Uyku Düzeni Sorunu

MrsDelfino

Guru
Pro Üye
31 Aralık 2017
6.402
22.088
27
Ne yaparsam yapayım bir türlü uykumu düzenleyemedim. Sorunum şu ki ben uyumayı çok seviyorum. 6-7 saat uyursam günüm çok kötü geçiyor, okulda bütün gün aklımda eve dönüp uyumak oluyor ama eve dönünce de çok geç yatıyorum bir türlü uyumak bilmiyorum. Kedileri çok severim, yıllardır kedilerle yaşaya yaşaya onlara benzedim sanırım 16 saat uyumazsam uykumu alamıyorum :KK43:. Az da uyusam çok da uyusam her türlü zombi gibi geziniyorum. Sabah 9'da olan derslerden her dönem kalıyorum. Depresonda olduğumu bu yüzden böyle uyuduğumu düşünüyordum, ama 5 yıldır da depresyonda olamam değil mi? Vitamin değerlerim de normal, demir eksikliği vardı önceden, hapını kullandım düzenli baktırıyorum, o noktada bir sıkıntımız yok.
Erkek arkadaşımla evlerimiz çok yakın, birlikte uyumayı çok seviyoruz. Haftada 4-5 gece birlikte uyuyoruz, o kadar alıştık ki birbirimize, ben o olmadan uyuyakalmakta zorlanıyorum. Kendime bir düzen uydursam bile onun düzeni benimkiyle hiç uyuşmuyor, o gece 2'de 4'te de yatsa sabah kalkabiliyor ancak benim sabah 8 gibi yataktan çıkabilmem için akşam 10-11'de falan yatmam gerekiyor. Birlikte geç saate kadar takılıyoruz, haftasonları ya da ertesi günü dersimiz yoksa birlikte NBA maçlarını takip ediyoruz, onlar da gece 3'te 4'te başlıyor zaten. Bazen o oyun oynarken ben dayanamıyorum uyuyorum, ara ara uyanıyorum, o yanımda yok diye, geldi mi gelecek mi yanıma derdi oluyor; öyle uyanmasam bile 2-3 saat sonra o yanıma yatarken mecbur uyanıyorum. O kadar geç saatlere kadar oturup geç yatınca da doğal olarak çok geç kalkıyoruz güne 15'te başladığımız oluyor. Sonrasında sağlıksız bir 'kahvaltı' ediyoruz.
Sorun sadece erkek arkadaşımla olan durum da değil, o yokken de mesela 15'te dersim varsa 14.20'de çıkıyorum yataktan -okul evime çok çok yakın-. Erken kalkıp başka şeyler yapmayı çok gereksiz buluyorum, 'onu yapacağıma uyurum yaa' gibi düşünceler oluyor aklımda. Kendimi zaten iyice saldım, aşırı kilo aldım, obeziteye doğru yol alıyorum. Bu duruma bir dur demek istiyorum, ben de sevgilimden erken kalkıp ona güzel, sağlıklı bir kahvaltı hazırlamak istiyorum. Kilo vermeye çok ihtiyacım var, birkaç kez denedim ancak her seferinde tembellikten bıraktım. Uykum böyle düzensiz olduğu için hem metabolizmamı hem de hormonlarımı etkiliyor, kilo vermemi zorlaştırıyor bir de 15-16 gibi 'kahvaltı' edince ne kadar sağlıklı ve hafif yemekler de olsa bir etkisi olmuyor :KK61:.
Ev işlerine, çocuklara, her şeye yetişebilen kadınlara çok imreniyorum. O yüzden buraya yazmak istedim. Eşinizle, sevgilinizle, nişanlınızla aynı olamaz herhalde, nasıl oturtuyorsunuz düzeni?

