Sokak Köpeklerinden Korunmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Valla bu köpeklere gece bir şeyler oluyor. Gündüz uysal gibi takılanlar bile gece hırçınlaşıp çeteleşiyor. Sokakta hayvan bakmak nedir ya? Hayvan hele ki köpek insana bağlı bir canlı, evde ya da barınakta olmalı. Barınaklar diyelim 100 tane hayvan var, e yenileri de gelecek maması bakımı vs. 40 tanesi sahiplenildiyse 60ı uyutulmalı bence. Acımasız gibi gelebilir, hayvan sahibiyim aynı zamanda ama bu böyle. Yok sokaktan topluyoruz kısırlaştırıyoruz, mama veriyoruz bence çözüm olmayan sorun ötelemeler sadece. Bakın Beykozda yaşıyorum bilen bilir çoğu köpek toplanıp buraya atılıyor, bir kere de belediye arabası görmedim hep mahalleli kadınlar mama verip besliyor. Mama verilmesine rağmen kaç kişiye saldırdıklarıno duydum, eşimin arabasının önüne geçiyor duruyorlar geceleri, korkuları yok. Ben çocuğumu ne gündüz ne hava kararınca 500 mt ilerideki bakkala gönderemem ne yaparlar belli olmaz. Çoğu çocuk kör karanlıkta ama arkadaşı, ama annesi vs okula gidiyor.. yazık değil mi ya 2023 yılında kafası koparılan çocuk kuduzdan ölen çocuk. Bakın birebir yaşıyorum görüyorum çeteleşmelerini, mama verilenler bile böyle saldırgansa aç olanları düşünemiyorum. Allah çocuklarımızı korusun🙏🏻
Vahşi olanlar evet bencede uyutulmalı. Eskiden bu tür vakaları binde bir duyarken şuan çok fazla duyar olduk. Allah korusun bu tür olaylardan hepimizi en çok da çocukları🤲🏻

Kısırlaştırma yapılmalıydi .
Köpekler toplanıp boş arazilere şehrin daha tehna bölgelerine atılıyor.
Ordada insanlar yaşıyor sonuçta .
Surulesip köpekler saldirganlasiyor .

Hakimin burada açık açık hakimim savcıyım demesini ben hiç etik bulmuyorum zaten hakim savcıların çoğu ya sosyal medya yada bu tarz platformlarda aleni yer almaz yada çok sınırlı paylaşımda bulunur o yüzden çok tuhaf buldum arkadaşın böyle hakim olduğunu dile getirmesini😅
Bu bayan herkese dava açmakla tehdit ediyor zaten ben hakimim sana dava acicam diye tehditler savuruyor .
Biriyle ters bir fikirde olunca .
Gerçekten tuhaf biri .
Kendi hakeretler savuruyor millete .
Mesleğiyle tehdit edemez kimseyi ne demek ya gerçekten sinir bozucu.

geç saat olunca gidemedim ama uyuyamadım da. ama kedi havada uçup üstüne konan cinsten cidden abartmıyorum. korktuğum için bana ruh hastası olduğumu tedavi olup travmalarımı iyileştirmem gerektiğini söyledi 😳
Benim de kuşum var. Korkanlara nasıl korkarsin, küçücük diye alay etmiyorum. İnsanlar kontrol edemiyor neyden korkacağını sonuçta.

Deden KITMIRin selamı var diyecekmissiniz yedi uyurlardaki köpek öyle deyince gidiyorlarmis bende Instagramda gördüm yapanlar varmış ne kadar doğru bilmem
ben denedım bunu yani üstüme gelmedi köpek sonrasında ama yolda vermedi birbirimize baktık bir süre sonra geri döndüm mecbur köpek kazandı :işsiz:

