Uyku Düzeni Sorunu

Bence depresyondasiniz. Vede bu durum devam ediyor gibi.

Şimdide kilo aldığınız için depresyona giriyorsunuz.

Size bi tavsiyem var.

Tabiki hoş değil. Uygun değil biliyorum ama bi kere deneyin derim.

Icebiliyorsaniz şarap veya viski bunyenize göre 1 kadeh veya 2 kadeh. Akşam 10 gibi için. Zaten yarım saat geçmeden birseyler olur. İçtikten hemen sonra başınız dönmeden ilik güzel bir duş alın.

Sonra vurun kafayı yatın.

İnanın ki sabah en geç 7-8 de ayaktasiniz. Ama bitmedi . Uyanınca bi duş daha alın. Alkolün kokusu ve harareti bi gitsin üstünüzden.

Sonra çıkın önce bi fırına gidin sıcak taze birseyler alın. Eve gelin ve çayınızı demleyin.

Güzel bir kahvaltı ve bakın saat en fazla 10 oldu.

Değişik bi yorum oldu biliyorum. Hatta çoğu kişi uygun da bulmayabilir ama bunu bi deneyin. Şarap veya viski alkolik olmadığınız surece sizi gevşetir rahatlatir.

Ben de çok sorun yaşadım uykuyla ilgili. Hamile olduğum için n şuan alkol almıyorum. Ama önceden 2 kadeh şarap la mis gibi uyuyordum.
Alkol eşiğim çok yüksek maalesef. 5-6 birayla ancak başım dönmeye başlıyor. Tek başıma çok şarap şişesi bitirdim ancak pek etkilemedi beni. Viski votka tekila tarzı içkilerde de midem sıkıntı yaratıyor maalesef. Ancak sık duş almak dediğiniz gibi yardımcı olabilir akşamları sıcacık duş hep mayıştırır beni ama sabah kendimde duşa girecek güç bulamam :KK48:

Bir de çocuğum yok ama sabah 6-7’de açlıktan ciyak ciyak bağıran bir kedim var. Ona da uyku sersemi bir şekilde mamasını verip geri yatıyorum.

Annenizden hatırlıyorum sizi, sanırım sıkıntılarınız yüzünden bu durumdasınız bir nevi. Çok fazla uyku depresyon belirtilerinden biri ama tek başına yeterli değil tabiki. Anneniz de iyidir umarım konunuzu daha sonradan takip edememiştim, sağlığı düzeliyordur umarım. Her şey sizde bitiyor eğer kendinizi normalden daha kötü hissediyor ve tedavi olmanız gerektiğini düşünüyorsanız tedaviye yönelik adım atın hayatınızda:destek alın. Ama bununla beraber sosyalleşmek adına bir şeyler yapmaya çalışın, daha doğrusu sosyal olabilirsiniz ama kafanızı dolduracak işlerle meşgul olun dersem daha doğru olacak. Günlük sıkıntılarınızdan sizi biraz olsun uzaklaştırır. Umarım daha iyi olursunuz, hiçbir şey için yıpratmayın kendinizi :)
Teşekkür ederim annem biraz daha iyi gibi. Yeni doktora gitme şansımız olmadı henüz ama yakında gideceğiz. Son ilaçlar onu biraz daha sakinleştirmiş en azından aynalarla yansımalarla kavgası kalmadı ve hastalığın etkilerinden biri olan inadı da kalmadı. Bakımı çok daha kolaylaştı bu yüzden ve çok sevgi dolu biri şu an. Su götürüyorum teşekkür ediyo bi şeyr yardım ediyorum çok mutlu oluyo hep ben seni çok seviyorum diyor bana :)

Alkol eşiğim çok yüksek maalesef. 5-6 birayla ancak başım dönmeye başlıyor. Tek başıma çok şarap şişesi bitirdim ancak pek etkilemedi beni. Viski votka tekila tarzı içkilerde de midem sıkıntı yaratıyor maalesef. Ancak sık duş almak dediğiniz gibi yardımcı olabilir akşamları sıcacık duş hep mayıştırır beni ama sabah kendimde duşa girecek güç bulamam :KK48:

Bir de çocuğum yok ama sabah 6-7’de açlıktan ciyak ciyak bağıran bir kedim var. Ona da uyku sersemi bir şekilde mamasını verip geri yatıyorum.

