yaş aldıkça kilo sıkıntım olmaya başladı:( hep böyle mi olacak?

gardenofx

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
9 Eylül 2020
1.154
935
25
Merhaba aslında sıkıntımı tam olarak başlıkta anlattım. Çok fazla doktora gittim bu arada. Acaba metabolizmam eskisi kadar hızlı değil mi? 23 yaşındayım ve eskiden ben çok hızlı kilo veriyordum. Boyum 181 kilom şuan 72.800 2 yıl önceye kadar 62-65 arası gidip geliyordum ideal kilom da 71. Benim vücut tipim kiloyu eşit aldığı için pek belli olmuyor ama mesela önceden kilom kalçamda bir tık daha fazla toplanırdı. Göbeğim olmazdı belim ince kalırdı. Etim sıkıydı çocukluğumdan beri spor yapıyorum ama şimdi göbeğim ve sütyen kısmı böyle yağlı. Şimdi boyum da uzun olduğu için kilo alınca yarmagül oluyorum. evet fazla değil biliyorum ama eskiden 97 kiloya kadar çıktım ama 2.5 ay gibi sürede vermiştim sonra almadım hiç aşırı sağlıksız beslenmeme rağmen. Şimdi bu kadar dikkat etmeme rağmen kilo veremiyorum ee ömrüm boyunca dikkat etmek zorunda mıyım yani sürekli hayatımda kara gölge gibi kilo sorunum mu olacak. Yediğim şeylerden keyif alamaz oldum artık ve ben boğazıma çok düşkün biriyim ailem sevgilim arkadaşlarım da öyle onlarla vakit geçirirken sanki diyet yaptığım için ortamı mutsuz ediyor gibi hissediyorum. 2 yıl önce ağır covit geçirdim hastanede yattım değerlerim çok ama çok kötüydü Kortizol kullandım ondan mıdır bilmiyorum bir çıktım 79 kilo olarak. 2 yıldır asla kilo veremez hale geldim. Doktorum şekerimin çok yükseldiğini söyledi ve değerlerimin bir obez gibi olduğunu söyledi.Pcos ve şeker başlangıcı vardı, karaciğer yağlanması vardı, böbrek ve karaciğer değerlerim çok yüksekti kanımda enfeksiyon vardı ayrıca fmf hastasıyım sürekli ilaç kullanıyorum ama önceden de kullanıyordum. Geçen ay gittim değerlerim cok düzelmiş her şey aşırı normaldi hatta doktor bile şaşırdı. Şimdi doğum kontrol hapı ve 2 antidepresan ve 1 antipsikotik ilaç kullanıyorum şeker ilacını bıraktım. Darısı bunların da başına. Bu Ağustos ayında diyete başladım ve ara vermeden diyet spor yapmama rağmen 76 kilodan 70 kiloya inebildim. Gerçekten çok dikkat ediyorum diyetisyenim bana karabuğday ve yeşil mercimek harici baklagil yazmıyor. Sadece sebze et yiyorum yumurta yiyorsam peynir yemiyorum. her gün evden çıkıp 1 saat yürüyüş yapıyorum. Spor salonuna gidiyorum ağırlık çalışıyorum sonra bıraktım aletli pilatese başladım. 1 ay önce bıraktım diyeti daha doğrusu seans almama rağmen daha gitmedim. 1 ayda sadece 1-2 kere dışarı çıkıp yemek yedim, biraz da içkiyi kaçırdım ve pat kilo aldım göbeğim yine çıktı bel oyuntum kayboldu. Benim annem teyzem anneannem vs zayıf insanlardı hiç kilo sıkıntısı çekmediler annem 45ten sonra kilo almaya başladı ama hala 36 beden. Halam aynı zamanda babamın ikizi olur o ve babaannem malesef ki kilo sıkıntısı olan insanlar onlara mı çektim bilmiyorum. Bel göbek benim önem verdiğim yerler ve göbeğim olduğu için mutsuzum ve insanlar sürekli hem bu kadar dikkat ediyorsun hem hala nasıl kilo veremedin eski haline dönemedin diyip diyip moralimi bozuyor. Diyetisyenim kilo verdin çok güzel ama zaten bizim amacımız senin sağlığın belki bu kararı vermemiş olsaydın şimdi daha kilolu olacaktın diyor. Benim gibi olan var mı ne yapıyorsunuz ömür boyu diyet mi yoksa amaaaann diyip yiyor musunuz?

