Süper anne

Robot supurge ,çamaşır makineden çıktıktan sonrada kurutmaya atıyorum. Aşmak çok zman alır uğraşılmaz. Bunlar işleri kolaylaştırıyor. Bulaşık ciktikca akıtıp Bulaşık makineye koyun.
Bende robot supurge alicam galiba buyk kolaylik eve mutfak zorluyor insani birikincr bunalima giriyorum

Hem evin islerini siz yapin hem bebege siz bakın, kocaniz bi ise yaramiyor ama yine de kendinizi sucluyorsunuz. Sizin ve kimsenin super anne olmasina gerek yok, en super annenin de henuz cocugu yok zaten
En super annenin cocugu yok iyimis :) Birde esim diyorki ev isini ayda bir kere yap delirmis gelde o pislige katlan ölürüm galiba ayda bir kere yapsam zaten ev pis olunca elim kolum kalkmiyor tersine bende

En super annenin cocugu yok iyimis :) Birde esim diyorki ev isini ayda bir kere yap delirmis gelde o pislige katlan ölürüm galiba ayda bir kere yapsam zaten ev pis olunca elim kolum kalkmiyor tersine bende
Fikir verme, icraatini görelim de. Hamal misiniz siz ya? Ciddiyim birakin evi bok götürsün; giyecek bir don, su icecek bir bardak bulamasin da o zaman ayda bir temizligi sorarsıniz ona.
Bahsettiği büyük temizlik sanirim ama, ona bile gerek kalmadan biz kadinlar şöyle bi tuvalete kalksak, lavaboyu yikar cikariz. Haberleri var mi acaba?
Yapilan ve küçük görünen işler, bulasik makinesi boşaltmak dahi ne kadar zaman aliyor ve bütün gun bu haldeyiz. Ya bir ucundan tutsun esiniz, ya da siz de yapmayin.

Sürekli plan yapiyorum ama kafam daginik uyamiyorum ki plani bile evi detayli temizleyim sakin toplu temiz kokan bir odada yapiyorum oda yorgunluktan uyamiyorum
İşte o yüzden araştırın diye örnek gösterdim. Defalarca denemişseniz ve olmuyorsa bir şeyler size uymuyor demektir. Mesela ben ileride kendi evime çıkarsam alışverişten önce mutlaka çok gerekli/gerekli/olmasa da olur şeklinde liste yapmayı düşünüyorum. Minimalizmi seviyorum eşyalarda. Size eşya atın demiyorum yanlış anlamayın. Örnek sadece.
Bazen aklımıza gelmeyen yöntemler oluyor. Bazı kadınlar iki işi bir arada yapabiliyor. Bazı fikirler görüyorum benim aklıma gelmemiş ama çok mantıklı. Siz mesela çocuk uyumuyorken annelerin aynı anda iş yürütme fikirlerini görebilirsiniz. Ya da hafta başı erzakları öyle hazırlıyorlar ki mutfakta, çıkartıp yemek yapması çok pratik oluyor vs. vs.
Biraz bakının. Böyle "süreci götüremiyorumdan" daha çok "oturtacağım ben bu düzeni" diye düşünürseniz kendinizi yıpratmazsınız. Ben sizin gibi çaresiz baktığım konular yüzünden eskiden aşırı derece yıpranıyordum. Çok depresif hissediyordum çözene kadar. Sonra çok mantıksız olduğunu fark ettim. Bakış açımı değiştirmek ruh halime çok iyi geldi.

Eşiniz akıl vermesin size , o pazar günü süpürsün siz silin peşinden , beraber toplayın katlayın . Kendi yapmıyorsa da yanınıza ayda bir yardımcı alın . Konu komşuyu da boşverin . Gerçekten hiiiiçççç önemli değiller . Dedikodu yapıyorsa da laf arasında aman insanlar evini temiz tuttuğu kadar kalbini temiz tutsun deyin . Kimse temiz miydin diye sorguya çekilmeyecek , kul hakkı var mı diye sorguya çekilecek deyin . Mesela ben dedikodumu yapan kimseye hakkımı helal etmiyorum deyin .
Evlilik bir tarafın hayatını zorlaştırmamalı . Eşiniz iş yatak arasında ömür geçirmek istorsaydı evlenmeseydi .
Bence bir cinnet hali işinizi çözer .

Evet yardim almam lazim cunku kendimde biktim bu temizlik takintimdan galiba annemden geliyor annemde temizlik hastasi. Hasta haline bakmadan nefessiz kalana kadar temizlik yapardı dizleri iyice gidince birakti ama oda benim gibi surekli aklinda
Ay ben bunu okumamıştım. Çocukla ilgilenmeniz gerekiyor diye basit düzeyde zannettim. Bence bu takıntı için bir destek alın.

