Premature Bebekler bebeği rop ameliyatı olup iyileşen varmı....

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

deniz.

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2009
254
6
arkadaşlar benim oğlum 27 haftalık doğdu ve gözlerinde rop gelişti....ameliyat oldu ama daha sonucu bilmiyoruz....s,zlerden bebeği rop ameliyatı geçirip iyileşen varmı....

arkadaşlar benim oğlum 27 haftalık doğdu ve gözlerinde rop gelişti....ameliyat oldu ama daha sonucu bilmiyoruz....s,zlerden bebeği rop ameliyatı geçirip iyileşen varmı....

Canım benim bebeğim de 28 haftalık doğdu. Rop 1 ve 2. evrelerde ise genelde kendiliğinden geriliyor. Benim bebeğim 40. haftasına kadar sürekli kontrol edildi. Sonunda kendiliğinden geriledi. 3. evrede ameliyat yapılıyor. Ve 3. evrede ameliyat yapıldığında bebeklerin gözleri düzeliyor. 4. ve 5. evrelerde maalesef müdahalelerin başarı şansı düşük oluyor. Senin bebeğin sanırım erken dönemde yani 3. evrede ameliyat edilmiştir. Dolayısıyla başarı şansı çok yüksektir. Hiç korkma. Artık tıp çok ilerledi. Allah'ım bebeğini sağlıkla büyütmeyi nasip etsin....

Benim kızım 28+1 de doğdu. 71. günü bugün ve hala kuvede.
BAyramdan nceki cuma günü göz muayenesinde sol gözünde leke-kanama görülmüş. O anlık bireymi yoksa kanama varmı yarınki muaynesinde tekrar bakılacakmıs. Şayet olursa Çapa da lazer gerekebilir dedi doktor. Sizin actıgınız konu ile ilgilimi bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Bahsettiğniz 3. ve 4. evreler ne oluyor?

Benim kızım 28+1 de doğdu. 71. günü bugün ve hala kuvede.
BAyramdan nceki cuma günü göz muayenesinde sol gözünde leke-kanama görülmüş. O anlık bireymi yoksa kanama varmı yarınki muaynesinde tekrar bakılacakmıs. Şayet olursa Çapa da lazer gerekebilir dedi doktor. Sizin actıgınız konu ile ilgilimi bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Bahsettiğniz 3. ve 4. evreler ne oluyor?

Erken doğan bebeklerde prematüre retinopatisi (ROP) denilen gözdeki retina damarlarının yanlış şekilde oluşması diye kısaca tanımlayabileceğimiz bir hastalık var. Doğumdan sonraki 4. haftadan başlanarak zaman zaman 1-2 hafta aralıklarla bebeğin 40. haftası dolana kadar kontrol edilip göz damarlarının oluşumunu doğru şekilde tamamlaması kontrol altında tutuluyor. ROp'ta 5 evre var. 1 ve 2. evrelerde yanlış damarlanma başlangıcı oluyor ve genelde 40. haftaya kadar geriliyor. Fakat 3. evreye geçerse lazer ameliyatı yapılarak yanlış damarlanmanın düzeltilmesi gerekiyor. Çünkü eğer geç kalınırsa 3. evredeki hastalık 4. ve 5. evrelere geçebilir ve bu evrelerdeki hastalığın düzeltilmesi biraz zor. Bahsettiğin muayene eğer ROP muayenesiyse erken evredeki hastalığın lazerle düzeltilebildiğini biliyorum. Çok geçmiş olsun. Allah bebeğini sağlıkla bir an önce sana kavuştursun.

Mehtap cım, cevabın için çok teşekkürler. Ben 14 Temmuzda 28+1 de doğum yaptım. Bugün 72. günü.
Şayet hamileliğim devam etseydi bu hafta 38. haftamız olacaktı. Şimdi biz kaçıncı evrede oluyoruz. ROP muaynesi yapılmıs gecen cuma ve yazdıım leke-kanama o zaman görülmüş. Ama o anlık birseymi,yoksa kanamamı tekrar yarın muaynesi olacakmıs?
Kaçıncı evredeyiz? şayet kanamaysa o (ki aAllah korusun) lazer de şansımız ne? bilgilendirirsen sevinirim.

Mehtap cım, cevabın için çok teşekkürler. Ben 14 Temmuzda 28+1 de doğum yaptım. Bugün 72. günü.
Şayet hamileliğim devam etseydi bu hafta 38. haftamız olacaktı. Şimdi biz kaçıncı evrede oluyoruz. ROP muaynesi yapılmıs gecen cuma ve yazdıım leke-kanama o zaman görülmüş. Ama o anlık birseymi,yoksa kanamamı tekrar yarın muaynesi olacakmıs?
Kaçıncı evredeyiz? şayet kanamaysa o (ki aAllah korusun) lazer de şansımız ne? bilgilendirirsen sevinirim.

