Yatılı misafirden bıktım!

Merhaba. Başlıktan da anlaşılacağı gibi yatılı misafirden artık bıktım usandım! 2 yıllık evliyim. Eşimin tüm ailesi yurt dışında yaşıyor. İstanbul'a geldiklerinde kimse otel vs derdine düşmeden direkt bizi arıyor. Geliyoruz diyerek. Haliyle eşim akrabalarına hayır diyemiyor. İlk başlarda sorun etmedim ama artık dayanamıyorum bu duruma. Örnek verecek olursam; geçen yaz hatırlarsınız özellikle birkaç gün aşırı sıcaktı. O eyyamı bahur olarak adlandırılan cehennem sıcağı zamanında; amcası, yengesi ve 2 yeğeni tam 11 gün bizde kaldılar. Bu sadece bir örnek. 2 yılda en az 10 kez yatılı misafiri gelmiştir eşimin. 1-2 gece olsa sorun yok, gelen gitmiyor en az 1 hafta kalıyor. Delireceğim artık. Kayınvalidem de senede bir gelir 2 ay kalır. Dün akşam da teyzesi aradı, buraya gelmeyi düşünüyorlar sanırım. Eşime konuşma detayını sorunca söylemedi öyle bir şey ama konuşmalardan anladım ben. Ben de biraz önce telefonda konuştum, öyle bir fikirleri varsa kabul etmeyeceğimi ve bir bahane bulmasını söyledim. Ne yapabilirim, gelmeyin diyemem diyor. Patlayacağım sinirden! Ben haftanın 6 günü çalışıyorum bu arada. Şu anda da işteyim hatta. Nasıl engel olabilirim ben bu yatılı misafir olayına? Misafir geldiğinde de öyle çok hizmet etmiyorum, hatta misafirlik uzayınca tavrım suratım değişiyor, kimi zaman bilerek yapıyorum bunu. Ondan da anlamıyor bunlar!
Gerçekten sinir bozucu ama allahtan çalıyorsun ve sürekli evde dip dibe onlara maruz kalmıyorsun ya bişey merak ettim geldiklerinde ev alışverişi vs bunları yapıyorlarmı sonuçta piyasa belli bi market alışverişi kaç para oldun misafirlik süresini aşmışlar iilada geleceklerse ihtiyaçlarını alsınlar eşin şunuda diyebilir geleceğiniz tarihte karımın tarafından kuzenleri gelecek gibisinden bi yalan çevirim dicemde yine en iyisini siz bilirsiniz canım

Esinle tartismana hic gerek yok. Bundan sonra evine geldiklerinde buraya yazdigin gibi onlara da anlat yuz yuze. Orasi esinin evi degil sadece senin de evin. O soyleyemiyorsa sen soyleyebilirsin
Bence de eşin söylemesi zor. Akrabası sonuçta. Konu sahibinin söylemesi lazım.

yetişkin kadınsınız kv yi araya sokmayın arayın o teyzeyi x teyze eşimle konuşmuşsunuz gelecekmişsiniz galiba ben bu aralar çok yoğun çalışıyorum müsait değilim siz tarihi söyleyin otel ayarlayalım size deyin.
1 kişiye demesi yeter diğerlerine de yayılır . Otele para vermemek için aramazlar bile.

Gerçekten sinir bozucu ama allahtan çalıyorsun ve sürekli evde dip dibe onlara maruz kalmıyorsun ya bişey merak ettim geldiklerinde ev alışverişi vs bunları yapıyorlarmı sonuçta piyasa belli bi market alışverişi kaç para oldun misafirlik süresini aşmışlar iilada geleceklerse ihtiyaçlarını alsınlar eşin şunuda diyebilir geleceğiniz tarihte karımın tarafından kuzenleri gelecek gibisinden bi yalan çevirim dicemde yine en iyisini siz bilirsiniz canım
Hayır yapmıyorlar alışveriş falan. Yalandan bir kilo domates bir kilo salatalık alan olursa alıyor. Ettir tavuktur asla. Eşim yalana yanaşmıyor işte sorunum oydu ama hem buradaki yorumlar olsun hem çevremdeki insanların yorumları olsun beni kendime getirdi artık. Gerekirse ben söyleyip kabul etmiyorum diyeceğim.

