Süper anne

Bir gün boyuncs mesela esim bebege istisna baksa oda yemegi bende uyutmasi bende herseyi bende sadece sevmesi var o aradada ben is yapsam ertesi gün hic is yapilmamis gibi. Cunku yemek yemiyor ben pesindeyim yesin diye yapmadigim kalmiyor e ne oluyor yere dokuluyor dikkati dagilsin oyuncaklarini getiriyorum yerlere dagiliyor.Agzina verirken agzini acmiyor az da olsa yutsun diyorum elbisesi batiyor neredeyse her gun yikiyorum camasirlarini. Evde karincalar var mesela bir suru ilac aldim ksrinca ilaci ona ragmen gitmiyor e odalarda kirinti olunca cogaliyor bende kafaya takiyorum aman karinca gelmesin . Birde takintiliyim ben bebekten once hergun ev temizlerdim. Seviyorum temizligi temiz olunca icim aciliyor.
Bu durum bende de var üstelik evde 3 çocuk
Ev temiz olunca içim açılıyor ruhuma çok iyi geliyor
Ev temiz değilse içim içimi yiyor sıkıntı basıyor bende sizin gibi takıntılıyım sürekli ayrıntılar gözüme çarpar işin içinden çıkamam çok yıpratıyor 3 çocukla temiz kalmak pek mümkün değil haliyle sürekli peslerindeyim bu durum beni boğuyor
artık eve gereksiz hiç bise sokmuyorum fazlalık ne varsa attım sadelesmeye çalışıyorum 3 cocukla ne kadar mümkünse
Beni yıpratan takintilarim

Ben oğlum büyüdüğü için mi anlamıyorum tek çocuklu ev hanımlarını anlamadım. Zaten tüm gün evdesiniz erken de uyanıyorsunuzdur. Plan program içinde nasıl yetişmiyor yemek, camasir, bulasik anlamıyorum.
Her çocuk aynı mizaçta olmaz. Ayrıca yetiştirmek zorunda da değil. Velev ki yetiştirdi; fiziksel ve psikolojik yorgunluk, kendine zaman ayıramama?

Yapabildigim kadarını yapıyorum yeri geliyor misafirlik harika sofralar kuruyorum yeri geliyor dışardan yiyoruz bazen ev işinin tamamını bitirmiş oluyorum bazen yapamiyorum. 6 yaşında oğlum 3 yaşında kızım var elimden gelen budur :)

Iste bebekle ilgilenince diger isleri yapamiyorum bu seferde kendi kendimi yiyorum temiz ortam olmayinca daraliyorum aklim hep temizlikte
bebegi yaniniza alip temizleyin yada öglen uykusunda bu kadar takinti yapiyorsaniz.
bem gittigim her odaya kizimida goturup oyle temizlik yapardim önunede su icine oyuncak koyardim baya oyalanirdi suyla oynamayi severler

9 aylik bebekle bukadar zorlanmniz ban cok normal gelmedi o agitsin oynasin siz mutfagi halledin yemege oncelik verin o uyuyunca uyuyun zaten iki uyku yapiyodur biri de aizde uyuyun digerinde ev islerinden biseyler halledin temizlik takintiniz sizi yoruyodur ona takacaginiza daha onemli seyleri halletmeye caliain

Ev sürekli toplu olmak zorunda değil.
Kendinizi biraz bırakın.
Kimse süper anne değildir.

Mesela eskiden anneler evin temizliğini yemeğini yaparmış sürekli, babanneler torun bakarmış. Aynı evde yaşarlarmış.
Biz böyle bir yaşamda değiliz.
Sürekli evde temizlik için de bir yardımcımız yoksa...
Kendi yükümüzden fazla yük yüklemiyor muyuz?

Ayrıca bebek bakmak, emziriyorsanız emzirmek de insanı çok daha fazla gücünü tüketen şeyler.

