Yakın Arkadaşım Hakkında Yanlış mı Düşünüyorum?

İnsan gibi oynamayı bilmiyor ne ya? Bazı erkek çocukları var kız çocuklarından daha sakin ve uslu. Mizahın da bir yeri, haddi hududu var. Densizlik etmiş madem iyi, yakın bir arkadaşınız bir daha yaparsa uyarın ama Ben olsam mesafe koyarım sanki bir tek kendisi anne. Arkadaşınızın bu hareketleri bana normal gelmedi garip bir samimiyetsizlik var hareketlerinde.

İnsan gibi oynamayı bilmiyor ne ya? Bazı erkek çocukları var kız çocuklarından daha sakin ve uslu. Mizahın da bir yeri, haddi hududu var. Densizlik etmiş madem iyi, yakın bir arkadaşınız bir daha yaparsa uyarın ama Ben olsam mesafe koyarım sanki bir tek kendisi anne. Arkadaşınızın bu hareketleri bana normal gelmedi garip bir samimiyetsizlik var hareketlerinde.
İşin komiği oğlum çok sakin temkinli bir çocuk atlamaz zıplamaz hareketli değil. Zorluğu mızmız olması. Yani o geyiği yapılan çocuk tanımına da uymuyor.

İşin komiği oğlum çok sakin temkinli bir çocuk atlamaz zıplamaz hareketli değil. Zorluğu mızmız olması. Yani o geyiği yapılan çocuk tanımına da uymuyor.
O zaman size karşı bir tahammülsüzlüğü olabilir yada kendi çocuğu öyledir sizin oğlunuzun uslu olmasını kıskanıyordur. Ama hareketleri asla yakın bir arkadaşın hareketleri değil.

O zaman size karşı bir tahammülsüzlüğü olabilir yada kendi çocuğu öyledir sizin oğlunuzun uslu olmasını kıskanıyordur. Ama hareketleri asla yakın bir arkadaşın hareketleri değil.
İnanın konuyu açarken oydar sen abartıyorsun denir diye bekledim. Bunları duymak üzdü

Maalesef çocuklarının yaşları yakın olan bazı ebeveynlerde kendi çocuklarını diğer çocukla kıyaslama ve kendisininkini her zaman üstün görme eğilimi olabiliyor, bunun psikolojik bir açıklaması var mı bilmiyorum ama toplumda çok sık rastladığımız bir durum. Arkadaşınıza gelince arkadaşınız kendi çocuğunu üstün görmek için sizin çocuğunuzu bir şekilde aşağılamayı seçmiş. Yani siz şaka gibi oldu diyorsunuz fakat ben kaç yaşına gelmiş, anne baba olmuş insanların bu tip bir şakanın başkası rahatsız edebileceğini düşünmemesini imkansız görüyorum. Hazır sizinle gelme gitmesi kesilmişken bu durumda sizin de biraz uzaklaşmanız daha sağlıklı olacaktır. Sizin çocuğunuza bir kere böyle şeyler diyen bunun devamını hayli hayli getirir. En iyisi bir kere ağzının payını verin, anlamazsa iletişimi kesersiniz, aksi sizin için sağlıklı olmaz diye düşünüyorum... Sağlıcakla kalın :)

