan eşyalar vesaire. Ama hala daha kredi ile boğuşuyorlar.

İster istemez borca krediye gireceğiz nakit bir yerden sonra tükeniyor çünkü ve sıcak para gerekiyor. Evliliği para toplama durumumuza göre düşünüyoruz. Olmazsa seneye yaparız. Erkek de çok da beklemek iyi değil diyorlar aslında bir süre sonra sıkılırmış uzaklaşırmış vesaire. Yani tanıdığım birçok kişi öyle diyordu çok bekleme ilgisini kaybeder eskisi gibi olmaz evliliği geciktirme diye. Siz doğrudan evlenmiş miydiniz yoksa bir müddet beklemiş miydiniz?

Hesaplara bak ben ekonomist olarak böyle hespalar yapmadim esimin maasi ile ilgili. Ha dur. Dogru ya. Ben böyke kurusuna ne maasini bilirdim,ne kime ne kadar para harcadigini..
Herkesin beraberliği farklı tabi ki ama ben erkekleri hep büyümeyen çocuk olarak görüyorum bir şekilde kontrol edilmeleri gerekiyor gibi. Yani benim gördüğüm tüm erkek figürleri (baba, erkek kardeş, amca) çok para savuran ve hep eşinin kontrolünde olan insanlardı. Hayatımda hiç tutumlu, parasını direkt evine harcayan erkeğe rastlamadım şu ana kadar.

Belki de gördüklerimden ötürü ben de çevremdekileri örnek alıp nişanlımı kontrol etmeye çalışıyorumdur. Parasında gözüm olduğundan değil ayda 600 TL ile kim kurtulur kim batar. Konu tamamen sorumluluk sahibi olabilmesi ve parasını yönetmeyi öğrenebilmesi için verilen uğraş balım.

Ben sizi anladim cunku bende su anda nisanlilik surecindeyim ve evlilik hazirligindayim.Bu tamamen karsindaki insanin evlilige ne kadar hazir olusuyla alakali.Bana seneler sonra ilk defa evlilige maddi ve manevi olarak hazirim dedi ve surece girdik ve gercekten maddi ve manevi her turlu uzerine duseni yerine getiriyor.Bu da baya bir seneyi buldu ama erkeklerde olgunlasma dedikleri sey de bu sanirim.
Kestirip atmak ta istemiyorsunuz ama bu durum caninizi fazlasiyla sıkıyor.Bence cok ciddi bir sekilde konusun.Gerekiyorsa rest cekin.(ben yaptim ve bu surece girdik) Bu ciddiyetteyse zaten duzelecektir.Ama acele etmeyin.Birseye gec kalmis degilsiniz.

Uzun bir ilişki geçirmişsiniz. Seneler sonra dediğinizi okudum. O kadar vakit bekleyince arada ilgi kaybı, eskisi kadar üstüne düşmeme gibi şeyler yaşandı mı? Görüşme sıklığınız nasıldı bu süreçte?

Ben sanki evliliği çok uzun vadeye yayarsam benden sıkılırmış ya da ilgisini kaybedermiş gibi hissediyorum.

2 bin lira cok az bir para evlenince siz de calisacakmisinz.calismayacaksaniz bence evlenecek gucte degil evlenince sonra bi de cocuk olur rezil olursunuz.

Evlenirken kredi çekip,senelerce uğraşacaksınız valla.
Benim eşim de inanılmaz savurgandı. Para idaresi konusunda yetenek sıfır.
Yiyelim,içelim,gezelim havasındaydı hep.
. Hem evlenmeden önceki borçlarını ödedik,hem de evlenirken yaptığımız borçları. Hem de yedik,içtik,gezdik.
Kırlarda uzanıp gökyüzünü seyredip "amaaan satmışım bu dünyanın anasını,oh missss" diyordum.
Zaman zaman yaptığı müsrifliklere kızsam da 4 sene ona uydum.
Sonra dank etti.
Bir b.k sahibi olmadığımızı fark ettim.
Kopardım fırtına normale döndük şükür.
Ama bazen kırlarda uzanıyoruz hala.

Zamanında biz de çok savurganlık ettik. Yani ilişkinin başlarında her gece dışarıda 100 150 TL para harcamalar, paranın hesabını tutmamalar. Niye öyle yaptık bilmiyorum herhalde çok geleceği düşünmedik. Ne zaman ki işler ciddiye bindi. Aileler araya girdi. Bana bir anda dank etti. Direk toparladım kendimi. Bir de çeyiz alışverişi ve mobilya bakmak için dışarı çıkınca bir ev dizmenin ne kadar ciddi bir süreç olduğunu gördüm. Dedim ben ne yapmışım. Çok pişman oldum o başta harcadığım paralara ama kendimi toparladım ve birikim yapmaya başladım.
Çevremde çok örnek var kimisi borç harç ile evlenip yıllar içerisinde her şeyi ödeyip bir de üstüne ev araba satın aldılar. Kimisi de 15 sene geçti hala kirada oturup ay sonunu zor getiriyorlar.
Ben onu değiştirmeye çalışmıyorum zaten 28 yaşında bir erkeği annesi değiştirememiş ki ben değiştireyim. Ben kimim ki?
Onun kendi istemesi lazım bunu benden önce. Bazı arkadaşlar sert dille olsa da yazmışlar. Evlenmeye niyeti olan yapar diye. Ha bu arada dün birkaç birşey oldu ve dediğimi sonunda yaptı konumun girişini güncelleyeceğim zaten şu mesajları yanıtladıktan sonra.