Anacim senin durum vahimmis. Bence psikologa gitmelisin bu konu için. Uykusuzluk ve düzensizlik hayatinida etkiler.

Sen boya iciyon ya. Ben 2 kadehle resmen pamuk oluyorum.

Ama ben kaç yıldır hep 2 kadeh. Hiç 3 olmadı. Yani keyif için içiyorum ben.

Anacim senin durum vahimmis. Bence psikologa gitmelisin bu konu için. Uykusuzluk ve düzensizlik hayatinida etkiler.

Sen boya iciyon ya. Ben 2 kadehle resmen pamuk oluyorum.

Ama ben kaç yıldır hep 2 kadeh. Hiç 3 olmadı. Yani keyif için içiyorum ben.
Benimki genetik sanırım babam dayımlar falan da öyledir hep. İlk kez votka içtiğimde 4 bira ve 4 bardak içmiştim, biraz başım dönmüştü ayağa kalktığımda sadece :KK45:

Benimki genetik sanırım babam dayımlar falan da öyledir hep. İlk kez votka içtiğimde 4 bira ve 4 bardak içmiştim, biraz başım dönmüştü ayağa kalktığımda sadece :KK45:

4 mü :oha::kusmuk:

Bence alkol keyif işi ya. Ne kadar içtiğin değil hoş sohbet keyif Çakır önemli benim için. Yoksa şişenin dibini görebilen olmuş mu hiç bu güne kadar.

Senin genler aliskin :KK70:

Anlattığın hissi o kadar iyi anlıyorum ki benim de uyku problemim var. Kendi kendime çözmeye çalışıyorum ve bu aralar iyi gidiyor. Bilirsin alışkanliklarda 21 gün kuralı diye bir şey var ben de onu uygulamaya çalışıyorum. Öncelikle hiç bir şey gece uykusu gibi olmuyor bunu söylemek isterim. Öncelikle 8 saatten fazla uyumamaya ve gece uykusu düzenine dönmeye çalış. Bence erkek arkadaşınla konuşup sana destek olmasını isteyebilirsin çünkü böyle durumlarda bir arkadaş desteği ve eşliği daha iyi hissettiriyor. 8 saatlik uyku periyodu icin alarm kur ve telefonunu kesinlikle başucuna koyma çünkü uzakta olunca yataktan çıkıyorsun ama geri yatağa dönmemek kaydıyla :)
Bir de annenin rahatsızlığından bahsetmişsin, geçmiş olsun fakat kendi hayatını ihmal etmemeye gayret et. Eskişehir'de yaşıyorsun sanırım öğrenci olduğun için bütçe ayırmakta zorlanabilirsin ama belediyenin imkanlarını bir araştır istersen ücretsiz yoga ya da pilates kursu varsa motivasyon sağlaman için yararı olabilir. Bir de kendi evin var anladigim kadarıyla yani yemek yapma imkanın var, yemek işini kendin yaparsan hem bir öğrenci olarak daha ekonomik hem de sağlıklı yemekler tüketmiş olursun ki bu kilo verip, kendini iyi hissetmeni sağlayarak depresyonu atlamanda çok fayda sağlar diye düşünüyorum. Plânlı yaşamaya çalış,en azından bir kaç hafta denemeye çalış.