Maalesef çocuklarının yaşları yakın olan bazı ebeveynlerde kendi çocuklarını diğer çocukla kıyaslama ve kendisininkini her zaman üstün görme eğilimi olabiliyor, bunun psikolojik bir açıklaması var mı bilmiyorum ama toplumda çok sık rastladığımız bir durum. Arkadaşınıza gelince arkadaşınız kendi çocuğunu üstün görmek için sizin çocuğunuzu bir şekilde aşağılamayı seçmiş. Yani siz şaka gibi oldu diyorsunuz fakat ben kaç yaşına gelmiş, anne baba olmuş insanların bu tip bir şakanın başkası rahatsız edebileceğini düşünmemesini imkansız görüyorum. Hazır sizinle gelme gitmesi kesilmişken bu durumda sizin de biraz uzaklaşmanız daha sağlıklı olacaktır. Sizin çocuğunuza bir kere böyle şeyler diyen bunun devamını hayli hayli getirir. En iyisi bir kere ağzının payını verin, anlamazsa iletişimi kesersiniz, aksi sizin için sağlıklı olmaz diye düşünüyorum... Sağlıcakla kalın :)
Aslında düşüncesiz kaba kırıcı biri değil. Diyorum ya zaten anneyken tanısaydım batmazdı belki hareketleri ama şimdi o empatik ince arkadaşım gitmiş dünyada sadece çocuğu var gibi davranan biri gelmiş

Cok seviyorum tahmin edemezsin derken bir sey ima etmemistir. Laf gelimi soyledigini dusunuyorum.. Neticede sen de annesin :)

Cocugu kac yasinda bilmiyorum ama sıcak olsun olmasin kucuk cocukla yalniz basina otobusle bir yerlere gitmek iskence gibi ve 3 saat az bir yol degil. Tabi bu bana gore boyle çunku benim oglum cok hareketli. O yuzden gelmemesini de anlayabilirdim.
Ama saka da olsa insan gibi degil demesini kabul edemez, tepki verirdim sanirim.

Gelsin de benim cocugu gorsun.
Benimki aşırı hareketli ve yaramaz .
Ben çok o yüzden gitmiyorum.
Samimi olduğum bir kaç arkadaşa götürüyorum.
Sizin arkadaşınız densizce konuşmuş.
Mesela benim eşimin okulundaki öğretmenler bir gün toplandılar bir evde.
Çocuk yeni yabancı insan goruyor çekindi hâliyle.
Hemen oradan kadinin biri ay dedi Ali hocanın cocuguna bak hiç babasına çekmemiş dedi.
Güya eşim çok sosyal çocuk niye içe kapanık onu kastetti.
Bir de çocuk on tane tanımadığı kadını bir anda gördü napsin o dönem için çok normal.
Bir de nasıl gülüyor laf edip geçme de degil.
Kahkaha atıyor.
Alay edercesine.
Sonra öğrendim eşimle kendisi zümre.
Oradan eşime birşeyden dolayı kızmış sanırım güya benim çocuğu bozuyor.
Az eşya az insan çok huzur.