Bebeğiniz 9 aylık henüz temel besini anne sütü/formül mama. Ek gıda şu an çok fazla yemesine gerek yok. Damak tadı oluşsun, yiyeceklere karşı ön yargısı olmasın diye çabalamak lazım. O yüzden ısrarın sonucu geleceği etkileyebilir.
Kan değerlerinde bir sorun yoksa 1 yaş sonrası yemek meselesi çok daha fazla oturuyor.

Olamadım. Olmuyor ben mi boyleyim anlamadim bebegim 9 aya giricek dogdugundan beri istahsiz yemesi sorunlu. Bebege baksam ev isi kaliyor ev isini yapsam bebek iyice ac kalıyor ikisini yapsam vucudum iflas ediyor cokuyorum olan yine bebegime oluyor ilgisiz istahsiz kaliyor oyle.Bulasiklar tezgahtan tasiyor bebegin esyalari yerlerde surekli firlatiyor benim gozumde yerlerde brnde temizlik takisnitisi var ne ev isinden ne bebekten vazgecebiliyorum. Kendimi yedim bitirdim gözüm hep yerde yine saç mi dustu yine tozmu oldu diye mutfakta bir gün yikama ertesi gün yikamak iki saatimi aliyor. Camasirlar birikiyor yikiyorum bu sefer aksama kadar bebek pesinde oldugum icin yorgunluktan asamiyorum. Ne yapicam ben böyle ya ?
Her konuda yetisen iyi olan süper annr var mi siz nasil başa cikiyorsunuz ev isi aksam yemegi ve de brbekle ? ( Ha bu arada açım yemek bile zor yapiyorum sabah yesem aksam yemegi lüks gozukuyor yorgunluktan.)
Ben 3 çocukla uğraşıyorum sabah kahvaltı yaptığımız gibi ilk önce yemek işini hallediyorum ondan sonra ev işleri benim çocuklar süpürge sesine bayılırlar evi süpürür toz alırım yerleri silmek de çocuklar uyuduktan sonra bulaşıkları da makinaya atıyorum en küçüyüm 1.5 yaşında makinenin kapısına oturur karıştırır her gün de temizlesem yaptığım iş görünmez annelik çok zor çocuğunuz sabah geç kalkıyorsa ondan önce uyanıp işlerinizi halledin sonra da çocuğunla uğraşırsın

bebegi yaniniza alip temizleyin yada öglen uykusunda bu kadar takinti yapiyorsaniz.
bem gittigim her odaya kizimida goturup oyle temizlik yapardim önunede su icine oyuncak koyardim baya oyalanirdi suyla oynamayi severler
Aynen böyle... Çocukla iş yapmaya alışın yada plastik kap tahta kaşık verin oyalansın çamaşırları onunla konuşurken katlayın vs.. Çoğu kişi 2,3 çocukla çözüm üretiyor sizde pes etmeyin kendi çözümleri üretin herkesin ailesi yada eşi yanında olmuyor

Biri 15 aylık, diğeri 2 aylık 2 çocuğum var. Evin işlerini eşim çocuklara bakarken hızlıca hallediyorum. Yemeği ben yapmıyorum. Ya iş yerinden geliyor, ya eşim yapıyor, ya da dışardan alıyoruz. Haftada 1 temizliğe kadın geliyor. Ütüleri kuru temizlemeye veriyorum. Özellikle 15 aylık olanı 1 dakika boş bırakmaya gelmiyor. Yürüyen bomba gibi. Elini prize sokmaya çalışıyor. Tuvalet kovasını döküyor filan. O yüzden çocuklar daha önemli ev işlerinden.