Kv normal ona yükselmeyin bence
Ama amca yenge maks 3 gün kalabilir bende
Direkt yüzlerine ne zaman gidiyorsunuz derim bu kadar yüzsüzlerse
Kv ile ilgili sorunum yok. Daha önce de yazdığım gibi benim annem tek yaşasa başka ülkede, ben de senede 2 ay yanıma alırım. Benim problemim saçma salak dayı emmi tayfanın evime maaile doluşması.

Gelen misafir kadını karşınıza alıp konuşun. Yenge ben haftada 6 gün çalışıyorum haliyle çok zor oluyor benim için yatılı misafir ağırlamak, size buraya gelince kalabileceğiniz bir yer ayarlayalim diyin. Bunun üzerine de sizde kalmaya çalışmazlar heralde.

Zor değil, eşiniz "o tarihlerde yokuz ya da başka misafirlerimiz var maalesef" deyiversin. Sonrasında yalanınız ortaya çıkarsa da çıkar yapacak bi şey yok. Az yiyip otel tutsunlar kendilerine. Gündüzleri evde bile degilmissiniz, boş evde otel mantığında takılmaları çok yakışıksız bir durum gerçekten.

siz evlenmeden önce nerede kalıyorlarmış?
İnanır mısınız evlenmeden önce eşimi arayan soran yoktu, düğünü de tek başına yaptı. Tabi ki kimse yardımcı olmak zorunda değil ama en azından manevi destek gösterebilirlerdi. Hatta o akrabaları düğünümüze bile gelmediler. Büyük eve taşınınca kıymetli olduk.

Ben kabul etmiyorum da ama eşim hayır diyemiyor. Haklısınız gemileri yakmak lazım artık ama işte gelin görün ki ben çekiniyorum.
işiniz zor
gemileri yakmadan hiçbişeyi halledemezsiniz
eşinizde iş yok siz yapacaksınız.. eşiniz annesine söyleyecek

ve sorun eşinize benim sülalem gelse kalsa özelin kalmasa kızmaz mısın rahatsız olursun vs
birde çalışıyorsunuz.. bende çalışıyorum da düşünemiyorum

ya da güzellikle siz diyin kv ye
annecim sen tabi gel kal ama başkası gelmesin vs

O almış olmuyor, siz gitmiş oluyorsunuz. Hem bu kadar sıkıntı yaşayıp hem de neden geri dönüyorsunuz?
Huzursuzluk çıkarmak istemedim işte. O kadar idare ettim, o kadar sabrettim boşa gidecek şimdi arkamdan konuşacaklar diye düşündüm. Konuşsunlar halbuki. İşte insan zamanla anlıyor bazı şeyleri.

işiniz zor
gemileri yakmadan hiçbişeyi halledemezsiniz
eşinizde iş yok siz yapacaksınız.. eşiniz annesine söyleyecek

ve sorun eşinize benim sülalem gelse kalsa özelin kalmasa kızmaz mısın rahatsız olursun vs
birde çalışıyorsunuz.. bende çalışıyorum da düşünemiyorum

ya da güzellikle siz diyin kv ye
annecim sen tabi gel kal ama başkası gelmesin vs
Benim eşim çok değişik bir erkek tipi. Hiçbir erkeğin sevmediği kadar misafir sever. Gelip kalsalar benim akrabalarıma da ses etmez o. O etmiyor diye ben buna katlanmak zorunda değilim tabi. Dediğiniz gibi yapıcam. Hiç muhattap olmadan kayınvalideye topu atıcam. O uğraşsın banane. He daha da gelen olursa elmecbur yüzlerine söylicez artık.