Herkese Merhaba, kızlar canım kızlar. İleri görüşlü yorumlarınıza ihtiyacım var. Yanlış düşünüyorsam da silkeleyin beni.
Benim çok yakın ama baya yakın bi arkadaşım var. İki senedir farklı şehirlerdeyiz. Uzun bir süredir tanıyorum kendisini. Çocuklarımızın arasında da 5 ay var.
Maalesef hayat telaşı işlerin denkgelmemesi derken bu iki senede sadece geçen sonbahar yanına gittim öyle görüşebildik. Gittiğimde bir şey farkettim arkadaşım annelikten sonra değişmiş yani bariz bir değişim mi hayır. Onu zaten anneyken tanısaydım bu bana garip gelmezdi ama öncesinde tanıdığım için anlamlandıramadığım bir gıcıklık var üstünde. Bu hissimi dile dökemiyorum ama örneklerle anlatmaya çalışacağım. Mesela durup dururken “çok seviyorum oydar yani tahmin edmezsin” falan diyor. Ya neden tahmin etmiyim benim de var evladım. Bir başka örnek onlara gittiğimizde şöyle bir olay yaşandı: telefonunu arıyordu benim oğlan da koşup gitti getirdi arkadaş çocuğun elinden aldı telefonu bakmadı bile yüzüne. Benim garip de önünde bekliyor teşekkür falan bekliyor. Normalde çekingen bi çocuk o dönem konuşmayı da tam çözmemişti aslında bu şekilde yakınlık kurmaya çalışıyor vs neyse. Normalde çocuğuyla iletişimi gayet göz hizasına inerek teşekkür etmeye falan özen gösteren bir iletişim tarzı var zaten ondan bu tavrı şaşırttı. Dalgın anına gelmiştir dedim üstünde durmadım. Benimki erkek onunki kız aralarında 5 ay var ve o yaşlarda gelişimde baya bi zaman demek. Oyuncakları ordan alıp oraya koyuyor bir şeyler yapıyor kendince. Arkadaşın kızı da karşıdan bakıyor ve arkadaşımın yorumu şu: “benimki garipsedi baya kızım napalım x erkek çocuğu insan gibi oynamayı bilmiyor” dedi ve bi kahkaha attı. Erkek çocuk geyiği var ya sosyal medyada falan ondan bahsediyor. Ama bunu bikaç kez yaptı ve beni de baydı artık. (Burayı düzenleme ihtiyacı hissettim çok ciddi söyledi gibi olmuş)
En son yaşanan şeyse arkadaşın ailesi yaşadığım yere yakın bir yere taşındı. Otobüsle 3 saatte gelebilir bana. Kıştan beri de mutlaka gelcem her şekilde gelirim edebiyatı yapıyor. Ben de heveslendim özledim çünkü. Güya dün gelecekti. Cumartesi bana uzun bi mesaj yazmış. Canım hava çok sıcak gözüm korktu çocukla çok zor vs baya yazmış. Dedim baştan belliydi bu şartlarda geleceğin. İşte çocuğun başına güneş mi geçsin ya hasta olursa falan. Tamam dedim sadece üstelemedim.
Arkadaş illa gelsin değil ama kendisi yükseltti durumu her şekilde gelirim merak etme bana otobüs saati sordu etti. Hem hiç mi çıkarmayacağız bu bebeleri dışarıya.
Of çok uzun oldu söveceklere şimdiden selam. Ondan soğumaktan korkuyorum seviyorum çünkü birbirimizi çok anlıyoruz. Yazdıklarım ufak gibi gelebilir ama bir de gözden uzak olunca sanki bu küçül şeyler içimdeki şeylerde körelmeye sebep oluyor gibi.
Samimiyseniz duygularını paylaşabilirsin. Eğer bu durumu sorun yapıyorsa zaten o seni arkadaş görmüyordur. Mesafe koyarsınız. Her şey ömür boyu sürmez. İnsanlar hayatımıza girer ve çıkar. Bu çok normal bir şey.
Çocuğum ve ailem dışında başka bir şey önemli değil moduna girmiş ama belli.

Cok seviyorum tahmin edemezsin derken bir sey ima etmemistir. Laf gelimi soyledigini dusunuyorum.. Neticede sen de annesin :)

Cocugu kac yasinda bilmiyorum ama sıcak olsun olmasin kucuk cocukla yalniz basina otobusle bir yerlere gitmek iskence gibi ve 3 saat az bir yol degil. Tabi bu bana gore boyle çunku benim oglum cok hareketli. O yuzden gelmemesini de anlayabilirdim.
Ama saka da olsa insan gibi degil demesini kabul edemez, tepki verirdim sanirim.
Ben de anlıyorum gelmemesini ama gelirim kesin gelirim söyle yaparım benim kız zaten sıkıntı çıkartmıyor diyn kendisiydi. Bianda sıcak olmadı hava ya da dün çocuğu yoktu da bugün var değilki