Çok küçük bende yapamıyordum annem geliyordu öyle yapıyordum bir kere arkadaşim çıka geldi mutfak yigin bulaşık girdi yıkadı olabilir böyle büyüyecek rahatlayacaksin bir yaşından sonra yürüdü suyumu yükseğe koyuyorum sılip supuyorym arada durup yedirip emziriyorum oda oynuyor ben iş yaparken yine zor tabi ama o ağlıyor diye iş yapamaz olduğum eşimin lafını sözünü isitigim günler geçti hem yardım etmez hem laf ederdi herkes senin gibisi bir senin mi çocuğun var bilmem kim beş çocuklu evde dışarıya iş yapıyor sen koy kadını olsan çok dayak yerdin bilmem ne azıcık tut iş yapayım desen ben dinlenmeyeyim mi onların rahatı bozulmasın zaten 🤮 19 aylık oldu çok hareketli ona rağmen eskiden iyiyim evim temiz düzenli yemeğim var geçecek de stres yapma

Olamadım. Olmuyor ben mi boyleyim anlamadim bebegim 9 aya giricek dogdugundan beri istahsiz yemesi sorunlu. Bebege baksam ev isi kaliyor ev isini yapsam bebek iyice ac kalıyor ikisini yapsam vucudum iflas ediyor cokuyorum olan yine bebegime oluyor ilgisiz istahsiz kaliyor oyle.Bulasiklar tezgahtan tasiyor bebegin esyalari yerlerde surekli firlatiyor benim gozumde yerlerde brnde temizlik takisnitisi var ne ev isinden ne bebekten vazgecebiliyorum. Kendimi yedim bitirdim gözüm hep yerde yine saç mi dustu yine tozmu oldu diye mutfakta bir gün yikama ertesi gün yikamak iki saatimi aliyor. Camasirlar birikiyor yikiyorum bu sefer aksama kadar bebek pesinde oldugum icin yorgunluktan asamiyorum. Ne yapicam ben böyle ya ?
Her konuda yetisen iyi olan süper annr var mi siz nasil başa cikiyorsunuz ev isi aksam yemegi ve de brbekle ? ( Ha bu arada açım yemek bile zor yapiyorum sabah yesem aksam yemegi lüks gozukuyor yorgunluktan.)
Yalnız bir anne misiniz? Eşiniz yok mu?

Uykusu nasil? Hep soylenen laf vardir ya bebek uyuyunca uyu ve işlerini yap diye. Her tarafi fermuarli ev içinde çocuk oyun alani oluyor ya oyle birşey alsaniz? Siz evi toplarken çocuk orada oynasin oyuncaklariyla. Hem orasi daha guvenli olur sadece buyuk bogaza kaçmiycak, zararsiz oyuncaklarini koyun. Ne kadar orda oynarsa siz de o ani evi toplayarak, bulaşiklari yikayarak geçirin. Sonra yine çocugunuzla ilgilenin. Oglen uykusunda akşam yemeginizi yapin. Akşam da onu uyutunca bir el gezdirin ve siz de uyuyun. Umarim uyku sorunu yoktur. Gece kesintisiz uyuyordur. Ama evi çok fazla da takmayin bir yandan da. Çocuklu evin temiz olmasi zaten çok güç bir durum. Sadece gozunuzu yormayacak temizligi yapin. Heryerin yerli yerinde olmasi gerekmez.

Bebegim kangurudada durmadiki hep pesindeyim tabiki bebegimin ruh sagligi daha onemli ama benim ruh sagligim bozuldu resmen mesela bebege baktim sonra hirsla ev isi yapsm yaparim ama ertesi sabah bebege uyanamam sıkıntı burada yani 3 gün o yorgunluk kalkmaz ustumden bide bebegin huysuzlugu baslayinca iyice sinirleniyorum o yorgunluk ustune iste temizligi biraksam bedenen kafamda birakamiyorum.
Her haftaya bir iş yap ben çalışıyorum iki çocuğum var hergun topla şupur hızlıca vc banyo tenizle bulaşıkları makine yıkıyor zaten bunlar günlük haftada iki kere halı koltuk kaldırıp detaylı silip süpürüp toz alıyorum onun dışında bilerek yapıyorum sil şupur olmayan bir gün cam sil sonraki hafta mutfak sil sonraki hafta kapı sonra koltuklar vs cami bebek uyurken siliyorum parça parça yapınca günlük ev düzeni ve yemek hep oluyor detay işler birikmeden düzenli yapılmış oluyor

Annelikle yere düşen saçın bulaşığın bir alakası yok. Süper anne olun, dandik ev hanımı olun.

