Sokak Köpeklerinden Korunmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
çok yakın bir arkadaşım beni evine davet etmişti seneler önce ısrar kıyamet. farklı şehirlerde olduğumuzdan onda kalacaktım. sokaktan bir kedi almış. türünü bilmiyorum ama kedi pat diye üstüne atlıyor uçuyor resmen. uyanık olmayı geçtim gece uyurken üstüme atladı tabi ben çığlık attım. dedim kapımı kapat korkuyorum. kapatamam kızımın psikolojisi bozulur vs dedi. tabi kim sallar benim psikolojimi.
en son dedim yok ben uyuyamıyorum kapat kapıyı sürekli üstüme sıçrıyor. bu bi sinirlendi her şeyi yıktı devirdi. bana çok ciddi psikolojik sorunlarım olduğunu, ben uyurken üstüme zıplayan sokak kedisinden korkmamın normal olmadığını ciddi bir psikolojik destek almam gerektiğini böğürdükten sonra hışımla odanın kapısını kapattı
tabi ben gün ağarır ağarmaz evden kaçtım bi daha da görüşmedim. bu da böyle bir anımdır aklıma geldi😁

Cok gecmis olsun.

Burda ilk lincimi buna benzer bir konuya yaptigim yorumla almistim hic unutmam ne gunlerdi onlar ❤️

Alakasız birşey sorucam bu olaylar nerelerde oluyor.? Hangi şehirler semtler veya köylerde mi
Son olayin gectigi mahallede 13 sene yasadim.
Ben 10 sene oldu ordan tasinali, ara sira genclik arkadaslarimi ziyarete giderim son birkac yildir suriyelilerin yogun yasadigi bir bolgeye donusmus, daha oncesinde de Cankiri, Kars ve Erzurumlular'in topluca yerlestigi bir bolgeydi.

Benim oturdugum sirada cocukcagizin saldiriya ugradigi kucuk ormanlik alan kopek besleme alani olarak hayvansever dernekler tarafindan kullaniyordu. O ormanlik alan Ankara ilce belediyelerinin topladiklari kopekleri birakma alanidir.

Son olayin gectigi mahallede 13 sene yasadim.
Ben 10 sene oldu ordan tasinali, ara sira genclik arkadaslarimi ziyarete giderim son birkac yildir suriyelilerin yogun yasadigi bir bolgeye donusmus, daha oncesinde de Cankiri, Kars ve Erzurumlular'in topluca yerlestigi bir bolgeydi.

Benim oturdugum sirada cocukcagizin saldiriya ugradigi kucuk ormanlik alan kopek besleme alani olarak hayvansever dernekler tarafindan kullaniyordu. O ormanlik alan Ankara ilce belediyelerinin topladiklari kopekleri birakma alanidir.
yani bu olaylar istanbulun göbeğinde, ne bileyim merkez şehirlerin ortasında falan olmuyor öyle mi? Kırsal yerlerde veya ormanlık alanlarda oluyor?

Gönüllüler olarak bireysel şekilde de topluca da çok görüştük ama belediyeler onay vermiyor. Bazı yerlerde barınağa ziyarete girmek bile eziyet bırakın kontrolü ele almayı. Herhangi ucret istemedik yemek istemedik. Hayvanlara verilecek mamayi bile biz hallederiz dedik ama yok
Ben maalesef binlerce km uzakta yaşıyorum elimden somut bir şey gelmiyor. Hiç mi avukat hukukçu yok bu hayvanseverlerin içinde? Belediye vs dava edilemiyor mu, ne demek barınak ziyareti bile yapamamak? Demek ki lobiyi hatalı yapıyorsunuz. Bu kadar gücü, savunmayı, karşı çıkmayı bunun üzerinden yapmanız gerek belki de. Mesela sokaklarda belli meydanlarda barınakların yönetimini işleyişini gönüllülere bırakın tarzı konuşmalar yapabilirsiniz. Anketler yapılır imzalar toplanır ve bir kişi bile buna karşı çıkmaz. Herkes win win. Hem hayvanlar sokaklardan toplanır, sevgi ilgi bakım görür, hem kimseye köpek saldırmaz hem de belediyenin üstünden yük kalkar. Kaç kere yazdım, belediye çalışanları mesai iş olarak görüyor ama gönüllü hayvanseverler çocuk gibi bakar ilgilenir.

