Ağlayan bebeği ssakinleştirmek ve susturmak için ABDli çocuk doktoru Harvey Karp; 5S kuralını türetmiştir. Çocuklarının ağlamalarının altında her zaman karınlarının acıkmasının ya da gaz sancısının olmadığını, bu yüzden ağlayan çocuğun sakinleştirilebilmesi için bu yöntemin uygulanması gerektiğini söylemektedir.

Harvey Karp’ın 5S Kuralı Nedir?
Harvey Karp’ın 5S kuralı şu şekildedir:

  • Swaddling (Kundak yapmak): Kundak sıkı bir şekilde değil, çocuğun içerisinde rahat edebileceği bir şekilde yapılmaktadır ve çocuk 5 aylık olana kadar da bu şekilde sürdürülmelidir. Beyaz gürültü denen ses de çocuk uyurken odada mutlaka çıkmalıdır.
  • Side/Stomach position (Bebeği yana çevirmek): Bebek kucağa alınmalı ve yüzü aşağıya bakarken, kendisi sağa doğru yatırılıp tutulmalıdır.
  • Shushing (Şşşşt demek): Bebeğin kulağına, anne karnındaki gürültülü ortamı hatırlayıp rahatlayabilmesi adına şşşşt denmelidir.
  • Swinging and jiggling (Hafifçe Sallamak): Anne karnındaki hareketi hatırlatıp rahatlamasını sağlamak amacı ile, bebeğin başı elin altında tutularak sallanır.
  • Sucking (Emmesini sağlamak): Emzik kullanılarak emmesi sağlanır.
aglayan_bebek_nasil_susar_yontemler-600x400.jpg


Bebekler Kucağa Alıştırılmalı Mıdır?
0-6 ay arası bebekler kendilerini en güvende kucakta iken hissederler ve bu bebekleri kucağa alıştırmak yanlış değildir.

Ağlayan Bebek 8 Yöntemle Nasıl Susturulur? Tıklayın !

Anason Çayı Bebeklerde Uyku Yapar mı? Bebeklerde Gaz Sancısına İyi Gelir Mi? Tıklayın !

Bebeklere Rezene Çayı Verilir Mi? Rezene Çayı Bebeğe Nasıl Verilir? Tıklayın !

Besleyici / Lezzetli/ Doyurucu / Faydalı Mama tarifleri Tıklayın !


Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir? Kolik Bebekler İçin Öneriler Tıklayın !