Ayrıca biblo , tablo battaniye vs hepsini kaldırın . Fazla eşya olmasın evinizde . Her eşya temizlik bekleyen birer canavar bence . Sil akşama tekrar tozlanıyor . bebeğinizle de bol bol temiz hava alın , dışarda zaman geçirin . Yorulsun uyusun .

Kesinlikle robot süpürge alın birde yoksa kurutma makinası. Evdeki iş yükünü çok alıyor en azından ortada saç toz olmuyor. Uyumayan durmayan bebeği olan anne bos zamanda iş yapmak yerine uyumalı dinlenmeli yoksa çok yıpratıyo kadını. Ben her gün robotu calistiriyorum eşimin izin gunundede temizligi yapiyoruz detay icin ayda 1 yardimci alacam cunku mumkun olmuyo. Yemegide iki günlük yapin birde soguk salata koyun dolaba pratik. Esinizin calisma saatlerine gore bi duzen oturtun is bolumune onuda katın. Ben şuan izindeyim ama esim yeri geliyo sabah isten cikiyo bebegimizi aliyo ben uyuyorum kahvalti hazirlayip uyandiriyo beni cunku geceleri cok uykusuz kaliyorum. Eşinizden destek alın mutlaka

Valla size bir tavsiye vereyim mi kendinizi paralamayin ben is ev cocuk temizlik yemek derken eşimle iş bölümü yapmamıza rağmen ayakta fazla durup kosturmaktan topuk dikeni oldum üzerine basamıyorum günlerdir ağrıdan.Kimse hepsini dört dörtlük yapmaya calıstim diye madalya takmadı esim su an yanımda horlarken ben ağrı cekiyorum.Oldugu kadar yapın kendinizi paralamak yıpratmaktan başka bir ise yaramaz

Olduğu kadar yapıyoruz napalım. Kusursuz olan bir Allah
Önceliğim çocuk tabii ki. Sonra ben ve diğer işler.

Hem evin islerini siz yapin hem bebege siz bakın, kocaniz bi ise yaramiyor ama yine de kendinizi sucluyorsunuz. Sizin ve kimsenin super anne olmasina gerek yok, en super annenin de henuz cocugu yok zaten
En super annenin cocugu yok iyimis :) Birde esim diyorki ev isini ayda bir kere yap delirmis gelde o pislige katlan ölürüm galiba ayda bir kere yapsam zaten ev pis olunca elim kolum kalkmiyor tersine bend
Bebeğin iştahını düşünme sakın yediği kadar yemediği kader 🥹
Bazı bebek yemiyor.
Valla doğdu zar zor memeyi tutturdum. 2.5 aylığa kadar kavga kıyamet emzirdim. 2.5 aylık emmeyi bıraktı sağdım durdum. Felaket günlerdi.
8. Aya kadar süt sağdım.
2 yaş olacak çiğnemeyi yeni öğrendi.
Geçen köfte çiğnedi de evde kutlama falan yaptık.
Bazı çocuk böyle. Senle ilgisi yok.
Elinden geleni yapıyorsundır kendini suçlama.
Yeni dünya düzeni.
Çok yalnızız. Annelerimiz kardeşlerimiz yanımızda değil. Bir başımız 4 duvar arasında çocuk bakmaya çalışıyoruz. Eskiden annem anlatıyor seni büyütürken evde 4 yaşlı vardı ben geziyordum onlar sana bakıyordu diyor. Şimdi öyle mi hayatlarımız?
💕
Istahsizligi yuzunden kafayi yemek uzereyim annem surekli kaburgasi cikmis bakmiyorsun duzgun diyor ama onlara gidince verdigim mucadeleyi gorunce cocuk yemiyor diyor. Herkes vicdanini rahatlatma pesinde.Bu zamandaki bebeklere ne oluyor ya vallahi anlamadim pesinde divane oldum resmen yesin diye yere bisey dusse çildirirdim simdi aman yesinde dussun bisey olmaz modundayim. Ama icten ice kafam yerlerde yine kirlendi diye. Bide evet yalniz cocuk bakmak cok zor

Sizin bütün gün yorulmanız ne olacak peki?
Yok sayarak ekmeğine yağ sürüyorsunuz, bi zahmet evladının bakımına destek olacak.
O kadar tartisma olduki yoruldum artik biraktim haline gecen camasir as dedim bende resmen canimi disime takmis is yapiyorum da bitsin diye bi aglamadigi kaldi yorgunum diye diye halbuki yalan

En super annenin cocugu yok iyimis :) Birde esim diyorki ev isini ayda bir kere yap delirmis gelde o pislige katlan ölürüm galiba ayda bir kere yapsam zaten ev pis olunca elim kolum kalkmiyor tersine bend

