Çocuk kitabı nasıl seçilir? Yaz tatilinde çocukların daha fazla kitap okuyup okuma alışkanlığını pekiştirmesini istiyorsanız onlar için kitap seçerken birçok noktayı göz önünde bulundurmalısınız. Önerilerimiz, bu konuda daha isabetli tercihler yapmanızı sağlayabilir. Bir göz atmakta fayda var.

Çocuk kitabı nasıl seçilir?​

1. Yaşa Uygun Seçimler Yapın​


Çocuklar için alınacak kitaplarda en önemli husus, yaşa uygun seçimler yapmaktır. Henüz okumayı bilmeyen çocuklar için neden-sonuç ilişkisini irdeleyen, doğadan örneklere yer veren masallar idealken okumayı yeni öğrenen bir çocuğa ince, resimlerle desteklenmiş öyküler uygun olacaktır. Yaş biraz daha büyüyüp 10’u geçtiğinde ise popüler macera serileri tercih edilebilir.

2. İlgi Alanlarını Önemseyin​


Çocuğunuz okumayı pek sevmiyorsa henüz onun tarzına hitap eden doğru kitabı bulamamış olabilirsiniz. Bunun için denemekten korkmayın. Yaşa uygun macera serileri, hayata dair felsefi bakış açıları taşıyan masallar, hatta süper kahramanlarla dolu çizgi romanlar… Seçimi yaparken çocuğun ilgi alanlarını es geçmeyin.

3. Anlatım Dili Okumayı Sevdirir​


Çok didaktik ve öğretici anlatımlar, özellikle 10-12 yaşlarındaki çocuklar için fazla öğretici olacağından pek tercih edilmez. Kitabın çocukları yakalayacak genç bir dili olması, okuma alışkanlığı kazandırmak için idealdir. Çocukların karakterle özdeşleşebilecekleri anlatımlar her zaman daha ilgi çekici olacaktır.

4. İdeolojiye Dikkat!​


Çocuğunuz için alacağınız kitabın öncelikle sizin gözetiminizden geçmesi gerekir. Kitabı alırken genel bir tarama yapıp satır aralarına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuza herhangi bir ideoloji aşılayamaya çalışacak öğretiler sunan kitaplardan uzak durmakta fayda var.

5. Hayal Dünyasını Zenginleştirin​


Çocukların ufkunu genişletmek için hayal dünyasının sınırlarını zorlayacak hikayeler tercih edebilirsiniz. Albert Einstein’ın şu sözü her şeyi açıklıyor: Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız onlara peri masalları okuyun. Eğer onların daha zeki olmasını istiyorsanız onlara daha çok peri masalı okuyun.

6. Çocuğunuzun Fikrini Alın​


Belli bir yaşa gelip okuma alışkanlığı kazanan çocuklar, kendilerini belli içeriklere daha yakın hissedebilir. Bu konuda seçimi yaparken onların fikirlerini önemsemelisiniz. Ayrıca siz de beğendiğiniz ve çocuğunuzun okumasını istediğiniz kitapları onlara önerebilirsiniz. Bu fikir alışverişi çocuğunuza ne kadar değer verdiğinizi de yansıtacaktır.

7. Kütüphane Oluşturun​


Çocuklarınızın okuduğu ya da okuyacağı kitaplardan onlara özel bir kütüphane oluşturmak, daha çok okumaları konusunda onları teşvik edecektir. Bu kütüphaneden arkadaşlara ödünç kitaplar verebilir, kitapları arkadan gelen kardeşe saklayabilir ya da çocuğunuz büyüdüğünde bu kitapları bir okulun kütüphanesine bağışlayabilirsiniz.

8. Örnek Olun​


Çocuklarınıza okuma alışkanlığı kazandırmanın en önemli yolu, evde kitap okuyan başka insanların olmasıdır. Eğer siz bir kitap kurduysanız çocuğunuz da hiç farkında olmadan bolca kitap okuyacak demektir. Bu yüzden ona örnek olup boş zamanlarınızı okuyarak değerlendirmenizi öneririz.