Tekrar hamile kalirmiyim sizce?

kirmizigitar

Guru
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
10.375
11.988
yaklasik bir bucuk ay once bu forumda test sonucumu paylasmis ve sizlerle birlikte ogrenmistim hamile oldugumu.

Pco hastasiyim,150 boy 62 kiloyum biraz kilo sorunum var ne yazikki ve nasil diyet uygularsam uygulayayim kilo veremiyorum.

Esimle korunuyorduk ama cok fazla uzerine dusmuyorduk acikcasi ne de olsa pco var olmaz diye arada dikkat etmedigimizde oluyordu. Bu arada ben adet sokturucu bir ilac kullanmadan hic adet gormuyorum 6 ay adet olmayabilirim ilac almazsam.

En son mayis ayinda yine ilac destegiyle adet olmustum,agustos gelip hala adet olmadim hatta testte negatif gorunce yine adet sokturucu hapimi ictim ama hala adet olmayinca kan testi yaptirdigimda 5 haftalik hamile oldugumu ogrendim. Cok ama cok sasirmistim cunku cocuk olsun diye bir cabam istegim filan yoktu.

Cok iyi bir doktora denk geldim, karaciger enzimlerinden bobreklerime kadar, hatta barin ultrasonuna kadar vucudumda bebek icin olumsuzluk olusturabilecek bir risk faktoru varmi herseyi didikledi, hic bir sorun yoktu, gebeligim hic kanama olmadan, hic dusuk riski olmadan, bebegin gelisimi son derece iyi sekilde devam ederken rutin kontrolumde 8+5 te kalp atisinin durdugunu ogrenerek yikildik.

Bebek istemedigim bir donemde hamile kalmama ragmen bu nasil guzel nasil tatli bir duyguymus meger...

Kurtaj oldum bebegi aldilar, doktor ben ayilmadan esime, basarili bir operasyon gecirdigimizi, plastik aletler kullandigini ve bu yuzden herhangi bir yapisiklik yada hasarin kalmayacagini, tekrar bebek sahibi olmamiz icin hicbir sorun olmadigini hatta bunu garanti ettigini soylemis. Benzer cumleleri bana da kurmustu zaten.

Olay cok taze, henuz 3 gun oldu kurtaj olali ama 3 yil daha cocuk asla dusunmeyen ben simdiden o duyguyu tekrar yasamak icin deli gibi heyecanlaniyorum. Doktorumun persembe gunu verecegi bekleme suresinin ardindan hemen cocuk sahibi olmak icin calismak istiyorum ama pco oldugu icin cok ama cok tedirginim.

Cok kolay sekilde bir defa hamile kalmis olmam beni umutlandiriyor, ancak acaba tamamen tesadufen oldu bundan sonra ya olmazsa diye simdiden kendimi yiyip bitiriyorum.

Hamilelik hissi o kadar kelimelerle tarifi olmayan bir guzellikmis ki, allahim beni bu duygudan mahrum etmesin tekrar en yakin zamanda olsun ve saglikla dogsun diye dualar ediyorum.

Pco hastalari genellikle gebe kalma sorunu yasiyor bir cok sebebe bagli olarak. Ama kimisi de cok kolay hamile kaliyor diye biliyorum. Siz deneyimli annelere ozellikle sorum, pco ya ragmen tekrar hamile kalabilir miyim acaba? Bir defa olduysa kanallarimda ve yumurta kalitemde problem yoktur diye Umut ediyorum, icimi karartmamaya calisiyorum.

Yani bir defa olduysa, benim veya esimin bu sansi yine vardir herhalde degil mi? Rabbim hastane hastane gezdirmeden cok bekletmeden insallah herkese kismet eder bu guzel duyguyu...

Bu arada doktorum patolojiye gonderdi sonucu 2 haftayi bulur dedi. Patoloji sonucunda kalp durmasinin sebebi acaba anlasilir mi? Arastirdim ama her kurtajda sanirim patolojiye gitmiyormus. Doktorum incelemek sebebini ogrenmek icin mi gonderdi acaba yoksa rutin bir uygulamamidir bu bilemedim.