Bende uykusuzluga kesinlikle dayanamıyorum calısıyorken hicbir sosyal hayatı yoktu aksam saat 8 de evde oluyorudum en gec 10 da uyuyordum yorucu bir isim olmamasına ragmen gunde en az 9 saatim uykuyla geciyordu ki suanda ev hanmym istedgim kadar uyuyorum ama fazla uyku insanı miskinlestiriyor benden sana tavsiye spor yapman inan o kadar dinc hissedersinki kendini illaki spor salonuna gitmen gerekmiyor evde yaptgın dans ya da belirli hareketlerde cok iyi geliyor kendini uyku bana yetmiyor diye sartlandırma en kaliteli uyku gece olandır gunduz uyudugun seni dahada halsizlestirir gece hic uyumasam bile asla gunduz uyumam cunku bas agrsı ve halsizlik yapar bana aptal gibi olurum gunduz uykusu seni bu hale getiriyor iste

Offf tam benlik konu yahu...
Bugun saat 15'te uyandim..
Yuh dedim.Kendime epeyce kızdım.Ama gece 4 gibi yatmıştım.
Sabah gozumu 11de de açsam 5 dakika icinde yataktan çıktımmm çıktımmm.Yoksa en başa alıyorum uyku modunu ve devam ediyorum uyumaya.
Ama ben teşhisimi koydum.
Depresyon!
Şuan çalışmıyorum ve surekli evdeyim..
Bir uģraşım yok.
Kitap okumak,puzzle,film vs
Hepsinden sıkılmış durumdayım.
Bu nedenle aynı kısır döngü icerisinde olmak ruhen buyuk bir bosluga düsürüyor.
Bir cözüm bulursanız seslenin lütfen :)

Offf tam benlik konu yahu...
Bugun saat 15'te uyandim..
Yuh dedim.Kendime epeyce kızdım.Ama gece 4 gibi yatmıştım.
Sabah gozumu 11de de açsam 5 dakika icinde yataktan çıktımmm çıktımmm.Yoksa en başa alıyorum uyku modunu ve devam ediyorum uyumaya.
Ama ben teşhisimi koydum.
Depresyon!
Şuan çalışmıyorum ve surekli evdeyim..
Bir uģraşım yok.
Kitap okumak,puzzle,film vs
Hepsinden sıkılmış durumdayım.
Bu nedenle aynı kısır döngü icerisinde olmak ruhen buyuk bir bosluga düsürüyor.
Bir cözüm bulursanız seslenin lütfen :)
Aynen ben de dün gece 4’te yatmıştım bugün 14 gibi çıktım yataktan. Umarım buluruz bir şeyler. Ben sürekli dizi izliyorum bir de futbol hastasıyım biraz. Yarın cimbomumun maçı var, sevinçten erken kalkarım kesin :KK45:

Ne yaparsam yapayım bir türlü uykumu düzenleyemedim. Sorunum şu ki ben uyumayı çok seviyorum. 6-7 saat uyursam günüm çok kötü geçiyor, okulda bütün gün aklımda eve dönüp uyumak oluyor ama eve dönünce de çok geç yatıyorum bir türlü uyumak bilmiyorum. Kedileri çok severim, yıllardır kedilerle yaşaya yaşaya onlara benzedim sanırım 16 saat uyumazsam uykumu alamıyorum :KK43:. Az da uyusam çok da uyusam her türlü zombi gibi geziniyorum. Sabah 9'da olan derslerden her dönem kalıyorum. Depresonda olduğumu bu yüzden böyle uyuduğumu düşünüyordum, ama 5 yıldır da depresyonda olamam değil mi? Vitamin değerlerim de normal, demir eksikliği vardı önceden, hapını kullandım düzenli baktırıyorum, o noktada bir sıkıntımız yok.
Erkek arkadaşımla evlerimiz çok yakın, birlikte uyumayı çok seviyoruz. Haftada 4-5 gece birlikte uyuyoruz, o kadar alıştık ki birbirimize, ben o olmadan uyuyakalmakta zorlanıyorum. Kendime bir düzen uydursam bile onun düzeni benimkiyle hiç uyuşmuyor, o gece 2'de 4'te de yatsa sabah kalkabiliyor ancak benim sabah 8 gibi yataktan çıkabilmem için akşam 10-11'de falan yatmam gerekiyor. Birlikte geç saate kadar takılıyoruz, haftasonları ya da ertesi günü dersimiz yoksa birlikte NBA maçlarını takip ediyoruz, onlar da gece 3'te 4'te başlıyor zaten. Bazen o oyun oynarken ben dayanamıyorum uyuyorum, ara ara uyanıyorum, o yanımda yok diye, geldi mi gelecek mi yanıma derdi oluyor; öyle uyanmasam bile 2-3 saat sonra o yanıma yatarken mecbur uyanıyorum. O kadar geç saatlere kadar oturup geç yatınca da doğal olarak çok geç kalkıyoruz güne 15'te başladığımız oluyor. Sonrasında sağlıksız bir 'kahvaltı' ediyoruz.
Sorun sadece erkek arkadaşımla olan durum da değil, o yokken de mesela 15'te dersim varsa 14.20'de çıkıyorum yataktan -okul evime çok çok yakın-. Erken kalkıp başka şeyler yapmayı çok gereksiz buluyorum, 'onu yapacağıma uyurum yaa' gibi düşünceler oluyor aklımda. Kendimi zaten iyice saldım, aşırı kilo aldım, obeziteye doğru yol alıyorum. Bu duruma bir dur demek istiyorum, ben de sevgilimden erken kalkıp ona güzel, sağlıklı bir kahvaltı hazırlamak istiyorum. Kilo vermeye çok ihtiyacım var, birkaç kez denedim ancak her seferinde tembellikten bıraktım. Uykum böyle düzensiz olduğu için hem metabolizmamı hem de hormonlarımı etkiliyor, kilo vermemi zorlaştırıyor bir de 15-16 gibi 'kahvaltı' edince ne kadar sağlıklı ve hafif yemekler de olsa bir etkisi olmuyor :KK61:.
Ev işlerine, çocuklara, her şeye yetişebilen kadınlara çok imreniyorum. O yüzden buraya yazmak istedim. Eşinizle, sevgilinizle, nişanlınızla aynı olamaz herhalde, nasıl oturtuyorsunuz düzeni?
Akşam 9-10 gibi yatıp sabah 7-8 de kalkmayı dene ve öğleden sonra 2-3 arası sadece bir saat uyu inan günlerce uyumuş gibi hissedeceksin o bir saatlik uykuyla.

Ay aynı ben, uyurken kaldığım dersleri, kaçırdığım şeyleri yazsam 'yetişemeyenler' diye roman olur benden üstelik bayağı da trajik bir konusu olur. Bir de çok abes bir huy geliştirdim akşam üzeri 4-5-6 gibi yatarsam anında dalıp sabaha kadar bebekler gibi uyuyorum 6-7'de zımba gibi fırlıyorum ayağa. Daha geçe kalırsam kesinlikle sabaha karşı 3-4 olana kadar uyuyamıyorum.

Aynı ben gerçekten o kilo ciddi problem olmaya başladı bende de, ama benim sorunum şu ki erkek arkadaşımda uyumayı çok seviyor bazen film dizi izlemek için sabah 4-5te yatıp ertesi gün 5-6da bile uyandığımız oluyor. İkimiz de çok tembeliz ve gece geç saate kadar uyanık kalmayı daha çok seviyoruz nedense, ama kalkmamız gerektiğinde de gerçekten kalkarız. Bir gün hiç uyumamayı dene ertesi gün uykun geldiği için erkenden uyuyup sabah erken uyanabilirsin, dahs sonraki gün bi tık daha geç yat yine erken uyan derken düzene sokabilirsin uykunu. Atıyorum uykusuz kaldığının akşamı 10da uyu 8de kalk, ertesi gün 11de uyu yine 8 de kalk gibi, kendine uyanmak için hedef belirle o hedefi gerçekleştirdiğin takdirde kendini ödüllendir. Öğleden sonraları kahve vs içme ciddi uyku kaçırıyo, uykun gelince biraz daha bekleyim uyuyum deme direkt yat sonrasında uykun açılır daha kötü olursun :)