Ama destek gerekli size. Eşler nedense işte gidip oturup gelmeyi bile kendilerine eziyyet olarak goruyor. Eş, baba olarak tek gorevleri sanki para getirmek. Anlayişli eşiniz varsa ondan yardim goreceksinizdir. Guzelce iş bolgusu yapin. Bari akşam bulaşiklari yikasin. Çocukla oynasin iş yapmasa da. Onu bile bazen yapmazlar. Benim eşimin işi çok çok ağir. Stresli o yuzden bebegim dogunca sadece işden gelince topmam 1 saat kadar oyalamasini istiycem başka birşey isteyemem. Garibim 7de evde cikip işe gidiyor akşam geliyor. Ama sizde oyle durum yoksa yardim isteyin. Bari haftada iki kez anneniz ablaniz varsa ablaniz gelsin evinizi temizlesin. Şimdi hamileyim bana ya kv bakiyor, o gidince de annem ablam iş çikişi gelip her işimi gorup, yemeklerimi yapib giderler. Yardimsiz çok zor gerçekten

Sizin aşmanız gereken şey temizlik takintiniz. Oğlum şuan 3 yaşında evimiz dağınık mutfak dağınık. Misafirlerim geliyor gidiyor. Geçenlerde bir arkadaşım geldi sana gelince hayatım normalleşiyor. Çünkü ben misafir geliyor diye çocuğumu kisitlamiyorum. Rahatsız olan gelmesin bana Modundayim. Eşim aslında her şeye yardım eder ama işi gereği yanımızda olamıyor. Başlarda ben de çok gerilmistim baktım hiç bir şeye yetişemiyorum sonra dedim ki zorunda mıyım? Her şeye yetişmek zorunda değiliz

Bırak dağınık kalsın 😅 Süper anne diye bir şey yoktur. Anneleri süper yapan temiz ev,pişmiş yemek değil çocuklarla geçirdiği vakit ve verdiği sevgidir. Yerden halıları kaldırın, fazlalık eşyaları ortadan kaldırın, çocuğunuza bir oyun alanı tanıyın o alanın dışında oyuncak çıkarmayın robot süpürge alın ,haftada bir gündelikçi alın imkanınız varsa yarım günlük bakıcı alın, benim evim 1+1 tek yaşıyorum ama ben bile 2 haftada 1 gündelikçi almaya karar verdim. Sırf keyfim rahatım bozulmasin diye.

Valla cok acik konusucam. Linc edecek olan varsa da buyursun gelsin. "Ben hem evimi tertemiz tutuyorum, hem de bebegimle cok guzel ilgileniyorum" diyen biri varsa gelsin suratina karsi "sen insanlığını ve kadinligini unutmus, kendini köle olarak gören bir zavallısın. Bu rol model bicimiyle de cocuguna verebilecegin hicbir sey yok aptal kadin önce hayati yasamayi öğren" derim 🤗 hic toleransim yok bu konuda, ciddi anlamda kinim ofkem var "saçını süpürge eden" kadinlara. Kurban psikolojisiyle cocuk yetistirenlere. Hayirrr hanimlar hayirrrr, once kendimiz diyecegiz. Once biz iyi olacagiz. Kendimize bakacagiz, gezecegiz, keyif aldigimiz seylere vakit ayiracagiz, once kendimizi sevecegiz ki cocugumuza verebilecegimiz en onemli seyi, yani "kendini sevmeyi" ogretebilecegiz. Ev işleri en sona kalsin, yeteri kadari bir ara yapilir. Cocuk her öğün ona özel hazirlanmis en organik falan mamalarla beslenmesin, cunku asıl cocugu besleyecek olan bunlar degil. Cocuklarimizi sevgi ve nese ile buyutecegiz. Ne yedi ne aktivitesi yapti falan diye kurulu robot yetiştirir gibi degil. Capcanli hayat dolu olup, hayat dolu cocukalr yetistirecegiz. Yani ozetle, yapabolen yok bence. Varsa da once kendinden dolayisiyla da cocugundan çalıyordur.

X