Sorun vahşi doğaları aslında.
Kedi kuşu fareyi yer. Zevkine yemeyeceği şeyi öldürmez. Biraz oynasa da yer o kuşu yumurtayı. Açlıktan yapıyor yani.
Ama köpek kedi yemiyor. Açlıktan da yapmıyor. Amacı sadece kediyi öldürmek. Üç beş köpek hayvanı patlatıp atıp gidiyorlar kaç kere kurtaramadım camdan seslendim su attım. Geceleri siteye girip resmen kedi arıyorlar. Öldürüp gidiyor.
Yemek için öldürmekle ben grup olup parçalayıp gitmeyi bir tutamıyorum.
Vahşi bir yanları var. Güçsüz görürse sırf zevk için öldürüyorlar. Bu nedenle sokakta köpek grupları olmamalı bence

Katılıyorum. Şehirleri fare bastı tek türün insan eliyle aşırı üretilmesi sebebiyle. Aşırı olan herşeyin bir noktada durması gerekir. Hepimiz hayvan kedi kuş böcek seviyoruz. Eve giren arıyı öldürmeden camdan atmaya çalışıyoruz ama köpek olayı o kadar kontrolden çıkmış durumda ki demek ki insanların canına tak etmiş.

Herşeyin fazlası zarar diye bir söz var… tek bir türün faydası sıfır, zararı uç noktada olup kafamıza vura vura alışacaksınız, dokunamazsınız, saldırabilir önlemi siz alacaksınız diye dayatılması mantıklı değil. Zamanında yetkililer önlem almaya çalıştıklarında medyaya video fotoğraf yayıp baas bass bağırdılar dokunmayın diye. Daha bugün haberlerde görüyoruz Ankara’da toplanırken biri gelip karşı çıkıyor. Sanatçı denilen kişi bugün olmuş dokunamazsınız diye bağırıyor. Twitterda ise yine sokakhayvanlarısahipsizdeğil diye etiket tt olmuş🤷🏻‍♀️.Belediyeler aranıp şikayet edildiğinde tepkiler yüzünden bir şey yapamıyoruz diyor. Olacak iş değil. Yine bugün Rize’de 12 yaşında bir çocuk daha saldırıya uğradı. Önce insan. Önce insanlığı ve birbirimizi sevelim.

Bravo evet! Şu anda da olan bir durum kuduz . Artı sadece kuduz olması değil saldırılardan da bahsediyor. Bu arada şu tabloya da ayrıca bakınız.
1953te kuduz laboratuvari açılmış paylaştığınız haber 1932 yılına ait. O tarihte ne yapmalarını beklerdiniz? Şu an aşı imkanı var ama uygulanıyor mu? Ee yani Avrupa da biliyor belediyelerin işini yapmadigini, uyarı vermesi beklenir..

1953te kuduz laboratuvari açılmış paylaştığınız haber 1932 yılına ait. O tarihte ne yapmalarını beklerdiniz? Şu an aşı imkanı var ama uygulanıyor mu? Ee yani Avrupa da biliyor belediyelerin işini yapmadigini, uyarı vermesi beklenir..

2014’ten bu yana kuduzdan 4 kişinin öldüğü kayıtlarda mevcut. Acaba nasıl öldüler ki? Ayakları taşa takılıp düştüler mi??? Onu da kuduz mu yazdılar? Hayret.. Ayrıca evet aşı kıtlığı da var inanır mısınız. Tartışmayacağım sadece mantıklı olanı talep ediyorum. Kimsenin canı yanmadan en makul şekilde bu işin çözülmesini dilerim. Çünkü bir düşünceyi körü körüne, tek taraflı savunmak hiç kimseye fayda sağlamaz. İnsan da severiz hayvan da. Sevgilerimle 🌸

2014’ten bu yana kuduzdan 4 kişinin öldüğü kayıtlarda mevcut. Acaba nasıl öldüler ki? Ayakları taşa takılıp düştüler mi??? Onu da kuduz mu yazdılar? Hayret.. Ayrıca evet aşı kıtlığı da var inanır mısınız. Tartışmayacağım sadece mantıklı olanı talep ediyorum. Kimsenin canı yanmadan en makul şekilde bu işin çözülmesini dilerim. Çünkü bir düşünceyi körü körüne, tek taraflı savunmak hiç kimseye fayda sağlamaz. İnsan da severiz hayvan da. Sevgilerimle 🌸
Kuduz korkunç bir hastalık. Buraya koymayacağım ama merak edenler İran'da kuduzdan ölen adam diye aratıp videoyu izlesinler. Kimse böyle korkunç bir ölümü hak etmez. Kuduz virüsü eğer sinir sistemine ulaşmışsa kurtuluş da yok. Kuduz olmaktansa kanser olmak daha iyi çünkü kanserden kurtulabilirsin.

