Her zaman büyük bir aileye sahip olmayı hayal ettiyseniz, ikiz bebek sahibi olma düşüncesi çekici gelebilir. Yaşınız ve etnik kökeniniz ile doğurganlık tedavilerinin kullanımı gibi çeşitli faktörler, ikiz bebek olma şansınızı artırabilir.
TUİK verilerine göre;
Doğumların %3,1'i çoğul doğum olarak gerçekleşti. Doğumların 2021 yılında %3,1'i çoğul doğum olarak gerçekleşirken, bu doğumların %96,2'si ikiz, %3,5'i üçüz ve %0,3'ü dördüz ve daha fazla bebek olarak gerçekleşti.

İkiz bebek sahibi olma şansımı ne artırabilir?​

Çift yumurta ikizleri, aynı adet döngüsünde iki yumurtanın farklı sperm hücreleri tarafından döllenmesiyle oluşur. Bir yumurta bir sperm hücresi tarafından döllendiğinde gebe kalan tek yumurta ikizlerinden iki kat daha yaygındırlar. Döllenmiş yumurta ikiye ayrılarak rahimde iki embriyo oluşturur.

Doğurganlık tedavileri, hem çift yumurta hem de tek yumurta ikizlerine sahip olma şansınızı artırır, ancak yaşınız, genetiğiniz ve aile geçmişiniz gibi ikiz sahibi olma olasılığınızı artırabilecek başka faktörler de vardır:

Kalıtım: İkizseniz veya ailenizde ikizler varsa, sizin de ikiz olma olasılığınız biraz daha yüksektir.

Yaş: Yaşlandıkça, çift yumurta ikizlerine veya daha yüksek dereceli katlara sahip olma şansınız o kadar yüksek olur. Bir teori, 35 yaş ve üstü kadınların genç kadınlardan daha fazla folikül uyarıcı hormon (FSH) üretmesidir. FSH aynı zamanda her ay yumurtlamaya hazırlanmak için yumurtanın olgunlaşmasına neden olan hormondur ve fazladan FSH'si olan kadınlar tek bir döngüde birden fazla yumurta salabilir. Yani daha yaşlı kadınların hamile kalma olasılıkları istatistiksel olarak daha düşüktür, ancak hamile kalırlarsa ikiz doğurma olasılıkları daha yüksektir.

İkizlerin geçmişi: Bir çift yumurta ikiziniz olduğunda, gelecekteki gebeliklerde başka bir çift yumurta ikizine sahip olma olasılığınız iki kat daha fazladır.

Gebelik sayısı: Ne kadar çok hamilelik yaşarsanız, ikiz sahibi olma şansınız o kadar artar.

Vücut tipi: Çift yumurta ikizleri, iri ve uzun boylu kadınlarda küçük kadınlara göre daha yaygındır.

Hangi doğurganlık tedavileri ikiz olma şansımı etkiler?​

ikiz_bebek_olma_sansi_nasil_artar.jpg
Kısırlık için bazı tedaviler, yumurtlamayı artırdıkları için ikizlere, üçüzlere ve daha yüksek dereceli katlara hamile kalma olasılığınızı artırabilir.

Örneğin, gonadotropinler, yumurtalıklarınızı yumurtlama sırasında birden fazla yumurta üretmesi için uyaran enjekte edilebilir doğurganlık ilaçlarıdır. Daha fazla yumurta salınırsa, bu birden fazla yumurtanın döllenme, dolayısıyla çoğul gebelik olasılığını artırır.

IVF gibi yardımcı üreme teknolojisi (ART) kullanmak ikiz olma şansınızı artırır, ancak doktorunuzdan bir seferde yalnızca bir embriyo transfer etmesini isteyerek çoğul gebeliği önleyebilirsiniz.

2019 ön ulusal verilerine göre, tüm embriyo transferlerinden sonra ikiz doğumla sonuçlanan tüp bebek tedavilerinin yüzdesi şu şekildedir:
  • 35 yaş altı kadınlarda yüzde 7,3
  • 35-37 yaş arası kadınlarda yüzde 6,9
  • 38-40 yaş arası kadınlarda yüzde 6,8
  • 41-42 yaş arası kadınlarda yüzde 5,1
  • 43 yaş ve üstü kadınlarda yüzde 5,9
Yine de doğurganlık tedavileri, ikiz sahibi olma şansınızı artırmanın kolay bir yolu değildir. Çok pahalı olma eğilimindedirler ve her zaman sağlık sigortası kapsamında değildirler. Örneğin, bir IVF (tüp bebek tedavisi) döngüsünün ortalama maliyeti 10.000 ila 15.000 Dolar arasındadır. Ve doğurganlık tedavileri genellikle kısırlık teşhisi konan kişiler için ayrılmıştır.


Doğurganlık tedavilerinin gelişmesi nedeniyle ikizlerin doğum oranının yavaşlamış olması mümkündür. Örneğin, in vitro fertilizasyon (IVF) ile doktorlar, başarılı bir hamilelik geçirme şansını artırmak için genellikle birden fazla embriyoyu aynı anda rahme naklederler. Bu aynı zamanda ikiz olma olasılığını da artırıyor, ancak şimdi doktorlar yüksek riskli gebelikleri azaltmak için bir seferde yalnızca bir veya nadiren iki embriyo transfer ediyor.

Bunun nedeni, çoğul gebeliği olan (birden fazla bebek taşıyan) kadınların erken doğum, düşük doğum ağırlığı, preeklampsi (yüksek tansiyon) , gestasyonel diyabet ve sezaryen gibi komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olmasıdır .
  • Beğen
Reactions: Bal0ncuk