Emzirirken sigara içen var mı?:(( Sütü azaltır mı?

Kizlar ben de sigaraya ASIKTIM..En yakin arkadasim sanirim sigaraydi. Birakabilecegim aklimin ucundan gecmezdi. 2 paket kesin biterdi 10 sene boyunca..Ne zaman ki dedim ben cocuk istiyorum. Ve o gun karar verip biraktim. Aslinda hamile kalmaya karar verince birakmak en guzeli..Cunku hamile kalir kalmaz ya da dogum yapar yapmaz birakmak cok riskli..Cok stresli bi donem geciriyo insan..zaten yeni olan biseye alismaya calisirken bi de sigarasizliga alisma stresi cok yoruyor insani..Inanin arkadaslar sadece istemek yeterli!!! Sigarasiz hayat aslinda cok daha guzel.

bence bebeğin için bırakmalısın bizim bi akraba bebeğine çok özen gösteriyodu fakat bi türlü sigaradan vazgecemiyodu biz diyoduk bebek elindse sigarayla doğucak çok aşırı içiyodu su anda bebeği 7 aylık falan oldu hiç azaltmadı eminim bebeklerinizi çok seviyosunuz gözünüzden sakınıyosunuz ama su illetten vazgedemiyosunuz hayret bişey bırakıcam diyin en azından emzirme bitene kadar...

Canım benim sigaranın zararları anlat anlat bitmezki..ben bırakalı 1 sene oldu valla şeklim şemalim değişti.Eşim sağolsun..o hayatında ağzına vurmamış ne güzel..Sütünü azaltır tabi...Bide düşünsene,bebeğini emzirirken senin hissetmediğin ama onun hatta sigara içmeyen herkesin alıcağı o pis kokuyu koklatma nolur..yazık ona annesi :KK43: senin teninin kokusu,ter bile olsa,mis gibi gidermiş kuzularımıza ama sigara ağzı dolu sigara tablası gibi kokar...hiç olmassa azalt yada içtikten sonra ıslak mendille sil üst kısımlarını.ağzınada karanfil at..İnşallah tamamen bırakırsın bigün

söylemesi kolay ama bırak bir an önce canım (bırakması zor ama bırakılıyor ben bıraktım mesela hamile olduğumu öğrendiğim an) bebeğin de seninle beraber sigara içmiş gibi etkileniyor bundan emin ol

arkadaşlar süt nedir
yedikleriniz içtiklerinizin birleşimi süt olarak çıkıyor
yazık bebeğe yazık:S
kendinizi düşünmüyorsunuz onun günahına girmeyin

en ufak örnek bi turşu veya acı yiyince bile bebek emmek istemiyor
sütün tadı bozuluyor
bide sigara düşünemiyorum:S

bak ne güzel yıyınece dıyosun ama onu içiyosun yemıyosunkı sen kullanmadıgın için bılmessın cnm

bak ne güzel yıyınece dıyosun ama onu içiyosun yemıyosunkı sen kullanmadıgın için bılmessın cnm

:1shok: bu nasıl bir mantıkdır?
o halde alkolüne hiç bir zararı olmaz değilmi nede olsa oda yenmiyor içiliyor
hata belki sigara ve alkolün bebeğe yararı vardır dimi, vitamin felan olur, bebekken alışması daha doğru olur ilerde sıkıntı çekmemesi acısından kafamçokkarıştı.
bazen burda okuduğum şeylere çok şaşırıyorum gerçekten :1closedeyes:

arkadaşlar çocugunuzu seviyorsanız içmemeye çalışın lütfen direk ufacık bebekte içmiş oluyr pasif içici olyor yavrum bende kahve tiryakisiyydim hergun 2 fincan içmessem başım çatlardı hamileliğimde kahve paketi elimde gezdim biraz biraz kokluyordum sadece zararlı diye içmedim ve hala direniyorum bazen şeytan diyr bir fincan iç bişey olmaz dye ama içmiyrum
hemde kahve yani sigarada değil ona bile dikkat ediyorum bu bebekler bize muhtaç onlara gözüümüz gibi bakmalııyız