peki sen calışıp kenara para atıyormusun?

Evet canım ben hiçbir şekilde yemeye içmeye ayırmadan ne kazanırsam kenarda biriktiriyorum. Üstüne bir de evden ek iş yaparak çevirmenlik yapıyorum. Ne kazansam kardır evime eşyam olur diyerek.

o kesin annesinide birakmaz. Zamanı gelince hepberaber yaşıyalım kira dersi yok der gecer:) gör bak...

En başta onu söylemişti bana. Evlenince annemde yaşarız bir süre diye. :) Kıyametleri kopardım. Dedim yok ben ayrı eve çıkmak istiyorum annen de rahatsız olur öyle böyle. Biliyorum başıma gelecekleri çünkü. Aklınca kira ödemeden rahat rahat yaşayacaktı annesi karısı aynı evde. Tabi ben rest çekince suya düştü o planı. Asla öyle bir şeyi kabul etmem zaten kimse de etmemeli çok zorda kalmadıkça bana göre.

Icinde olacak insanin. Cok zor degistirmeniz. Kendi istemesi lazim. Ya kabullenin ya da sabirli davranin tartismadan. Esimle cok tutumlu mesela, Beni kendine uydurdu. Ben istedim, simdi ondan daha tutumlu oldum. Bu da mumkun, ama insan kendi istemeli

Kesinlikle haklısınız. Rızası olmadan yapılacak her şey boşa. Her ay para biriktirme kavgası yapılan bir evlilik düşünebiliyor musunuz bir yerden sonra yeter artık der alır eşyalarımı çeker giderim. Kimse istemez böyle bir şeyi. Dün gece de bu konuyu oturdum konuştum onunla ve sanırım anladı beni. Birazdan mesaj olarak da yazacağım konu altına ve girişine aramızdaki son durumu.

Her ay annesine düzenli 300 tl ayıran adam evine de ayirir . madem nisan olacak Gidin beyaz eşyaları seçin Taksitli halde en azından oradan ödemeye başladın.. Bi gidişatı görün...

Bunu konuştum ve direkt kabul etti beyaz eşyaları benden alalım diye. Bu en mantıklısı olacak zaten en azından para mevzusu hiç konuşmam böylece. Evinin eşyalarını öder oda. Herkes mutlu herkes mesut. Zaten onu da ödeyemiyorsa arkadaşların dediği gibi ondan bir cacık olmaz uzatmadan bitirmek en doğrusu olur.

Niyetin iyi güzel de tarzın doğru değil.Nişanlısın eşi felan değilsin henüz ve kv adayın elinden 1000 lirasını al dedi diye hemen atağa geçmişsin bu ne hız.Arabada bile 1. vitesten 5. vitese geçilmiyor.Öncelikle ağır ilerlemeni öneririm bir ablan olarak.Para konusu hassas konulardandır ve şu aşamada bu yaklaşımın senin adına pek de hoş olmaz.

Evet haklısınız biraz da annesinin gazlaması oldu. Yani bu fikri ilk ortaya çıkaran oydu. Kadın artık senelerce oğlunun hayırsızlığından nasıl hırslanmışsa adam olsun diye beni ateşe atmış gibi oldu. Hani yerimde siz olsanız muhtemelen siz de gider konuşurdunuz ki ben konuşmayı ilk yaptığımda ''Annen böyle diyor'' diyerek konuştum. Kenara birikim yapalım dedim. Bankada biriktirelim paranı dedim. Hatta ona garantide hesap açalım orada dursun paran dedim. Kendi ağzıyla bana dedi yok ben sana vereyim sen hesabında biriktir ben duramam harcarım diye.

Yani öyle zorla kavga dövüş yapılan para konuşmaları olmadı hiç. Hep vericem vericem diye ertelemeler oldu. Öyle bir şey zaten olamaz ben gururlu insanım ilk tartışmada başlarım senin parana der gider 10 saat değil 16 saat mesai yaparım ama onun vereceği parayı kendim kazanırım. Demek istediğim olay sadece para yönetmeyi öğrenmesi. Kendi kendini çeviremeyen adam bir evi nasıl çevirir düşüncesi. Bunda annesinin etkisi zaten %99 oldu üzerimde.