Son düzenleme:
Malesef öyle yaş aldıkca metabolızma yavaslıyor. Ama dıyetısyene gıdıp saglıklı yeme alıskanlıgı kazanabılırsınız. Aksi takdırde ben ve senın gıbıler hep kılo almaya musaıtız. Hele ben senden daha çok yemeyı sevıyorum ve çok ıstahlıyım

3 günlük dünya ye iç keyfine bak diyeceğim 😂😂. Gebelik döneminde olduğum için en zayıf noktam aldığım kilolar ve bitmeyen tükenmeyen yemek isteği. 🤭🤭
Maalesef yaş aldıkça ileri yaşlarda kilo vermek zorlaşıyor. Her gün dikkat etmiyoruz bu kaç kalori yarar mı zarar mı düşünmek yorabilir.

23 yaşında metabolizma yavaşlamaz ki...
Merhaba aslında sıkıntımı tam olarak başlıkta anlattım.Acaba metabolizmam eskisi kadar hızlı değil mi? 23 yaşındayım ve eskiden ben çok hızlı kilo veriyordum. Boyum 181 kilom şuan 72.800 2 yıl önceye kadar 62-65 arası gidip geliyordum. Benim vücut tipim kiloyu eşit aldığı için pek belli olmuyor ama mesela önceden kilom kalçamda bir tık daha fazla toplanırdı. Göbeğim olmazdı belim ince kalırdı. Etim sıkıydı çocukluğumdan beri spor yapıyorum ama şimdi göbeğim ve sütyen kısmı böyle yağlı. Şimdi boyum da uzun olduğu için kilo alınca yarmagül oluyorum. evet fazla değil biliyorum ama eskiden 97 kiloya kadar çıktım ama 2.5 ay gibi sürede vermiştim sonra almadım hiç aşırı sağlıksız beslenmeme rağmen. Şimdi bu kadar dikkat etmeme rağmen kilo veremiyorum ee ömrüm boyunca dikkat etmek zorunda mıyım yani sürekli hayatımda kara gölge gibi kilo sorunum mu olacak. Yediğim şeylerden keyif alamaz oldum artık ve ben boğazıma çok düşkün biriyim ailem sevgilim arkadaşlarım da öyle onlarla vakit geçirirken sanki diyet yaptığım için ortamı mutsuz ediyor gibi hissediyorum. 2 yıl önce ağır covit geçirdim hastanede yattım değerlerim çok ama çok kötüydü Kortizol kullandım ondan mıdır bilmiyorum bir çıktım 79 kilo olarak. 2 yıldır asla kilo veremez hale geldim. Doktorum şekerimin çok yükseldiğini söyledi ve değerlerimin bir obez gibi olduğunu söyledi.Pcos ve şeker başlangıcı vardı, karaciğer yağlanması vardı, böbrek ve karaciğer değerlerim çok yüksekti kanımda enfeksiyon vardı ayrıca fmf hastasıyım sürekli ilaç kullanıyorum ama önceden de kullanıyordum. Geçen ay gittim değerlerim cok düzelmiş her şey aşırı normaldi hatta doktor bile şaşırdı. Şimdi doğum kontrol hapı ve 2 antidepresan ve 1 antipsikotik ilaç kullanıyorum şeker ilacını bıraktım. Darısı bunların da başına. Bu Ağustos ayında diyete başladım ve ara vermeden diyet spor yapmama rağmen 76 kilodan 70 kiloya inebildim. Gerçekten çok dikkat ediyorum diyetisyenim bana karabuğday ve yeşil mercimek harici baklagil yazmıyor. Sadece sebze et yiyorum yumurta yiyorsam peynir yemiyorum. her gün evden çıkıp 1 saat yürüyüş yapıyorum. Spor salonuna gidiyorum ağırlık çalışıyorum sonra bıraktım aletli pilatese başladım. 1 ay önce bıraktım diyeti daha doğrusu seans almama rağmen daha gitmedim. 1 ayda sadece 1-2 kere dışarı çıkıp yemek yedim, biraz da içkiyi kaçırdım ve pat kilo aldım göbeğim yine çıktı bel oyuntum kayboldu. Benim annem teyzem anneannem vs zayıf insanlardı hiç kilo sıkıntısı çekmediler annem 45ten sonra kilo almaya başladı ama hala 36 beden. Halam aynı zamanda babamın ikizi olur o ve babaannem malesef ki kilo sıkıntısı olan insanlar onlara mı çektim bilmiyorum. Bel göbek benim önem verdiğim yerler ve göbeğim olduğu için mutsuzum ve insanlar sürekli hem bu kadar dikkat ediyorsun hem hala nasıl kilo veremedin eski haline dönemedin diyip diyip moralimi bozuyor. Diyetisyenim kilo verdin çok güzel ama zaten bizim amacımız senin sağlığın belki bu kararı vermemiş olsaydın şimdi daha kilolu olacaktın diyor. Benim gibi olan var mı ne yapıyorsunuz ömür boyu diyet mi yoksa amaaaann diyip yiyor musunuz?