Aynı ben diyen kaçıncı kişiyim acaba yatağa geçsem bile 5 ten önce uyuyamıyorum bu gün resmen 16.00 da kalktım deli gibi uyumak istiyorum başka bişey yapasım yok bıraksalar 24 saat uyicam. Gündüz yaşamayı değil gece yaşamayı seviyorum resmen baykuş gibiyim. Kaçırdığım dersin haddi hesabı yok. Uyanıp derse girmeyip tekrar yattığımı bilirim. Valla bi ara ben düzenlemiştim. Ama nasıl yaptım inan bilmiyorum 2 ay sonra hop yine bozuldu. Ben doktora gitmeyi düşünüyorum.

Aynı ben diyen kaçıncı kişiyim acaba yatağa geçsem bile 5 ten önce uyuyamıyorum bu gün resmen 16.00 da kalktım deli gibi uyumak istiyorum başka bişey yapasım yok bıraksalar 24 saat uyicam. Gündüz yaşamayı değil gece yaşamayı seviyorum resmen baykuş gibiyim. Kaçırdığım dersin haddi hesabı yok. Uyanıp derse girmeyip tekrar yattığımı bilirim. Valla bi ara ben düzenlemiştim. Ama nasıl yaptım inan bilmiyorum 2 ay sonra hop yine bozuldu. Ben doktora gitmeyi düşünüyorum.
Ay aynı ben gerçekten kendimi o kadar zora soktum ki okulda. 15’teki derse insan uykusundan vazgeçemediği için gitmemezlik yapar mı ya :kızgın:

Ahh öğrencilik ve çocuksuz günlerim...
Uyuyakaldığım için sınavlara giremeyip 2 sene okulu uzatmış bir insanım.
Ne zaman mı uyku sorunum düzeldi, çocuk olunca.
Çünkü uyumuyorum:rolleyes:
Bebeğim 6 da kalkacak ben daha ayaktayım...

Uyku hem sorunluluklardan kaçmaktır hem de bedenen ve ruhen agirliklarin atılmasıdır.
Benim fizyolojik bir sorunum vardı uyku evrelerinde alakalı, siz de bir doktora gorunebilirsiniz çünkü çok tanıdık geldi yaşadığınız durum

Depresyon değil de amaçsız yaşamak bu.
Üniversite den beri yaşam tarzım böyle oldu. Gece yatmak bilmez sabah kalkmak bilmezlerdenim bende.
Sırf sabah uykum olsun diye vardiyalı çalışıyorum. Yeminle 8,5/5,5 sisteminde mutsuzdum ya. İstediğin saatte kalkmanın tadını çıkar.

Kaynanam benden ümidi kesti bu tembellikle çocuğa bakamam diye. :KK70:

Aliskanlik meselesi. Bir sureligine kendini erken uyumaya ve erken kalkmaya alistir. Tadini aldikca hosuna gider. Kendini daha dinc hissedersin. Ayrica insanin uyudukca uyuyasi gelir. Gune erken baslamanin keyfi ayri. Cunki onunde herseyi halletmek ve kendine zaman ayirmak icin vaktin olur bol bol. Cok yorulursan oglen uykusuna yat bir saatligine oda yeterli olur.
Gece gec saatlerde ayakta kalmaninda ayri tadi var hele gencken. Ama bunu surekli yapmamak gerekir. Sonra boyle duzenin bozulur canim.
Dedigim gibi erken yat erken kalk o guzelligi gor birkere hosuna gider. Sabah sessizigi gunesin cikisi da guzel olur. Birde o guzellikte sakinlikte miss gibi kahvalti. Masayi doldurmussun boyle hahah ay sabah erken kalkasim geldi benimde boyle yazdikca :KK70: benimde uyku duzenim bozuk olur bos zamanlarimda. Hele bekar iken boyle geceleri ayakta olmaninda ayri heyecani var. Ama ipler bizim elimizde. Saglikli yasam onemlidir. İnsanin ruh halini bile degistirir. Bol sanslar :KK60:

X