Üst komşumlar ve kadına şiddet

Didem semerci

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2014
465
427
İyi akşamlar herkese,bu sabah birden kalktım ve yukardan gelen sesler dikkatimi çekti,belki de o seslere uyandım bilmiyorum.
Üst kattakilerin hepsini tanımıyorum,yeni taşındım,tek bildiğim senelerdir kira vermedikleri için ev sahibi ile davaları varmış,bir de elektriği kaçak cekiyorlar.
Bir anneleri,iki de oğlunu gördüm.ilk taşındığım gün genc bir kız vardı,benim zili basıp ev sahibi bizi sormuş demişti.o kızı bir daha hiç görmedim,bunlar ilginç bir aile,akşamları ışıklar kapalı oturuyorlar,apartman girişleri ayrı,benim girişim sadece benim daireme açıldığı için muhatap olmak zorunda da kalmadım hiç.
Sabaha gelirsek, yukarıda kadın öyle bir ağlıyordu ki,bu ağlamayı ben biliyorum,ya dayak yiyor ya şiddetli bir kavga.surekli patırtı sesi,adam da bağırıyor kadına.
Bir ara kadın dur artık,polisi ararım dediğini işittim,o ağlarken kalbim güm güm atmaya başladı,hemen polisi aradım.
Geçen günde bunlara polis gelmişti,benim zili çalmışlardi ,o gün ben uyurken olmuş,demekki başka komşular aradı.
Polis geldi,oğlanların annesi olan kadın agliyor,bu kadın iki kere evlenmiş zaten diye zirvalamaya başladı,bı de ağlıyor,oğlunu goturmesinler diye.
Belalı olduklarını düşündüğüm için ne kapılarına giderim,ne polisi benim aradığım bilinsin isterim,eve girdim hemen

Karşı komşum da duydu,akşam konuştuk,onlar hiç bir şekilde karismama düşüncesinde,benim de en fazla yapacağım polisi aramak,ama adamın kadına belki aralıklarla şiddet uyguladığını ve bunlardan birinin belki hastane ile bitebilecegini düşünüyorum.
Akşam bu üstte oturan adamlar kapının önüne çıktılar,apartman girişleri yanyana, koridora geçip biraz dinledim.
Adam öteki adama bizim başımıza gelen bu iş ne böyle diyor
Bu kızı para verip yollamaktan bahsettiler,her konusulani anlamadım,onu içeri mi kitlemisler,öyle bir kilitli lafı da duydum.
Halasına mi gondersek dedi,tamamen her konusulani duymadım,.
Bundan sonra kulağım orada olacak,karsi komşum ilginç bir şekilde orda bir gelin mi varmış,hiç görmedim diyor.
ben ilk taşindigim gun gördüm ve bugün ağlayan da o genc kızdı.
O zaman herkes korkudan sussun,kadınlar eziyet görüp dayak mi yesin.
Evlerine çıkıp konuşamam da,belki herkesin gittiğinde ,özellikle oğlanların,evlerine gidip bir şey isteme bahanesine kızı görmek,bir şey öğrenirim belki çaktırmadan bir iki kelime.
Yine kavga olursa yine polise söylerim ama ne çare,ev sahibi ile zaten davaliklar,4 seneyi geçmiş üstelik kira vermedikleri.yukardan kalbimi gümleten ağlama ve dayak seslerine kör olamam,en azından kız cahilse telefonuna kafes indiririz,tuvalet boşluğundan benden yardım ister,inşallah kurtulur bu kişilerden,daha parlak fikri olan var mı?
Ben karışmadan tamamen de duyarsız kalmama dusuncesindeyim

Son düzenleme:
Konu biraz karışık geldi anlayan bana da anlatsin.
Lütfen ama lütfen kadina şiddete duyarsiz kalmayin.
Üst katımda sürekli şiddete uğrayan bir kadın var,polis gelip birşey yapmadan gidiyor,bu ikinci eminim öncesinde de olmuştur,ben yeni taşındım.komsular gelini bilmiyor ilginç bir şekilde.orada bir kadın ve oğulları yaşıyor ve kira falan da odemedikleri için kimse bunlara bulasmiyor,bu akşam da kızı göndermekten bahsediyorlardı apartmanın önünde,aslında iyice okursanız anlasilacak şekilde yazdım.

