Uyku konusundaki fikirleriniz nedir

LiDla

Ars Longa Vita Brevis 🎭
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2023
366
322
Hanımlar merhaba
Ben 2 çocuk annesi olarak çok düşündüğüm bir konu var bu konuda sizinde fikirlerinizi almak istedim.
Bebeklerin gerçekten uyku eğitimine ihtiyacı var mı yoksa bu uyku eğitimi uyku kitapları vs tüm bunlar , bir takım grupların para kazanmak için bizim öyle algılamamızı istemeleri sonucunda uydurulmuş şeyler mi?
Çünkü 2 çocuğumda uyku konusunda aynı sorunları yaşadım ve aynı dönemlerden geçtim, sadece ben değil genel olarak annelerin çoğu bu dönemlerden geçiyor uyku konusunda.
Ben bebeklerin bu dönemlerinin yaşamadı gereken bir süreç olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü pekçok söylenen şeyi denememe rağmen bebeğin o dönemi yaşaması gerekiyorsa sen ne yaparsan yap yaşıyor, ve sonunda bir şekilde düzene giriyor.
Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Umarım anlatmak istediğim şeyi doğru şekilde ifade etmişimdir.
Gerçekten uyku eğitimi diye birşey var mı yoksa bebeğin doğal süreci yaşadıktan sonra kendiliğinden düzeni oturuyor mu?

Herhalde uyku konusunda bebeğinden benden çok çeken yoktur. Herkes üzülerek bana bakar. Ben de uyku eğitimini çok düşündüm ancak destek alacağım kişi ağlamadan uyku eğitimi olur dersem yalan olur demişti. Ayrıca bir akademik makalede uyku eğitimi sonrasında bebeklerde stres seviyesinin çok yükseldiğini de okumuştum. Sonuç olarak vazgeçtim. :-) Şimdilerde kendim gündüz uykularını ayarlayarak en azından gece 2-3 saat aralıksız uyumaya çalışıyorum.

Ben vermemeyi tercih ettim ama kendimce izlediğim rutinler var. Bebeğim genelde 8 gibi uyurdu sabah 6-7 ye kadar. Şimdi saatleri kaydı, hem yatışı hem kalkışı erkene çekmeye çalışıyorum.

Hanımlar merhaba
Ben 2 çocuk annesi olarak çok düşündüğüm bir konu var bu konuda sizinde fikirlerinizi almak istedim.
Bebeklerin gerçekten uyku eğitimine ihtiyacı var mı yoksa bu uyku eğitimi uyku kitapları vs tüm bunlar , bir takım grupların para kazanmak için bizim öyle algılamamızı istemeleri sonucunda uydurulmuş şeyler mi?
Çünkü 2 çocuğumda uyku konusunda aynı sorunları yaşadım ve aynı dönemlerden geçtim, sadece ben değil genel olarak annelerin çoğu bu dönemlerden geçiyor uyku konusunda.
Ben bebeklerin bu dönemlerinin yaşamadı gereken bir süreç olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü pekçok söylenen şeyi denememe rağmen bebeğin o dönemi yaşaması gerekiyorsa sen ne yaparsan yap yaşıyor, ve sonunda bir şekilde düzene giriyor.
Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Umarım anlatmak istediğim şeyi doğru şekilde ifade etmişimdir.
Gerçekten uyku eğitimi diye birşey var mı yoksa bebeğin doğal süreci yaşadıktan sonra kendiliğinden düzeni oturuyor mu?
Bence yok ,çocuğu odasında tek başına ağlatarak uykuya alıştırmanın da mantıklı olduğunu düşünmüyorum tabii tamamen kedi fikrim . 9 ay boyunca karnında seninle uyuyup beslenen bebeği doğduktan sonra bir başına olmasına alıştırmaya çalışmak bir yana zaten çoğu çocuk gelişimci ve doktor önermiyor diyorlar ki ; ' şu tarihte çocuğun yatağı ayrılmalıdır diye bir şey yoktur . Bir çocuğun ağlatılarak uykuya geçmesi bir uyku eğitimi değil öğrenilmiş bir çaresizliktir ' .
Ayrıca bir yazı okumuştum , yetimhanedeki bebekler-çocuklar gece uyurken uyanıp ağlamazlar çünkü bilirlerki gelip sarılacak bir anneleri yok gibi bir yazıydı ,beni çok etkilemişti o yüzden geçici olan bu dönemi tadını çıkararak koyun koyuna uyuyarak geçiriyoruz :)

Bence cocuguna gore degisiyor. Benim oglum zaten pek uyku problemi olmayan bir bebekti, 6 aydan sonra gece uyanmalari maksimum 2 kereydi mesela. Sadece sallanarak uyumaya alismisti. Bu aliskanligi kirmak icin 9 aylikken sozde uyku egitimi verdim (sallamadan uyanikken besigine koydum) 3 gun falan biraz mizildandi ve hemen alisti. O gun bugundur gunduz ve gece uykulari icin hicbir sey yapmiyorum, yataga birakiyorum kendi kendine daliyor. Su an 13 aylik ve gece deliksiz uyuyor zaten.

Yani demek istedigim su, kimi bebek zaten hazir oluyor buna. Simdi ben uyku egitimi mi vermis oluyorum? Bilmiyorum. Bence hazir olan bebek kendini belli ediyor.

Anladığım kadarıyla akışına bırakmak gerekiyor bebek hazır olduğunda o sinyali veriyor zaten ozaman kendi kendine uyuması için desteklemek mantıklı. 5. Aydan bebeği boşuna strese sokmaya gerek yok ♥️ teşekkür ederim düşünceleriniz için

X