Son çocuğa saldırı haberinden dolayı biraz korktum. Köpeklerden korunmak için bildiğiniz etkili bir yol var mı? Biber gazı, elektroşok cihazı veya ses ile korkutan bir cihaz varmış sanırım. Bunlari kullanan var mı?
Bu sabah çocukları okula bırakırken bir tanesi gelen geçen arabalara havlayarak koşuyordu. Oturdum bekledim arabada,uzaklaşınca indim. Ben göz teması kurmuyorum genelde yanından geçmiyorum, mümkünse biraz uzaktan geçiyorum ama çocuklarla olunca bekleme gereği duydum zira koşar heyecanlanır çocuk bu,köpekte iriceydi epey,araçlar geçiyor vızır vızır köpek birşey yapmasa dahi yola atlarlar falan diye bekledim ki köpekten kaçarken arac altında kalan çocuklar oldu hatırlarsınız.
Geçen hafta kahve dünyasına gittim,kahvemi aldım oturamadım,8 tane köpek vardı içerde zira. Bazıları hareketsiz yatsada bir kısmı masalara hamle yapıyor hatta gelip yanımda durunca kalkıp gittim.
Güvenemem ki bunca olaydan sonra. Hayvanları her ne kadar sevsem yaşam haklarına saygi duysam,iyi şartlarda yaşamalarını istesemde bence bir çözüm bulunmalı. Barınakları yaşanabilir hale getirmeleri,kısırlaştırılma yapılması şart.
Bir çocuk daha buna maruz kalmamalı.

Kuduz korkunç bir hastalık. Buraya koymayacağım ama merak edenler İran'da kuduzdan ölen adam diye aratıp videoyu izlesinler. Kimse böyle korkunç bir ölümü hak etmez. Kuduz virüsü eğer sinir sistemine ulaşmışsa kurtuluş da yok. Kuduz olmaktansa kanser olmak daha iyi çünkü kanserden kurtulabilirsin.
Çok haklısınız Allah’ım esirgesin 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Izmirde yillar once bir ilcede kopekleri toplayip koylere atmislardi, kopekler ac oldugu icin koylulerin tavuklarini yiyormus, koyluler ellerinde tufekle kumes bekliyordu. Basibos kopeklerin icinde sibirya kurdu bile vardi, zavallinin tuyleri dokulmus perisan haldeydi, belli ki iki sevilip sokaga atilmis. Kedi kopek satisini yasaklamadan, etkin kisirlastirma yapmadan ne yapsalar bos.

Yorumum birazcık uzun olacak ancak bu konudaki yorumlar beni acayip derecede şaşırttı. Kkdaki bu konuya genel bakış birkaç senede çok değişmiş. Önceden köpeklerin saldırdığı bile kabul edilmiyordu. İnsanlar artık cinnet noktasına gelmiş.

Ben siteye geldiğimden beri hep barınak koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini ve oralarda yaşamaları gerektiğini savundum. Geçmişteki mesajlarım duruyor. Hala da bu fikirdeyim.

Önceden kkda da itlaf savunan pek insan olmazdı. Olan da destek bulmaz linç edilirdi. Ancak şu an insanlar açık açık bunu söyleme noktasına gelmişler ve baya da destek buluyorlar. Bunun sebebi de bu konuya çözüm bulmayan yetkililer ve önü sürülen her çözüme karşı çıkan hayvanseverler (!)

-İlk zamanlar köpeklerin insanlara saldırmadığı, sadece oyun istedikleri, insanlar kaçınca oyun için kovaladıkları savunuluyordu. Bir sürü parçalanan insan haberleri çıkınca bunu savunmayı bıraktılar.
- bu sefer insanların, özellikle çocukların hayvanları tahrik ettiği savunuldu. Dümdüz yolda giden insanlara saldıran köpek videoları çıkınca bu argüman da çürüdü.