Benim eşim çok değişik bir erkek tipi. Hiçbir erkeğin sevmediği kadar misafir sever. Gelip kalsalar benim akrabalarıma da ses etmez o. O etmiyor diye ben buna katlanmak zorunda değilim tabi. Dediğiniz gibi yapıcam. Hiç muhattap olmadan kayınvalideye topu atıcam. O uğraşsın banane. He daha da gelen olursa elmecbur yüzlerine söylicez artık.
kv niz doğru düzgün konuşursa gelmezler
hee ne olur küslük olur eşiniz biraz tavır yapar size
ama bir yapar iki yapar sonunda anlar bence anlamazsa da kendi bilir

eşiniz neden seviyor misafir muhtemelen yemek bulaşık yatak vs işlerine bulaşmıyor da ondan

kv niz doğru düzgün konuşursa gelmezler
hee ne olur küslük olur eşiniz biraz tavır yapar size
ama bir yapar iki yapar sonunda anlar bence anlamazsa da kendi bilir

eşiniz neden seviyor misafir muhtemelen yemek bulaşık yatak vs işlerine bulaşmıyor da ondan
Ya şimdi eşimi övüyor gibi olacak ama yemeğe de toplamaya da yatağa da her şeye yardım eder. Zaten kendini savunma şekli de bu. Ben her şeye yardım ediyorum, yeri geliyor sana yaptırmıyorum, neden karşı çıkıyorsun diyor. Her ne kadar yardımcı olsa da o evde bi kadın var ve erkekle kadının yaptığı iş bir olmuyor maalesef. El becerisi diye bir şey var. Yardımcı oluyor evet ama ben yine el atmak durumundayım. Her şey yemek yatak olsa keşke diyorum. Özel alan diye bir şey kalmıyor, insan ayaklarını uzatıp dinlenemiyor bile. Eşimin aile kültürleri böyle. İç içe büyümüşler. Seviyor yani değiştiremedim bu huyu maalesef.

İnanır mısınız evlenmeden önce eşimi arayan soran yoktu, düğünü de tek başına yaptı. Tabi ki kimse yardımcı olmak zorunda değil ama en azından manevi destek gösterebilirlerdi. Hatta o akrabaları düğünümüze bile gelmediler. Büyük eve taşınınca kıymetli olduk.
hiç şaşırmadım desem, biz de Ankara da iken eşimin memleketine gittiğimizde bir hoş geldin dahi demeyen insanlar yolu Ankara ya düşünce bizi hatırlıyordu. Allahtan benim kaynanam bu tarz şeyleri sevmez de daha gelmeden önlerini o kesiyordu.
sizin de kaynananiz halledebilir sorunu

Yıllar önce kvalide İstanbula çok yakın Bi yerdeymiş. enik cücük İstanbulu gezen onlara yatıya gelir, kalırmış. Nasıl bıktıysa yataklı koltuk almamızı istemedi. Akrabaları gelir kalır diye.

Ben kovuyordum onlar bacadan giriyordu der. Rahmetli kpederim olur dermiş. Eşiniz ile ortak ağız yapmanız gerek. Açıkça x kusura bakmayın işim çok yoğun kabul edemeyeceğim dersiniz. Uygun fiyatlı Bi yer arıyorsanız telefon numarasını verebilirim🥴ama yurt dışında o kişiler de sizin kapınız olmaz🤣

Ben kabul etmiyorum da ama eşim hayır diyemiyor. Haklısınız gemileri yakmak lazım artık ama işte gelin görün ki ben çekiniyorum.
esinin pisirikligindan kaynaklaniyor onlarda yüz buluyorlar oysaki esimde bende full calisiyoruz kusura bakmayin misafir yatili kabul edemeyiz size tavsiyemiz bir otele yerlesin tatilinizde daha rahat edersiniz ayni zamanda bizde isimize vs gideriz söylesin küsen küssün kimse icin kendi evinizde rahatinizi bozmayin lütfen

X