Herkese Merhaba, kızlar canım kızlar. İleri görüşlü yorumlarınıza ihtiyacım var. Yanlış düşünüyorsam da silkeleyin beni.
Benim çok yakın ama baya yakın bi arkadaşım var. İki senedir farklı şehirlerdeyiz. Uzun bir süredir tanıyorum kendisini. Çocuklarımızın arasında da 5 ay var.
Maalesef hayat telaşı işlerin denkgelmemesi derken bu iki senede sadece geçen sonbahar yanına gittim öyle görüşebildik. Gittiğimde bir şey farkettim arkadaşım annelikten sonra değişmiş yani bariz bir değişim mi hayır. Onu zaten anneyken tanısaydım bu bana garip gelmezdi ama öncesinde tanıdığım için anlamlandıramadığım bir gıcıklık var üstünde. Bu hissimi dile dökemiyorum ama örneklerle anlatmaya çalışacağım. Mesela durup dururken “çok seviyorum oydar yani tahmin edmezsin” falan diyor. Ya neden tahmin etmiyim benim de var evladım. Bir başka örnek onlara gittiğimizde şöyle bir olay yaşandı: telefonunu arıyordu benim oğlan da koşup gitti getirdi arkadaş çocuğun elinden aldı telefonu bakmadı bile yüzüne. Benim garip de önünde bekliyor teşekkür falan bekliyor. Normalde çekingen bi çocuk o dönem konuşmayı da tam çözmemişti aslında bu şekilde yakınlık kurmaya çalışıyor vs neyse. Normalde çocuğuyla iletişimi gayet göz hizasına inerek teşekkür etmeye falan özen gösteren bir iletişim tarzı var zaten ondan bu tavrı şaşırttı. Dalgın anına gelmiştir dedim üstünde durmadım. Benimki erkek onunki kız aralarında 5 ay var ve o yaşlarda gelişimde baya bi zaman demek. Oyuncakları ordan alıp oraya koyuyor bir şeyler yapıyor kendince. Arkadaşın kızı da karşıdan bakıyor ve arkadaşımın yorumu şu: “benimki garipsedi baya kızım napalım x erkek çocuğu insan gibi oynamayı bilmiyor” dedi ve bi kahkaha attı. Erkek çocuk geyiği var ya sosyal medyada falan ondan bahsediyor. Ama bunu bikaç kez yaptı ve beni de baydı artık. (Burayı düzenleme ihtiyacı hissettim çok ciddi söyledi gibi olmuş)
En son yaşanan şeyse arkadaşın ailesi yaşadığım yere yakın bir yere taşındı. Otobüsle 3 saatte gelebilir bana. Kıştan beri de mutlaka gelcem her şekilde gelirim edebiyatı yapıyor. Ben de heveslendim özledim çünkü. Güya dün gelecekti. Cumartesi bana uzun bi mesaj yazmış. Canım hava çok sıcak gözüm korktu çocukla çok zor vs baya yazmış. Dedim baştan belliydi bu şartlarda geleceğin. İşte çocuğun başına güneş mi geçsin ya hasta olursa falan. Tamam dedim sadece üstelemedim.
Arkadaş illa gelsin değil ama kendisi yükseltti durumu her şekilde gelirim merak etme bana otobüs saati sordu etti. Hem hiç mi çıkarmayacağız bu bebeleri dışarıya.
Of çok uzun oldu söveceklere şimdiden selam. Ondan soğumaktan korkuyorum seviyorum çünkü birbirimizi çok anlıyoruz. Yazdıklarım ufak gibi gelebilir ama bir de gözden uzak olunca sanki bu küçül şeyler içimdeki şeylerde körelmeye sebep oluyor gibi.
Canımın içi olsa oğluma insan gibi oynamayı bilmiyor dese o oyuncağı ağzına sokarım hayırdır tamam evladım şımarık yaramaz birşey olsa hani çocuğa zarar verse anlarım elestirisini ama genede bu cümleyi kuramaz yani gerçekten gıcık oluyorum evlenince değişen insanlardan benimde çevremde çok böyle en iyi evlilik onun en akıllı çocuk onun bu modda çıkamayan

Bir ben mi anlattıklarınızda kırılacak bir şey bulamadım şaşırdım yorumlara bakınca.
Konu da şaka yollu erkek çocukları ile ilgili insan gibi oynayamıyorlar dediğini belirtmişsiniz. O yüzden ben üstünde durmazdım.
Çocuğunuza teşekkür etmediğinin farkında değil demek dalgınlığına geldi.
3 saat otobüsle çocukla arkadaşıma değil bu sucakta anneme gitmem o yüzden gelmemesi de bana göre sorun değil.