Doktorum bunun bebegin kromozom bozuklugu nedeniyle oldugunu soyledi, eger bu bebek dogsaydi kucaginda engelli bir bebek olacakti demektir ki bunun icin sakin uzulme kendini suclama biz tum risk faktorlerini incelemistik bu seninle alakali bir durum degil dedi.

Son düzenleme:
Once kan pihtilasman varmı gidip baktır cnm eğer varsa önlem alınmazsa tekrar düşük yaparsın varsa önlem alır doktorun bu yazıyı iyi oku cnm
Son yıllarda erken gebelik kayıpları, tekrarlayan gebelik kayıpları, rahim içi ani çocuk ölümleri, erken başlangıçlı gebelik zehirlenmeleri, nedeni açıklanamayan yeni doğan ölümleri gibi durumların tanılarında artış vardır. Bu durumlar ile gebe kadındaki kan pıhtılaşma faktörleri önemli oranda ilişkili bulunmuştur.

Gebelik kayıpları ve düşükleri olan bayanlarda araştırılacak tetkikler:

1. Trombofili hematolojik markerları
  2. Trombofili ile ilişkili genetik mutasyonlar
  3. Anne ve babadan kromozoma analizi (Özellikle 3 kayıp sonrası)
  4. ACA Ig G ve M (Antikardiolipin antikor)
  5. Alınan hikayeye göre HbA1C ve ilgili araştırmalar.
Kan pıhtılaşması tanısı olan vakalarda folik asit, düşük doz çocuk aspirini, kan pıhtılaşmasını azaltıcı iğneler, B vitamini gibi koruyucu-önleyici tedaviler sonuçlara göre verilmelidir. Çoğunlukla koruyucu-önleyici (profilaksi) dozları % 80 vakada yeterli olmaktadır.

Klinik tecrübeme göre kan pıhtılaşmasının tanısı her zaman laboratuar ile korrele değildir. Fakat endikasyonu olan vakalarda kan pıhtılaşmasınıazaltıcı ilaçlar ile eve sağlıklı çocuk gitmesi sağlanabilmektedir.

Görünen o ki anneler gebe kalmadan önce kan pıhtılaşma riski olan grubu belirlemek önemlidir. Bu durum için:

-Ailede anne, kız kardeş, teyze, anneannenni gebelik kaybına (düşük) sahip olması,

-Bu gebede daha önce gebelik kaybı öyküsü,

-Gebelik öncesi uterin arter akımının değerlendirilmesi,

-Derin ven tromboz, hipertansiyon gibi problemlerin iyi bir hikayesinin alınması,

bu konuda yol göstermektedir.

Önemli olan gebelik öncesi, gebelik kaybı oluşmadan önce bu riskli grubun belirlenmesidir. Ayrıca günlükkan pıhtılaşmasını azaltıcı iğnelere rağmen gebelik kaybı hikayesi olanlar için, koruyucu (profilaktik, önleyici) dozda değil tedavi edici dozda tedavilere geçebilmek gerekmektedir. Yaklaşık % 20 vakada tedavi edici dozda kan pıhtılaşmasını azaltıcı daha yüksek dozlar gerekebilmektedir.

Once kan pihtilasman varmı gidip baktır cnm eğer varsa önlem alınmazsa tekrar düşük yaparsın varsa önlem alır doktorun bu yazıyı iyi oku cnm
Son yıllarda erken gebelik kayıpları, tekrarlayan gebelik kayıpları, rahim içi ani çocuk ölümleri, erken başlangıçlı gebelik zehirlenmeleri, nedeni açıklanamayan yeni doğan ölümleri gibi durumların tanılarında artış vardır. Bu durumlar ile gebe kadındaki kan pıhtılaşma faktörleri önemli oranda ilişkili bulunmuştur.