Polis geldiginde ne soyluyorlar, kadini konusturmuyor mu polisler ?
Hayır,o genç kızın sesini hiç duymadım,oğlanların annesi bence bilerek ağlamaya başladı,iki kere evlenmiş zaten dediği de bu gelin galiba.polis te tamam ağlama teyze dedi,ben aşağıdan yukarıyi çok dinleyemedim,herkes bu aileden çekiniyor, çıkıp soramiyorsun da.ama o annelerini göreyim,ona soracağım.

İki ucu kötü bir durum. Birşey isteme bahanesi işe yarayabilir gerçekten. Birşey sormasanız bile bakışlarından anlarsınız yardım istiyor mu istemiyor mu. Ama polisi aramaya devam ederdim ben olsam. Kimliğinizi ifşa edecek halleri yok sonuçta

İki ucu kötü bir durum. Birşey isteme bahanesi işe yarayabilir gerçekten. Birşey sormasanız bile bakışlarından anlarsınız yardım istiyor mu istemiyor mu. Ama polisi aramaya devam ederdim ben olsam. Kimliğinizi ifşa edecek halleri yok sonuçta
Tabiki,kavgalar devam etsin,bu kadının ağlama sesini her duyduğumda ararım,bugün o kızı göndermeyi düşünüyorlardı,benim dinleyecegim düşünüp mahsus apartman önüne çıkıp bu konuşmayı yapmadilarsa tabi.mesela akşam bütün ışıklar kapalı oturuyorlar.karsi komşuma evde değiller heralde ışıklari kapalı dedim,hayır evdeler sadece ışıkları kapatıyorlar gece dedi,mahalleli korkudan ne yorum yapıyor ne karışıyor

Kadın çıkıp sadece tartışıyorduk dediğinde polisler gidiyor maalesef hiç sorgulamadan daha önce bir komşumuz içinde biz aramıştık, hiç peşine düşmediler. Benim anlamadığım o gelin dediğiniz genç kıza mı şiddet uygulandığını düşünüyorsunuz yoksa başka kadına mı?

Tabiki,kavgalar devam etsin,bu kadının ağlama sesini her duyduğumda ararım,bugün o kızı göndermeyi düşünüyorlardı,benim dinleyecegim düşünüp mahsus apartman önüne çıkıp bu konuşmayı yapmadilarsa tabi.mesela akşam bütün ışıklar kapalı oturuyorlar.karsi komşuma evde değiller heralde ışıklari kapalı dedim,hayır evdeler sadece ışıkları kapatıyorlar gece dedi,mahalleli korkudan ne yorum yapıyor ne karışıyor
Bence etrafa ya da anneye çok sormayın sadece gözlemleyin. Bu şekilde yaparsanız polisi sizin çağırdığınızı anlayabilirler.

Kadın çıkıp sadece tartışıyorduk dediğinde polisler gidiyor maalesef hiç sorgulamadan daha önce bir komşumuz içinde biz aramıştık, hiç peşine düşmediler. Benim anlamadığım o gelin dediğiniz genç kıza mı şiddet uygulandığını düşünüyorsunuz yoksa başka kadına mı?
Bu evde komşular bir anne ve iki oğlu yaşıyor biliyor,oysa şiddet gören ve ağlayan yani benim seslerini duyduğum eve taşındığım ilk gün gördüğüm genç kız.polis gelince kapıya o kız çıkmadı,oğlanların annesinin sesi vardı,oglunu alıp goturmesin diye ağlıyordu,kızın sesini hiç duymadım,bence polisler o kadını görmedi bile,öyle bir ortam ki çıkıp ta bakamam,polisle muhatap olsam anlayacaklar benim şikayet ettigimi,ben zaten iki çocuğumla tek yaşıyorum,evliyim ve eşim şehir dışında yaşıyor demiş olsam da tekim evde ,bosandigimi falan bilseler bı de bunların oğulları dadanir Allah korusun hiç başıma bela alamam,ama bir dahakine polislik birşey olursa bir bahane ile önden ben konuşacağım

Bence etrafa ya da anneye çok sormayın sadece gözlemleyin. Bu şekilde yaparsanız polisi sizin çağırdığınızı anlayabilirler.
Zaten öyle bir an denk gelmeli ki,bazen annelerini evin önünden geçerken görüyorum pencereden,ancak öyle bir anda söylerim,benle iki kez konuştu sadece havadan sudan,sürekli ev arıyormuş ondan bahsetmişti,ama ben kadını tek bulursam o gelini soracağım.

