Her anne bebeğini emzirmek ve anne sütü ile beslemek ister. Ancak bazen bu her zaman mümkün olmayabilir ve anneler bebeklerini biberonla beslemek zorunda kalabilirler. Bu durumda da ebeveynler bebekleri için doğru ve kaliteli biberonu bulmak isterler. Farklı tasarım ve fiyat seçenekleriyle sunulan biberonlar arasında doğru seçimi yapmak ebeveynler için zorlayıcı olabiliyor. Özellikle bebek sağlığı açısından hangi biberonun bebek için uygun olacağı noktasında tereddüt yaşayan ebeveynlerin mutlaka dikkat etmesi gereken noktalar var.

Bebek beslenmesinde emzirme döneminde ve sonrasında en temel ürün olan biberonlar farklı kalite ve tasarımlarla raflarda yerini alıyor. Günümüzde düşük fiyat baskısı ürünlerde düşük kaliteli ham madde kullanımına yol açabiliyor. Anne ve anne adaylarının biberon seçiminde fiyat veya ambalajlar gibi unsurlar hatta üzerindeki desenler etkili olabiliyorken daha fazla dikkat edilmesi gereken unsurlar atlanabiliyor.

Peki, anneler bebekleri için doğru biberon seçiminde nelere dikkat etmeli, bir biberonda hangi özelliği aramalılar? Biberon seçiminde sorulması gereken soruları sizler için sorduk ve cevapladık.

biberon-secerken-nelere-dikkat-edilmeli-2.jpg


Bir biberona nasıl güveneceğim?

Biberon seçiminde ilk sorulması gereken biberonun güvenilir bir üretici tarafından üretilip üretilmediğidir. Biberon seçiminizde biberon ambalajların üstünde yer alan bilgileri mutlaka kontrol etmelisiniz. Ambalaj üzerinde üretici veya dağıtıcı firmanın bilgileri kesinlikle yer almalıdır. Bu bilgiler ambalaj üzerinde yoksa bu tür biberonlardan kaçınmalısınız.

Güvenilir bir üretici tarafından üretimi yapılan biberonlar gerekli sağlık yönetmeliği olan TS EN 14350 standardına uygun üretilerek yetkili bağımsız laboratuvarlarda testlerden geçtikten sonra yetkili bakanlığın satış izinleri sonucu raflarda yerini alır. Bu bilgiler ile üretici adres ve iletişim bilgileri ürün ambalajında bulunmalıdır. Bebeklerin sağlığı açısından risk taşıyabilecek hangi ülkede hangi şartlarda üretildiği bilinmeyen veya merdiven altı olarak tabir edilen üretimle ucuz ve kalitesiz ham maddelerden üretilmiş biberonlara büyük şehirlerde pek rastlanmazken küçük şehir ve kasabalarda çok daha dikkatli olmak gerekir.

Amerika ve Avrupa ülkelerinde kabul gören yasal sağlık düzenlemeleri bebek beslenmesinde kullanılan ürünlerde BPA içeren PC (Polikarbonat) gibi hammaddelerin kullanımını yasaklandıktan sonra, Türkiye’de de bu yasal düzenleme 2011 yılında yürürlüğe girdi. Seçeceğiniz biberon ambalajlarında %0 BPA ibaresinin olmasına bu nedenle dikkat etmelisiniz. Günümüzde BPA içermeyen ve biberon üretiminde kullanılmasına izin verilen hammaddeler en dayanıklıdan geriye doğru sıralamak gerekirse; bal sarısı rengi ile ayrımını yapabileceğiniz PES (PoliEtherSülfon), süt beyazı rengi ile ayrımını yapabileceğiniz PP ( PoliPropilen) ve camdır.
biberon-secerken-nelere-dikkat-edilmeli-3.png

Biberonun anti-kolik özelliği var mı?

Bebeklerin sık karşılaştığı problemlerden birisi şüphesiz gaz sancısı. Bebeği ve anneyi olumsuz etkileyebilecek bu problemin önde gelen nedenlerinden biri de yanlış biberon seçimi. Biberon emziklerinde bulunan hava kanallarının bulunmaması nedeniyle bebek beslenme sırasında biberondan gelen besinin kesintiye uğramasıyla duraklayarak ağzından hava alarak beslenmesine devam eder. Bu durum beslenmeden sonra bebeğin ağızdan aldığı havanın mideye gitmesi kolik denilen gaz sancısına neden olabilir.

Gaz sancısının önüne geçmek için ilk başta bebeğin beslenme sırasında fazladan hava yutmasının önlenmesi gerekiyor ve bu da ancak doğru biberon ve uygun emzik seçimiyle mümkün. Bunun için ilk başta sormanız gereken soru biberon ve emziğinin anti-kolik özelliği olup olmadığı? Anti-kolik valf sistemi bulunan biberonlarda hava yutma riski en aza iner.

Biberon emziklerinin eteklerinde bebek koliği riskini en aza indirmek için bebeğin beslenirken hava yutmasını engellemeye yardımcı hava kanalları bulunur. Bu hava kanalları bebeğiniz biberonları ve biberon emzikleri ile beslenirken havanın içerde kalmasını ve süt ile yer değiştirerek sürekli sıvı akışını sağlar.

biberon-secerken-nelere-dikkat-edilmeli-4.jpg


Anti Kolik Valf Sistemi Bulunan Mamajoo Biberonları İncelemek İçin Lütfen tıklayınız.

