Annelik, bir kadının hayatındaki en harika deneyimlerden biridir, ancak bebeğiniz düzenli olarak sürekli ağlarsa (kolik) bu aşama bir kabusa dönüşebilir. Çoğu durumda, bu çılgınca ağlamanın nedeni koliktir. Bu bebeğinizi huysuz yapabilir.

Kolik, sağlıklı bir bebeğin net bir sebep olmadan sık sık ağlaması veya sinirlenmesidir. 3 haftadan fazla, haftada en az 3 gün, günde 3 saatten fazla ağlama olarak tanımlanır.

Emzirirken gazlı yiyecekler yerseniz, bebeğinizin mide ağrısı olabilir ve bunun sonucunda ağlayabilir. Emzirme döneminde, bebeğinizin durumunu iyileştirmek ve yediğiniz yiyeceklerden dolayı kolik olmamasını sağlamak için kaçınabileceğiniz bazı yiyecekler vardır. Bebeğinizin altı aylık olana kadar tek besin kaynağı neredeyse her zaman anne sütüdür. Ne yediğiniz dolaylı olarak sağlığını etkiler. Bazen bebeğiniz, tükettiğiniz bazı gıda maddelerine karşı hoşgörüsüz olabilir ve bu gibi durumlarda bebeğiniz kolik olabilir. Bu nedenle bebeklerde kolik oluşumuna neden olan besinleri belirlemeniz ve diyetinizden çıkarmanız gerekebilir.

Kolikli Bir Bebeği Emzirirken Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekler​


Emziren bir anne olarak, daha dikkatli olmanız ve aşağıdaki gıdalardan diyetinizde kaçınmanız gerekecektir.

1. Gazlı İçecekler​

gazli_icecekler.jpg
Bebeğinizi emzirirken gazlı içecekler tüketmeyin, çünkü bu tür içecekler vücudunuzdaki toksinleri artırabilir ve bu da bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Bunun yerine doğal meyve suları veya limonataları tercih edin

2. Kafeinli İçecekler​

kolik_bebek_kafein.jpg
Çay, kahve veya her türlü kafeinli içeceklerin gaz ve şişkinliğe neden olduğu bilinmektedir. Kafeinli içecekler tüketmek bebeğinizde gaza ve şişkinliğe neden olarak onu ağlatabilir. Ancak çay veya kahve içmeden yapmamam diyorsanız içebileceğiniz miktar konusunda doktorunuza danışın.

3. Baklagiller​

baklagil_kolik_bebek.jpg
Barbunya, soya vb. gibi bazı bakliyat türlerini dahil etmek bebeklerde aşırı gaza neden olarak rahatsızlık ve koliklere neden olabilir.

4. Enerji İçecekleri​

emziren_anne_diyeti_kolik_bebek.jpg
Emzirirken enerji içeceği içme isteğinizi kontrol edin, çünkü bu içecekler vücudunuzda biriken kimyasallar ve koruyucular nedeniyle bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

5. Baharatlı Yemek​

emziren_anne_kolik_bebek_diyeti.jpg
Sıcak ve baharatlı yiyecekler birçok kişi tarafından sevilir. Bununla birlikte, anne sütünün tadında değişikliklere neden olabileceği ve bebeğin sindirim sistemini bozabileceği için emzirme sırasında bu tür yiyeceklerden uzak durmak iyi bir fikirdir.

6. Abur cubur​

abur_cubur.jpg
Abur cubur sadece besleyiciliği düşük olmakla kalmaz, aynı zamanda içerdiği tüm koruyucular nedeniyle bebeğinizin sağlığı için de kötüdür.

7. Yüksek Miktarlarda Süt Ürünleri​

sut_icmek_kolik_bebegi_tetikler_mi.jpg
Birçok acemi anneye, çok fazla süt tüketmenin süt üretimini artırmaya yardımcı olabileceği söylenir; bunu kanıtlayacak hiçbir kanıt yok. Öte yandan, daha fazla miktarda süt ürünü anne için sindirim sorunlarına yol açabilir ve bebeklerde koliklere neden olabilir .

8. Kuruyemiş​

kuruyemis.jpg
Tüketmek Kuruyemişler iyi bir protein ve yağ kaynağıdır, ancak badem ve kaju fıstığı gibi çeşitli kuruyemişlerin tüketilmesi bebeklerde gaz oluşumuna yol açabilir.

9. Yumurtalar​

yumurta_emziren_anne_kolik_bebek.jpg
Yumurtalar bir beslenme güç merkezidir. Ancak yumurta akı tüketmek bebeklerde mide sorunlarına yol açabilir.

10. Bazı Sebzeleri​

sebze.jpg
Yemek Yanlış sindirim ve midede gaz birikmesi nedeniyle bebeğinizde koliği tetikleyebilecek ve yoğun ağrıya neden olabilecek bazı sebzeler vardır. Bunlardan bazıları brokoli, karnabahar, lahana vb.

Bebeklerde Kolik Başlangıcını Önlemek İçin İpuçları​


Bir ebeveyn olarak, bebeğinizin acı çektiğini görmek cesaret kırıcı olabilir ve onu yatıştırmak veya rahatlatmak için her şeyi denemek isteyebilirsiniz. Burada bebeklerde koliği önlemeye yardımcı olabilecek bazı ipuçlarımız var:

  • Bebeğinizin sütü daha iyi sindirmesine yardımcı olabileceğinden, düzenli aralıklarla daha az miktarda anne sütü verin.
  • Bebeğinizde koliği önlemek için emziren anneler en iyi diyete karar vermenize yardımcı olmasını doktorunuzdan isteyebilirsiniz. Tüm tetikleyicileri diyetinizden çıkarmalısınız.
  • Diyetinize kafeinli içecekler veya süt ürünleri dahil etmekten kaçının. Gerekirse, alımlarını sınırlayın veya ideal alım miktarını doktorunuza sorun.
  • Bebeğinizde kolik oluşumunu azaltmak için almayı düşünebileceğiniz bitkisel takviyeler mevcuttur. Doktorunuza danışın.
Bebeğinizdeki kolikten kurtulmanıza yardımcı olmak için doktorunuza danışmanızı öneririz.

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız?​


Çoğu kolik vakası kolayca yönetilebilir olsa da bazen bebeğinizin doktoruna danışmanız gerekebilir. .Bebeğinizin ishal, kusma veya diğer endişe verici semptomlar yaşadığını fark ettiğinizde bebeğinizin doktoruna başvurun.

Bebeğinizin büyüme ve gelişmesi için bebeğinizin doğru beslenmesi önemlidir. Anne sütü bebeğinizi beslemenin en iyi yollarından biridir. Ancak bazen yeni bir anne olarak bebeğinizi beslerken çeşitli zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Ancak uygun yardım ve tıbbi müdahale ile bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

İlgili Konular;

Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir? Kolik Bebekler İçin Öneriler Tıklayın !

Anason Çayı Bebeklerde Uyku Yapar mı? Bebeklerde Gaz Sancısına İyi Gelir Mi? Tıklayın !

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Susturma Yöntemleri Tıklayın !
  • Beğen
Reactions: Filiz kck