Malesef öyle yaş aldıkca metabolızma yavaslıyor. Ama dıyetısyene gıdıp saglıklı yeme alıskanlıgı kazanabılırsınız. Aksi takdırde ben ve senın gıbıler hep kılo almaya musaıtız. Hele ben senden daha çok yemeyı sevıyorum ve çok ıstahlıyım
Ben de öyle bir iştahlıyım ki mesela burger king ikili menü soğan halkası kova boy patates mega kola içip üstüne tatlı kahve içip eve gelip yemek yiyip cips yiyen biriydim önceden. Ben hala Ağustostan beri sıfır kaçamak sıfır içki nasıl diyet yaptım bilmiyorum bir de gidip kilo vermediğim halde o diyete devam ettim. Sağlığım pek umrumda olan konu değildi çünkü çocukluğumdan beri hasta olduğum için. Ben böyle 40larda falan yavaşlar sanıyordum ya 23 yaşında olunca insan bi üzülüyor

Yaş aldıkça olur ancak 23 yaşında olan birinin bunun için endişe etmesine gerek yok.
İnsanlar için zayıflama..
Veremiyorsan da sevmeyi dene.
Millet g.tune göbeğine takmak yerine kendisini sevip begense ; ortada ne dert kalır ne tasa.
2 beden büyük ol.
Saglikliysan problem yok bence.
Hep güzel olmak zorunda değiliz,surekki mankenlik yapan kadınlar gibi sıkı bir popoya,dümdüz bir göbeğe sahip olmamıza gerek yok.

3 günlük dünya ye iç keyfine bak diyeceğim 😂😂. Gebelik döneminde olduğum için en zayıf noktam aldığım kilolar ve bitmeyen tükenmeyen yemek isteği. 🤭🤭
Maalesef yaş aldıkça ileri yaşlarda kilo vermek zorlaşıyor. Her gün dikkat etmiyoruz bu kaç kalori yarar mı zarar mı düşünmek yorabilir.
şuan gebe olduğunuz için önemli olan siz ve bebiş zaten kilo verilir zamanla 🥰 evet ama ben 40larda menopozla vs bekliyordum bu yavaşlamayı :KK43:

Ben de öyle bir iştahlıyım ki mesela burger king ikili menü soğan halkası kova boy patates mega kola içip üstüne tatlı kahve içip eve gelip yemek yiyip cips yiyen biriydim önceden. Ben hala Ağustostan beri sıfır kaçamak sıfır içki nasıl diyet yaptım bilmiyorum bir de gidip kilo vermediğim halde o diyete devam ettim. Sağlığım pek umrumda olan konu değildi çünkü çocukluğumdan beri hasta olduğum için. Ben böyle 40larda falan yavaşlar sanıyordum ya 23 yaşında olunca insan bi üzülüyor
23 çok erken ama. O yaşta yavaşlamak. Ben 32 yaşındayım. Diyetıstene gıt bence onlar hemen vücut analızını yapıp ıstedıgın kıvama getırıyor