Gebelik kayıpları ve düşükleri olan bayanlarda araştırılacak tetkikler:

1. Trombofili hematolojik markerları
  2. Trombofili ile ilişkili genetik mutasyonlar
  3. Anne ve babadan kromozoma analizi (Özellikle 3 kayıp sonrası)
  4. ACA Ig G ve M (Antikardiolipin antikor)
  5. Alınan hikayeye göre HbA1C ve ilgili araştırmalar.
Kan pıhtılaşması tanısı olan vakalarda folik asit, düşük doz çocuk aspirini, kan pıhtılaşmasını azaltıcı iğneler, B vitamini gibi koruyucu-önleyici tedaviler sonuçlara göre verilmelidir. Çoğunlukla koruyucu-önleyici (profilaksi) dozları % 80 vakada yeterli olmaktadır.

Klinik tecrübeme göre kan pıhtılaşmasının tanısı her zaman laboratuar ile korrele değildir. Fakat endikasyonu olan vakalarda kan pıhtılaşmasınıazaltıcı ilaçlar ile eve sağlıklı çocuk gitmesi sağlanabilmektedir.

Görünen o ki anneler gebe kalmadan önce kan pıhtılaşma riski olan grubu belirlemek önemlidir. Bu durum için:

-Ailede anne, kız kardeş, teyze, anneannenni gebelik kaybına (düşük) sahip olması,

-Bu gebede daha önce gebelik kaybı öyküsü,

-Gebelik öncesi uterin arter akımının değerlendirilmesi,

-Derin ven tromboz, hipertansiyon gibi problemlerin iyi bir hikayesinin alınması,

bu konuda yol göstermektedir.

Önemli olan gebelik öncesi, gebelik kaybı oluşmadan önce bu riskli grubun belirlenmesidir. Ayrıca günlükkan pıhtılaşmasını azaltıcı iğnelere rağmen gebelik kaybı hikayesi olanlar için, koruyucu (profilaktik, önleyici) dozda değil tedavi edici dozda tedavilere geçebilmek gerekmektedir. Yaklaşık % 20 vakada tedavi edici dozda kan pıhtılaşmasını azaltıcı daha yüksek dozlar gerekebilmektedir.
Bunu doktoruma ayrica soracagim ancak merak ettigim ilk gebelik testlerinde yapilan Plt yada pdw gibi testler bununla ilgili herhangi bir uyari vermez miydi? Oturdum yapilan tum kan testlerini arastirip icerisinde pihtilasma ile ilgili herhangi bir arastirma varmi diye inceledim

Bunu doktoruma ayrica soracagim ancak merak ettigim ilk gebelik testlerinde yapilan Plt yada pdw gibi testler bununla ilgili herhangi bir uyari vermez miydi? Oturdum yapilan tum kan testlerini arastirip icerisinde pihtilasma ile ilgili herhangi bir arastirma varmi diye inceledim
Heterozigot homozigot tarzı bişeyler yazıyo muydu

Hayir ancak yaptigi testleri google sordugumda ornegin plt nedir diye arastirdigimda kandaki pihtilasma durumunu incelemek icin yapilir gibi bir cevap ile karsilastim. Muhtemelen bahsi gecen kan pihtilasmasi daha detayli bir arastirmadir, ancak bu testlerde belirti vermez mi oyle bir durumda?

Yani yapilan kan testlerinde basit bir sekilde bakilabiliyor demekki bu duruma, belki de o degerde bir sorun olmasi durumunda detayli inceleme yapiliyordur bilemedim

Hayir ancak yaptigi testleri google sordugumda ornegin plt nedir diye arastirdigimda kandaki pihtilasma durumunu incelemek icin yapilir gibi bir cevap ile karsilastim. Muhtemelen bahsi gecen kan pihtilasmasi daha detayli bir arastirmadir, ancak bu testlerde belirti vermez mi oyle bir durumda?

Yani yapilan kan testlerinde basit bir sekilde bakilabiliyor demekki bu duruma, belki de o degerde bir sorun olmasi durumunda detayli inceleme yapiliyordur bilemedim
Canım kan pıhtılaşma testi daha detaylı bişey kesinlikle yaptır bide 12 tane gene bakılması gerekiyo ama bazı doktorlar sadece 4 une ya da 6 sina bakıyo bnm 4 genime bakıldı ikisinde pihtilasma çıktı gidip tekrar hepsini yaptiriyim dedim yapmadılar dikkatli ol 12 genine de baksınlar

X