Son düzenleme:

iyimisin sen arkadşım aynı odada içmeyenle içen bir arada durdugunda dumanından bile etkileniyosunda anne içtiğinde bebek etkilenmezmi hiç anne ne yiyor ne içiyorsa direk bebege gidiyor yazık değilmi o yavruya ille o yaşta hastalıklımı olsun yavrucak

ben hamile olduğum gün sigara paketini içindekilerle kırıp çöpe attım.ömür boyu vicdan muhasebesiyle yaşamaktansa.1 bardak sütü sigara içilen ortama bırakın.yani o bir bardak sütün yanında günde kaç sigara içiyorsanız o kadar için.sonra o sütü sigara içmeyen birisine tattırın.o kokuyu nsl çektiğini ,tadını anlatsın size.belki o zaman çocuğunuza yaptığınız eziyeti anlarsınız.bütün toksit maddeler o bebeğe geçiyor ve vücut direncini düşürüyor.özellikle solunum yolu hastalıklarını çok sık yaşıyorlar.ve sizin yüzünüzden daha küçücükken antibiotikle tanışıyor.ilerde astım bronşit olursa o çocuk her kez sizi suçlayacak.çocuğunuz için ölürüm diyebilecek bir anne sigarayı nasıl bırakamaz anlamıyorum.lütfen bahanelerin arkasına sığınmaktan vazgeçin ve çocuğunuzun sağlığıyla daha fazla oynamayın.sizin o ciddiye almadığınız bu durum ani bebek ölümlerine dahi sebep olabiliyor Allah korusun.

kızlar ben emzirmiyorum ama malesef sigara içiyoruz balkonda içtikten sonra hemen kucağıma almamaya çalışıyorum ama bazen mümkün olmuyor bu konuda benim kafamı kurcalıyor

benneyaptımkislm kızlar utanarak soruyorum:KK43: emzirirken sigara içen varmı? sütüm kalitesini ve miktarını etkilermi diye çok üzülüyorum bi türlüde bırakamıyorum ve bırakıp bi gelişme fark eden varsa cevap lütfen sanırım sütüm az acaba sigaradan olabilirmi

Seni çok iyi anlıorum.Aynı vicdani rahatsızlığı bende hissetmiştim.Ağlayarak sigara içtiğim zamanlar oldu.Ama nafile bırakamıyordum.Maalesef hep içtim.Ama benim sütüm çok boldu.Miktarını etkilediğini düşünmüyorum ama içeriğini etkiliyordur tabiiki.İnsan istemiyor amaolmayıncada olmuyo işte.Eleştirip kınamak çok kolay.Ben doğumdan 3 yıl sonra bırakabildim.Darısı senin başına inşallah.Bi vakti saati vardır elbet.Sıkma canını.vereliniortak

Arkadaşlar lütfen minicik masum bebeklerinizin tazecik ciğerlerine ve organlarına acıyın.Onların dili yok ki size anne yapma desinler.Kendi isteği ,rızası dışında size engel olamayan yavrunuza bilerek ve isteyerek zarar veriyorsunuz.Lütfen yapmayın......Ayrıca sigaradaki zararlı maddelerin süte geçmeyeceğini düşünmek kadar cahilce bir yaklaşımı kabul edemiyorum.Bu foruma yazmak için elinizin altında internet varsa bir zahmet google a "emzirirken sigara içmek" yazıp araştırın hanımlar.

EBEVEYNıN SıGARA ıÇMESı ÇOCUĞU NASIL ETKıLER?

Her geçen gün sigara yüzünden yaşanan hastalıklara bir yenisi daha ekleniyor. Sigaranın zararlarını neredeyse duymayan, bilmeyen kalmadı. Peki bu zararlar, anne karnındaki fetusa, emzikli bebeklere ve çocuklara nasıl yansıyor? Annenin sigara bağımlısı olması durumunda bebek nasıl etkileniyor? Gelişimi sırasında hangi sorunları yaşıyor? Kısacası dünyaya nikotinle gözünü açan bir çocuğun sağlığı hangi tehditler altında? Sigara bağımlısı anne ve babaların konuya bir de bu açıdan bakmasını öneriyoruz.

SıGARA FETUSU NASIL ETKıLıYOR?
Çocuğun sigaradan etkilenmesi daha gebeliğin ilk haftası ile başlıyor. Anne adayı sigara bağımlısı ise hamile olduğunu öğrenir öğrenmez sigarayı bırakması gerekiyor. Hatta anne adayının hamile kalmadan önce sigarayı bırakması düşük riskini azaltıyor ve annenin beden sağlığı ile doğru orantılı olarak sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesini sağlıyor.