Bukadar yatarsan obeZe bağlarsın diyecektim ki sen demişsin zaten. Daha genceciksin,kalk sporunu yap kahvaltını yap duşunu al saçını makyajını yap git okuluna. Bu ne böyle,miskin bi hayat.. hiç bana göre değil. Muhtemelen gün içindede ağırsın,bana kasvet çöker böyle,kıpır kıpır olmak lazım.

Bence gece uykusu önemli.Saat en geç 00:00 da yatakta olmayı alışkanlık haline getirirseniz sabahları erken saatte kendiliğinden uyanmaya basladigininizi göreceksiniz.Biraz koltukta uyuyayım,gece 4 te maç izleyeyim ile bu olmaz.

Ne yaparsam yapayım bir türlü uykumu düzenleyemedim. Sorunum şu ki ben uyumayı çok seviyorum. 6-7 saat uyursam günüm çok kötü geçiyor, okulda bütün gün aklımda eve dönüp uyumak oluyor ama eve dönünce de çok geç yatıyorum bir türlü uyumak bilmiyorum. Kedileri çok severim, yıllardır kedilerle yaşaya yaşaya onlara benzedim sanırım 16 saat uyumazsam uykumu alamıyorum :KK43:. Az da uyusam çok da uyusam her türlü zombi gibi geziniyorum. Sabah 9'da olan derslerden her dönem kalıyorum. Depresonda olduğumu bu yüzden böyle uyuduğumu düşünüyordum, ama 5 yıldır da depresyonda olamam değil mi? Vitamin değerlerim de normal, demir eksikliği vardı önceden, hapını kullandım düzenli baktırıyorum, o noktada bir sıkıntımız yok.
Erkek arkadaşımla evlerimiz çok yakın, birlikte uyumayı çok seviyoruz. Haftada 4-5 gece birlikte uyuyoruz, o kadar alıştık ki birbirimize, ben o olmadan uyuyakalmakta zorlanıyorum. Kendime bir düzen uydursam bile onun düzeni benimkiyle hiç uyuşmuyor, o gece 2'de 4'te de yatsa sabah kalkabiliyor ancak benim sabah 8 gibi yataktan çıkabilmem için akşam 10-11'de falan yatmam gerekiyor. Birlikte geç saate kadar takılıyoruz, haftasonları ya da ertesi günü dersimiz yoksa birlikte NBA maçlarını takip ediyoruz, onlar da gece 3'te 4'te başlıyor zaten. Bazen o oyun oynarken ben dayanamıyorum uyuyorum, ara ara uyanıyorum, o yanımda yok diye, geldi mi gelecek mi yanıma derdi oluyor; öyle uyanmasam bile 2-3 saat sonra o yanıma yatarken mecbur uyanıyorum. O kadar geç saatlere kadar oturup geç yatınca da doğal olarak çok geç kalkıyoruz güne 15'te başladığımız oluyor. Sonrasında sağlıksız bir 'kahvaltı' ediyoruz.
Sorun sadece erkek arkadaşımla olan durum da değil, o yokken de mesela 15'te dersim varsa 14.20'de çıkıyorum yataktan -okul evime çok çok yakın-. Erken kalkıp başka şeyler yapmayı çok gereksiz buluyorum, 'onu yapacağıma uyurum yaa' gibi düşünceler oluyor aklımda. Kendimi zaten iyice saldım, aşırı kilo aldım, obeziteye doğru yol alıyorum. Bu duruma bir dur demek istiyorum, ben de sevgilimden erken kalkıp ona güzel, sağlıklı bir kahvaltı hazırlamak istiyorum. Kilo vermeye çok ihtiyacım var, birkaç kez denedim ancak her seferinde tembellikten bıraktım. Uykum böyle düzensiz olduğu için hem metabolizmamı hem de hormonlarımı etkiliyor, kilo vermemi zorlaştırıyor bir de 15-16 gibi 'kahvaltı' edince ne kadar sağlıklı ve hafif yemekler de olsa bir etkisi olmuyor :KK61:.
Ev işlerine, çocuklara, her şeye yetişebilen kadınlara çok imreniyorum. O yüzden buraya yazmak istedim. Eşinizle, sevgilinizle, nişanlınızla aynı olamaz herhalde, nasıl oturtuyorsunuz düzeni?
Değişik bir uyku düzeni ...
Genele uymuyor
Yardım almayı denemelisiniz