Kaçıncı evrede olduğunu doktor muayene ettiğinde gözüne bakarak anlayabilir. Ama 38. haftaya kadar sürekli muayene edildiyse 3. evreyi geçmemiştir. Bebeğinde ROP geliştiyse ve eğer 3. evredeyse zaten hemen ameliyata alıyorlar. Bu şekilde lazer ameliyatıyla düzelen birçok kişi tanıdım. Önemli olan doktor kontrolü altında olması. En doğrusunu onlar sana söyleyeceklerdir.Belki de kanama ROPtan kaynaklanan birşey değil geçici bir durumdur.

Mehtapcım, cevaladığın için teşekkürler...

Cuma günkü muaynesinde, birönceki muanesine göre sol gözündeki lekelenme biraz daha azalmış. Önümüzdeki hafta cuma günü yine muayne olacak. Şayet devam ederse ÇAPA dan randevu alınacakmış. ınşallah cıkmaz da kuzum onca şeyle mücadele ederken birde göz sorunuyla mücadele etmek zorunda kalmış. Minicik kuzuma Allahım güç ve sağlık versin..

3. evrede olduğunu söyledi doktor. Korkmalımıyım? bu konud apek bilgim yok. Çok araştırdım netten ve araştırdıkça da korkuyorum aslında..

Mehtapcım, cevaladığın için teşekkürler...

Cuma günkü muaynesinde, birönceki muanesine göre sol gözündeki lekelenme biraz daha azalmış. Önümüzdeki hafta cuma günü yine muayne olacak. Şayet devam ederse ÇAPA dan randevu alınacakmış. İnşallah cıkmaz da kuzum onca şeyle mücadele ederken birde göz sorunuyla mücadele etmek zorunda kalmış. Minicik kuzuma Allahım güç ve sağlık versin..

3. evrede olduğunu söyledi doktor. Korkmalımıyım? bu konud apek bilgim yok. Çok araştırdım netten ve araştırdıkça da korkuyorum aslında..

Hiç korkma canım. 3. evredeki ROP lazer ameliyatıyla düzeltiliyor. Daha ileri evrelerde olmadığına çok sevindim. Seni çok iyi anlıyorum benim bebeğim de 52 gün küvezde kaldı. Her ROP muayenesine girdiğinde aklımdan geçenleri, yaşadığım korkuları, sözlerle ifade etmem imkansız. Allah bebeğine sağlık sana da bütün bunlara dayanma gücü versin canım.

benım kızımda 3. evredeydi.
1 ay sonrasına randevu verdılerr
ve gerılemıs oldugundan ameliyat etmedılerr.
2,5 yas gozluk muayenesı verdıler..

26 haftalık doğan kızım rop ameliyatı oldu.çok şükür hiç bişeyi yok masallah.simdi 4 yasını 4 ay gecti:) zor bir süreç Allah hepinize kolaylık versin ve bebkleiniz iyileşşsin diyorum.

slm arkadaslar ebnım ebbegımın 4.muayenesınde anlasıldı ılerleme ıkı gozundede var .rop amelıyatı olduk evresı 3. evre olmasına ragmen cevap vermedı lazere malesef sımdı yurtdısından ıgne getırttı doktorumuz alıcaz pazartesı gunu enjekte edılıcek gozune ..ama sonuc ne olur bılmıorum bılgısı olan yasamıs olan varmı

slm arkadaslar ebnım ebbegımın 4.muayenesınde anlasıldı ılerleme ıkı gozundede var .rop amelıyatı olduk evresı 3. evre olmasına ragmen cevap vermedı lazere malesef sımdı yurtdısından ıgne getırttı doktorumuz alıcaz pazartesı gunu enjekte edılıcek gozune ..ama sonuc ne olur bılmıorum bılgısı olan yasamıs olan varmı

Geçmiş olsun canım. İğneyi bilmiyorum. İnşallah düzelir kuzucuğun. Tıp artık çok ilerledi 4. ve 5. evreye geçmemiş anlaşılan mutlaka vardır çareleri.