Düşük kiloda çocuk doğurma, erken doğum, plasentanın yerinden erken ayrılması, ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performans sigaranın zararlarından yalnızca bazıları. Sigaranın anne karnındaki bebeğin solunum sisteminin yapısal oluşumunu ve işlevlerini olumsuz etkilediği ve daha dar hava yollarının oluştuğu biliniyor. Bu etkiler özellikle kız bebeklerde daha fazla. Oksijenin yaşama tutunmaya çalışan bir fetus için ne kadar önemli olduğu da tartışma götürmez bir gerçek. Anne karnında sigara ile karşılaşan çocukların doğduklarında wheezing ve astım olma riski de çok yüksek. Bu çocuklarda yaşamlarının ilk yıllarında, bronşiolit ve bronşit gibi hastalıklarla karşılaşmadan bile, akciğer işlevlerinde azalmalar gözlemleniyor.

Sigaranın içindeki 3 binden fazla kimyasalın fetus üzerine etkileri kesin olarak bilinmiyor. Bu kimyasal maddelerin 3 tanesi; nikotin, karbonmonoksit ve siyanid üzerinde daha çok araştırma yapılmış. Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajan olarak tanımlanıyor ve rahme giden kan akımını azaltıyor. Nikotin başta gelişme geriliği olmak üzere kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltması gibi etkiler gösteriyor.

Düşük doğum ağırlığı nedenlerinin yüzde 20-30'unun annenin sigara kullanımına bağlı olduğu düşünülüyor. Genel olarak sigara kullanan annelerin bebekleri 200-250 gram daha düşük ağırlıkta ve 1 cm daha kısa doğuyor. Ayrıca doğum kilosu düşük olan bebeklerin kronik bir hastalığa yakalanma ve doğumdan sonraki ilk 1 ay içerisinde ölüm riski 40 kat artıyor.

ANNE ADAYI SıGARA ıÇıYORSA:
- Düşük yapma riski daha fazladır.
- Erken doğum riski daha fazladır.
- Bebeğin karında ölmesi ve hamileliğin sonlanması tehlikesi yükselir.
- Anne karnında yeterli gelişimi gösteremediği için bebeğin doğum ağırlığı ve boyu daha düşüktür.

ANNE KARNINDA SıGARAYA MARUZ KALMIŞ ÇOCUKLARI ıLERDE NELER BEKLER?
- Solunum yolu enfeksiyonları ve bronşit başta olmak üzere kronik solunum yolu ve akciğer rahatsızlıklarına yatkınlık,
- Kalp-damar hastalıklarına yatkınlık,
- Başta akciğer olmak üzere kansere yatkınlık,
- Hiperaktivite, dikkat eksikliği, heceleme ve okuma zorluklarının daha sık yaşanması,
- Entellektüel gelişimde yetersizlik ve bazı davranış bozukluklarının daha sık görülmesi,

ANNESı SıGARA ıÇEN BEBEKLERıN “DAHA”LARI
- Daha az uyurlar,
- Daha sık solurlar,
- Daha sık beslenme sorunu yaşarlar,
- Daha çok terlerler,
- Daha çok ateşlenirler,
- Daha sık hastalanırlar,
- Daha çok huysuzlanır ve ağlarlar.

1’ı DE BıR, BıNı DE BıR!
Doğum ağırlığındaki düşüş ve sigaranın diğer etkileri ile içilen sigara sayısı arasında direkt bir bağlantı bulunmamaktadır. Yani çok yaygın olan, “5 sigaranın bir zararı yoktur” inancı tamamen asılsızdır. Sigaranın zararları ilk sigaradan başlar.

TıRYAKı ANNELERıN ÇOCUKLARI ŞıŞMAN OLUYOR
Hamileliği sırasında sigara içen annelerin çocuklarının, hayatın ilerleyen safhalarında şişmanlığa (obezite) maruz kalma ihtimalleri diğerlerinden 3 kat daha fazla. Japonya'da bilim adamlarının yaptığı araştırmada, sigara tiryakisi annelerin çocuklarının rahimde yeterli gıda alamadıkları ortaya çıktı. Araştırmada ayrıca, hamileliği sırasında kahvaltı yapmayan annelerin çocuklarının şişman olma ihtimallerinin de 2.4 kat fazla olduğu tespit edildi.

