Bağışıklık sistemi gelişmemiş olan bebekler, kış aylarında daha çabuk hastalanabilir. Vücudu rahatlatması için bebeklere ıhlamur verilir mi? Ihlamur çayı çocuklar için uygun mudur?

Bebeğiniz grip ya da soğuk algınlığı geçirdiğinde akla ilk gelen bitkilerden biri ıhlamur çayıdır. Sağlıklı ve doğal içeriğe sahip olan ıhlamur yetişkinler faydalı bir çay olmasına rağmen küçük çocuklar için uygun mudur?

Ihlamur A ve B6 vitaminleri, kalsiyum açısından zengin bir besindir. İçerdiği tanen ve glikoz ile sağlıklı bir bitkidir. Hoş ve rahatlatıcı kokusu ile strese iyi gelir. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarında boğaz ağrılarına ve öksürüğe iyi gelir. Bal ve çeşitli baharatlar ile karıştırıldığında daha hızlı etki gösterir ve hastalığın iyileşme sürecini kısaltabilir. Binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılan ıhlamur çayı bebeklere verilmeli midir?

Uzmanlar bebeklere 6 aydan önce ıhlamur verilmesini tavsiye etmez. Alerjik belirtiler gösteren bebeklerde bu süre bir yaşı bulabilir. Bebeğe açık ıhlamur çayı vermeye dikkat etmelisiniz. Yetişkinler için hazırlanan ıhlamur çaylarında kullanılan karabiber, zencefil ve bal bebekler için uygun olmayacaktır. Bir yaşın üzerindeki çocuklarda ıhlamur çayının içine bir çay kaşığı kadar bal ekleyebilirsiniz.

bebek_ihlamur_cayi_tarifi.jpg


Ihlamur çayı 2 yaşın üzerindeki alerjisi olmayan çocuklar için uygundur. Tatlandırmak için bir tatlı kaşığı bal kullanabilirsiniz.

Bebekler İçin Ihlamur Çayı


2 bardak su

1 tutam ıhlamur

Hazırlanışı

Kaynayan suyun içine ıhlamurları atın ve ocağın altını kapatın. 5-6 dakika sonra süzün. Ilık bir şekilde bebeğe içirebilirsiniz.

Ihlamur çayı bekledikçe daha kırmızı bir hal alır. Çay demlendiğinde açık renkli bir halde iken bebeğe içirmek daha uygun olacaktır.

Aldığınız ıhlamurun koruyucu madde içermeden doğal yöntemler ile kurutulmuş olmasına özen gösterin. Böcek ilacı içermediğinden emin olun. Ihlamurun toplandıktan sonra bir yıl içinde tüketilmesi gerektiğini unutmayın.