Istahsizligi yuzunden kafayi yemek uzereyim annem surekli kaburgasi cikmis bakmiyorsun duzgun diyor ama onlara gidince verdigim mucadeleyi gorunce cocuk yemiyor diyor. Herkes vicdanini rahatlatma pesinde.Bu zamandaki bebeklere ne oluyor ya vallahi anlamadim pesinde divane oldum resmen yesin diye yere bisey dusse çildirirdim simdi aman yesinde dussun bisey olmaz modundayim. Ama icten ice kafam yerlerde yine kirlendi diye. Bide evet yalniz cocuk bakmak cok zor

Gerçekten yemeği için canını sıkma. Olduğu kadar ya. Yemeyecekse sen canını sıksan da yemiyor. Sen hazırla önüne koy saatlerin belli olsun yedi yedi. Yemezse meme. Meme yoksa mama. Zaten daha 9 aylık. Ben 15. Aya kadar resmen sadece meme+mamayla besledim. O zamanlar daha tombikmiş mesela mamadan besinini alıyordu muhtemeln.
Sen yemek çeşitlerini sun. Ağzına bir değdir tattır. İstemezse de sal gitsin.
Hiçbir şey olmaz.
Bir gün mecbur yiyecek :)
Bu zamandaki bebeklere ne oluyor biliyor musun. Bizi kullanıyorlar çok üstlerine düşüyoruz.
Anneannem babaannem eski kadınlar yani 1 yaşına kadar hiç ek gıda vermezlermiş memeyi dayarlarmış. Anneannem diyor ki işim gücüm vardı onunla kim uğraşsın.
1 yaşına gelince de evde ne varsa Allah ne verdiyse tıkarlarmış çocuğun ağzına acıktıkça.
Sana diyorum da ben de çok sinir krizleri geçirdim bu konuda. Ama akıllandım bence. 2. Çocukta bu kadar umursamamayı düşünüyorum 😂😂😂

Gün içinde yere saç mı düştü aman toz mu oldu diyorsanız o iş yaş. Yemek yaptığıma şükrediyorduk uzun süre.
Çalıştığım için 15 günde bir yardımcı geliyor temizliğe. Günlük yemekten sonra robot süpürge dönüyor mutfakta. İki üç günde bir yine robot geziniyor tüm evde. Zorda kalırsam süpürge olduğı kadar…Her gün demeyeyim ama iki günde bir yatmadan önce domestosla tuvalet lavabo bitti gitti.

Yemek sorun oluyorsa baba eve gelince çocuğu babaya verin, ertesi günün yemeğini geceden yapın. Çocuğunuza bisküvi falan yapacaksanız akşam eşiniz varken yapın.
Çamaşır katlanacaksa akşam getirin salona çocuğa çorapların eşini buldurtun:) Eşiniz de katlasın bir yandan.
Nevresimleri çıkarın ama sermeyin. Eşiniz yatağa yatamasın. Beraber serin:)

İştahsızlık konusu da kendini üzdüğüne değmez. Oğlum 4 kilonun üstünde doğdu kilosu orantılı artmadı. Doktora gidip gidip ağlardım. Doktor bir sürü test yaptı öneride bulundu vs en son mizacı bu tarzı bir konuşmayla bitirdik süreci. 5.5 yaş 16.5 kilo. Anneme çevreme yemiyor derdim yiyordur ya o sana öyle geliyordur derlerdi. Çocuğu görünce gerçekten yemiyormuş dediler. Kan değerleri normal mi algısı açık mı ona bakın.

3.5 yaş ve 7 aylık 2 çocuğum var. evde robot süpürgem dyson airfrey var. haftada bir temizliğe yardımcı geliyor. neden yazdım bunları. yorumları okumadım ama genelde bu konuların altına bu öneriler yazılıyor. bende hepsi var ama hala evi b.k götürüyor. hala her yer darmadağınık. hala hiçbir şeye yetişemiyorum. olmuyor olmuyor ben de bazen delirecek gibi oluyorum

Önceliğiniz bebek olmalı bir zaman sonra salıyorsunuz ev işleri öyle böyle olur önemli olan bebeğin bakımı şimdi yemiyor diyorsunuz inanın bakımı en kolay zamanlarmış küçükken ne olsa yediriyordum şimdi onu yemicem bunu yemicem püff bebeğinizle bol boö vakit geçirin işler minimumu yapın yeter dipköşe için çok titiz iseniz yardımcı alın yardımcı alma imkanınız yok ise her akşam bir işi yapın ben iş bölmesi yapmıştım hâlâ da öyle devam ediyorum artık hem yorulmuyorum ben saldıysam herkes salar çok titizdim ben

Ben oğlum büyüdüğü için mi anlamıyorum tek çocuklu ev hanımlarını anlamadım. Zaten tüm gün evdesiniz erken de uyanıyorsunuzdur. Plan program içinde nasıl yetişmiyor yemek, camasir, bulasik anlamıyorum.

X