SıGARANIN EMZıRME DÖNEMıNDEKı ANNEYE VE BEBEĞE ETKıLERı
Anne sütü ile beslenen ve anneleri sigara içen bebeklerde idrar kotinin düzeyleri aktif
sigara içenlerle aynı oranda çıkıyor. Bu nedenle emzirme döneminde annenin sigara içmesi, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından riskli. Emzirme döneminde sigaranın başlıca etkileri:
- Nikotin, anne hormonal sistemine ve direkt olarak göğüsleri besleyen kan akımlarına olumsuz etki eder.
- Bebek direkt olarak beslenmeyi reddeder ve ya huzursuz, sürekli ağlayan bir karaktere sahip olur.
- Süt miktarı azalır.

HER 4 ÇOCUKTAN 3’Ü PASıF ıÇıCı!
Pasif içicilikle ilgili yapılan birçok çalışmada sigara içilen ortamlarda bulunan kişilerin sigara içmeseler bile, sigara içen kişiler kadar etkilendikleri açıklanmıştır. Çocuklar için en büyük tehdit de anne-babasının ve diğer aile büyüklerinin sigara içmesidir. Çocuk hem sağlığı açısından hem de örnek aldığı yetişkin davranışları açısından risk altındadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; her 4 çocuktan 3’ü evde sigara dumanı ile karşı karşıya kalıyor.
Çocuklar, ABD de yüzde 33-70, ıngiltere'de yüzde 50 ve Türkiye'de yüzde 75 oranlarında pasif olarak sigara dumanına maruz kalıyor.

PASıF ıÇıCıLıĞıN ÇOCUKLARA ETKıLERı
- Çocuklarda annenin sigara içmesinin etkileri daha fazla.
- Çevresel sigara dumanına maruz kalan çocuğun akciğer verimi ve fonksiyonu bozulur.
- Çocukluk astımının hem sıklığını hem de verimini arttırır.
- Sigara dumanı sinüzit, nezle, öksürük ve geniz akıntısı problemlerini alevlendirir.
- Çocukta soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı sıklığını arttırır.
- 2 yaş altındaki çocuklarda zatürre ve bronşit riskini yükseltir.
- Sigara içilen evlerde büyüyen çocukların ilerleyen yaşlarda akciğer kanserine yakalanma olasılıkları 3 kat artar.

PASıF ıÇıCıLıK ÇOCUKLARDA KULAK ENFEKSıYONU RıSKıNı DE ARTTIRIYOR
Çevresel sigara dumanı, hem kulak enfeksiyonlarının sayısını arttırır, hem de kulak hastalığının süresini uzatır. Sigara dumanını solumak, burun arkasıyla orta kulağı birbirine bağlayan östaki borusunu tahriş eder. Bu da orta kulakta sıvı birikimi ve enfeksiyonla kendini gösterir. Çocuklarda duyma kaybının en önemli nedenlerinden biri, kulak enfeksiyonudur. Eğer ilaçla etkili cevap alınamazsa, cerrahi girişim gerektirir.

BÜYÜMEKLE SıGARA ıÇMEK DOĞRU ORANTILI SANIYORLAR
Başta anne ve babası sigara içen ve sürekli sigara içilen ortamlarda bulunan çocuklar sigara içmeyi normal bir davranış ve büyümenin bir simgesi olarak görüyorlar. Bu nedenle çok erken yaşta sigaraya başlıyorlar. Bugün dünyada sigaraya başlama yaşı 11-12’ye kadar düştü. Her gün yaklaşık 5 bin çocuk sigaraya başlıyor.

Sigaranın yol açtığı daha birçok hastalık ve davranış bozukluğu başta çocuklar olmak üzere tüm insanlığı tehdit ediyor. Bu durumda hem kendi hem de çocuğunuzun sağlığını düşünün ve geleceğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeyi yapın: Sigarayı bırakın!

benim arkadaşım 8. ayına kadar içmişti bebeği gayet sağlıklıydı bebeğimin emmesi için neler vermezdim mama ile büyüyor 2 aylık 1.5 ay sağıp verdim ve azaldı sütüm derken kaza geçirdim kolumun kemikleri koptu ameliyatlar oldum ilaçlar alıyorum bebeğim artık hiç süt almıyor tek başımayım kolum alçıda 2 aylık bebeğima bakıyorum bezini değiştiriyorum mama yapıyorum ve bunalımdayım sanıım sigaraya başladım o kadar kötüyümki ben bunlarla baş ederken siz zevkine içtiğiniz sigarayamı bırakamıycaksınız ...