Bir ben mi anlattıklarınızda kırılacak bir şey bulamadım şaşırdım yorumlara bakınca.
Konu da şaka yollu erkek çocukları ile ilgili insan gibi oynayamıyorlar dediğini belirtmişsiniz. O yüzden ben üstünde durmazdım.
Çocuğunuza teşekkür etmediğinin farkında değil demek dalgınlığına geldi.
3 saat otobüsle çocukla arkadaşıma değil bu sucakta anneme gitmem o yüzden gelmemesi de bana göre sorun değil.
Dediğim gibi onu böyle tanısam garipsemezdim sanırım. Bu anlattıklarım küçük küçük fakat bütünde canımı sıkan şeyler. Şakayı bir kez yapıp geçse takılmazdım ama tekrar ettikçe baydı. Gelme muhabbeti de kaç defa kendisi dedi hatta benim eve gelebilmesi için ayrı bi vesaite binmesi lazım onun geleceği saatte de eşim işte nasıl yaparız falan dedim ya ben hallederim gelirim sen düşünme bile dedi. Bunun üstüne üff çok sıcak muhabbeti bana bahane gibi geldi açıkçası. Yoksa en baştan gelemem dese elbette anlarım

Maalesef hayat telaşı işlerin denkgelmemesi derken bu iki senede sadece geçen sonbahar yanına gittim öyle görüşebildik.

Bir başka örnek onlara gittiğimizde şöyle bir olay yaşandı: telefonunu arıyordu benim oğlan da koşup gitti getirdi arkadaş çocuğun elinden aldı telefonu bakmadı bile yüzüne. Benim garip de önünde bekliyor teşekkür falan bekliyor. Normalde çekingen bi çocuk o dönem konuşmayı da tam çözmemişti aslında bu şekilde yakınlık kurmaya çalışıyor vs neyse. Normalde çocuğuyla iletişimi gayet göz hizasına inerek teşekkür etmeye falan özen gösteren bir iletişim tarzı var zaten ondan bu tavrı şaşırttı.

Benimki erkek onunki kız aralarında 5 ay var ve o yaşlarda gelişimde baya bi zaman demek. Oyuncakları ordan alıp oraya koyuyor bir şeyler yapıyor kendince. Arkadaşın kızı da karşıdan bakıyor ve arkadaşımın yorumu şu: “benimki garipsedi baya kızım napalım x erkek çocuğu insan gibi oynamayı bilmiyor” dedi ve bi kahkaha attı. Erkek çocuk geyiği var ya sosyal medyada falan ondan bahsediyor. Ama bunu bikaç kez yaptı ve beni de baydı artık. (Burayı düzenleme ihtiyacı hissettim çok ciddi söyledi gibi olmuş)

Oydar Oydar oğlunuz kaç yaşında ? Arkadaşınıza gittiğinizde, yanında konuşulan herşeyi anlayacak kadar büyük müydü ?

Arkadaşınızı ziyarete gittiğinizde, arkadaşınızın evinde yatılı misafir olarak mı kaldınız ?

Arkadaşınızın esprisi sizi sadece baymasına rağmen; beni rahatsız etti. Her çocuğun hayal gücü ve hayal dünyası birbirinden farklı.

Çocuğunuz arkadaşınızın evine, eşyalarına zarar mı verdi ? Birden fazla kez " erkek çocuğu insan gibi oynamayı bilmiyor" demesi espri mi; yoksa bu esprinin altında yatan başka bir sebep mi vardı ?

Son düzenleme:
Bilemiyorum oydar bilemiyorum😬 bazı insanların lohusalık süreçleri uzayabiliyor öyle bir şey mi acaba? Uzun yılların arkadaşlığı kolay kaybedilecek bir şey değil duygularını açıkça konuşmalısın belki de.

