Bebeklerin uyku düzeni nasıl sağlanır? Bebeğinizin düzenli uyuma alışkanlığına sahip olması için özellikle annelerin uygulayacakları pratik çözümler bebeğinizin bozulan uyku düzenine sahip olmasına yardımcı olacaktır. Yeni doğan bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimlerini normal olarak gerçekleştirmeleri iyi bir uyku düzenine sahip olmalarına bağlıdır. Her yaş grubunda ve belli dönemlerde bebeğinizin uyku problemiyle baş etmeniz normal bir durumdur. Fakat bu durum üstesinden gelinemeyecek bir problem değildir.

Bebeğinizde ve ilerleyen yaşlarda çocuğunuzda uyku alışkanlığı kazandırmak için hem sizlerin iyi bir şekilde dinlenmesine hem de çocuklarınızın daha mutlu ve huzurlu olmasına imkan verecektir. Uyku düzeni bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren başlamalı ve uyku saatleri aksatılmadan bebeğinizin ihtiyaç duyacağı uyuma ortamı sağlanmalıdır.

Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?
Bebeklerde uyku düzeni oluşturma öncelikle yeni doğumdan itibaren rutin uyku saatleri belirlemek ile olmalıdır. Zaten yeni doğan bebekler uyandıktan itibaren 1 saat içinde tekrar uyumak istemekte ilk 3 aylık dönemlerini bu şekilde sürekli uyuyarak geçirmektedir. Uyku saatleri öncesinde rutinler belirlemek bebeğinizin uykuyla bu rutinleri ilişkilendirmesine yardımcı olacaktır. Mesela bebeğinizi uyutmadan önce kundaklamak bebeğinizin daha huzurlu uyumasına yardımcı olacaktır.

bebeklerin_uyku_duzeni-600x400.jpg


Yeni doğan bebeklerden başlayarak 2 yaşına kadar bebeğiniz gece ile gündüz ayrımı yapmamaktadır. Uyku düzeni oluştururken gündüz uykusunda bebeğinizin aydınlık bir ortamda uyuması gece ile gündüzü ilişkilendirmede başarılı sonuçlar elde etmenize ve gece uykularının daha düzenli gerçekleşmesine imkan sunacaktır.

İster bebeklerde olsun isterseniz de 2-5 yaş arasında çocuklarınızda olsun uyku eğitimi son derece önemlidir. Çocukların ve bebeklerin kendi yataklarında uyuması hem özgüven sahibi olmalarına hem de düzenli uyku alışkanlığı edinmelerine olanak tanır. Memede ya da kucakta uyuma alışkanlığı edinen bebeğin uyku düzenini sağlaması zorlaşacağından bu durumda bebeğinizi uyutmaktan kaçınmalısınız.

bebek_uyku_egitimi-600x398.jpg


Bebeğinize Uyku Alışkanlığı Kazandırmanın Faydaları Nelerdir?
Bebeklerde uyku alışkanlıkları 6. Aydan itibaren daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu süreçten itibaren yapacağınız pratik çözümler ile hem kendinize daha fazla zaman ayırabilir hem de bebeğinizin iyi bir uyku düzenini hayatı boyunca devam ettirmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde uyku problemi genellikle anne babaların esnek davranmasından ve kural koymamasından kaynaklanmaktadır. Bebeğiniz doğumundan itibaren kendi yatağında uyumalı, uyku saatleri konusunda ise esneklik yerine kurallar belirlenmelidir. Gece beslenmeleri ve alt değiştirmeleri sırasında ışık kapalı tutulmalı ve bebeğiniz uyurken gece saatinde ışık açılmamalıdır. Bebeklerde uyku düzeni kazandırıldığı takdirde;

  • Bebeğinizin huzursuzlukları azalır,
  • Fiziksel gelişimleri ve iştahları artar,
  • Zihinsel gelişimleri beyin aktiviteleri hızlanır,
  • Anne babalar kendilerine daha fazla zaman ayırabilir,
  • Çocukluk döneminde de uyku problemiyle karşılaşmadan gece uykularını çocuğunuza sevdirebilir
Bu sayede bebeğinizin hem kişisel gelişimlerini doğru bir şekilde gerçekleştirmesine hem de bedensel ve zihinsel faaliyetlerin aksamadan sağlıklı bir birey olması yolunda çocuğunuzda kazanımlar oluşmasına katkı sunabilirsiniz.

Bebeğinizin daha iyi uyuması için öneriler Tıklayın !

Bebeklerde Aylara Göre Uyku Düzeni Tıklayın !

Bebeklerde Uyku Eğitimi Tıklayın !

Bebeklerde Uyku Düzeni Oluşturmak İçin Tıklayın !