benim arkadaşım 8. ayına kadar içmişti bebeği gayet sağlıklıydı bebeğimin emmesi için neler vermezdim mama ile büyüyor 2 aylık 1.5 ay sağıp verdim ve azaldı sütüm derken kaza geçirdim kolumun kemikleri koptu ameliyatlar oldum ilaçlar alıyorum bebeğim artık hiç süt almıyor tek başımayım kolum alçıda 2 aylık bebeğima bakıyorum bezini değiştiriyorum mama yapıyorum ve bunalımdayım sanıım sigaraya başladım o kadar kötüyümki ben bunlarla baş ederken siz zevkine içtiğiniz sigarayamı bırakamıycaksınız ...

arkadasım Allah yardmcn olsn inşallah tez zamanda atlatırsın...

Sizin çocuğunuz arkadaşınızın bebeğinden daha sağlıklı büyüyor emin olabilirsiniz. Sigaranın zararlı maddeleri ile dolu anne sütünden daha iyidir formül mama. Sigara anne sütünün içeriğini bozuyor.

Sigarayı bırakamayan bir anne bebeğini emzirmesin bence. Her gün milyonlarca insanın ölümüne neden olan bu zehire bebeğini maruz bırakmasın.

Eleştiri ya da yargılamak değil bunun adı gerçekleri söylemek ve savunmak.

Son düzenleme:
Oo kadaR vindan azabicekiyorum ki ama yaşadığım stres çok daha bir aylık cocuğum ama esim ve kayınvalide yüzünden dayanamayip iciyorum.daha bes gün önce lousayken eşimden şiddet gördüm. Dün gece yine vurmaya kalktı. Okadar pisikolojim bozuk ki içmesem esime ve annesine katlanamiyorum. Herkezin eşi dogum yaptı diye el üstünde tutarken ben dayak yiyorum..nikotini az olanlardan iciyorum.3 mgnikotin olanlardan.ama yine icim rahat değil.oğluma bisey olucak diye odum kopuyo. Geceleri mama veriyorum bir nebze rahatlıyorum.Allah tüm cocukları ailelerine bağışların.Cook sitresiniz yoksa icmeyin.ben hamilelik oyunca ve doğumdan innde gün sonra başladım oda esim yüzünden..Allah saglık versin bebeklerimize amin

sigara içmeyen insanların sigara içen insanları anlayabileceğini sanmıyorum

dolayısıyla hunharca yorum yapmak çok yanlış evet bebeklere zararı var

ama stresten bebeklerine bağırıp çağıranlar hatta şiddet gösteren anneler sigara içen

annelerden daha kötüdür bence

o çocuklar belki hastalanmazlar ama ilerde çok büyük psikolojik rahatsızlık geçirirler

bence yorum yaparken bu kadar kırıcı olmayın

içenler biran önce bırakır umarım

Son düzenleme:
Arkadaşlar öncelikle Allah yardımcınız olsun.
Ben hamileyken bıraktım sigarayı ve hiç bırakamam sanarken pat diye kolayca bıraktım. Ki etrafımda herkes içiyor. Biraz bünye ve irade meselesi diye düşünüyorum.
Ben içmediğim halde evde annem ve eşim sigara içiyorlardı. Oğlumun 6. aydan sonra alerjisi başladı. Doktor doktor gezdik en son gittiğimiz doktor oğlumda alerjik rinit yani alerjiye bağlı astım olabileceğini ve sigara içen birinin çocuk sağlıklı bile olsa yaklaşmaması gerektiğini söyledi. Şimdi zavallı bebeğim hergün ilaç içmek zorunda. Çok şükür evdekiler sigarayı bıraktı ama çocuğum hasta olduktan sonra geçmiş ola..Eşim sigarayı bırakmam gerekirse eve gelmem diyordu o bile bıraktı.
Aslında bırakabilirsiniz yeterki kafanıza koyun. Ben içmediğim halde zararını gördük sigaranın siz birde bunu sütünüzden bile bile bebeğinize veriyorsunuz. Gelin bırakın arkadaşlar hem biz hemde çevreniz destek olacaktır. Bu sadece süt verme dönemi için değil ilerisi içinde önemli...

X