Anne Sütünü Artıran En İyi 15 Laktojenik Gıda

Yeterince anne sütüm var mı? yeni annelerin sıklıkla endişelendiği bir şeydir. Ancak bebeğiniz sağlıklıysa ve iyi büyüyorsa, büyük olasılıkla harikasınızdır. Anne sütünü arttırmak için en iyi laktojenik gıdalar ve süt yapan besinler makalemizde...

Emzirirken dikkat edilmesi gereken en büyük konu annenin beslenme şeklidir, çünkü bu sadece üretilen anne sütünün miktarını ve kalitesini değil, aynı zamanda annenin doğum sonrası iyileşmesini de etkiler. Doğum sonrası diyetinizi planlarken bir doktora danışmanız önemlidir, böylece hangi yiyeceklerin anne sütünü artırdığını öğrenirken beslenme gereksinimlerini dengeleyebilirler.

Anne Sütü Azlığı Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?​

yeterince_anne_sutum_var_mi_anne_sutu_azligi_belirtileri.jpg
Çoğu anne, anne sütü azlığı ile ilgili endişelere sahiptir ve yeterli süt üretip üretmediklerini merak eder. Sonuçta bebeğin ağzına giren süt miktarı gerçekten ölçülemez.

Anne sütünün yeterli olup olmadığının en iyi göstergesi bebeğinizin kilosunu kontrol etmektir. Bebeğinizi düzenli olarak doktora götürmeli ve gelişiminin ve büyümesinin yolunda olup olmadığını doğrulamak için tarttırmalısınız. Bununla birlikte, bebeklerin doğumdan hemen sonra kilo vermesi yaygındır. Bu durum doğumdan sonraki ilk beş veya altı gün içinde çözülecektir. On dördüncü günde, bebeğiniz doğduğu zamanki kilosuna geri dönmelidir.

Anne sütünün azlığının belirtilerinin işaretleri şunlardır;
 • Bebeğin kilo almaması
 • Bebeğin sürekli meme araması
 • Bebeği emzirdikten sonra memelerdeki sertliğin devam etmesi herhangi bir yumuşama olmaması,
 • Normalde bebeğin bezini günde 6-7 kez ıslatması gerekir. Eğer bu miktar azaldıysa,
 • Bebeğin idrarının sarı renkte olması,
 • Bebeğin günde 2-3'den daha az dışkı çıkarması ve bu dışkıların az ve daha koyu renkte olması

Anne Sütü Miktarı Nasıl Artırılır?​

anne sütü arttırma

Anne sütünüzü artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:
 • Bebeğinizin doğru beslenmesi çok önemlidir. Meme ucunu kavrayamıyorsa veya yanlış pozisyondaysa, beslenmesi zor olacaktır. Diğer anatomik problemler de yanlış beslenmeye neden olabilir. Yeterli anne sütünün üretilmesini sağlamak için emzirme sırasında sütün memeden alınması çok önemlidir. Eğer bebeğiniz bunu yapamıyorsa sütü sağmalısınız.
 • Sık sık emzirmek sütün memeden düzgün bir şekilde alınmasına neden olur. Çocuğunuzun istediği süre boyunca ve 1,5-2 saat sıklıkta emzirmelisiniz.
 • Bir memeden emzirmeyi bitirdikten sonra diğer tarafını verin.
 • Meme başı karışıklığına neden olabileceğinden emzik ve biberonlardan kaçınmalısınız. Doktorunuz bebeğinizin kilo alması için gerekli görmedikçe mama takviyesi yapmaktan kaçının ve emzik kullanımını sınırlayın. (Bebeğinize sadece anne sütü vermeli ve 6 aylık olana kadar diğer gıdalardan uzak durmalısınız.)
 • Dinlen ve iyi beslen. Sağlıklı beslendiğinizden, bol sıvı aldığınızdan, yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

Anne Sütünü Artıran En İyi 15 Laktojenik Gıda​

Aşağıdaki gıdaların anne sütü üretimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu kanıtlayan çok fazla çalışma bulunmamakla birlikte, bu gıdalar emziren anneler tarafından nesiller boyu kullanılmış ve etkili bulunmuştur. Bu gıdalar günlük beslenmenizin bir parçası olarak tüketilmeli ve yalnızca ek olarak dahil edilmemelidir. Tüm gıdalar anne sütünün lezzetini değiştirir! Bu, emzirmenin güzelliklerinden biridir.