Elektrik tasarrufu için mi acaba?
Evde kaç kişiler yani yaşlı kadin 2 oğlu ve 1gelin mi var?
Ben olsam kek falan götürürüm gündüz alt komsuyum der bi 5 dakika girerim .

Çok ilginç acaba kızı kaçırdılar mı? Tecavüz mü ediyorlar, bence bu işi bu detayıyla anlatın polise.
Sakladıkları şeyi bulmaları lazım.

Zaten öyle bir an denk gelmeli ki,bazen annelerini evin önünden geçerken görüyorum pencereden,ancak öyle bir anda söylerim,benle iki kez konuştu sadece havadan sudan,sürekli ev arıyormuş ondan bahsetmişti,ama ben kadını tek bulursam o gelini
Elektrik tasarrufu için mi acaba?
Evde kaç kişiler yani yaşlı kadin 2 oğlu ve 1gelin mi var?
Ben olsam kek falan götürürüm gündüz alt komsuyum der bi 5 dakika girerim .
Yok yazmıştım, elektriği kaçak kullanıyorlar,ondan ya da polisler flaan gelir evde yok sansınlar diye mi, genelde akşamları hep ışıkları kapattıklarını söyledi. Komşum

Çok ilginç acaba kızı kaçırdılar mı? Tecavüz mü ediyorlar, bence bu işi bu detayıyla anlatın polise.
Sakladıkları şeyi bulmaları lazım.
Bence kadının parası yok ve gidemiyor.
Çünkü yazdığım gibi bu akşam evlerinden cikip apartmanin onunde konuştu iki adam,ben de dinledim.bunu göndermekten bahsediyorlardı,parasını verelim dediler,halasına mi gondersek dedi biri,başımıza gelen bu iş ne dediler.bu kadarını anladım ama ben peşini bırakmam,elimden gelen neyse yapicam,yeter ki şu adamlar gündüz evden çıksın da.

Çünkü yazdığım gibi bu akşam evlerinden cikip apartmanin onunde konuştu iki adam,ben de dinledim.bunu göndermekten bahsediyorlardı,parasını verelim dediler,halasına mi gondersek dedi biri,başımıza gelen bu iş ne dediler.bu kadarını anladım ama ben peşini bırakmam,elimden gelen neyse yapicam,yeter ki şu adamlar gündüz evden çıksın da.
Tabii ki sessiz kalmayın hatta bir dahaki sefer mutlaka evde bulunan genç kadının şiddet gördüğünü polise söyleyerek şikayet edin ama şunu da unutmayın siz ve çocuklarınız çok daha önemli. Bazen insanlar kendi kendilerini böyle durumlara düşürüp yardimlari da görmezden geliyor yani eğer kız o evde zorla tutulmuyorsa alıştığı, bildiği hayat budur. Sizin önceliğiniz çocuklarınız olmalı, böyle insanlar size zarar verebilir.

Sakın, anneye de sormayın. 183'ü arayın. Durumdan bahsedin. Kadına şiddet için ayrıca ilgileniyorlar ihbarlara. Biz edince hemen gelmişlerdi. Kişinin evinden dışarı çıkmadığını ve belalı kişilerin yanında yaşadığını belirtin. Polis gelince de haberiniz yokmuş gibi davranın. Komşu size dadanmasın.

Kaçak elektriği de kimden çekiyorlar ki? Sayaç okunurken fark edilmiyor mu ya da orası merkezi bir ilçe değil mi?