benim de 27 haftalık doğan kızım rop ameliyatı oldu, şimdi düzeltilmiiş 2,5 aylık sorun yok Allaha şükür. iğneyi hiç duymadım ama bize rop ameliyatı öncesi haccetepedeki doktorumuz eğer başarısız olursak (birkaç deneme sonunda) gazi de bir doktor var aklınızda bulunsun demişti. Belki ihtiyacı olan olur diye yazıyorum...

benım kızların bırı ıyı ama ıkısı sıon defa gorulecek bakalım ınlş sıkıntı molmadan donerız artık bıktık 47 haftadayız hala kontroller devam dr bu kadar uzun suren gormedım dıyo herkese bol sıfa

öncelikle çok geçmiş olsun,Allah ( c.c.) hepimizin yardımcısı olsun.cerrahpaşaya rop için çok gittim ve halada gidiyorum. bu konu hakkında az biraz bilgim var. lazerin tam olarak netice vermediği durumlarda yurtdışından özel bir iğne getirtiyorlar. bu iğne çok pahalı. ssk karşılamıyor. yanılmıyorsam 60 yaş üzeri hastalarda ssk karşılıyor ama minicik bebeklerde bu aşı karşılanmıyor :KK43:
Benim şahit olduğum 22 haftalık doğan bir bebekte rop kontroleri sonucu 2 defa lazer ameliyatı olmuştu.Her ikisindede küvözdeydi.Ailesi ile tanışmıştık.1 yıl boyunca ilk aylar her hafta daha sonra ayda 2 defa son aylarda ise ayda bir olmak üzere 1 yıldan uzun süredir cerrahpaşaya gidiyorlardı. Lazerlerden istenilen netice tam olarak alınamadığı durumlarda, bu iğne vuruluyor hastanın gözüne.iğne sadece bir damla. bir tüp içinde sadece bir damla var.iğneyi hiç görmedim.ailenin anlattıklarını yazıyorum. iğneden sonra bebeğin gözleri düzelmişti.doktor belki çok küçük görbe kaybı olabilir demişti.ama bunu anlamanın en iyi yolu çocuğun biraz büyümesi ve daha detaylı kontrol dendi. en son yapılan lazerde gözlere kaç şut atıldı.doktorun en son yazdığı not nedir ? elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.maalesef ailenin tel yada isim bilgileri bende mevcut değil sadece her gidişimde karşılaşıyordum tesadüf eseri.

öncelikle çok geçmiş olsun,Allah ( c.c.) hepimizin yardımcısı olsun.cerrahpaşaya rop için çok gittim ve halada gidiyorum. bu konu hakkında az biraz bilgim var. lazerin tam olarak netice vermediği durumlarda yurtdışından özel bir iğne getirtiyorlar. bu iğne çok pahalı. ssk karşılamıyor. yanılmıyorsam 60 yaş üzeri hastalarda ssk karşılıyor ama minicik bebeklerde bu aşı karşılanmıyor :KK43:
Benim şahit olduğum 22 haftalık doğan bir bebekte rop kontroleri sonucu 2 defa lazer ameliyatı olmuştu.Her ikisindede küvözdeydi.Ailesi ile tanışmıştık.1 yıl boyunca ilk aylar her hafta daha sonra ayda 2 defa son aylarda ise ayda bir olmak üzere 1 yıldan uzun süredir cerrahpaşaya gidiyorlardı. Lazerlerden istenilen netice tam olarak alınamadığı durumlarda, bu iğne vuruluyor hastanın gözüne.iğne sadece bir damla. bir tüp içinde sadece bir damla var.iğneyi hiç görmedim.ailenin anlattıklarını yazıyorum. iğneden sonra bebeğin gözleri düzelmişti.doktor belki çok küçük görbe kaybı olabilir demişti.ama bunu anlamanın en iyi yolu çocuğun biraz büyümesi ve daha detaylı kontrol dendi. en son yapılan lazerde gözlere kaç şut atıldı.doktorun en son yazdığı not nedir ? elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.maalesef ailenin tel yada isim bilgileri bende mevcut değil sadece her gidişimde karşılaşıyordum tesadüf eseri.

slm arkadaslar ebnım ebbegımın 4.muayenesınde anlasıldı ılerleme ıkı gozundede var .rop amelıyatı olduk evresı 3. Evre olmasına ragmen cevap vermedı lazere malesef sımdı yurtdısından ıgne getırttı doktorumuz alıcaz pazartesı gunu enjekte edılıcek gozune ..ama sonuc ne olur bılmıorum bılgısı olan yasamıs olan varmı

bu linke tıklayıp yazıyı okursan , bu konu ile ilgili bütün aklındaki sorulara cevap bulabileceksin . Umarım :) http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=54100

X