Hamileyken ne yiyip ne yememeniz gerektiğini doktorunuza danışınız. Benzer şekilde, bebeğinizi emzirdiğinize göre, yediğiniz veya içtiğiniz her şeyin sağlık yönünü kontrol etmeniz önemlidir.

1. Çemen Tohumu​

çemen tohumu anne sütü yapar mı
Çemen otu tohumları, anne sütü üretimini artırmak için nesiller boyunca ve dünya çapında kullanılmaktadır. Bebeğinizin beyin gelişimi için önemli olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir . Beta-karoten, B vitamini, kalsiyum ve demir gibi besinler açısından zengin oldukları için çemen yapraklarını da kullanabilirsiniz. Çemen otu tohumları demlenirken çaya eklenebilir veya tuzlu yemeklerin hazırlanmasında kullanılabilir.

2. Rezene Tohumları​

rezene anne sütü
Rezene tohumları, süt üretimini artırmanın yanı sıra gaz ve koliği azaltmak için de kullanılır. Tohumların bu faydalarının anne sütü yoluyla bebeğe geçeceği varsayılmaktadır. Bir çay kaşığı rezene tohumunu geceden bir bardak suya batırıp sabahları içebilir veya çayınızda demleyebilirsiniz.

3. Sarımsak​

sarımsak anne sütü tadı
Sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp hastalıklarını önlemesi ve iyileştirici özelliklere sahip olmasıyla bilinir. Süt miktarını artırmaya yardımcı olabilirken, sarımsak anne sütünün tadını ve kokusunu da etkileyebilir. Bu nedenle ölçülü tüketilmelidir.

4. Yeşil Yapraklı Sebzeler​

anne sütü arttıra gıdalar

Yeşil yapraklı sebzeler demir, kalsiyum ve folat gibi harika bir mineral kaynağıdır. Bu sebzelerde bol miktarda vitamin bulunur ve anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olduğu düşünülür. Her gün en az bir porsiyon yeşil yapraklı sebze yemelisiniz.

5. Kimyon Tohumları​

anne sütü arttıran tohum
Kimyon tohumlarının sindirime yardımcı olduğu, kabızlığı, asitliği ve şişkinliği giderdiği ve emzirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca vitamin ve kalsiyum ile doludurlar. Bu tohumları salatalarda kullanın veya gece boyunca suda bekletin ve faydalarını görmek için suyu için.

6. Susam Tohumları​

susam anne sütü yapar mı
Anne sütünü artırmak için ne yemeliyiz diye düşünürken birçok kişi susam tohumu tüketimini önermektedir. Bu tohumlar, bebeğinizin büyümesi için son derece önemli olan, süt ürünü olmayan harika bir kalsiyum kaynağıdır. Doğumdan sonra, etkili ve tam iyileşme için annenin bile kalsiyuma ihtiyacı olacaktır. Susam tohumlarını günlük yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

7. Yulaf ezmesi​

yulaf ezmesi anne sütü yapar mı
Yulaf ezmesi, harika bir enerji kaynağı olurken, doğum sonrası diyabeti kontrol etmek için harikadır. Sindirim sisteminiz üzerinde olumlu etkisi olan lif açısından zengindir. Kahvaltıda yulaf yiyebilir veya yulaflı kurabiye yapabilirsiniz. Beslenme uzmanları, anne sütü üretimini artırmak için emziren bir annenin diyetine yulaf eklenmesini önerir.