Ya yazmak düşünmek dahi istemiyorum ama gerçekten bu işte büyük rant dönüyormuş.

Siz hiiiç merak etmeyin. Her birimiz çok sayıda sokaktan sahiplendik ve çevremize de sahiplendirdik. Artık sınırı aştık, ilanlarla da sahiplendiriyoruz.
Sokak canlarının beslenmesine de tedavilerine de kendi alın terimizden maaşımızdan büyük oranda harcayıp zorunlu ihtiyaçlarımızdan kısıyoruz.
Anlayamazsınız.
Çünkü bunu yapamayacaklardansınız.

Asıl siz kaç çocuk sahiplendiniz evlat edindiniz yurtlardan, fakir ailelerden?
Sizin derdiniz çocuk da değil.

Psikolojik rahatsızlıklarınızı korkularınızı hayvan korkusu üzerinde birleştiriyorsunuz.
Farkında bile değilsiniz.

Ayrıca; fobisi olanların TEDAVİ OLMASINI ÖNERİYORUM.
Hadi ordan. Hayvan sahipleniyorlarmış. Hayvanları barınaktan alıp hevesiniz geçince sokağa terkediyorsunuz. Yan komşum sözde köpek bakıyor evde. Hayvan sürekli balkonda. Hapis gibi. Bütün mahalle sabaha kadar hayvanın acı acı ulumasını dinliyoruz. Kimsenin rahatsız olmasına aldırdığı da yok, birşey söyleyenin üstüne yürüyor. Karşı komşu kedisini aylarca evde baktı, taşınırken sokağa atıp gitmiş. Bence siz gidip tedavi olun. Çoğunuzun derdi hayvanlar değil. Merhametli görüneyim, hayvansever desinler, köpeğimle yürüyüşe çıkarsam çok havalı olurum diye şekilden şekile girmeyi bırakın.

Hadi ordan. Hayvan sahipleniyorlarmış. Hayvanları barınaktan alıp hevesiniz geçince sokağa terkediyorsunuz. Yan komşum sözde köpek bakıyor evde. Hayvan sürekli balkonda. Hapis gibi. Bütün mahalle sabaha kadar hayvanın acı acı ulumasını dinliyoruz. Kimsenin rahatsız olmasına aldırdığı da yok, birşey söyleyenin üstüne yürüyor. Karşı komşu kedisini aylarca evde baktı, taşınırken sokağa atıp gitmiş. Bence siz gidip tedavi olun. Çoğunuzun derdi hayvanlar değil. Merhametli görüneyim, hayvansever desinler, köpeğimle yürüyüşe çıkarsam çok havalı olurum diye şekilden şekile girmeyi bırakın.

Yanlış genelleme yapıyorsunuz. 5 engelli hayvanım var hepsini sokaktan aldım tedavi ettirdim. Klinikte de tedavi ettirdiklerim var, sahiplendirdiklerim var. Herkes hevesi geçince terk etmiyor, herkes gösteriş için hayvan almıyor. Üslubunuz korkunç ayrıca.

Komsunuzu ilgili yerlere bildirebilirsiniz.

yani bu olaylar istanbulun göbeğinde, ne bileyim merkez şehirlerin ortasında falan olmuyor öyle mi? Kırsal yerlerde veya ormanlık alanlarda oluyor?
Hayir bahsettigimiz yer sehir merkezine 13 km mesafede gayet sehir ortasi sayilabilecek bir alan, kirsal bölge degil.

