Takılan takı hakkında

Yakın tarihte altın bozdurdum, 1987 tarihli çeyreklerim varmış hiç farkında değilim. Bir tek onları çok eski diye biraz daha düşükten bozdular. Ben vay eski takmışlar demedim vay beee amma saklamışlar demiştim :KK70: tarihine bakmak nasıl aklınıza geliyor hayret valla. Kıyafet için bir şey diyemiyorum, etiketsiz değişim kartsız vs hediye götürmem ben hele bebeğe, genelde değiştiriliyor çünkü evde olan bir şey oluyor ya da beden uymuyor. 🤷🏻‍♀️

2022 yılı ve 2012 yılındaki çeyreği aynı paraya bozuyorlar. 2024 yılı değilse hepsi eski işte.
Ben düğünümü 2016 yılında yaptım o sene yeni getiren de var 2010 yılından getiren de şimdi de elime geçeni götürüyorum hepsi eski oldu haliyle 😀 hiç de düşünmedim yılını. İnşallah etrafımda sizin gibi insan yoktur arkamdan böyle deseler çok üzülürdüm ve pişman olurdum keşke götürmeseydim diye.

12 yıllık evliyim çok düğüne gittim ,çocuklarıma hediye geldi ben götürdüm arkadaşlarıma vesaire ama bir kere bile tarih bakmamıştım. İnşallah sizin gibi bi arkadaşım yoktır :)

Bu arada bizde de evde ne varsa o götürülür hiç tarihe bakmak aklıma gelmemişti 🤷🏼‍♀️ düğünümde gelenlere de bakmadım son kullanma tarihi mi var ki altında o derece uzağım 😀

Ya kızlar size bir şey soracağım . Dert değil de yanlış mı düşünüyorum acaba .
Benim bebeğim 5 aylık . Abimler memlekette oldukları için doğuma gelememişlerdi yakın zamanda geldiler . İşte halam yengem abim 2 yeğenim falan . ( halam bekar sbimlerde kalıyor maddi olarak yardım ettiği için)
Abim pek takı işlerinden anlamaz o işlere evde yengem bakar işte bi yere gidilecek ne alınır ne edilir ne takılır takılmaz vs yengemde .
Neyse yengem bebeğime takı olarak çeyrek getirmiş sağolsun ama eski tarihli baya hemde yani 2012 tarihliydi ilk taktığında dikkat etmedim bi sonra bi baktım ğzerinde 2012 yazıyor ve baya rengi sarıdan ziyade eski olduğu belli babaannem zamanından duran çeyrekler bende de var . “Babannem ölürken vermişti bana da bi kaç tane olurda göremem düğününü çocuğunu diye”
Yengemle bi sorunum yok olmadı hiç aynı apartmandaydık . Ama o direk o şekilde eski çeyrek getirmesi garibime gitti . Bir de kıyafet getirmiş belli böyle rastgele bi mağazadan alınma soluk bi kıyafet etiketi falan yok . Yıkanmış deterjan kokuyor belki kendi yıkamıştır bilemem de giyilmişmi anlamadım o kadar da getirmez herhlde diye düşündüm .
Ya yanlış düşünüyor olabilirim bilmiyorum 🤷 ama yada aman alt tarafı bi çeyrek sende amma taktın diyebilirsiniz . Taktım evet çünkü ben 2 yeğenime de hem iyilerini yenilerini aldım taktım … yanlış mı düşünüyorum
Valla şaşırdım hiç dert değil benim icin, beklentim yok kimseden. Eski tarih olsa ne olur düşünüp getirmis

Anaaa dün çeyrek aldıydım komşumun torununa takmak için. İnşallah eski tarihli falan değildir de arkamdan sallamaz kadın 🙈