Yaş aldıkça olur ancak 23 yaşında olan birinin bunun için endişe etmesine gerek yok.
İnsanlar için zayıflama..
Veremiyorsan da sevmeyi dene.
Millet g.tune göbeğine takmak yerine kendisini sevip begense ; ortada ne dert kalır ne tasa.
2 beden büyük ol.
Saglikliysan problem yok bence.
Hep güzel olmak zorunda değiliz,surekki mankenlik yapan kadınlar gibi sıkı bir popoya,dümdüz bir göbeğe sahip olmamıza gerek yok.
Çalışırken bile sürekli bu konuda baskı hissediyorum hepsi dürüm vs yerken ofiste olan tatlılar cipsler ben hiç yemiyordum ve sürekli ama afedersiniz ama deli muamelesi yapıyorlardı yesene yesene. Öğle yemeği yemiyordum dikkat çekiyordu. Sonra bu kadar dikkat ediyorsun ama kilo veremedin senin gibi olsam iğne iplik olurdum diyorlardı. Ne zaman zayıf olsam insanlar bana hep sen ne kadar güzelleştin diyor hayatım boyunca hep zayıf oldum şimdi de kilom çok yok 3 ay 97 kilo oldum hala beni öyle görüyorlar. Annem babam sağolsun ağzım oynasa yine ne yedin sonra bize hayatı kilo aldım diye zehir ediyorsun diyor. İnsanlarla bir araya geliyorum yemek vs yeniliyor ben yemiyorum dikkat çekiyor hala kilo veremedin edemedin. Sevgilime kalsa kilolu halim daha güzel ama ben kendimi zayıf seviyorum çünkü boyum olduğu için zebellah gibi oluyorum omuzlarım da geniş

Karnım doyana kadar yiyorum. Aşırı yemem bazen oluyor, onda da açlık hissim geçmediğinden. Hazır gıdaları kısıtlıyorum ama, gazlı içecek içmiyorum. Dikkat ediyorum gibi diyeyim.

Bir yorumda da metabolizma yaşla yavaşlar gibi denmiş ama 23 yaş erken. Hormonlardandır o kilo. Ayrıca kilonuzu bilmem de beden kitle indeksiniz 22 küsur. Obez değilsiniz. Kullandığınız ilaçlar da sebep olabilir. İştah açıyordur belki ayrıca. Ağzınıza sahip çıkacaksınız mecbur.

23 çok erken ama. O yaşta yavaşlamak. Ben 32 yaşındayım. Diyetıstene gıt bence onlar hemen vücut analızını yapıp ıstedıgın kıvama getırıyor
konuyu okumadınız sanırım. Okumadan düz yorum yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama zaten diyetisyene gittiğimi buna rağmen kilo vermediğimi anlattım

konuyu okumadınız sanırım. Okumadan düz yorum yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama zaten diyetisyene gittiğimi buna rağmen kilo vermediğimi anlattım
O zaman dıyetısyenınızı degıstırın. Yada kaçamak yapıosunuz. Yada dıyetıstene yenı basladınuz. Okudum konuyu gözümden kacmıs olabılır. Ne kadar oldu dıyetıstene baslıyalı. İlk 2 ay tamemen uymanız gerekıyor

Sakın aman deyip bırakmayın, o kilolar artar ve yerleşirse vermek iyice zorlaşır. Bazı insanlar kilo kontrolü konusunda daha şansız oluyor. Ki en şanslı olanlar bile yaş ilerledikçe kolay kilo almaya başlıyor. O yüzden genlerinize kahretmeyin, ona yapacak bir şey yok. Kendinizi diyet psikolojisinden çıkarın. Yani şu ara dişimi sıkıl yemiyorum kiloyu vereyim yiyeceğim diye hapis cezası gibi algılamayın. Şekeri kötü yağı karbonhidratı kesin olarak hayatınızdan çıkarın ve onu kilo verince de yemeyi unutun. Beslenme alışkanlıklarınızı kalıcı hale getirirseniz sürekli diyet düşünmeniz gerekmez

Öğle yemeği yemiyordum dikkat çekiyordu.
Bende alışkanlık oldu ama siz alışamadıysanız öğleyi boş geçmeyin. Akşama yoksa yemeklere saldırırsınız. Cips vs neyse de dürümü yiyebilirsiniz bence. Küçük lokmaları yavaş ve uzun çiğneyin. Karnınız çok yemeden de doyar.