Ornegin ayni bolgede cocugun saldiriya ugradigi yerde bir buyuk ilkokul var (cocuk bu okulda okuyormus) Vildan Nurettin Demirer ilkokulu, ayrica yine ayni bolgede su yeni sistem buyuk liselerden var. Ayni kampus icinde imam hatip, teknik lise, anadolu lisesi vs bulunan buyuk liseler var ya onlardan. Yani tum keciorenli cocuklar bu bolgeye okumaya geliyor, merkezi bi yer anlayacaginiz.

Ankara'yi bilenler ve Ankaralilar icin tarif etmek gerekirse Ovacik'a (forum ankara'nin oldugu yer) bakan ormanlik tepe olarak yorumlayabiliriz.

Bu arada orman dedigime bakmayin, 2014'te Jandarma erleri ve bolge insani olarak ormanlastirmistik, binlerce fidan dikmistik, ama cani insanlar ormani da yaka yaka bitirdiler. Yani adi ormanlik alan aslinda acik arazi artik.

Benim de kuşum var. Korkanlara nasıl korkarsin, küçücük diye alay etmiyorum. İnsanlar kontrol edemiyor neyden korkacağını sonuçta.
vallahi öyle bir şey değil. hayvan sokaktan gelmiş odanın bir başından diğer başına atlayabiliyor. anlatamam yaşanır tam bir çılgındı😂

Yanlış genelleme yapıyorsunuz. 5 engelli hayvanım var hepsini sokaktan aldım tedavi ettirdim. Klinikte de tedavi ettirdiklerim var, sahiplendirdiklerim var. Herkes hevesi geçince terk etmiyor, herkes gösteriş için hayvan almıyor. Üslubunuz korkunç ayrıca.

Komsunuzu ilgili yerlere bildirebilirsiniz.
Üslubumun korkunç olduğunu düşünmüyorum. Korkunç olan ülkemizde sözde hayvanseverlerin aşırılığı yüzünden yaşananlar. Evet devlet suçlu, evet belediyeler görevini düzgün yapmıyor ama kim diyor onlara sokakları mama ve yemek artığıyla doldurun, hayvanların doğasını bozun diye. Siz çok küçük bir azınlığın içinde olabilirsiniz ama çoğunluk sadece heves ve gösteriş için hayvan alıyor. Yaptıkları saçmalıkta en çok hayvanlara zarar veriyor. Birkaç saldırı olayı daha yaşanınca insanlar sokaklardaki hayvanları öldürmeye başlayacak. Bir aşırılık başka bir aşırılığa neden olacak.

Biliyor musunuz bilmiyorum ama pitbulllari vahsilestirip dovuslerde kullanabilmek icin cig etle beslerler ki agzi kan tadina alissin.

Su anda Ankara'da sokak kopeklerini cig etle besleyen bir takim insanlar var, bunlarin 1 tanesini ben kendi mahallemden uzaklastirdim. Ben bu kisilerin iyi niyetli minnos hayvanseverler oldugunu dusunmuyorum. Ben bilerek hayvanlari vahsilestirmeye calisan bir grup olduklarini, sokak hayvanlari konusunda toplumsal baski kurmaya cabaladiklarini, boylece toplu kopek katliamlari yapilmasini saglamaya calistiklarini dusunuyorum.
ben o kadar zeki olduklarını düşünmüyorum çoğu takıntılı ve yansıtma yapıyorlar yani psikolojisi bozuk olan kendileri

Benim yorumum da hoşlarına gitmemiş ama umurumda bile değil.. şahsen çocuğuma bana yada sokaktaki herhangi bir insana(hayvanı kışkırtıcı harekette bulunmayan) bi köpeğin saldırıp parcalamaya çalıştığını görsem silahım varsa öldürürüm o köpeği sürü varsa hepsini öldürürüm.. olması gereken bu ..oyunz istiyor sokak canları vs.bana en sacma gelen şeyler
Ne meraklıymışsınız öldürmeye ne kadar canisiniz. Yani evet bizde istemiyoruz çocuklar sokak köpekleri tarafından öldürülmesini ama tüfekle öldürecek kadar da vahşi değiliz

Merkezi yerlerde de oluyor. İstanbulun her yerinde oluyor. Ama tabiyki kırsalda daha fazla çünkü toplayıp toplayıp kırsala atıyolar köpekleri.