-şimdi de aç kaldıkları için yaptıkları savunuluyor. Yani artık onların hayvan olduğu ve sebepsizce içgüdüsel olarak saldırabileceklerini kabul etmek gerek.

Diğer tarafa bakacak olursak: eskiden çoğunlukla insanlar barınağa götürülmeleri gerektiğini savunuyordu. Ancak hayvanseverler sokaklardan toplanmalarına kati surette karşı çıktı. Halbuki pawguards gibi dolandırıcılara verilen bağışlar, belediyelere köpeklerin toplanmaması için yapılan baskılar barınak koşullarının iyileştirilmesi için yapılsaydı zaten sokaktaki şartlardan daha iyi şartlarda barınaklarda olurlardı.

Gelinen noktada maalesef çoğunlukla insanlar itlaf edilmeleri gerektiğini savunuyorlar. Şu an ülkede itlaf olsun mu olmasın mı diye referandum yapılsa rahat %80 yapılsın der. Eğer çözüm bulunmazsa bunun bir sonraki aşaması insanların sokakta köpek avlaması olacak.

Hayvanseverlerin artık bu konuda insanları suçlamayı ve toplatılmalarına karşı çıkmayı bırakmaları gerek. Yoksa iş gerçekten çok sıkıntılı yerlere doğru gidiyor. Kısırlaştırarak azalarak bitmelerini beklemek bir çözüm değil. Birkaç senede sadece şu sitede konuya bakış açısının bu denli değişmesi bile olayın ciddiyetini gösteriyor.
Benim yorumum da hoşlarına gitmemiş ama umurumda bile değil.. şahsen çocuğuma bana yada sokaktaki herhangi bir insana(hayvanı kışkırtıcı harekette bulunmayan) bi köpeğin saldırıp parcalamaya çalıştığını görsem silahım varsa öldürürüm o köpeği sürü varsa hepsini öldürürüm.. olması gereken bu ..oyunz istiyor sokak canları vs.bana en sacma gelen şeyler

Kimse kuduzdan ölmedi mi dedim ben? Asıl size hayret alakasız şeyler söylüyorsunuz. ilk paylasiminizla ima ettiginiz şeyin asılsız olduğunu kabul edin önce. Şu an aşı kıtlığı mi varmış nerede duydunuz bunu. Asi kitligindan mi asilamamislar hayvanları yoksa aşı için ayrılan bütçeyi cukkalamaktan mi

Kimse kuduzdan ölmedi mi dedim ben? Asıl size hayret alakasız şeyler söylüyorsunuz. ilk paylasiminizla ima ettiginiz şeyin asılsız olduğunu kabul edin önce. Şu an aşı kıtlığı mi varmış nerede duydunuz bunu. Asi kitligindan mi asilamamislar hayvanları yoksa aşı için ayrılan bütçeyi cukkalamaktan mi

Tüm bilgiler kullandığımız aynı internette mevcut. Alakasız değil aslında ama umarım bir gün beni anlarsınız. Saygılar🌸

Susmayacağız hayvanların hakkını sizin gibilerden koruyacağız Nefes aldığımız sürece . Siz de bunu kabul edeceksiniz .
Ankara'da köpekler toplanmaya başladı. Yakın da tüm Türkiye'ye yayılacak bu durum. Çok şükür aklı başında insanlar da var ülkede.
Sokakları kafanıza göre kullanamazsınız. Kafanıza göre kullanabileceğiniz tek yer eviniz. Çok istiyorsanız evinizde bakabilirsiniz tüm sokak köpeklerine.

Vahşi olanlar evet bencede uyutulmalı. Eskiden bu tür vakaları binde bir duyarken şuan çok fazla duyar olduk. Allah korusun bu tür olaylardan hepimizi en çok da çocukları🤲🏻
Onlarınki de yaşam değil sokaklarda yaşamaları biti piresi uyuzu habire zaten saldırıyorlar birbirlerine yaralanıyorlar. Yağmur çamurda patileri kirli, hayvan soğuğa dayanıklı da değil kaçacak yer arıyorlar. Sokakta sadece mama verip kısırlaştırınca iş bitiyor mu sanki. Araba çarpmalarına ne demeli? Sokaklar hayvanların doğal alanı degil işte. O yüzden acımasız gibi gelse de uzun süre sahiplenilmeyen huzurla uyutulmalı.

