Yeni doğanlarda sarılık tedavisi çocuk uzmanları tarafından gerekli görülmesi halinde yatış verilerek gerçekleştirilmektedir. Yeni doğan bebeklerin büyük bir bölümünde gözlemlenen ve normal kabul edilen sarılık hastalığının görülme sıklığı %60 civarlarındadır. Kanda yer alan bilirubin maddenin artışından kaynaklanan bu hastalığın erken doğumlar görülme sıklığı artarak %80 dolaylarında gerçekleşmektedir.

Bebeklerde Sarılık Derecesi Nedir?
Bebeklerde sarılık derecesi kandaki bilirubin miktarına bağlı olarak tespit edilir. Bilirubin değerinin 5 mg/dl’yi geçmesi halinde sarılık teşhisi konmakla birlikte bilirubin oranı;

  • 5 ila 8 mg/dl arasında ise baş ve boyun bölgesi,
  • 8 ila 10 mg/dl arasında ise üst gövde,
  • 10 ila 13 mg/dl arasında ise alt gövde,
  • 13 ila 16 mg/dl arasında ise kol ve bacaklar,
  • 16 mg/dl ve sonrasında el ve ayaklar
Sarararak sarılığın derecelerini oluşturur.

Yeni Doğan Sarılığı Ne Kadar Sürer?
Yeni doğan bebeklerde sarılık ne kadar sürer sorusuna tedavi sonrası en fazla 10 gün yanıtı verilebilir. Yaygın olarak doğumun 3. günü gözlemlenen sarılık belirtileri ile birlikte tedavi sürecinin başladığı sarılıkta prematüre doğumlarda hastalık doğumun 6. gününe kadar kendisini gösterebilmektedir.

yeni_dogan_bebeklerde_sarilik_nasil_gecer_tedavisi.jpg


Evde Sarılık Tedavi Edilebilir Mi?
Hastane taburcu işlemlerinin ardından bebeklerde sarılık evde nasıl geçer yöntemlerini kullanarak bebeğinizin sarılığını iyileştirebileceğiniz gibi sarılık olma riskini de minimize edebilirsiniz.

  • Güneş ışınları bilirubin yakılmasını hızlandırır. Bebeğinize gün ışığına çıkarabilirsiniz.
  • Yetersiz beslenme sarılığın nedenleri arasında yer alır. Özellikle ilk haftalarda bebeğinizi sık sık emzirerek sarılık riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
Sayılan yöntemler ile bebeğinizin sarılık olmasını önleyebilir ve sarılığını iyileştirebilirsiniz. Özellikle ilk 10 günlük süreç içerisinde bebeğinizi iyi gözlemlemeniz ve baş ve göz bölgelerindeki beyazlıklara sık sık bakarak sarılık oluşumunu ve iyileşme sürecini takip edebilirsiniz.

Bebeklerde sarılık ve tedavisi Tıklayın !

Bebeklerde neden sarılık görülür? Tıklayın !

Bebeklerde Geçmeyen Sarılık Tıklayın !

Prematüre ve sarılık Tıklayın !


Tecrübeli Anneler Sarılık İle İlgili Bilgiler Tıklayın !