Hatta bununla ilgili şöyle bir olay anlatayım: bir tane instagram fenosu var. Köpeklerin toplatılmasına aşırı karşı çıkıyordu (sanırım hala karşı çıkıyor) benim oturduğum yer çok elit bir yer, sizin gibi varoşların olduğu yerlerde saldırılar oluyor diyordu. Oturduğu yer de cidden çok merkezi ve zenginlerin oturduğu bir yer. Bunun kardeşi o semtte köpek saldırısına uğradı geçen sene 😐

Son düzenleme:
Geçen haftalarda yürüyüş yapmak için eşimle sahile gittik.Arabadan indik 2-3 dakika sonra iki köpek takıldı peşimize.Sevelim,okşayalim dedik yok,özellikle biri çok agresifti ve sürekli hirliyordu.Ne yaptıysak kurtulamadik gitmediler, üstümüze atlamalari an meselesiydi.En son eşim üstündeki montu çıkarıp köpeğe attı, onlar montu parçalarken biz arabaya koştuk.
İstanbul'un göbeği...Bizim yerimizde bir çocuk olsa ne olacaktı ? Ya durup parcalanmayi bekleyecek ya da koşup can havliyle araçların arasına atacaktı kendini.Ve bunun adı kazada öldü olacaktı 😡
Şu an itibariyle kısırlaştırmanin da kısa vadede bir çözüm sağlamayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz.Bugün,hemen,şimdi bütün sokak köpekleri toplatilip, devlet kontrolünde bir yerlerde bakılmalı.

Bu hayvanlar için de güzel bir yaşam değil ki sokaklar, bundan bir ay önce mahallemize kangal cinsi sanırım iri bir köpek bırakıldı, başlada korktum falan ki ben cidden çok korkarım köpeklerden ama sonra baktım kimseye bir zararı yok, çokta dost canlısı bir köpek, geçen hafta yine kurt köpeği atıp gitmişler mahalleye, o da daha yetişkin değil bence çocuk sanırım. Yağmur yağdı, baktım sabaha kadar ıslak çimlerin üzerinde uyumuş, çok üzüldüm onu o halde görünce. Barınaklar iyileştirilse ve bu hayvanlar da aç susuz karda kışta sokaklarda eziyet çekmeseler çok daha güzel olmaz mı? Sokaklara bırakılsın diye verilen çaba bu barınaklar için verilebilir. Üstelik hiçbir uygar ülkede insanlar yırtıcı hayvanlarla karşı karşıya kalarak yaşamak zorunda da değiller, çocuklarımızı böyle ilkel bir şekilde heba etmek nasıl dehşetle karşılanmaz, yer yerinden oynamaz inanın bilmiyorum, ben duyduğum haberlere bile inanamıyorum artık.

Sorun vahşi doğaları aslında.
Kedi kuşu fareyi yer. Zevkine yemeyeceği şeyi öldürmez. Biraz oynasa da yer o kuşu yumurtayı. Açlıktan yapıyor yani.
Ama köpek kedi yemiyor. Açlıktan da yapmıyor. Amacı sadece kediyi öldürmek. Üç beş köpek hayvanı patlatıp atıp gidiyorlar kaç kere kurtaramadım camdan seslendim su attım. Geceleri siteye girip resmen kedi arıyorlar. Öldürüp gidiyor.
Yemek için öldürmekle ben grup olup parçalayıp gitmeyi bir tutamıyorum.
Vahşi bir yanları var. Güçsüz görürse sırf zevk için öldürüyorlar. Bu nedenle sokakta köpek grupları olmamalı bence
Muhalefet etmek için yazmıyorum ama sokaktaki her köpek grubu aynı değildir, topikteki mesajlarımda bahsetmiştim, bazı çetelerin lideri olan köpek agresif karakterlidir ama bu karşılaştığımız her köpek agresiftir anlamına gelmez, bizim sokakta besleme yapıldığı için en az 20 tane kedi var, sayıları her geçen gün artıyor çünkü nasılsa bakılıyorlar diye sokağından topladığı kediyi bizim buraya atanlar oluyor, yeni doğan yavruları da çöp konteynerlerine atıyorlar biz alıp bakmak zorunda kalıyoruz, şimdiye kadar hiçbiri köpekler tarafından parçalanmadı, ki geceleri burası yemek arayan çetelerle dolar.
Ölen kedilerin hepsi insan eliyle öldü, bir grup kedi canlı canlı yakıldı, bir grubu zehirlediler, bir kısmının üzerine araba sürüldü kolları bacakları koptu.
Tüm canlılar vahşidir, hayvanların bir noktaya kadar aklı vardır ama insan kadar zekaya sahip değillerdir, insan gibi her duyguları da gelişmiş değildir, yaptıklarından zevk aldıkları sonucunu çıkaramayız yaptığı şeyin sonuçlarını kestirebilen bir canlı değiller çünkü, ama insanlar kedileri yakarken köpeklerin bacaklarını keserken zevk alır.