Ben daha önceki yorumumda barınak kontrolü ve yönetiminin tamamen gönüllüler tarafından yapılması gerektiğini yazdım. Böyle bir şey mümkün mü? Yani veterinerler ve sağlık çalışanı dışında herkes gönüllü çalışacak. Gidiş geliş yol ücreti veya cüzi bir miktar da verilebilir gelenlere. Çalışma saatleri öyle sabah 8 akşam 6 değil de mesela 3 saat 4 saat veya kişi ne kadar süre orada kalabilirse. Bağışlar ve giderler bağımsız denetlenecek. Alınan mamalar ilaç bakım malzemeleri vs her şey kalem kalem belgelendirilecek.

Bu iş belediyede maaşlı çalışan kişilere bırakıldığı için böyle. Adamın umru değil köpek hasta mı aç mı, oyun mu istiyor sosyalleşmesi mi gerekiyor. İçinde hayvan sevgisi olmadığı için kafasına kürekle vurup öldürmeye çalışıyor. Kısırlaştırma dediğin bildiğin ameliyat. Yarayı temiz tutmak, düzenli antibiyotiğini ilacını vermek lazım. En az 10 gün boyunluk takılması lazım.

Sokaklara yerlere kalmış yemek mama dökmek hayvanseverlik değil, inadına inadına yapınca insanlar kinleniyor. Hayvan severlik dediğin günü kurtarma olmamalı. Bugün yere mama döktüm yarın olsun bakarız demek olmamalı.

Başka ülkelerde yaşayan köpekler kediler çok mutlu çünkü belirli kurallar içinde yaşıyorlar ve canları hakları korunuyor. Bir kaba su koy demesin kimse. Ben bizim köpeğin su kabını her içtiğinde yıkıyorum temiz su koyuyorum. Akşama kadar aynı suyu içmek zorunda kalmıyor. Sokaktaki su kirleniyor toz pislik oluyor hele yazın bildiğin hamam suyu oluyor. Hayvanların sokakta kalmaları açlıktan soğuktan sıcaktan zarar görmeleri kimi nasıl memnun ediyor anlamıyorum.

Evet tekrar soruyorum, hayvan dernekleri gönüllüleri beden barınak kontrolünü ele almıyorlar? Neden belediyelere bu teklifle gitmiyorlar? Mama parası bağış toplamak belli ki birilerinin işine geliyor. Herkes sabahtan akşama mesai yapmak zorunda değil, saatlere bölünür, saati gelen gider çalışır.

Gönüllüler olarak bireysel şekilde de topluca da çok görüştük ama belediyeler onay vermiyor. Bazı yerlerde barınağa ziyarete girmek bile eziyet bırakın kontrolü ele almayı. Herhangi ucret istemedik yemek istemedik. Hayvanlara verilecek mamayi bile biz hallederiz dedik ama yok

Beykoz civarı tepelere dogru çıktıgımızda bir sürü köpek görüyorum.
Arabadan inmiyoruz.
O haliyle bile arabanın peşinden koşup havlıyorlar.
Perişan haldeler maalesef.
Çete halinde gezen köpeklerden çok korkuyorum.
Daha önce kovalamışlığı vardır beni.
Kızımı da kovalamışlar ALLAH razı olsun bir abi denk gelmiş o ara da kızımı arkasına almış savmış köpekleri.
O an saldırsalar açıkcası can havli ile öldürebilirim.
Kontrolden çıkmış bir durum için şöyle yapılsın böyle yapılsın demekle sadece kendimizi yoruyoruz.
Yapılmış olsa kontrolden çıkmazdı.
Kontrolden çıktıgında da alınmayan önlemleri alacaklar mı ?
Görüyoruz işte.
Ölen çocuga aşırı üzüldüm.
ALLAH ailesine sabır versin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X