Takılan takı hakkında

Valla cimriliginize mi kilif uydurmaya calisiyorsunuz anlamadim. Yegeni olmus abisinin. Durumlari da var. Ki kardesi yani zora girse yine birbirlerine yardim ederler. Elaleme almiyor altini yani
Cimri miyim bilmem, bütçem neye elverirse o. Kendimden ya da kendi ailemden kısıp kardeşime gücümün üstünde bir şey takmam. Çocuğu yaparken bana sormadılarsa bakarken de destek beklemeyecek kimse.

Ha kardeşim zor durumda olur, yardım ister, elimden geleni yaparım. Ama çocuğu olunca beşi bir yerde yerine çeyrek taktım diye lafını edecek kardeşi de kardeşten saymam.

Valla cimriliginize mi kilif uydurmaya calisiyorsunuz anlamadim. Yegeni olmus abisinin. Durumlari da var. Ki kardesi yani zora girse yine birbirlerine yardim ederler. Elaleme almiyor altini yani
Durumu olan insan hiç kocakarinin tekiyle yaşar mi üç kuruş yardımı var diye? Halanin emeklisi varmış, 7500 lira, bozdur bozdur harca 😂 zaten o para komple kadına gidiyordur. Yaslilarin masrafı çok olur, kremleri hapları , doktorları hep para. Anne çalışmıyor, iki de çocuk var. Baba ise gidiyor, demek gecinemeyecek gibi ki halanin desteğini alıyor. Ha bir de iki tane kirada ev. O da birkaç sene önce kiraya verildiyse enflasyon karşısında az bir rakamdır. Olsun olsun iki evden 15 bin alsalar iyi ihtimalle,yine anca normal bir aile gibi yaşayabilirler . Bir de süper Mario gibi altın ki sacsinlar?
Az realist olursaniz bu ulkede cocugun gelecegini yuzde yuz hazirlamak diye bir sey olmadigini bilirsiniz. Insallah kimseye muhtac olmadan yasarsiniz ceyreklerinizle😂
Benim verdiğim ceyrekle hayatı mi kurtulacak çocuğun, o kadar masrafından korkan doğurmasın. Hamama giren terler 😅
Ben valla kolay kolay kimseye çeyrek takmam. Kaldı ki daha fazlasını oneriyorsunuz. Bugün bir çeyrek 3,5 bin. Aynı paraya (hatta bir tık daha ucuza) Orta Asya'ya bilet aldım gidiş dönüş, bayramda tatile gideceğim. Arkadaşım, kuzenim evleniyor diye , biri çocuk doğurdu diye para verecegime zaten az olan paramı kendime harcıyorum. Oh mis gibi de hayatım var. Herkese tavsiye ederim . Zaten Verince de yaranamiyorsunuz . Ya bu konudaki yenge gibi hakkınızda konuşuluyor ya da konu sahibi gibi - yaptığınız şeyler size aynı oranda dönmeyince dolup tasiyorsunuz. Ne gerek var?
En guzel yatırım kendine yaptığın yatırımdır 💯💯💯
Ne alaka Allah askina? Ablam tup bebek cok denedi olmadi yillarca. Cok masraf yaptilar. Ablami zerre sevmem yillardir gorusmuyoruz da ama yegenim olsa ne yapar eder yaninda olurdum. Ben mi kendimi anlatamadim siz mi anlamak istediginiz gibi anliyorsunuz bilemedim
Yıllardır konuşmadığın, tüp bebek sürecinde bile yanında olmadığın ablan yeni doğum yapınca gitme lütfen. Kadının stresten sütü kesilir bunca zor zamaninda yanında olmayan kardeşi görünce. Yarardan çok zararın olur.
Ayrıca tüp bebek süreci bebekten daha desteğe ihtiyacın olduğu bir süreç. En azından bebekte bir sonuca ulaşmanın rahatlığı var, geleceğe dair bir umut var. Her tupbebek negatifindeyse hayal kırıklığı.