8. Havuç​

havuç emziren anne
Havuç laktasyona büyük bir destek sağlar. Ayrıca süt üretiminin kalitesini artıran A Vitamini açısından zengindir. Çiğ havuçları salata şeklinde yiyin veya suyunu sıkın ve sabah kahvaltınızın yanında bir fincan için. Havuç dünyanın her yerinde bulunur ve emzirmeyi iyileştirmek için en iyi yiyeceklerden biridir.

9. Kuşkonmaz​

kuşkonmaz anne sütü
Kuşkonmaz, A ve K vitamini açısından zengin, lif oranı yüksek bir besindir. Laktasyondan sorumlu hormonu uyarır. Kuşkonmaz doğru şekilde temizlendiğinde, saklandığında ve hazırlandığında hamilelik ve emzirme döneminde yemek güvenlidir. Çok fazla yiyorsanız birkaç küçük yan etki yaşayabilirsiniz, ancak bunların hiçbiri size veya bebeğinize zararlı değildir.
Bazı insanlar emzirirken kuşkonmaz yemeye alerjisi olabilir. Pırasa veya soğana alerjiniz varsa, kuşkonmaza da alerjiniz olabilir.

10. Kayısı​

emziren anneler için meyveler
Kayısı, hormonal dengesizlikleri dengelemeye yardımcı olmak için harikadır ve doğumdan önce ve sonra tüketilmelidir. Laktasyona yardımcı olur ve ayrıca kalsiyum ve lif açısından zengindir. Güne besleyici bir başlangıç için kahvaltınıza kayısı ekleyin.

11. Somon​

emziren anneler için gıdalar
Taze somon balığına erişiminiz varsa, onu diyetinize eklemelisiniz. Laktasyona yardımcı olduğu söylenen omega-3 yağ asitleri ve esansiyel yağ asitleri açısından zengindir. Üretilen sütün daha besleyici olmasını sağlar. Somon, bebeğin sinir sisteminin gelişimi için önemli olan bir tür yağ olan DHA'yı büyük miktarlarda içerdiğinden emziren anneler için harikadır. Hem somon hem de sardalye anne sütü üretimini artırabilir.

B12 ve omega-3'ün doğum sonrası depresyonu önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

12. Su​

su_icmek_anne_sutu.jpg
Anne sütü üretimini artırmak için ne yapılması gerektiğini düşünürken, insanlar genellikle suyu gözden kaçırır. Süt üretimini artırmak için susuz kalmamak kesinlikle çok önemlidir, bu nedenle gün boyunca bol su içmeyi unutmayın. Tek seferde büyük miktarda içmek yerine, her bardağı aralıklarla için.

13. Nohut​

nohut anne sütüne gaz yaparmı
Nohut, protein ve lif açısından zengin, başlı başına bir süper besindir. Herkes için sağlıklı kabul edilebilir. Nohutta B vitamini ve kalsiyum bulunması da anne sütü üretiminizi artırmaya yardımcı olabilir.

14. Mercimek​

yeşil mercimek anne sütünü artırırmı

Mercimek, içerdiği çok sayıda mineral, vitamin ve protein nedeniyle dünya çapında yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Mercimek anne sütü üretimini büyük ölçüde artırmaya yardımcıdır. Fazla tüketmek hem sizin hem bebeğiniz için de aşırı gaza neden olabilir.


15. Karpuz​

karpuz anne sütünü artırırmı
Karpuz fruktoz, lif ve tabii ki su açısından zengindir. Sulu kalmanızı sağlar, vücudunuzu temel minerallerle besler ve anne sütünüzü korumanıza veya artırmanıza yardımcı olur. Karpuz gibi zengin su içeriğine sahip besinler tüketmek emzirme sorunlarıyla mücadele eden annelere yardımcı olabilir.