Benim bebeğim 5 aylık . Abimler memlekette oldukları için doğuma gelememişlerdi yakın zamanda geldiler . İşte halam yengem abim 2 yeğenim falan . ( halam bekar sbimlerde kalıyor maddi olarak yardım ettiği için)
Abim pek takı işlerinden anlamaz o işlere evde yengem bakar işte bi yere gidilecek ne alınır ne edilir ne takılır takılmaz vs yengemde .
Neyse yengem bebeğime takı olarak çeyrek getirmiş sağolsun ama eski tarihli baya hemde yani 2012 tarihliydi ilk taktığında dikkat etmedim bi sonra bi baktım ğzerinde 2012 yazıyor ve baya rengi sarıdan ziyade eski olduğu belli babaannem zamanından duran çeyrekler bende de var . “Babannem ölürken vermişti bana da bi kaç tane olurda göremem düğününü çocuğunu diye”
Yengemle bi sorunum yok olmadı hiç aynı apartmandaydık . Ama o direk o şekilde eski çeyrek getirmesi garibime gitti . Bir de kıyafet getirmiş belli böyle rastgele bi mağazadan alınma soluk bi kıyafet etiketi falan yok . Yıkanmış deterjan kokuyor belki kendi yıkamıştır bilemem de giyilmişmi anlamadım o kadar da getirmez herhlde diye düşündüm .
Ya yanlış düşünüyor olabilirim bilmiyorum 🤷 ama yada aman alt tarafı bi çeyrek sende amma taktın diyebilirsiniz . Taktım evet çünkü ben 2 yeğenime de hem iyilerini yenilerini aldım taktım … yanlış mı düşünüyorum
Bundan 2 yıl önce( altın bu kadar pahalı değişken yani 🙈) öz amcam ( ki babam çok genç vefat etti ) yani ailenin büyüğü :) .. çocuğuma yarım gr altın taktı 😂.. babaannem 1 gr taktı .. Takmak zorunda değillerdi sonuçta Allah razı olsun dedim geçtim .. Altın konusuna çok takılmayın yani 😊

Beğenmiyorsanız çeyrekle kıyafeti iade edin. Kimsenin size çeyrek ya da kıyafet borcu olduğunu sanmıyorum. Hediye getirenin arkasından konuşmayı nasıl kendinize yakıştırdınız?

Bu mu dert?
Şu ekonomide altın getirmiş ona şükredin bence. Nice altın ,bilezik,künye taktıklarım bir elbiseyle geçiştirdi de dert edip konu açmayı aklıma bile getirmedim. Yani ekonomi belli altının fiyatı belli takmamış değil sonuçta.
Elbiseyi bilemicem sorsaydınız. Yıkadın mı bunu diye o zaman nedenini öğrenirdik ona göre yorum yapardık.

Evde olunca bende tarihine bakmadan takıyorum altın açıkçası, bunda bir problem görmüyorum zira ufak ufak kenara atıp arkadaşlarımızın doğumlarında falan götürdüm hep ben. Altın altındır sonuçta zaten öyle aşırı bir fark yok satarkende. Oynasa oynasa 10 lira bilemedin 20 lira oynar buna mı takıldınız gerçekten?
Giysi konusuna birşey diyemiyorum yıkanmışsa kullanılmış olabilir,değiştirme şansınız da olmaz tabi.

Demek ki yeğenlerinize takarken kendinize geri döneceği niyeti ile takmışsınız. Derdiniz belli oldu

Kiyafeti bilemem ama eski ceyrekle yeni tarihli ceyrek arasinda maksimum 10 tl oynar .yani 10 tl icin bu kadar dert edinmenize gerek yok goturun kuyumcuya üstüne 10 lira verip 2024 tarihlisini alin .zaten abinizinde durumu cok iyi degil halayla falan yasiyorlar size ceyrek getirmisler zaten gayet uygun bir hediye belki kiyafeti kendi bebegininkini koydu yarim elma gonul alma diyecegim ama ceyrek aldigi icin gayet tam elma getirmisler .Allah herkese boyle dert versin .

Çeyrek eski tarihli olunca değeri mi düşüyor..bilmedigim için soruyorum
Satarken degil alinirken degeri dusuk oluyor .yani soyle siz kuyumcuya gittiniz 2024 tarihli altin 3500 liraysa 2023 ve daha eski tarihli altinlar 3490 tl ye satilir . Yani 5 -10 tl toplamda fark olur .Burada eski yilin bir onemi yok 2023 te olabilir 1993 te. Kuyumcuya satarken zaten satis fiyati sabittir .
2024 altinini da kuyumcuya goturup satsaniz ayni parayi alırsınız cunku o ikinci el olmustur 1993 altinini da kuyumcuya satsaniz ayni paraya satarsiniz .genelde birikim icin 5 10 lira daha ucuz olan eski tarihli altin alinir ki satarken zaten eski altin da yeni altinda ayni fiyata kuyumcuya satilacagi icin 10 lira fazla vermeye deymeyecegi dusunulur .

X