Ya kızlar size bir şey soracağım . Dert değil de yanlış mı düşünüyorum acaba .
Benim bebeğim 5 aylık . Abimler memlekette oldukları için doğuma gelememişlerdi yakın zamanda geldiler . İşte halam yengem abim 2 yeğenim falan . ( halam bekar sbimlerde kalıyor maddi olarak yardım ettiği için)
Abim pek takı işlerinden anlamaz o işlere evde yengem bakar işte bi yere gidilecek ne alınır ne edilir ne takılır takılmaz vs yengemde .
Neyse yengem bebeğime takı olarak çeyrek getirmiş sağolsun ama eski tarihli baya hemde yani 2012 tarihliydi ilk taktığında dikkat etmedim bi sonra bi baktım ğzerinde 2012 yazıyor ve baya rengi sarıdan ziyade eski olduğu belli babaannem zamanından duran çeyrekler bende de var . “Babannem ölürken vermişti bana da bi kaç tane olurda göremem düğününü çocuğunu diye”
Yengemle bi sorunum yok olmadı hiç aynı apartmandaydık . Ama o direk o şekilde eski çeyrek getirmesi garibime gitti . Bir de kıyafet getirmiş belli böyle rastgele bi mağazadan alınma soluk bi kıyafet etiketi falan yok . Yıkanmış deterjan kokuyor belki kendi yıkamıştır bilemem de giyilmişmi anlamadım o kadar da getirmez herhlde diye düşündüm .
Ya yanlış düşünüyor olabilirim bilmiyorum 🤷 ama yada aman alt tarafı bi çeyrek sende amma taktın diyebilirsiniz . Taktım evet çünkü ben 2 yeğenime de hem iyilerini yenilerini aldım taktım … yanlış mı düşünüyorum
Kıyafete birşey diyemem de çeyrekte yanlış düşünüyorsunuz. Kuyumcudan alıp gelse 2012 tarihli olsa be fark edecekki? Elinde varmış getirmiş işte. Satarken de bir kaybınız yok. Gereksiz yere takılmışsınız.

Ceyrek ceyrektir tarihi eski olsa ne olur demekki elinde bulunduruyor ve gerektiginde hediye ediyor sizde ne acayipsiniz illa 2024 model ceyrekmi olacakti 😂 kiyafet konusunda haklisiniz ben olsam ama bu giyilmis falan derdim

Ben hiç sevmiyorum şu altın para takma mevzularını ya! Sırf bu yüzden gelemeyen insanlar var. Kaç kere diyorum bakın ben altın takı para şu bu istemiyorum çocuklarıma Allah aşkına getirirseniz konuşmam diye. Durumları yok biliyorum. Nefret ediyorum bu muhabbetten ya.
Niye her şey karşılıklı olmak zorunda ki? Alışveriş yapmıyoruz. Ben herkese gittim ama durumu yoksa bir insanın niye takı taksın bazı adetlerimizi ciddi hiç sevmiyorum.
Altın takmış kadın ha 2012 ha 2024. Bu zamanda kim kolay kolay çeyrek alabiliyor ki? Tuhaf geldi bana konunuz. Altının rengi falan da kaçmaz.
Kıyafeti de yıkayıp getirmiştir ya da yoktur. Sonuçta bebeğin giydiği haram, yediği helal demişler. Niye yeni kıyafet alsın ki eğer varsa bence dönüşümlü kullanılmalı. Biz hep ablamlarla öyle yapıyoruz çocuk kıyafetlerini.