Köpek saldırısına uğrayıp yaralanan vefat edenleri ayrı tutarak yazıyorum yine, her seferinde belirtmek zorunda kalıyorum çünkü maalesef her sözü olduğu gibi anlamak isteyen de olur yanlış anlamak isteyen de, tüm köpekler aynı kefeye konduğu ve özellikle köpek düşmanlığı arttığı ve hepsi hedef haline geldiği için evet haklısınız sokakta olmamalılar, doğru dürüst yaşayabilecekleri karınlarının doyacağı, sağlıklarının korunacağı konforlu bakım evleri yapılmalı.

Ne meraklıymışsınız öldürmeye ne kadar canisiniz. Yani evet bizde istemiyoruz çocuklar sokak köpekleri tarafından öldürülmesini ama tüfekle öldürecek kadar da vahşi değiliz
Köpeğin saldırıp parçaladığını görsem demiş.Yine de öylece bakarmiydiniz cidden,yoksa köpeği sakinleştirmek için dakikalarca uğraş mı verirdiniz, o her saniyenin önemli olduğu durumda ?

Ankara'da köpekler toplanmaya başladı. Yakın da tüm Türkiye'ye yayılacak bu durum. Çok şükür aklı başında insanlar da var ülkede.
Sokakları kafanıza göre kullanamazsınız. Kafanıza göre kullanabileceğiniz tek yer eviniz. Çok istiyorsanız evinizde bakabilirsiniz tüm sokak köpeklerine.
Ama öyle demeyin, nasıl para toplayacaklar sokakta sefil hayvan olmazsa? Bazılarının rant kapısı bu mama,klinik ,kısırlaştırma vs. Baya baya param bitti,artık bakamıyorum sokağa salacaģım diyerek para dileniyorlar. Yada yaralı bir hayvan bulup klinik borcum var alamıyorum para gönderin diyemezlerse ne olacak.
Gerçek hayvanseverleri tenzih ediyorum ama çoğu bu hayvanlar üzerinden para kazanıyor bu bir gerçek ve hatta kendi kendilerine birbirlerinin foyasını da ortaya ćıkarıyorlar gel gör ki al birini vur ötekine.ve tabi ki işlerine gelmiyor sokaktan hayvanların toplanması. Şayet gerçekten hayvansever olsalar,barınaklar iyileştirilsin diye bastırırlar,kısırlaştırmayı teşvik ederler.
Ankarada bir barınakta hayvanlara işkence ediliyor görüntüleri yakın o halde zira her seferinde bu toplamalar sonrası bu tip görseller servis ediliyor sistemli şekilde.

34 yaşıma giriyorum ama büyüdüğüm sokaktaki mezarlıkta yatan büyüklerimi ziyaret edemedim köpeklerin korkusuna. Babam geçen sene vefat etti. İlk kez o zaman girdik ama kalabalık olarak. En az 20 tane var ve saldırıyorlar. Şehrin en eski mezarlığı olduğu için tepenin yamacında bir de görünmüyorlar. Birden insanın etrafını sarıyorlar.

