Takılan takı hakkında

Bebeğime gelen hiçbir çeyreğin tarihini incelemedim, götürdüklerime de bakmadım hiç. İşiniz gücünüz yok mu Allah aşkına. Satarken 20 lira daha az oluversin ne olacak?

Hediye mevzusuna bir şey diyemem, haklı olabilirsiniz. Para için halayla beraber yaşayan insanlardan beklentiniz fazla sadece. 🥹

Satarken degil alinirken degeri dusuk oluyor .yani soyle siz kuyumcuya gittiniz 2024 tarihli altin 3500 liraysa 2023 ve daha eski tarihli altinlar 3490 tl ye satilir . Yani 5 -10 tl toplamda fark olur .Burada eski yilin bir onemi yok 2023 te olabilir 1993 te. Kuyumcuya satarken zaten satis fiyati sabittir .
2024 altinini da kuyumcuya goturup satsaniz ayni parayi alırsınız cunku o ikinci el olmustur 1993 altinini da kuyumcuya satsaniz ayni paraya satarsiniz .genelde birikim icin 5 10 lira daha ucuz olan eski tarihli altin alinir ki satarken zaten eski altin da yeni altinda ayni fiyata kuyumcuya satilacagi icin 10 lira fazla vermeye deymeyecegi dusunulur .
Teşekkürler bu tarih olayını hiç bilmiyordum

Ya kızlar size bir şey soracağım . Dert değil de yanlış mı düşünüyorum acaba .
Benim bebeğim 5 aylık . Abimler memlekette oldukları için doğuma gelememişlerdi yakın zamanda geldiler . İşte halam yengem abim 2 yeğenim falan . ( halam bekar sbimlerde kalıyor maddi olarak yardım ettiği için)
Abim pek takı işlerinden anlamaz o işlere evde yengem bakar işte bi yere gidilecek ne alınır ne edilir ne takılır takılmaz vs yengemde .
Neyse yengem bebeğime takı olarak çeyrek getirmiş sağolsun ama eski tarihli baya hemde yani 2012 tarihliydi ilk taktığında dikkat etmedim bi sonra bi baktım ğzerinde 2012 yazıyor ve baya rengi sarıdan ziyade eski olduğu belli babaannem zamanından duran çeyrekler bende de var . “Babannem ölürken vermişti bana da bi kaç tane olurda göremem düğününü çocuğunu diye”
Yengemle bi sorunum yok olmadı hiç aynı apartmandaydık . Ama o direk o şekilde eski çeyrek getirmesi garibime gitti . Bir de kıyafet getirmiş belli böyle rastgele bi mağazadan alınma soluk bi kıyafet etiketi falan yok . Yıkanmış deterjan kokuyor belki kendi yıkamıştır bilemem de giyilmişmi anlamadım o kadar da getirmez herhlde diye düşündüm .
Ya yanlış düşünüyor olabilirim bilmiyorum 🤷 ama yada aman alt tarafı bi çeyrek sende amma taktın diyebilirsiniz . Taktım evet çünkü ben 2 yeğenime de hem iyilerini yenilerini aldım taktım … yanlış mı düşünüyorum
yani bu çeyrek 2023 tarihli de olsa ve bunu aralık 2023 de bile almış olsa oda eski tarihli oluyor ve değeri 2012 ile aynı oluyor buna takılmanız çok saçma geldi bana. kıyafet konusunda da bilemicem belki ince düşünerek kendisi yıkayıp etiketlerini temizlemiştr belkide kullanılmıştır ona yorum yok.

Ya kızlar size bir şey soracağım . Dert değil de yanlış mı düşünüyorum acaba .
Benim bebeğim 5 aylık . Abimler memlekette oldukları için doğuma gelememişlerdi yakın zamanda geldiler . İşte halam yengem abim 2 yeğenim falan . ( halam bekar sbimlerde kalıyor maddi olarak yardım ettiği için)
Abim pek takı işlerinden anlamaz o işlere evde yengem bakar işte bi yere gidilecek ne alınır ne edilir ne takılır takılmaz vs yengemde .
Neyse yengem bebeğime takı olarak çeyrek getirmiş sağolsun ama eski tarihli baya hemde yani 2012 tarihliydi ilk taktığında dikkat etmedim bi sonra bi baktım ğzerinde 2012 yazıyor ve baya rengi sarıdan ziyade eski olduğu belli babaannem zamanından duran çeyrekler bende de var . “Babannem ölürken vermişti bana da bi kaç tane olurda göremem düğününü çocuğunu diye”
Yengemle bi sorunum yok olmadı hiç aynı apartmandaydık . Ama o direk o şekilde eski çeyrek getirmesi garibime gitti . Bir de kıyafet getirmiş belli böyle rastgele bi mağazadan alınma soluk bi kıyafet etiketi falan yok . Yıkanmış deterjan kokuyor belki kendi yıkamıştır bilemem de giyilmişmi anlamadım o kadar da getirmez herhlde diye düşündüm .
Ya yanlış düşünüyor olabilirim bilmiyorum 🤷 ama yada aman alt tarafı bi çeyrek sende amma taktın diyebilirsiniz . Taktım evet çünkü ben 2 yeğenime de hem iyilerini yenilerini aldım taktım … yanlış mı düşünüyorum
kız çeyrek beğenmemek nedir altın almış başını gıdıyor durumu ona müsade etmiş almış evdekini getirmiş sattığın zaman gene altın 3 kuruş fark eder bunun için ergence davranmaya gerek var mı kıyafeti de kullanmazsın sen daha ıyısını alırsın çocuğuna oldu bitti bunun için konu açmak dert diye bile mantıksız zaten

X