Depresyonda olmadığınızdan emin misiniz?
Buna kesin cevap veremiyorum dürüst olmam gerekirse. Kendi kendimi üzmek, dert yokken dert çıkarmak gibi huylarım var. Mutlu bir ilişkim var, okulum da normalde çok kötü gidiyor ancak bu dönem notlarımı baya toparladım. Annem rahatsız yıllardır, alzheimer teşhisi kondu erken yaşına rağmen, bir de bir taciz olayı oldu, bunlar çok yıprattı beni. Okulumu da o dönemde zora soktum zaten. Her öğrenci gibi parasızlık da var ama bu sıkıntılardan önce lisede, ailemin yanında rahatken de böyleydim.

Bukadar yatarsan obeZe bağlarsın diyecektim ki sen demişsin zaten. Daha genceciksin,kalk sporunu yap kahvaltını yap duşunu al saçını makyajını yap git okuluna. Bu ne böyle,miskin bi hayat.. hiç bana göre değil. Muhtemelen gün içindede ağırsın,bana kasvet çöker böyle,kıpır kıpır olmak lazım.
Yapım çok sakin, içe kapanık biriyim ancak ağır insanlara ben de katlanamıyorum onlardan bir tık daha hareketliyim diyelim. Fazlasıyla bir üşengiçlik var bir türlü kurtulamadığım.

Buna kesin cevap veremiyorum dürüst olmam gerekirse. Kendi kendimi üzmek, dert yokken dert çıkarmak gibi huylarım var. Mutlu bir ilişkim var, okulum da normalde çok kötü gidiyor ancak bu dönem notlarımı baya toparladım. Annem rahatsız yıllardır, alzheimer teşhisi kondu erken yaşına rağmen, bir de bir taciz olayı oldu, bunlar çok yıprattı beni. Okulumu da o dönemde zora soktum zaten. Her öğrenci gibi parasızlık da var ama bu sıkıntılardan önce lisede, ailemin yanında rahatken de böyleydim.
Bu son yeni olanlar toparlanmanıza engel oluyor olabilir, destek alın bence
Geçmiş olsun..

Bende senin gibiyim yatinca 12 saat uyurum ama uyanmam gerekiyosa 3 saat sonra bile bi kere alarmla uyanirim . Gece de hic uykum gelmez yune gec yatarim bence sein sorunun uyananamaman bi kac gun kendini erken yatip kalkmaya odakla ne biliyim 1 hafta 8 saat uyu bunyen ona alissin

Teşekkür ederim öneri ve yorumlarınız için, bir üç hafta ailemin yanında, şehir dışındayım ancak dönünce okulumun ücretsiz sağladığı psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinden yararlanacağım artık. Burada gitsem şimdi yarım kalacak. Belki son gelişmelerle birlikte gidene kadar kendimi toparlayabilirim bile.

Okullarınız çok mu sıkıcı

Ben dersim geç olduğu günler bile sabah 6,5 ta kalkar iki vesait ile okula gider kitap okurdum

Zira düzen önemlidir hergün aynı saatte kalkıp aynı saatteki otobüse binerdim bugün ders geç geç çıkayım dersem günüm dağılır verimsiz olurdu

Ben de uykuyu çok severim ama 15-16 saat uyku da uyuyamam yani. Baş ağrısı olmuyor mu hiç? Vücut dengeniz alt üst olmuş.