Karşısında çocuk parkı var. Kızımı götürmek istedim daha yaklaşırken bize havladılar. Geri döndük.

Aile evimin karşısında çocuk parkı var ama adı çocuk parkı. Aslında köpeklerin alanı. Küçücük parkta 15 civarı köpek yatıyor. Hem mezarlıktakiler hem evin önündekiler her gün düzenli beslenir. Hepsi tasmalı. Aşıları tam. Düzenli kontrolleri yapılır. Ama saldırıyorlar işte. Sokakta yabancı birisi yürürken havlarlar. Annemin kapısından su kabı eksik olmaz o yüzden annemi sayarlar sağolsunlar. Havlamaları duyunca çok defa koşup isimleriyle tek tek bağırıp uyardık. Seviyoruz. Kıyamıyoruz ama istemiyoruz da.

Sabah sekizde taksiden iniyorduk evin önünde. Sürünün lideri havladı ileri doğru hepsi koşmaya başladı. Annemle bende yürüdük sekiz yaşlarında bir çocuk donmuş kalmış öyle. Taksici hızla gidip taksiyle araya girdi. Köpekler afallayınca çocuk kaçtı.

Yine bir gün yabancı biri geçiyordu kapımızın dibinde yatan köpek adama hırladı. Adam da yürüyemiyor engeli vardı. Ben durdurdum köpeği.

Mahallemizde besleyen bir aile var. Arada para yardımı da yaptık ama onlar toplansa da gidip belediyeden sahipleniyorlar. Tekrar sokağa bırakıyorlar. Hepsi tasmalı. Tasmalarda tel numarası var. Ben de aradım belediyeyi. Sokağın ismini söyleyince alamayız anca alırız bakımını yapar geri bırakırız çünkü onlar sahipli dedi. Bazı kedileri kabul etti bu köpekler. Gerisini öldürdüler. Müstakil evlerin olduğu eski bir mahalle ve fare ile baş edemiyoruz. Küçücük apt bahçesine 50 kedi sokmuşlar. Serbestler. Geziyorlar ama kokusuna katlanamıyoruz. O bahçenin kokusu evimizin içinde.

O kediler aşırı tok olduğu için fare yanından geçiyor da bakmıyor. Gözümle gördüm bu olayı. Bizim bahçeye yatmaya geliyorlar tavana çıkıyorlar annem ses etmiyor sıcak yatsınlar diye ama eve pire doluyor ve fare sorunu devam ediyor ona rağmen.

O köpekler o sokaktaki bir çocuğa saldırdı. Defalarca yüzlerce kez gördüm o çocuklar köpeklerle beraber aynı yerde büyüyor. Severler gezerler beraber. Kısır mı kısır, karnı tok mu tok, tanıdık mı tanıdık ama saldırdı. Annesi imza topladı köpekler için. Annemde imzalamış istemiyoruz diye. Severiz bakarız yardım ederiz ama evin önünde 20 köpek olmuyor. O besleyen aile herkesle kavga etti.

Hayvan sevmekle ilgisi yok. O kadar kapımızda yatar ki eve girmek için üstünden atlarız kıpırdamaz bile tüyleri eve uçuşur. Seviyoruz gerçekten. Ama insanlar ve kediler için artık tehdit oldular.

Bir de mezarlık köpekleri ve bizim sokak köpekleri aralarına sınır çizmiş. Her gün karşılıklı buluşup o sınırda birbirlerine havlarlar arada saldırırlar sonra ayrılırlar. O kavganın arasında kalmaktan da korkuyorum.

Köpeğin saldırıp parçaladığını görsem demiş.Yine de öylece bakarmiydiniz cidden,yoksa köpeği sakinleştirmek için dakikalarca uğraş mı verirdiniz, o her saniyenin önemli olduğu durumda ?
Bir canı kurtarmak için başka bir canı öldürmek hiç doğru değil. Mutlaka bir yolu var düdük çalardım yada kovalardım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X