Boşuna dememişler erkek seldir kadın göldür diye...
Canım bence evlenmeden bu gibi şeylere ses çıkarma ben üç ay nişanlı kaldım eşimde para falan beklemedim iki üç kes dışarıda börek tost yemişimdir harcamada bu yani her hafta gidip düzenli gezmedim şuan eşim evin ihtiyaçları hariç geri kalan parayı bana veriyor birikim yapıyorum hemen hemen aynı maaşı alıyor ve maaşın yarısı bende veren adam sana zaten düğünden sonra verir ben eşimden istemeden verdi istersen para göz olursun yapma...

Evlendikten sonraki süreçle alakalı o da öyle diyor. Ben maaşımı sana getirip vericem kendime sigara parası ayırırım o kadar diyor. Sen evin ihtiyaçlarını osunu busunu alırsın diyor. Zaten şuanda kendi ve ben haricinde harcadığı bir şey de yok. Hani içkisi, kumarı, şans oyunu vs öyle alışkanlıkları yok. Bir de ben biraz dominantım benden korkuyor birkaç kere hafiften patakladım tırmaladım. Sokakta görseniz heybetli sert bir duruşu var ama işte kadın tırnağı gerçekten çok etkili olabiliyor bazen. :KK70:

Arkadaşlardan ayrıl adam olmaz diyenler olmuş ama ben evlenmeden bile herşeyini ya kendine ya da bana harcıyan birisinin evlendikten sonra kötüye gideceğine inanmadığım için devam ettiriyorum. Yani benden para saklayacağını düşünmüyorum. Muhtemelen dediğini yapacak ve maaşını getirip masaya koyacak. Sigarasını içsin artık ne yapayım ona müdahale edemem diye düşünüyorum. En fazla elektronik sigaraya geçerse belki o şekilde bırakabilir.

2000 tl maalsef az.. gezip tozunca da bitiyo :KK43: altın almayı deneyim her ay madem..

Altın da çok güzel fikir ama onun yerine beyaz eşya taksidine girmeye karar verdik canım benim. Taksitleri de onun kartına bağlayacağız.

Konu sahibi haklı niye çıkışıyorsunuz ki kadına?

Adamın artık düğün için daha siz demeden kenara para ayırması gerekirdi. Kredi çeker düğünü yaparız diyorsa arkanıza bakmadan kaçın derim ben. Böyle insanlar düzelmez bir ömür para hesabı yapmak zorunda kalırsınız. Böyle savurgan insanlarla ömür geçmez.

Siz paranızın hesabını yapıp kenara para ayırırken sevgilinizin parayı etrafa saçması çok sinir bozucu.

Ağzınızdan bal damlıyor. Benim amacım da düşüncem de art niyetli değil. Tek olay ben didiniyorum ben kendimden feragat ediyorum özveride bulunuyorum. O neden hiçbir şey değişmemiş gibi evlenmeye niyeti yokmuş gibi normal harcamalarını kısmadan devam ediyor işte problem bu.

İnsan yaşamadan anlamıyor bir yerden sonra insanın aklına başka düşünceler girmeye başlıyor çünkü.

Evlenmeden önce ''Acaba evlenmek mi istemiyor ondan mı birikim yapmıyor?'' ''Acaba ilişkimizden emin mi değil??''

Evlendikten sonra ''2000 TL maaş alıyor eve zerre katkısı yok bu parayı nereye harcıyor?'' ''Başka birisi mi var ona mı harcıyor??''

Demek istediğimi umarım anlamışsınızdır. İnsan kurmak istedikten sonra kafasına neler kurar. Para mevzusu yapmaktan en çok ben rahatsız oluyorum ama işte böyle soru işaretleri çıkmaya başlıyor bir yerden sonra.

Canim sana ve kendisine harciyo evet evleniceksiniz diye birikim yapmasi lazim ama evlendikten sonra bu kadar sık sinemaya gitmezsiniz veya bu kadar sık dışarıda yemez diye dusunuyorum. Dert etmeyin bu kadar

Evlendikten sonra her hafta sinema olayımız zaten biter diyorum ben de. Bir sinema dediğime de bakmayın mısırı içeceği derken bilet fiyatları zaten belli e yol masrafı da var yine bir 100 TL gidiyordur herhalde ya da ona yakın.

Ben de öyle umut ediyorum muhtemelen annesi evde birşey yapmadığı için (annesi de eve katkısı yok diye inadına yapmıyor) kendini dışarıda yemeye alıştırmış. Ben evde yemek yaptığımda kahvaltı hazırladığımda onu bırakıp da dışarıda yemez diye düşünüyorum.