İngilizce öğretmenliği okuyorum. Şehrimi, üniversitemi ve kampüsümü çok çok seviyorum. İngilizcem de çok çok iyidir hiç yurt dışına çıkmadığım hâlde ana dilim kadar hakimim, telaffuzum da çok iyidir ancak bazı derslerdeki adaletsizlikler beni bölümümden çok soğuttu. Okula yürüyerek gidiyorum, evimden çıktıktan 10-15 dk sonra sınıfta oluyorum. İlk yıl teyzemkerde kalıyorsum otobüsle giderken ben de öyleydim aslında. Sabah 9.15’teydi dersim mesela ben 6.30’da kalkıp kahvaltı edip giyinip öyle çıkıyordum ki otobüs de 1.5 saatte varıyordu okula şehir içinden dolaştığı için. Gittiğimde de yarım saatim falan kalıyordu elimde kitap okuyordum, kampüs içindeki kafelerde vs yerlerde kahve falan içip öyle giriyordum derslere ama şimdi yakın diye dersin 15 dk öncesinden daha erken çıkmıyorum evden. Sanırım okula yakın yere taşınarak hata etmişim.

cocuk yapin bi ih desin owww nasil kalkiorsuk xD. yemek yapmak dan nefret eden ben yemek yapiyorsun resmen ya :KK43:.

ögle uykusu deniye bilirsin. bi arkim yapar ögle saatinda 15 dk her zaman uzanir uymasa bile. yada yoga bitli caylari. hersey sende bitiyor eger kendini degistirmek istiorsan azimli olmalisin. kendini motive etmelisin. bende cocuk yokken erken yatmak isterdim ama tv ye takilip kalirdim her sabah ayni muhabbet bu aksam erken yatcam ama nerdeee o günler nerdeee

Annenizden hatırlıyorum sizi, sanırım sıkıntılarınız yüzünden bu durumdasınız bir nevi. Çok fazla uyku depresyon belirtilerinden biri ama tek başına yeterli değil tabiki. Anneniz de iyidir umarım konunuzu daha sonradan takip edememiştim, sağlığı düzeliyordur umarım. Her şey sizde bitiyor eğer kendinizi normalden daha kötü hissediyor ve tedavi olmanız gerektiğini düşünüyorsanız tedaviye yönelik adım atın hayatınızda:destek alın. Ama bununla beraber sosyalleşmek adına bir şeyler yapmaya çalışın, daha doğrusu sosyal olabilirsiniz ama kafanızı dolduracak işlerle meşgul olun dersem daha doğru olacak. Günlük sıkıntılarınızdan sizi biraz olsun uzaklaştırır. Umarım daha iyi olursunuz, hiçbir şey için yıpratmayın kendinizi :)

Bence depresyondasiniz. Vede bu durum devam ediyor gibi.

Şimdide kilo aldığınız için depresyona giriyorsunuz.

Size bi tavsiyem var.

Tabiki hoş değil. Uygun değil biliyorum ama bi kere deneyin derim.

Icebiliyorsaniz şarap veya viski bunyenize göre 1 kadeh veya 2 kadeh. Akşam 10 gibi için. Zaten yarım saat geçmeden birseyler olur. İçtikten hemen sonra başınız dönmeden ilik güzel bir duş alın.

Sonra vurun kafayı yatın.

İnanın ki sabah en geç 7-8 de ayaktasiniz. Ama bitmedi . Uyanınca bi duş daha alın. Alkolün kokusu ve harareti bi gitsin üstünüzden.

Sonra çıkın önce bi fırına gidin sıcak taze birseyler alın. Eve gelin ve çayınızı demleyin.

Güzel bir kahvaltı ve bakın saat en fazla 10 oldu.

Değişik bi yorum oldu biliyorum. Hatta çoğu kişi uygun da bulmayabilir ama bunu bi deneyin. Şarap veya viski alkolik olmadığınız surece sizi gevşetir rahatlatir.

Ben de çok sorun yaşadım uykuyla ilgili. Hamile olduğum için n şuan alkol almıyorum. Ama önceden 2 kadeh şarap la mis gibi uyuyordum.

X