Yaş aldıkça metabolizma yavaşlıyor ama bu yaş alma kısmına 23 yaş dahil değil.
Sizinki başka sıkıntılardan olabilir.
Genetik yatkınlık olabilir.
Başlığınız uygun değil bence.
Bilmiyorum benim sıkıntım büyüdükçe oldu pcos hep vardı hatta ben çok geç regl oldum vs yılda hiç olmadığım zamanlar oldu insülin hep vardı şeker hep vardı hep değerlerim yüksek çıkıyordu. Bence de 23 erken yani ben hep menopoz zamanı olur diye düşünüyordum. Doktora gittim sürekli gidiyorum zaten en son kadın doğum tahlili yaptırdım değerlerim hep normal ama sınır var ya ona çok yakın menopozlu annemle benzer acaba ondan olabilir mi bilmiyorum

Çalışırken bile sürekli bu konuda baskı hissediyorum hepsi dürüm vs yerken ofiste olan tatlılar cipsler ben hiç yemiyordum ve sürekli ama afedersiniz ama deli muamelesi yapıyorlardı yesene yesene. Öğle yemeği yemiyordum dikkat çekiyordu. Sonra bu kadar dikkat ediyorsun ama kilo veremedin senin gibi olsam iğne iplik olurdum diyorlardı. Ne zaman zayıf olsam insanlar bana hep sen ne kadar güzelleştin diyor hayatım boyunca hep zayıf oldum şimdi de kilom çok yok 3 ay 97 kilo oldum hala beni öyle görüyorlar. Annem babam sağolsun ağzım oynasa yine ne yedin sonra bize hayatı kilo aldım diye zehir ediyorsun diyor. İnsanlarla bir araya geliyorum yemek vs yeniliyor ben yemiyorum dikkat çekiyor hala kilo veremedin edemedin. Sevgilime kalsa kilolu halim daha güzel ama ben kendimi zayıf seviyorum çünkü boyum olduğu için zebellah gibi oluyorum omuzlarım da geniş
Yahu sen kilo aldıktan sonra milletin üzerine eksiyip,başını sisiriyorsan normal annenle babanın verdiği tepki.
Alıyorsan da kendine veriyorsan da kendine.
Senin problemin ; birilerinin senin güzelligini teyit etmesine muhtaç olman.
Yani zayifken "ne kadar guzelsin hayatım" diyenler olsa ne olur olmasa ne olur.
Bunu saplantı haline getirmeyin,kimse sizin bedeniniz hakkında yorum yapmak yahut size onay vermek zordunda değil.
Onlarin ağzından çıkan 2 laf için ne mutsuz olun ne mutlu olun.

O zaman dıyetısyenınızı degıstırın. Yada kaçamak yapıosunuz. Yada dıyetıstene yenı basladınuz. Okudum konuyu gözümden kacmıs olabılır. Ne kadar oldu dıyetıstene baslıyalı. İlk 2 ay tamemen uymanız gerekıyor
Ağustostan beri gidiyorum onun öncesinde de sağlıklı besleniyordum. Annem farklı diyetisyene gidiyor o mesela 1 ayda 6 kilo verdi listelerde çok fark yok. sıfır kaçamak yaptım ben yani bakınca evet zayıfım kilolu değilim 36-38 bedenim ama kilo almaya cooook müsait bir yapım var ve ömrüm boyunca diyet mi yapacağım bilmiyorum

Yaş alma durumun yok ki konu sahibesi 23 yaş yaşlandım denilecek bir yaş asla değil. Yaşına göre çok sayıda ilaç kullanıyorsun sanki, metabolik baika sıkıntıların var bence , ben olsam başka bir dahiliye doktoruna daha görünürdüm.
endokrine gidiyorum defalarca doktor değiştirdim şimdi de çok memnun değilim zaten ama doktorun elinde de sihirli değnek yok ki işte. önceden şeker ilacı da kullanıyordum şimdi onu kullanmıyorum bıraktım. diğerlerini de bırakamam 4 tane içtiğim ömür boyu içmem lazım içmezsem ilerde organlarım iflas edebilir ve atak geçiriyorum enfeksiyonum yükseliyor. 3 tanesi psikolojik dozu azalınca bile çok kötü oluyorum. geriye sadece doğum kontrol hapı kaldı onda da regl olmuyorum ve düzensiz kanamam oluyor

X