Nişanlınızın harcadıkları sigara hariç gereksiz harcama değil, herkes buralara para veriyor, yoksa köle gibi çalış, ot gibi yaşa durumu insanı depresyona sokuyor.Bence taksit taksit beyaz eşyaları falan alsın, bazı insanlar elde para varken birikime koymayı beceremez, harcar.Bazı insanlar borç yiğidin kampçısıdır mantığıyla ödeme yapar.

Aynen öyle huy bu, bunu değiştirmem çok zor farkındayım. Bu yüzden beyaz eşya taksidine girmeyi planladık o da kabul etti bunu kolaylıkla. Teşekkür ederim fikriniz için.

Taksite girin.beyaz esya koltuk yatak odasi ne alcaksiniz taksite girip senet yaptinizmi pasa pasa odeniyor.hem siz hem nisanlinniz.biz oyle yaptik ve paramiz bosa harcanmadi..

Bulaşık, buzdolabı ve fırını ondan taksitlendireceğiz. (Çamaşır makinesi hediye gelecek) Mobilyaları ben halledeceğim. O şekilde planladık dün gece. Kendi rızası ile kabul etti hem de hevesle kabul etti. Böylece ben de her ay para konusu konuşmak zorunda kalmayacağım. :)

Eğer evleneceğiniz kesinse şimdiden güvenilir yerlerden beyaz eşya veya mobilya alıp taksitlendirin. Aylık oraya ödesin. En azından evlenirken eliniz de birşeyler olur.

Mobilya için biraz bekliyoruz çünkü tutacağımız ev henüz belli değil canım benim. Oraya uygun ölçülerde almak lazım siz benden daha iyi bilirsiniz gerçi evli iseniz. Ama beyaz eşyalar zaten standart olduğu için bu konuda sorun yaşamayız onun kartından taksit yaptıracağız.

2 bin lira cok az bir para evlenince siz de calisacakmisinz.calismayacaksaniz bence evlenecek gucte degil evlenince sonra bi de cocuk olur rezil olursunuz.

Tek maaş ile kesinlikle geçinemeyiz ev kiraları zaten minimum 1200 1500 TL tutacağımız semtte. Ben de çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim. Ek iş de yapıyorum. Ortalama 5000 TL 6000 TL civarı total bir gelir hedefim şu anda onunla birlikte. Başka türlü zaten çocuk sorumluluğuna girilmez biliyorum canım.

Canım biz şöyle yaptık. Ben zaten 2010 yılından beridir çalıştığım için çeyizimi yapmıştım. Hani tencere takımı mutfak eşyaları vs. Bir de araba almıştım kendime. Ailemin kenarda parası yoktu. Eşimin ailesi sağolsun Beyaz eşyayı aldılar düğünü yaptılar gelinliğimi ve takılarımı aldılar. Ben de benim arabamı ya satalım borçsuz evlenelim ya da evimize kalsın dedim eşime. Evimize kalsın dedi o da. Biz 15.000 mobilyalara kredi çektik. Bir de o sıra bedelli çıkmıştı ona kredi çektik. Yani toplamda ıvır zıvır bize düşen 35.000 lik kredi oldu. Onu da 3 yılda ödeyip bitirdik. Biz aile destek çıkmasaydı erteleyecektik düğünü. Ama eşimin ailesi destek çıktuğı için ertelemedik. Dediğin gibi nakit para gerekiyor çünkü düğünde. Siz de taksitle beya eşyanızı alın koyun madem canım. Kampanyaları takip et, kendine de bi 3 bin limitli kart açtır. Git tencereni tavanı şu düğn paketlerinden alıver. Karta böldür. Her ay ödene ödene bakmışsın bitiveriyor taksidi. Zaten temel eşyalar olduktan sonra evliyken de alırsın ayrıntıları. Hatta ilk etapta mobilya olarak 2+1 eve göre al eşyanı. Yatak odası salon bir de çamaşır kurutma misafir odası gibi bişi yaparsın oldu bitti. Yemek odası takımı dahi alma bence hemen. 6 kişilik masa 6 sandalye yeter. Bir de 3+2+1 bir koltuk takımı tv ünitesi bak salonun oldu bile. Halılara çk para yatırma ne kampanyaları çıkıyor hem zaten hevesin de geçiyor. Bir de yatak odası takımı alsan evin dolar. Bunları da toplamda 10 bine bulutsun. Dersin bize elden taksit yapın her ay ödücem, 1 yılda da onlar biter. Perdelere de para yatırma. ben vala salon hariç her yere zebra yaptırdım gayet de güzel oldu. Emin ol biz aman misafir de gelir diye hem misafir odası ayrı hem de oturma odası ayrıbyaptık pişman oldum. Koca salon oturulmadan 3 seneyi devirdi. Kocanla sen oluyorsun genelde, günün de mutfak ve oturma odası arasında geçiyor..

X