Biberon emziği bebek için uygun mu?

Bebek için doğru biberon emziğinin seçimi bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesi için çok önemli. Bebeklerin aylık gelişimine ve ihtiyacına uygun olarak farklı sıvı akış oranlarına sahip uygun emzikler seçilmelidir. Biberonların ve biberon emziklerinin ambalajlarında yaklaşık olarak hangi aylara uygun oldukları belirtilmektedir, ancak unutmayın ki her bebeğin aylık gelişimi ve ihtiyaç duyduğu akış oranı farklılık gösterir. Bebeğinizin çok fazla zorlanıp sinirlenmeden ancak ihtiyacından da fazla akış sağlamayan biberon emzikleri tercih edilmelidir.

Biberon emziklerinde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da emziğin kokusuz yüksek kaliteli malzemeden üretilmiş olması ve BPA içermemesidir. Bu özelliklere sahip olması ve hijyenin daha kolay sağlanması nedeni ile silikon biberon emziklerini tercih edebilirsiniz.
biberon-secerken-nelere-dikkat-edilmeli-5.jpg

Aktif beslenmeyi destekliyor mu?

Biberonların bebeklerin aktif beslenmesi destekleyen türden olması gerekiyor. Sabit akış sağlayan biberon emzikleri bebeğin emme becerilerini olumsuz etkilediği için tercih edilmemelidir. Biberon emziklerinde yer alan deliklerden bebek emdikçe sıvı akışı sağlayan biberonlar bebeğin emme becerilerini geliştirirken, bebekleri meme karmaşasından korumuş olur. Sabit akış sağlayan biberonlar bebeklerin emme becerilerinin gelişmesini desteklemez.

Anne göğüslerine en yakın formda olan ve üzerinde helezonlar bulunan emzikler esnemeye olanak sağladığından doğal emzirmedekine oldukça benzeyen bir beslenme olanağı sağlar.

Şeffaf, kokusuz ve tatsız silikon biberon emzikleri bebeğin doğal emme hareketini desteklemek üzere anne göğsüne en yakın formda tasarlanmıştır. Böylece günümüz annelerinin emzirme ile biberonla beslemeyi birleştirme ihtiyacı sorunsuzca karşılanabilir.
biberon-secerken-nelere-dikkat-edilmeli-7.jpg

Biberon hem bebek hem anne için ergonomik mi?

Biberon seçiminde diğer bir dikkat edilmesi gereken konu ise biberonun anne ve bebek için kullanışlı olup olmadığı. Bebeğin biberonu rahat bir şekilde tutabileceği ve rahatça kavrayabileceği kavisler bulunmalıdır. Bebeklerin düz ve kavrama yerleri olmayan biberonları tutması oldukça zordur. Bu biberonlar yerine bebeğin rahatlıkla tutabileceği ve kavrama gelişimini destekleyen biberonlar tercih edilmelidir. Biberonlarının ergonomik kavrama kavisleri bebeklerin öğrenme gelişimini destekler ve hem anne hem de bebek tarafından rahatça tutulur. Ayrıca geniş tabanlı biberonlar biberonun dengeli durmasını sağlar ve kolay devrilmeyi önler.
biberon-secerken-nelere-dikkat-edilmeli-8.jpg


Biberonun ağzı geniş mi?


Dar ağızlı biberonlara besini doldurmak işinizi zorlaştırabileceği gibi ve beslenme sonrasında temizlemesi de oldukça güçtür. Bu yüzden biberonun geniş ağızlı ve temizleme kolaylığı sağlayan bir formda olması gerekiyor.

Biberonların sterilizasyonu neden önemli?


Bebek beslenmesinde dikkat edilmesi en önemli konulardan biri de özellikle ilk 6-9 ay bebeklerin kullandığı beslenme ürünlerinin etkili bir şekilde steril edilmesi. Bebeklerin ilk aylarda aşıları tam olmadığı için bağışıklık sistemleri tam gelişmemiştir. Bu nedenle mikroplara karşı savunmasızdırlar.

biberon-secerken-nelere-dikkat-edilmeli-9.jpg


Beslenme ürünlerinin sadece yıkanması yeterli değildir ve iyi temizlenmemiş biberonlar ve emzikler mikroplara davetiye çıkartarak bebeğiniz açısından sindirim sistemi başta olmak üzere sağlık problemlerini beraberinde getirebilir. Bebeğinizin biberonunu, emziğini ve kaşıklarını sürekli steril etmeniz gerektiği için sterilizatörler işinizi oldukça kolaylaştırabilir.

Aşağıda Almanya’da bağımsız test kuruluşu www.expertentesten.de tarafından 2016 ve 2017 yıllarında üst üste kategorisinde en iyi ürün seçilen Mamajoo 5 İşlevli Sterilizör ve yine aynı kuruluş tarafından sterilizasyon fonksiyonu da olduğu için tavsiye edilen ilk ürünler arasında yer alan Mamajoo 3 İşlevli Mama Isıtıcı & Sterilizörü inceleyebilirsiniz.

Mamajoo ürünlerini incelemek için tıklayınız / online alışveriş yapmak için tıklayınız.