Sosyal fobi için devlet hastanesine başvuranlar

geldimsenimsonkez

Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2023
86
24
Merhaba, aranizda sosyal kaygi,cekingenlik,utanc gibi şikayetlerle devlet psikiyatrisine gidenleriniz var mi? Ilac kullandiniz mi,nasil ilerledi surec? Normalde cok kaygi yasamiyordum ancak okul ortaminda bunu çok fazla yasiyorum ve bu konuda iki uc yildir kendimi geri çeke çeke artık basit diyaloglardan da korkar ve hemen heyecanlanir oldum.Bu durum beni cok rahatsiz ediyor. Lisedeyken boyle bir durumum yoktu, gayet rahat ve iyi iletişimi olan birisiydim. Terapi alanlariniz varsa onlarin da fikirlerini merak ediyorum

Merhaba, aranizda sosyal kaygi,cekingenlik,utanc gibi şikayetlerle devlet psikiyatrisine gidenleriniz var mi? Ilac kullandiniz mi,nasil ilerledi surec? Normalde cok kaygi yasamiyordum ancak okul ortaminda bunu çok fazla yasiyorum ve bu konuda iki uc yildir kendimi geri çeke çeke artık basit diyaloglardan da korkar ve hemen heyecanlanir oldum.Bu durum beni cok rahatsiz ediyor. Lisedeyken boyle bir durumum yoktu, gayet rahat ve iyi iletişimi olan birisiydim. Terapi alanlariniz varsa onlarin da fikirlerini merak ediyorum
Sosyal fobi için devlet hastanesine gitmedim ama terapi gördüm birkaç kez okul zamanında. ilaçlar bir yere kadar fiziksel tepkileri azaltıyor kalp çarpıntısı titreme vs.bir aşamadan sonra diyorlar ki geriye çektikçe kendini ilerler korkun yani kaçtığın durumlara yapa yapa alışacaksın dediler bana. ben topluluk önünde sunum yapamazdım panik atak gibi kalbim çarpardı sesim titrerdi yapa yapa alışacaksın başka yolu dediler ama ben adım atamadım yaptıysam da çok zorlandım. kısaca pek fayda göremedim ben adımı benim atmam istendi ben de kendim yapacaksam terapinin ne anlamı var diye bırakmıştım.🤷‍♀️

Konu sahibi gitmiş ama yazayım, bende sosyal fobinin bir çeşidi olan agorafobi vardi. Bunun bir hastalık olduğunu öğrenir öğrenmez devlet Hastanesi'ne psikiyatre gittim, bir ilaç verdi. Birkaç ay kullandım ve 14 yıldır artık agorafobim yok 🥰
İmkanı olmayan tabii ki devlete gitsin. Doktor doktordur

Konu sahibi gitmiş ama yazayım, bende sosyal fobinin bir çeşidi olan agorafobi vardi. Bunun bir hastalık olduğunu öğrenir öğrenmez devlet Hastanesi'ne psikiyatre gittim, bir ilaç verdi. Birkaç ay kullandım ve 14 yıldır artık agorafobim yok 🥰
Geçmiş olsun yenGEnC yenGEnC Ne güzel atlatmışsın. Araştırdım ama pek anlayamadım agorafobinin sosyal fobiden farkı tam olarak nedir?

Bende kendimde agora fobi olduğunu düşünüyorum sizde ne gibi belirtileri vardı acaba

Merhaba konuyu takip et e basmayı unutmuşum hepinizden özür dilerim:KK43: son zamanlarda görüştüğüm bir hekimle (bir hasta olarak değil dertlesmek gibi bir sohbette) benzer durumlar yaşadığını ve üzerine gidilerek duzeltilebileceignden bahsetti. Son zamanlarda kendimi biraz daha yendiğimi hissediyorum. Bence içte buyuttukce hem fiziksel semptomlar arıyor hem de kaygı durumu çok yükseliyor ve çeşitleniyor. Bir süre bu şekilde devam edeceğim eger güzel ilerlemeler kat edemezsem psikyatriye görünmeyi düşünüyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim

Sosyal fobi için devlet hastanesine gitmedim ama terapi gördüm birkaç kez okul zamanında. ilaçlar bir yere kadar fiziksel tepkileri azaltıyor kalp çarpıntısı titreme vs.bir aşamadan sonra diyorlar ki geriye çektikçe kendini ilerler korkun yani kaçtığın durumlara yapa yapa alışacaksın dediler bana. ben topluluk önünde sunum yapamazdım panik atak gibi kalbim çarpardı sesim titrerdi yapa yapa alışacaksın başka yolu dediler ama ben adım atamadım yaptıysam da çok zorlandım. kısaca pek fayda göremedim ben adımı benim atmam istendi ben de kendim yapacaksam terapinin ne anlamı var diye bırakmıştım.🤷‍♀️
Son zamanlarda tam olarak bunu yapıyorum. Kendimi yenmeye başladım bazı noktalarda. Ne kadar fiziksel bazı semptomlar beni korkutup o an zorlasa da üzerine gidiyorum. Belirgin bir azalma fark ettim. Umarım bu şekilde ilerlerim, insanı kendi yarattığı bir hapishanede gibi hissettiriyor

Öncelikle sizi destekleyecek bir çevrede yapmanız önemli bu üzerine gitme işini. Bu konularda kitaplarda var onlardan da faydalanabilirsiniz. Devlet hastanesine de gitmek istiyorsanız gidebilirsiniz

X