Yaziyi alnindan öpmek istedim :KK36:

Benim bebeğim 5 aylık . Abimler memlekette oldukları için doğuma gelememişlerdi yakın zamanda geldiler . İşte halam yengem abim 2 yeğenim falan . ( halam bekar sbimlerde kalıyor maddi olarak yardım ettiği için)
Abim pek takı işlerinden anlamaz o işlere evde yengem bakar işte bi yere gidilecek ne alınır ne edilir ne takılır takılmaz vs yengemde .
Neyse yengem bebeğime takı olarak çeyrek getirmiş sağolsun ama eski tarihli baya hemde yani 2012 tarihliydi ilk taktığında dikkat etmedim bi sonra bi baktım ğzerinde 2012 yazıyor ve baya rengi sarıdan ziyade eski olduğu belli babaannem zamanından duran çeyrekler bende de var . “Babannem ölürken vermişti bana da bi kaç tane olurda göremem düğününü çocuğunu diye”
Yengemle bi sorunum yok olmadı hiç aynı apartmandaydık . Ama o direk o şekilde eski çeyrek getirmesi garibime gitti . Bir de kıyafet getirmiş belli böyle rastgele bi mağazadan alınma soluk bi kıyafet etiketi falan yok . Yıkanmış deterjan kokuyor belki kendi yıkamıştır bilemem de giyilmişmi anlamadım o kadar da getirmez herhlde diye düşündüm .
Ya yanlış düşünüyor olabilirim bilmiyorum 🤷 ama yada aman alt tarafı bi çeyrek sende amma taktın diyebilirsiniz . Taktım evet çünkü ben 2 yeğenime de hem iyilerini yenilerini aldım taktım … yanlış mı düşünüyorum
Ceyreklerin tarihi mi yaziyor uzerinde? Simdiye kadar hic incelememistim. Eskiyse degeri mi dusuyor noluyor anlamadim. Ben de bazen birine ceyrek takacaksam evdekilerden goturuyorum. Ne farkediyor? Oldukca kotu niyetli gibi geldiniz bana.

Çeyreğin rengini dert eden de ilk defa duyuyorum. YouTube da videolar var. Eski paraları birkaç şey sürüp pırıl piril yapıyorlar. Sipariş edin netten siz de patlatın cegreginizi parlak olsun ama tarih için bir şey diyemem. Tarihi değişmez yani!

Yegenlerinize en iyisini yenisini, size de gelsin diye yaptıysanız keşke yapmasaymissiniz. Aynı karşılığı beklemissiniz resmen. İyyy evlerden uzak! İnsanlar neleri hesap ediyor da dert ediyor!

Yanlış düşünüyorsun. Eski veya yeni farketmez ikisinin de değeri aynı

Ayriyeten babannrnizden kalanları bile bile takmış olsa bile göze batacak bir hareket değil..bende yapmak yerine elimde olanı takardim böyle basit şeyleri dert etmeyin lütfen :işsiz:

2012 de çok eski değil çocuklarıma 2019 da 2003 bile takılmıştı kuyumcular daha eski tarihlerde mevcut yani

Ceyreklerin tarihi mi yaziyor uzerinde? Simdiye kadar hic incelememistim. Eskiyse degeri mi dusuyor noluyor anlamadim. Ben de bazen birine ceyrek takacaksam evdekilerden goturuyorum. Ne farkediyor? Oldukca kotu niyetli gibi geldiniz bana.
Kuyumcudan satin Alırken yeni eski tarih diye fark isteyebiliyor kuyumcu önceden yeni eski arasında 10 lira fiyat farki vardı şuan ne kadardır bilmiyorum

Abiniz neden anlamasın?
Erkekler bizim kadar anlamayabilir ama bukadarda değil. Kardeşinin çocuğuna hediye giden şeyleride görür heralde. Yengeniz abinizden çekinse zaten kullanılmış kıyafet getirmez, demekki abinizde umursamamış.

Ablamada biri böyle birşey yapmıştı. O kıyafetleri sakladı ve o şahış doğum yapınca tekrar ona götürdü🤣🤣

Altın konusunda birşey diyemem. Yapmaya durumu olmayabilir. Yeni eski fark etmezdi sonuçta altın.

Ama kullanılmış kıyafet getirdiyse o benim için sıkıntı olurdu.

X