Bu evde komşular bir anne ve iki oğlu yaşıyor biliyor,oysa şiddet gören ve ağlayan yani benim seslerini duyduğum eve taşındığım ilk gün gördüğüm genç kız.polis gelince kapıya o kız çıkmadı,oğlanların annesinin sesi vardı,oglunu alıp goturmesin diye ağlıyordu,kızın sesini hiç duymadım,bence polisler o kadını görmedi bile,öyle bir ortam ki çıkıp ta bakamam,polisle muhatap olsam anlayacaklar benim şikayet ettigimi,ben zaten iki çocuğumla tek yaşıyorum,evliyim ve eşim şehir dışında yaşıyor demiş olsam da tekim evde ,bosandigimi falan bilseler bı de bunların oğulları dadanir Allah korusun hiç başıma bela alamam,ama bir dahakine polislik birşey olursa bir bahane ile önden ben konuşacağım
Yine de dikkat edin siz, polis geldiğinde kapıya falan çıkmayın sizden bilmesinler. Böyle insanlar dadanır, bırakmazlar da. Önden konuşmanıza gerek yok polisi aradığınızda verirsiniz bilgi. Hiçbir şey yapılmadan durulmasına karşıyım ama çok karışmak da bizim ülkemizde yapılacak en son şey. 10kuruş için adam vurulan bir yerde yaşıyoruz maalesef☹️

Bir tanıdığım yabancı bir kadınla sevgiliydi. Ama onu dövmeye başlamış. Haberimiz yoktu biz de onları çok aşık mutlu falan sanıyorduk. Bir gün duştan çıkmıştı ve saçlarını tarıyordum. Anlattı bana ve şok oldum. Para da vermiyormuş. Su gibi bir kızdı. Tam bir Rus güzeli. Sabahın 5inde kalktık ve o yakınımız başka dairedeydi o uyanmadan yanımıza aldık cebine parasını adresleri, gideceği yerleri Türkçe yazdık koyduk gönderdik. O yakınım deli oldu ama hiç umurumuzda değildi. Haberimiz yok dedik . Çok aradı taradı bulamadı. Memleketine gitmişti bile kız.
Lütfen yardım edin böyle şeyler olabilir. Bu konuda kimse umrum olmaz benim. Siz korkuyorsanız polise detaylı anlatın. Zorla alıkonulmuş olabilir.

Bir tanıdığım yabancı bir kadınla sevgiliydi. Ama onu dövmeye başlamış. Haberimiz yoktu biz de onları çok aşık mutlu falan sanıyorduk. Bir gün duştan çıkmıştı ve saçlarını tarıyordum. Anlattı bana ve şok oldum. Para da vermiyormuş. Su gibi bir kızdı. Tam bir Rus güzeli. Sabahın 5inde kalktık ve o yakınımız başka dairedeydi o uyanmadan yanımıza aldık cebine parasını adresleri, gideceği yerleri Türkçe yazdık koyduk gönderdik. O yakınım deli oldu ama hiç umurumuzda değildi. Haberimiz yok dedik . Çok aradı taradı bulamadı. Memleketine gitmişti bile kız.
Lütfen yardım edin böyle şeyler olabilir. Bu konuda kimse umrum olmaz benim. Siz korkuyorsanız polise detaylı anlatın. Zorla alıkonulmuş olabilir.
Çok güzel yapmışsınız.ben azonce olanları bir kağıda yazıp 3.kata şeker istemeye gittim,bu belalı komşuların bir üst katına ,onlar kağıdı okuyunca beş dakika içeri girdim,onlara sordum ve bugünü anlattim.
Sürekli kavga sesleri geliyor biz evdeyken dediler,ikisi de çalıştıkları için erken çıkıp akşam geliyorlar ve pek bilmiyorlar ne olup bittiğini.o genç kadını onlar da görmüş,hatta yaşlı anne ile genç kız kavga ederken duymuşlar.oglu ben sizle ne yapacağım falan demiş.
Bunlar sabıkalı,ev sahibi bize de uzak durun,pek sağlam pabuç değiller dedi.
Ben de size ricam duyarsız kalmayın sizde duyarsanız haber edin polise evde mağdur edilen bir genç kız var dedim,tamam dediler.
Sabahki polisi aradım, kapıyı yaşlı kadın açmış ve aglayanin o olduğunu dusunmusler,eve de girme izinleri olmadığı için bakamazlarmis.
Sanırım yine boyle bir olay olursa polise daha çok bilgi verip ısrar edicem,183 de aramak lazım, inşallah gönderirler kadını da kurtulur bu kisilerden

X