Genel yorumların aksine ben arkadaşınızin kasıtlı yaptığını ya da bir karın ağrısı olduğunu düşünmüyorum. Hormonlar mi, buldumculuk mu bilmiyorum ama ben de ilk çocuğumda arkadaşınız kadar olmasa da bir değişikmisim. İkinci çocuğum olunca anladım bunu. Mesela hava çok sıcak diye görüşmeyi ertelemesi beni gülümsetti. Çünkü ben de rüzgarı, sıcaklığı, uyku saatini, uyuyacagi yatağı falan düşünüp ona göre hareket ederdim 😂 sonra çok seviyorum anlayamazsın demiş ya, ben de acayip birsey hissediyordum hatta benim oğlum baya da zormus ama hiç farketmemisim. Hatta ben de nasıl aşkla bakmışım falan diyorum 😂 tabi hâlâ aşkla bakıyorum ama o hallerim geçti gitti. Belki birileri de benimle ilgili ne oldu buna falan demiştir.
Tabi ben arkadaşlarımın bebeklerine de kendi çocuğuma davrandığım gibi davrandım belki de davranıyorum sanmisimdir bilemedim şimdi🤭

Kiziyla kendine cok sıkı bi dunya kurmus ve bu dunyada kizindan oncesinin sadece izleri kalmis diye yorumladim. Bence normal. Her kadin annelige ayni duzeyde tepki verecek diye bi sey yok ki bazilari ciddi anlamda ask yasiyor bazilari cool mom takiliyor. Bence sizlik bi sey yok. He cok bozulduysaniz o cumlelere bi sonraki tuhaf tavrinda icinizi dokun derim.

Mesela bir tanidigimin bebekten sonra zevkleri degisti, sekerli seyleri severdi eksi seviyor, ciceksi parfumden baharata dikey gecis yapti, mizah anlayisi bile degisti instadan reels atiyor sok geciriyorum buna nasil gulebildi diye hayretler icerisjnde kaliyorum. Sanirim hormonlar anca bikac senede toparlaniyor bazen ya bilemedim

Bana çok garip gelmedi. İnsan bazen dalgın olabiliyor oğlunuza teşekkür etmeyi unutmuş olabilir, farkında değildir. Diğer konu, 3 saatlik yol az değil, küçük çocukla otobüs yolculuğu zor hele bu sıcaklarda. Ben de ailemden çok uzakta yaşıyorum, 1 saatlik uzaklıkta arkadaşım var inanın memlekete gidince zaman nasıl geçiyor anlamıyorum. Mesela ben geçen sene kendi arabamla bile gidemedim. Bu yaz görüştüm arkadaşımla. Ki çok sevdiğim bir arkadaşım görüşmek isterim.

Ben de bunları biraz olağan karşıladım şu 'erkek çocuğu' esprisine kadar. çünkü o espriyi ben yapabilirim -zaten yapardım da herhalde-, ben yaptıktan sonra konu geyiğe dönerse, isterse 32 defa söylesin güler geçerim. Bir de bu yakın arkadaşlıklarda neden bu kadar naifsiniz ? ben çocuğuma yakın arkadaşım teşekkür etmek dalgınlığına bile gelse 'çocuğuma teşekkür etsene len!' derim ve ettiririm :KK70: çok tatlısınız yani bi kibar bi kibarsınız. ben kırılmam, kırmam da. hatta ağır da konuşan bi dostumdur genelde, dostum dediklerim de bana kırılmaz. hatta bana da aynı açıklıkta konuşulsun isterim, hata varsa ortada gerekiyorsa dostum kırsın, toparlarız... ben böyle düşünüyorum. karşılıklı 'olm niye böyle yaptın ki şimdi?' diyemeyeceğiniz insanlarla nasıl çok yakın olabiliyorsunuz bilmiyorum ya da ben yanlışımdır doğrusu kibar olmaktır bilemiyorumm...

X